Hustlimisest ja side gig’idest ehk kuidas lisapappi leida, kui boss seifi koodi ära muutis

Näita mulle kasvõi ühte finantsguru ja rahapastorit, kes ei räägiks pidevalt, kui oluline on lisaks säästmisele sahkerdamine (Urban Dictionary defineerib hastlimise nii: Hustling iz makin’ money out of everything no matter what it iz, something that mostly happenz in ghetto’z where people don’t have much so they need to hustle) ja ma näitan sulle eestlast, kes novembris naeratab. Mõlemad on võimatud, ma tean.

Üks minule kõlama jäänud huvitav soovitus on olnud uuringutes osalemine. Noh, tead küll, täidad mingeid küsimustikke ja kinkekaardid muudkui voolavad postkasti. Mina kasutan paari sellist lehte, kus täidan küsitlusi ja kogun punkte, et need siis kinkekaartide vastu ümber vahetada. Ühelt lehelt sain just 20-eurose Kaubamaja talongi. Nüüd siis asja tuuma juurde ja kõikide finantsblogide soovituse juurde selliselt lisa teenida.

Ma täitsin umbes 22 küsimustikku.

Iga uuring oli väärt keskmiselt 300 punkti.

20-eurose kinkekaardi saamiseks tuli koguda 6600 punkti.

Ehk siis teha 22 uuringut.

Iga uuring võttis keskmiselt 20 minutit.

Kokku aeg 440 minutit ehk 7,33 tundi.

20 eurot / 7,33 tundi = 3 eurot tund.

Kuidas tundub? Mu meelest sain küll korralikult tünksi sellega. Esiteks on kolmekas päris madal tunnipalk ning teiseks oleksin võinud selle aja panna oma põhitööst puhkamiseks (või siia blogisse, mis ka vahel mingil põhjusel sendi või kaks mulle sisse toob) ja oleksin olnud ilmselt õnnelikum. Hõlptulu nimel suvalisi teste teha, et mis maitsega rulldeodorant sa oled, ei ole tegelt nii tasuv nagu arvata võiks. Vähemalt mitte Eestis.

Tahan ma seda tunnistada või mitte, aga olen pidevalt valvel, kui kuskil mingi raha lõhn üles kerkib. Rahakrati imikuaastatel käisin Go Work A Bit asju tegemas. Polnud küssi, kui tuli nädalavahetus veeta mingis Esva külmlaos ja kalapulki üle lugeda – raha on raha. Samuti olen mõnikord tekste kirjutanud raha eest, jõulupidudel tola mängimas käinud ja mida kõike veel. Täna ilmselt mõnda sellist asja enam ei teeks, aga tagantjärgi ei kahetse ühtegi oma avantüüri, mida täna on äge teiste lastega õlle kõrvale meenutada.

Tuleb välja, et minu suurim side gig on tegelikult seesama kurikuulus Rahakrati blogi. Aga omapärane on see, et ma ei plaani ega ole plaaninud siin kunagi raha pärast kirjutada. Ühtegi postitust ei ole ma raha eest promonod, kulu reklaamile on olnud täpselt null eurtsi. Kõik mu must finantspesu jääb kõigile tasuta lugemiseks ning oma aitähid olete te sellega öelnud, et kasutate mu soovituskoode investeerimisel. Laotasin kõik oma vanad vihikud põrandale laiali, tõin maalt vanaemo juurest abakuse ja püüdsin kokku rehkendada, mis varanutsaka blogi mulle toonud on. Ma usun, et see võib olla päris arvestatav sissetulek näiteks nii Raha-Jaagule, kui ka sellele Punapäisele Finantsnõiale (kes ongi pmst vist nagu naiste Raha-Jaak). Siiski ei saa alahinnata seda aega, mis ühe sellise virtuaalse päeviku pidamisele kulub. Üks postitus esimestest märksõnadest google notes’is ja loo juurde tulevatest piltidest kuni puhtandi avaldamiseni võtab julgelt ühe tööpäeva jagu tunde. Niisama sõnu suvalises järjekorras välja oksendada ei ole mingi küss, aga ehitada üles ladus ja kergesti loetav postitus, toimetada, proof read’ida… see ei ole midagi nii möödaminnes nagu kinnisvara arendamine. Ja lõpuks sina loed seda mingi max 2 mintti, poole tunni pärast on asi unustatud ja lähed oma eluga edasi.

Eniveis, minu mündikõlin blogi kaudu tulnud soovitusrahadest sel aastal on umbes 2 800 euroala rahatähte. On muljetavaldav, onju? Käsi südamel ütlen, et ei ole mitte iialgi mõelnud siin kirjutades raha peale. Või noh, raha peale mõtlen ma alati, aga see blogi on üks päris minu nurk internetis, kus ma räägin tasuta, sõnu valimata ja publiku pahameelt kartmata.. Tule küsi raha tagasi, kui ei meeldi, raisk.

Pluss veel see, et vahel kutsutakse lolli jutu pärast kuhugi rääkima või kommenteerima. Imelik, kuidas elu ikka vimkasid viskab – jumala selgelt mäletan aega põhikoolist, kui pea iga aine õpetaja ütles, et Rahakratt, jäta lolli loba ajamine, keegi ei hakka sulle selle eest kunagi maksma. Up yours, keemiaõps. Näed, kuidas loevad ja maksavad! Ilma Rahakratita ma küll näiteks EGTV-s üheosalise miniseriaali nais- ja meespeaosa ning kõikide kõrvalosatäitjate rolle poleks saanud: https://www.facebook.com/EstateGuruEstonia/videos/315422645902617/ ja ilmselt ei oleks ka teisi huvitavaid pakkumisi laual, millest te kõik varem või hiljem kuulete. Nii mõndagi on praegu soolas ning iga järgnev projekt on eelmisest kraadi võrra rohkem kõhedust tekitav. Eriti üks projekt, mida minuga koos jaanuari kuusse sihitakse… peopesad on juba praegu nätsked sellele mõeldes.

Igasugused kõrval-avantüürid on veel seepärast ka lahedad, et kui mingil põhjusel päevatööl ükshetk näiteks rudiment ventilaatorisse lendab ja äri kokku pakitakse, siis sina võid rahus koitsa purjetada, puhta särgi selga panna ja oma tõelist kutsumust edasi teha. Või äkki saad ükshetk hoopis nii vanaks (üle neljakümne), et sind tööl enam näha ei soovitagi ja on aeg pensionile minna. Selleks puhuks võiks ka mingi alternatiiv olla nagu Rasselil siin all.

Kui sa viitsid veel paar minti arvutis passida ja sama teema kohta lugeda, siis päris pull lugu on siin ja see algab nii:

“For years, Brandon Tory led a secret double life.

The software engineer, who worked for Apple Inc. and is now at Google, juggled two identities: self-described computer nerd as well as a rapper in videos featuring plenty of booze and bikinis. Mr. Tory opted to keep those sides separate and secret, worried that people in each world wouldn’t take him seriously if they knew his full story.”

Loe edasi SIIT

Ma tunnen ennast täpselt nii nagu need inimesed selles loos!

Kokkuvõtteks kutsun teidki üles leidma oma tõeline kutse läbi selle, et tegeled mõne hobiga peale tööd. Selliseid asju on palju, mida kannatab kasvõi proovimiseks mõne aja teha oma päevase töö kõrvalt õhtuti või nädalavahetustel. Või päevase töö ajal… Nagu näed, siis see ei ole kuidagi imelik, kui päeval oled suvaline ontlik noorsand, aga õhtul lased oma tõelise pale valla ja kütad tsikli seljas maailma päästma. Mõelge korraks sellele. Oma aja müümine tööandjale on kõige odavam lahendus. Ma ei ütle, et mina seda samuti ei tee, aga ma püüan pidevalt olukorda parandada ja oma sõltuvust tööandjast vähendada. Olen nõus kümpa vahele panema, et õnneindeks tõuseb mürinal, kui kasvõi üks inimene täna siin seda lugedes mõtleb, et okei, Rahakratt võibolla nii nüri ei olegi ja võibolla on tema jutus mõte, ma proovin ka midagi teha.

Pea meeles, sul on ainult üks elu, kasuta seda mõistlikult. Sa ei ole nii vägev vend nagu Arno siin. Tead lugu, kuidas Arno surematuse saavutas?

Teele: Arno, kas sa usud uuestisündi? Arno: Ega Tali taeva jää.

Over and out. Lähen nüüd hustlima.

Jälgi
Teata mind
guest
17 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Raharobot

Lõpuks üks äge postitus! 😀 Tunduks justkui oleksid tagasi oma juurte juurde läinud ning postitus on mõnus lugemine. Ei midagi üle pakutud, vaid siiras ja aus. Paluks selliseid postitusi ka tulevikus! 🙂

rahakratt

Lõpuks? Mis kõik need teised on siis nii sitad olnd vä?

Raharobot

Ei ole, aga kuidagi liiga fafaa tekstid on olnud. See oli selline mõnus puhas lugemine, mis ei tundunud üle paisutatud. Ei mõtle midagi pahasti 😀

rahakratt

Nõus. Päris mitu kirjutajat on tulnud, kes on fafaa ja mölisevad palju. Peaks ennast nüüd just vaguraks ja ontlikuks tõmbama – täna erineb sellega hoopis.

Mari

Kui võimalik, jaga palun infot, kus saab küsimustike eest kinkekaarte?

rahakratt

Näiteks connect.ee ja minuarvamus.ee tulevad kohe meelde. Kindlasti teised oskavad täiendada ja teavad neid veel rohkem. Mõte on igaljuhul see, et sama ajaga suudad tegelt midagi rohkemat teha. Esialge mõte kinkekaartidest ajab kiima lihtsalt.

Siim

Nonii Kratt. Kõigepealt minu lugupidamine. Ma olen alati pidanud lugu nendest kes oskavad enda mõtteid loogiliselt järjestada ja seda veel nii meelelahutuslikus võtmes.
Kui sa kunagi Dorpatisse satud, siis teen sulle tänutäheks ümarlauabaaris kiluvõileiva ja keeduviinerid koos pulbrist valmistatud kartulipudruga välja.

A miks ma üldse siin niimoodi sõna võtan on see, et mind päriselt huvitab mis valdkonnas ja positsioonil Kratihaldur töötab. Palganumber on õige priske. Hässeldamine on fun ja seda tuleb teha, aga põhinuts tuleb ju mujalt?

Minul jääb 1,5kilost parematel kuudel 500tsirkuleerima + haltuurad ja keikad. Niimoodi varakult pensile ei jää.

Tee meile jõulukink ja postita midagi enda professioonist läbi kratiprisma.
Kuidas kratt töösse suhtub? Kui tihti kratihaldur ülemuse ukse vaibaks lööb ja palgatõusu nõuab?
Kas mõni mees teebki teisest kaks korda rohkem ja paremini tööd, või on tal lihtsalt suuremad silmamunad palgaläbirääkimistel? Jne jne.

Tänan tähelepanu eest ja sügav kummardus.
(See on see, kui kummardad ja sügad end samal ajal)

rahakratt

Oppaa, mis pakkumine! Olen hetkel lennujaama juures, pöial püsti ja kõht koriseb.
Võtan su mõtted arvesse ja pean plaani – liiga palju ei saa pajatada oma tegevustest, muidu on varsti kinnimajja minek, aga mul on veel üle poole elu ees. Ja vanglas pidi palju üllatusseksi saama/olema, see ei ole päris minu teetassike. Igaljuhul – mõtlen. Tänks, et läbi hüppasid.

Siim

Arusaadav ja arusaadav.

RahaJaak mainis kunagi ammu(täpselt ei mäleta) mingis blogipostituses kedagi “Rahakratti”, otsisin üles ja sellest ajast saadik olen siin igakuiselt huumorit ja motivatsiooni käinud ammutamas.
(ma kõlan täiega nagu fangirl, aga see on ok)

Mul on tõsine plaan 30aastasele ja vanemale Rahakratile pähe teha. Minu läbisõidunäidik veel nii palju ei näita. Mul on mõned aastad aega.(Samas, võimalik et on keritud. Tunne on kuidagi palju vanem.)

Igaljuhul. Kes ei tea mis on ümarlauabaar, siis siin on teile veidike lugemist.
https://tartu.postimees.ee/4066521/sardell-80-senti-viiner-20-senti-isevarki-baaris-kantseldab-vanapaar-vasimatult-umarlaua-ruutleid

rahakratt

Sa oled see sama fangirl, kes oma stringid mulle ukse lingi külge riputas? Naabrimuti figuuri vaadates ei saa need tema omad olla, need mahuks tal max ümber randme.
Kui vana sa oled ja palju maas? Teeme mingi bet’i?

Siim

91´ aasta väljalase.
Stringe ukselinkide külge tavaliselt ei jäta.
See oleks muidu sama imelik nagu Andrus Kivirähki – “Isa susside saladus” (hea lugemine muideks).
Käesoleva aasta juunis sai aasta esimese klotsi paigutamisest Mintosesse. Esimese aasta lõpuks oli passiivne nuts 250.
Mingi diil oleks päris khuul. Though, ega mul väga palju hinge taga pole. Mõned vanaema moosid ja maal on üks vana vene mootorratas.

Varatasku

Hea postitus Kratt! Jaksu ja järjepidevust sulle nii blogi ning ka teiste avantüüridega!

rahakratt

Võtan jaksu ja järjepidevuse vastu. Aitäh soojade sõnade eest, ilmselt olid purjus selle kirjutamise ajal…

Rahaboss

Hea mõte oleks ülevaade anda erinevatest side hustle võimalustest – ise tellisin just Fiverrr’ist ühe lihtsa asja ning kasutan Udemy’d enese arendamiseks ja kui viitsimist rohkem oli, õppisin Italkis üht keelt. Aga võimalusi on ju tegelikult palju –

Uber
Etsy
Air BnB
Lice A Local Guide
….

Mõned neist võimaldavadki vaid veidi kõrvalraha teenida, samas teised oluliselt kopsakamat teenistust.

Võtad ette?

RB

rahakratt

Siis ma peaks kõiki kasutama ka. Uberiks pole mul autot, Eer-bii’n’bii jaoks pole korterit (oma äsjaostetud peldikut ei saa veel selleks kasutada), Etsys vist peab mingeid käepaelu müüma..?
Peaks hoopis Udemys ise midagi korraldama, mitte sealt teenust ostma. Kusjuures, ma pean husteldamiseks ka seda, kui saan kelleltki mingeid startapi osalusi osta või mingit vallasvara jne.

RahaAlpinist

Väga asjakohane postitus – ka ise olen sel kuul püüdnud leida võimalusi, millega saaks ikka rohkem lisateenistust kui 3 euri tunnis. 200+ eurot kuus blogimisega – ilus näitaja! 🙂 Edu!

rahakratt

Tänan! Igaüks ronib oma mäge, eksole. Mina püüan sinna raha- ja enesearengumäe tippu jõuda.

17
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top