Pilguheit varasalve – septembrikuu

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Oktoobri alguses teen ülevaate septembri koha – näitan ära täpselt selle summa, mis septembris kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (septembri seisuga krattimas 1370 eurot), mintos.com ühislaenamise platvormil (septembri seisuga krattimas 210 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras, peamiselt Estategurus (septembri seisuga krattimas 150 eurot).

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis olen väga rõõmus. Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles sel kevadel. Paar kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

  1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1500 eurot;
  2. teha iga kuu nii, et 50% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;
  3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 500 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud vaid 2015. aasta suvest.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Ma loodan, et kõikidel eestlastel on septembris ei joo kampaania rahulikult möödas ja oktoobris ei hakata kaotatud aega tasa tegema. Kas mingid dividendijüngrid teevad kuskil kampaaniat oktoobris ei larista või midagi sarnast?

Minule oli september väga äge kuu. Olgu nende numbriliste eesmärkidega nagu on aga ühe suure teetähisena tõi Rahakratt mulle septembris minu elu esimese passiivse sissetuleku. Võttis kõigest 30 aastat, et teeniksin oma esimesed passiivsed – wait for it – paarkümmend senti! Väike samm inimkonnale aga suur samm minu rallitiimile – mina olen siin nagu kaardilugeja, et annan juhiseid ja kratt tallab pedaalidel.

 

Aga vaatame numbreid.

  1. eesmärk 1500 eurot netosissetulek – positiivne.

Sissetulnud raha number oli 1630,15 eurot.

Sellest summast oli:

palk 1507,65 eurot,

muu sahmimine (näiteks goworkabit ja freelance kirjutamine) 122,50 eurot.

Võin öelda, et sissetuleku eesmärgi jälgimisest alates olen oma sissetulekuid kasvatanud. Reaalne eesmärk paneb rattad liikuma ja rohkem pingutama. Kindlasti on üks põhjustest ka see, et ma ei soovi teie ees häbisse jääda…

Palk oli see kuu üle ootuste hea ja pingutasin ka teisel rindel, et eesmärk täis tuleks. Olen väga tänulik, et tuli ja isegi korralikult üle selle.

  1. eesmärk 50% sisse tulnud rahast Rahakrati tuleviku heaks tööle panna – negatiivne.

Ei suutnud sedakorda Pauksonitega planeete nii sättida, et poolt sissetulekust põrandaliistude taha peita saaks. Vaatamata suuremale sissetulekule oli see kuu mitmeid väljaminekuid, mida ei saanud vältida. Paanikaks pole põhjust, sest selge on see – töötan edaspidi kõvemini. Tagasi tööle läks 44,22% ehk 720,95 eurot. Sellest ca 7/10 börsile koos eelmisest kuust oodanud säästuga ostu sooritama, 2/10 Estategurusse ja 1/10 Mintosesse. Tuli nüüd ikka 10/10 kokku…?

Muuseas, üks septembris läbi viidud ja tulevikku vaatav säästuoperatsioon oli järgnev. Need poodides tiirlevad Starmani sputnikud on tüütud, üldse ei vaidle aga sain neid nähes väikese tõuke ja vaatasin kodus oma neti- ja elektriasjad üle. Poes müügimeeste jutt on ikka siuke kahtlase väärtusega “oleks-poleks-peaks-tuleks”, onju. Muinasjuttu meenutada, siis Malviina mõtles ka, et oleks Papa Carlo selle puupulga ometi teistpidi kätte võtnud ja kasvaks hoopis…

Oma kulutusi exceldades näen, et on mitmeid kohti, kust annab kokku tõmmata. Kusjuures, ilma ohvreid toomata ja mitte niisama kokku tõmbamise pärast, vaid päriselt ka – millal sa viimati oma elektrilepingut teiste pakettidega võrdlesid? Millal sa viimasti oma netipakkujat mõne teisega võrdlesid? Mugavusest paljud seda ilmselt ei tee. Polegi oluline, kes mulle enne netti pakkus ja kes praegu oma jämeda kanüüli mu rahakotti torkas aga olen viimasel ajal muutnud nii oma netipakkujat, kui elektrilepingut. Üle tunni pole võrdlemine mul aega võtnud ja käega katsutav mitme eurone võit on mustvalgel excelis nüüd olemas. Osaliselt sellest võidust tuli juurde üks igakuine eelarve kulurida – heategevus. Kasvõi viiekas/kümps aga iga kuu väike törts kuhugi panustada teeb endal tuju paremaks ja äkki saabki mõni krants uue rihma / kõuts ammuigatsetud kratsimispuu / mõni laps uue mänguasja. See pole selline rida, kust hakkan omale tagasi näpistama, kui 50% säästmisest puudu tuleb. Ükski kratt ei tohi olla küüned ainult enda poole.

Paistab, et eelmisel kuul kasutusele võetud nädalaraha süsteem veel päris hästi ei toimi, kui eesmärkidest puudu jäi. Aga sellega ongi nagu vana mossega – tuleb aegajal timmida, et efektiivseks muutuks. Idee mulle sobib ja kavatsen sellest kinni pidada. Midagi on vaja veel välja mõelda ootamatute kulutustega… mingi reservfond koguda?

  1. eesmärk 500 eurot passiivset raha – negatiivne.

Jah, negatiivne. Aga positiivne on see, et septembris tuli mu esimene passiivne ehk Rahakrati toodud raha koju – kokku 0,95 eurot Estateguru ja Mintos.com keskkondadest. Juures on üks põhjus hommikul võõrastele inimestele naeratada. Kui sa näed, et mingi töll sulle hommikul trollis otsa vahib ja kohtlaselt pudruste suunurkadega naeratab, siis ilmselt olen see mina.

 

Seda postitust kirjutades meenutan ma omale juunit-juulit. Sel suvel otsustasin, et puhun kõrrega Rahakratile tagumikust elu sisse ja teeme koos esimesed sammud, milleta täna oleksin ilmselt suht samas kohas tammumas. Praegu seevastu istun õhetavate põskedega oma 0,95 eurose rahakuhja otsas* nagu oleksin Džomolungma vallutanud. Võib tunduda, et mitme kuu kohta on tulemus nõrk? Ei saa (taas) mainimata jätta, et investeeringud ei tule niisama ja neile eelneb säästmine.

Novott, minu september oli selline. Kui loed ja vaevad pead, kuidas rohkem sisse tuua, siis vahel on vastus selles, kuidas vähem välja anda. Ma näen enda kogemusest, et kõige keerulisem on ootamatute kulutustega tegelemine, kui veel ootamatuste reservi kogutud ei ole.

Oletame, et istute oma uue kavaleriga kuskil peenes kesklinna kulinaarias. Rüüpate topelt chai-mocca-espressolatet ja 87 eurot per liiter maksvat ökoõlut, mis on filtreeritud läbi õnneliku põldpüü soolestiku ja pandud pudelisse Kakerdaja rabas päikesetõusu ajal. Vestlus sujub ja kaaslane räägib hea nalja oma lapsepõlvest, a’la kuidas ta mänguväljakul joostes trussikuid pidi kiige külge kinni jäi ja nina vastu liivakasti serva viiest kohast puruks kukkus. Selle peale lased sina süütult naeru lagistada aga kavaler jääb sulle otsa vaatama ja küsib: ”Sul on vist maisiterad hammaste vahel? Oi, vabandust, need ongi su hambad…” Ja, põmm, kohe eelarvesse auk – hambaarsti külastus – kihvad vaja korda teha.

Kuidas see ootamatus eelarvesse mahutada? Ma ei soovi surkida ja küsida, kui suured on teie varud aga kas või kuidas te ootamatusi katate?

dosomethinglarge

* Kirjandusliku eksperimendi korras proovisin päriselt ka istuda 95 sendi otsa. Tulemus oli negatiivne, see ei ole võimalik.

Jälgi
Teata mind
guest
17 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sandiis

Mulle meeldib see, et sa tõesti räägid päris numbirtest, tundub nagu saaks asjast parema pildi ette + sõnakasutus on ka kohati päris hea ja võtab muigama, so – Keep Going

rahakratt

Tänan! Ja let us keep going together – kui sa sama rida ajad.

Raido

Mulle meeldib su blogi ja olen hakanud seda regulaarselt lugema. Teemakohane huumor on sul alati omal kohal, ära seda latti alla lase! Oleme sinuga üsnagi sama suures paadis, kuna mina alustasin oma investeerimisplaanide paikapanemisega ja esimeste reaalsete sammudega 2015. aasta alguses. Esimese aktsiatehinguni Balti börsil jõudsin märtsis ja eks minugi suur ja üllas eesmärk on saavutada oma perele (5-liikmeline) finantsvabadus ja seda loodetavasti enne pensioniikka jõudmist.
Mis puudutab ootamatuid kulutusi, siis olen enda perele läbi säästmise tekitanud kaks nn fondi – esimene on 3-4 kuu säästud, et oleks võimalik üle elada nt lühiajaline töötuse periood ja teine on ootamatute kulude fond 1000 € väärtuses, kust on võimalik siis erakorralistel juhtudel vajalik summa võtta (on see siis mõne kodumasina katkiminekul uue soetamiseks või ootamatuks suuremaks autoremondiks vms). Sellest viimasest fondist väljavõetud raha tuleks esimesel võimalusel sinna tagasi koguda. See mitme kuu säästufond on minu jaoks selline suhteline ja selle suurus sõltub igaühe enda väljavaadetest ja turvatundest (paljud soovitavad 4-6 kuu sissetuleku ulatuses säästmist), aga mingi hulk raha võiks ikkagi tagavaraks olla kõigil. Ootamatute kulude reservfondi võiksid sa endale säästa küll ja usun, et selline 1000 € on selleks üsna mõistlik ja piisav summa.
Seega soovin sulle jõudu ja sihikindlust eesmärkide saavutamisel!

rahakratt

Väga asjalik sõnavõtt vahelduseks minu kõrtsi suitsunurga rahablogile, tänan heade mõtete eest! Ma loodan, et sa üksi viie eest ei pea võitlema ja teised ikka kaasa aitavad. Rühime edasi!

Raido

Õnneks annab terve pere oma panuse, rahalise poole pealt on küll minu panus olnud suurem, kuid selle võrra on teiste toetus rohkem emotsionaalsel tasandil ja see on kindlasti palju olulisem kui see krõbisev. Rühime edasi!

rahakratt

Tervita oma peret! Kõlab harmooniliselt nagu sul oleks üks mini-ERSO kodus.

Tanel

Tore lugeda su esimestest investeerimissammudest. Alustasin ise umbes 10 aastat tagasi samast kohast kus sina praegu oled. Finantsblogidest ja P2P lendingust polnud tollal muidugi keegi midagi kuulnud, omal käel nikerdamist ja avastamist oli palju aga kõik see oli kohutavalt põnev, esimestel aastatel ma isegi ei mõelnud eriti selle peale et see kunagi ka midagi sisse võiks tuua. Finantsiliselt lõbusamaks hakkas minema umbes viiendal aastal ja ma ei tea kas see on hea või halb aga see aeg läks päris kiiresti.

Väike soovitus ka sinu kokkuhoiurubriiki: revolut.com on ettemaksuga Mastercard deebetkaart millega saab SPOT kursiga ja ilma teenustasudeta sularaha välja võtta kogu maailmas. (Vaata palju läheb maksma näiteks Londonis seina seest naelte välja võtmine sinu praeguse pangakaardiga). Lisaks (hetkel tasuta) pankadevahelised rahaülekanded,

Liitudes võib (aga ei pea) kasutada minu soovituskoodi https://revolut.com/r/taneli7

Jõudu igaljuhul

rahakratt

Tere tulemast blogisse, Tanel! Kui viitsid, siis tule tihedamini aga kui mitte, siis kohtume 5a pärast siin samas. Loodan, et siis on mul ka lõbus. Tegelt on praegu ka aga nagu igas asjas algusega, siis pusimist ja õppimist on kõvasti, üldse ei eitagi.

Karl

Minu soovitus: Ega siin mitut pidi mõtlemist ja ratta leiutamist saa olla. Nii nagu teistel, tuleks ka Sul ilmselt tekitada mingi “SOS fondi” taoline moodustis (200-300 euri).
Tekita.Proovi.

rahakratt

Tänud, Karl! 200 eur on võibolla liigagi tagasihoidlik aga mõistan, millele vihjad. Mingi SOS fond tuleb tõesti viia kuhugi, kuhu seda liiga kergelt näppima ei saa minna. Kellelgi ämma on laenata…?

Anon

Lisaks passiivselt ilge papi kokku ajamisele olen hakanud huvi tundma ka aja vabastamise & lihtsa elu vastu. Vähem tarbimist & raamatukogu on mulle väga sümpaatne mõtteviis (Ferrise postitusega seonduvalt).
Oktoobris tegid hoopis väljamaa minimalistid kampaaniat – https://instagram.com/find.space/ & http://www.theminimalists.com/month/

rahakratt

Vanduma ajad, Anon. Aga heas mõttes. Tänud linkide eest, mõlemad on kihvtid ja juba scrollin seal ringi. Vanduma ajad seetõttu, et just plaanisin alustada oktoobri kokkuvõtet aga nüüd tulid need segajad. Kui keegi süüdistada tahab, et kus okt pilguheit varasalve on, siis ähvarduskirjad saatke Anonile. Tema süü, et see viibib.

Lenar

Hei

Võimalik, et kuskil postituses on mu küsimusele juba vastu aga mina pole veel selleni jõudnud. Igatahes, kas esimesed investeeringud tegid eraisikuna või ettevõtte alt? Või näiteks ostsid aktsiad eraisikuna ja ühisrahastus läbi ettevõtte?
Kuidas soovitaksid algajale?

rahakratt

Esimesed eraisikuna, edasi kolhoosi alt.

Lisett

Kaks tarkusetera raha teemal (praegu rohkem ei meenu), mis sain kodust kaasa olid:
1) Alati hoia natuke (umbamäärane kogus) sularaha riidekapis plekkpurgis
2) Ära iial võta kiirlaenu

Sellest esimesest tulenevalt on mul alati olnud harjumus raha tagavaraks säästa (natuke sulas ning enamus kuksil hoiusel seismas). Ja nüüd olles natuke saanud rahatarkust siis tuleb välja, et selline käitumisviis on olnud vägagi positiivne ja selle võrra investeerimismaailma astumine lihtsam kuna suur osa tagalast on kindlustatud.

father

Hello Luke, this is your father

Kirjutan sulle tulevikust. Ära lase end heidutada, et 2015 septembris on su passiivne tulu 0,95 EUR. Kinnita oma turvavööd, sest saan sulle kinnitada, et 8 aastat hiljem ehk 2023 augustis on su net worth šokeerivad 687 668,95 eur. Oleksin ka ise pidanud turvavöö kinnitama, sest kukkusin peaaegu tooli pealt maha nii suuri numbreid trükkides. Kuigi 2016 sept passiivne tulu ja 2023 august net worth lõpevad sama numberiga (,95), siis garanteerin, et 8 aasta möödudes pole enam midagi sama. Ära lase pead norgu ja ma ei jõua ära oodata su reaktsiooni, kui sa näed end 8 aasta pärast sellist net worthi omamas.

rahakratt

Hehehe, tule 8a pärast siis kindlasti tagasi!
(Varem võid ka vaatamas käia ikkagi).

17
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top