Tuti-pluti, sendihimurad!
Nüüd oleme siis selles kohas, kus minagi võin öelda, et olen täievereline investor – olen oma esimeses languses. Kuidas reageerida ja mis on minu mõtted?
Kuna postitus on ettevalmistamata, siis on praegu siin vähem nalja ja puuduvad meemid (ma pole jõudnud neid juurde kütta lihtsalt praegu).
Või äkki ma kirjutan seda lugu hoopis lennukist praegu..?
Ma vastan selle kõige kiirema küsimuse kohe ära, et mitte paanikat õhutada: ma ei müü oma aktsiaportfelli maha. Mitte ühtegi müüki pole teinud ja ei plaani ka. We are here for the long haul, sõbrad! Kui ikka kogu maailm kokku kukub, siis ei ole mul sellest börsilangusele kaasa aidanud müügiga saadud paarist tonnist sulast ka mitte mingit kasu. Hoian pea selge. Eriti kahepalgelised on need tegelased, kes ise varasid müüvad ja siis räägivad, et majandus kukub. Noooo, mis sa arvad, kas sa oled sellele kaasa aidanud? Kuskil tõin mingi võrdluse, et see on sama nagu hommikul autoga tööle sõita ja siunata, et kuradi ummikud. Halloo, sina oledki see ummik, daa!
Jah, mul oli täna valus vaadata, kuidas mu 20k aktsiapakist on saanud 16.5k aktsiapakk. Aga mis siis? Nii olgugi. Ja ostan juurde. Võtan madalalt ja pidevalt. Ausalt. Ma ei ole salaja müümas-väljumas-põgenemas, et siis teile märtsi kokkuvõttes kirjutada, et oi joppas, et mina ikka vähemalt õigel ajal välja sain. Kui ei saa, siis ei saa ja alustan nullist vajadusel. Osa seda raha ju polegi mul olnud, see on olnud vara kasv turul, mitte minu palgaraha.
Suht sama keiss on mul Mintoses ja mujal sotsiaalrahastuses. Ma olen portaalidest veidi välja võtnud. Miks? Sest ma tegelen sajaga praegu omale kolmanda korteri saamisega-otsimisega. Puhtalt mängin ümber raha, mitte ei muretse ega likvideeri midagi. Kui saan korteri, siis tegelen edasi järgmise jaoks kogumisega ja kui asjad püsti jäävad, siis ikka sotsiaalrahastuses, et sealt jälle vajaliku summa kogunedes see ümber tõsta.
Ärge tehke lollusi, palun. Maksame edasi oma arveid. Kutsun üles teid isegi spordiklubide liikmetasusid edasi maksma. Mis on, kui sa kuu/kaks tühja maksad? Mitte midagi ei juhtu, aga spordiklubi võib seeõttu ellu jääda ja teil on paari kuu pärast ka võimalik kuhugi kangi rebima minna, eksole.
Samuti enda näitel ütlen, et mul on mitu makstud piletit meelelahutusürradele ja makstud broneeringut restodesse ja isegi Saaremaale spaasse. Ma ei tühista neid, aga ma jätan minemata. Ma ei küsi raha tagasi. Ma olen õnnelik, kui mu raha aitab neil kohtadel ellu jääda ja ma jõuan spaadesse veel terve elu minna. Kui kannatab, siis talitage teie samamoodi. Ärge hakake ise majanduse vundamenti õõnestama ja siis kurtma, et nüüd on küll sitt leivakotis (mu kuulsa vanaema väljend). Ühel hetkel on võibolla sinu tööandjal või ettevõttel sellist abi vaja ja siis sa oskad seda hinnata, kui klient teiselpool mõistlik on.
PS. Äripäev ja Meelis, väike noot teilegi. Miks on vaja kirjutada pealkirju stiilis “Gross: tarbijad on paanikas, kaupu rabatakse hullunult”?
Keda see aitab? Eriti, kui see on maksumüüri tagune lugu ja paljud ei näegi sinna sisse ega saa seda tõeslist sõnumit sealt kätte? Mingit paanikat ei ole vaja. Loost tuleb välja, et kõik on normis ja Gross ise kutsub ka, et ostke tavapäraselt: “Ta lisas, et paari nädalaga ei juhtu kaubavarudega midagi ja inimesed ei pea muretsema. Probleemid võivad tekkida, kui paanilised ostmised jätkuvad.”
Mis sa arvad, Meelis, kumb pealkiri oleks praegu mõistlikum ja rahustavam olnud?
Nii. Nüüd võite kommentaariumis mulle kõik vastu vaielda ja peale lennata. Need on minu seisukohad ja soovin, et ka teie mõistusega asju võtaksite. Tundute mul suht asjalik kamp siin tegelikult. Loogiline on see, et börs jms ei saagi koguaeg tõusta. Ma ei ole majandusteadlane. Ma ei tea, mis saab. Aga iga s*tt on mööda läinud ja oleme adapteerunud. Läheb seegi mööda.
Siiski siiralt soovitan tõesti kodus olla ja mitte trammidesse-trennidesse-poodidesse aevastama minna. Eks siin on terake tõtt sees, et vanasti köhiti, et peeru varjata, täna peeretatakse, et köha varjata. Lugege tekkinud vabast ajast teiste riikide kogemusi, artikleid, case study´sid. Asjad on saadud kontrolli alla, kuna kõik on koos pingutanud ja kodus püsinud. Kui seda suudab mitukend miljonit hiinlast, siis meie milku siin ei tohiks mögiseda ka mitte, et nädal-kaks toas olla.
Praegu on lausa kahju, et me autokraatias ei ela: tuleks üks vend ja ütleks, et kõtt, koju, selline on käsk ja jutul lõpp. Oleks efektiivsem kui see demokraatlik kummivenitus, et keegi riivata ja solvata ei saaks. Ärevatel aegadel on üks kindel juht parem kui mingi kõigiga arvestav tilulilu. Keegi peab inimestele poes ütlema, et vot, võidki iga päev ühe Zewa Softise ja ühe pilafi osta. Muud asjad pane ilusti tagasi.
Kirjutas,
ikka Teie vana hea Rahakratt, kodust vabatahtlikust karantiinist ning mitte konservivarude otsast
Aplaus. Ettevaatlik tuleb olla, aga paanikat ei peaks külvama.
Näedsa, esimene tõestus, et mul on siin asjalik kamp kokku kogutud.
Aitäh! Let’s share the word!
??
Ühinen eelkõnelejatega, väga õiged mõtted.
Olles ise alles märgade kõrvatagustega investeerimise vallas, on väike ärevus sees,et mida teha,oodata või osta või lihtsalt patja nutta. Aga Sinu postitusi om hea ja arusaadav lugeda. Võtsin kohe esimesed ette ja liigun tänase poole.
Nutt on ka okei. See ei ole lihtsalt eriti edasiviiv jõud. Pärast nutmist tuleb jälle tegutsema hakata.
Eee… no mida ma loen! Sul on mitu piletit meelelahutuseks, spabronnid, restobronnid jne.
Tuleb tunnistada, et mul mõned Tuvitaadu blogipostitused on vb vahele jäänud, aga mingist jäi jällegi silma, et meelelahutled peamiselt ikka teiste kulul…
Et mis mõttes… see on siin ikka ju kredibiilne rahatarkus või hoopiski… turul (tuvi)munaleti järtsus kuuldud rahvaluule?
Kulu-kulu!
???
Tead, päris lihtne on restodes ja spaades käia vahel, kui iga nädal mingi kümneka-viisteist vms sellisele “treatyoself” kontole vaikselt libistad. Kahe kuuga kaheksa kümpi kuni sottkuuskend ja spaa-öö ongi olemas. Ei maksa üle mõelda. Muidugi on tore teiste kulul käia (mu lemmik, lausa), aga igakord ei kannata ?
Kratil super õige jutt. Ma ka ei müü, tahaks osta hoopis aga pappi pole (suu tilgub nagu marutõbisel koeral, võtan vist abikaasalt võimendust). Mõned Euroopa aktsiad väga soliidsete numbritega firmad 50% languses… Unustage ETFid praegu, aeg on osta tugevate firmade aktsiaid.
PS välisminister kutsub viivitamatult koju. Ma olen Mehhikos kus keegi ei räägi Viirusest. Kodus tahab Inna Tähismaa saarlasi lintsida… Miks kuradi pärast ma peaks tahtma koju tulla.
“…võtan vist abikaasalt võimendust…” mineeee, mis seltskond 😀 väga viisakas viis laenuvõtmise kohta öelda. Aga seda ma ütlen, et mina laenuga osta ei julge. Olen nõus siis ilma jääma või vähem saama ja kiunuma, kui see kõik möödas on ja pullid (ja pullide munadega mehed) millalgi turule tagasi jõuavad, aga vot ei, võimendusega praegu mängida ei julge. Ainult ikka selle rahaga, millest võin ilma jääda.
Millist strateegiat juurde ostmisel kasutad? Vaatad mingite langusprotsentide järgi, umbes, et kui langeb 10 prosa, siis otsad x arvu jne? Või mingi muu lähenemine?
Nädalavahetusel ei osta ma midagi. See on essa strateegia. Aga muidu proovin vaikselt võtta samu asju, mis mul juba on. Neisse usun endiselt. Ja võtan vähehaaval kasvõi igapäevaselt ning kahel põhjusel: esiteks ei ole mul pappi (kogun korteri jaoks) ja teises on ju väikesed ostud nüüd ka teenustasudeta. Idekas kombo.
Proovin paari päeva tagant natukese haaval võtta. Põhimure on selles, et mul ei ole rahhi eriti. Kõik koguneb kinnisvara jaoks hetkel ja mul ei ole soovi aktsiaid maha müüa. Pigem võtan veidi sotsiaalrahastusest välja.
Üldse ei noki paha pärast, aga karantiin on k-ga. ? Jutuga olen igati nõus ja jätan ka enda ürituste piletid lunastamata. Toetagem üksteist, et see krahh võimalikult valutult meie jaoks mööduks.
Appi! Palun vabandust. Ma tean, et k-ga. Kirjutasin selle postituse nii käbe, et alles nüüd vaikselt otsast toimetan. Nii häbi! Endal oli kirjand 99 punkti lõpueksamina. Ooo, maikad…
Hei!
Kestvad kiiduavaldiused sulle Kratt, aplus juba oli eespool. Õige suhtumine ellu. Milleks paanikat külvata, selge pea on parim lahedus.
Mina loodan ja nii nagu on ka praegune rahandusminister hr Helme lubanud, seekordse masu (kui see tuleb) ajal riik panustab täiega majandusse ja kasutavad vajadusel laenuraha. Eelmine masu ja Ansip tegid ikka teene Eestile, kui tööd polnud ja kalevipojad imesid pöialt maal. Selle asemel, et raha laenata ja rajada infrastruktuuri Eesti riigile (maanetid, hooneid jne) Mainin Ekre pooldaja ma pole.
Olin üks nendest, kes küsis üürikorterite kohta. Mind huvitas tootluse ootus, hinna tõusu arvestus jne.
Täna olen see, kes on istunud mõnda aega rahas ja oodanud seda hetke – karu turgu. Väljusin ka ühest üürikorteri inveteeringust (kallis korter), sest tootlus oli väiksem, kui kaks poole odavamat korterit kokku.
Seega lähen nüüd aktsiaturge taas vallutama. Eelmise masu ajal väljusin aktsiatest, kui oli -20% ja ostsin alt (loe madalamast hinnast) kõvasti juurde. Seekord ka. Muidugi psühholoogiliselt on see raske, kui kõik on punases, kuid nii see elu käib.
Seega võiksid postitada, kuhu nüüd raha panna 🙂
Viimased kinnisvara ostud tegin aastal 2013 – nende hinnad on tõusnud tänaseks ca 75%, lisaks üüritulu.
Kui langeb ostan taas. Selliselt hinnalt nagu kinnisvara hind täna on – tänan EI.
Samas ei tasu unustada üürimajade rohkearvulist lisandumist üüriturule ca 300-500 korterit, plaan vist juba 1000. Peagi seisame silmitsi üürihindade langusega. Lisaks turismi mõjutused lühiajalisel rendil.
Sinu mõtted?
Olgem terved 🙂
Tundub, et riik panustab ja päris usinalt. Samuti kogu EL viimaste uudiste valguses.
Mulle tundub, et sa oled siin keskmisest (minust) arukamgi, kui su juttu loen. Mul on ühe korteriga sama keiss, et liiga kallis ja vähe toodab. Mõistlik oleks selle asemel kaks odavamat, aga hetkel ei hakka ümber mängima – võtsin koduvõlaga selle ja emotsioone oli mängus rohkem kui investor endale lubada tohiks. Võtan seda õppetunnina. Taaskord. Ega päris raske on ka töö kõrvalt aega leida, et jõhkralt aktsiad analüüsida ja kortereid otsida. Sellepärast ma väga ei muretse, kui vahel üle maksan ja seetõttu proovin olla järjepidev ja mitte turu ajastamisega flirtida. Põhirõhk on mul veel palgatööl ja selle tootlus on iga päev 100%, kuna ma ei pane sisse ühtegi eeki. Sorry, eurot.
Üks minu mõte on veel see, et teoorias üürnike arv kasvab. Kui igast gig-economy poisid ja plikad laenu ei saa või ei viitsi/jaksa kodu sissemakset koguda, siis on siin abis meiesugused samariitlased, kes üürikaid pakuvad. Sulle tundub loogiline?
Hmm arukam? Kogemusi natuke rohkem ehk ja elatud ka kauem.
Loogika on mul mehe oma nagu on mainitud, kuid … analüüsigem turgu. Kinnisvara turgu mõjutab palju rahvastik ja rändlus. Selles valguses ma optimistlik pole. Tegin mõned aastad tagasi põhjaliku analüüsi enda jaoks. Päris kõike ei mäleta, kuid lühidalt on nii: vaatle sündide arvu, jälgi vanust, kes tulevad kinnisvaraturule ca alates 25 eluaastast. Tabeleid on palju koostatud, üks on siin: https://www.siseministeerium.ee/sites/default/files/dokumendid/Uuringud/Ruumiline_planeerimine/2014_eesti_rahvastikuprognoosi_metoodika.pdf
See statistika selgitab tulevikku, palju on nn uusi eluaseme tarbijaid ja eks see mõjutab ka üüriturgu, lisaks rahvusvahelise kõrghariduse tudengid. Laulva revulutsiooni lapsed teevad hetkel siin tegusid, sellest ka osaliselt suur nõudlus, kuid see lageb trastiliselt. Edasi mõelge juba ise. Lisaks on siin suur panus ja mõju pankadel. Siiski vaadakem veelkord filmi Suur vale (the big short) midagi on seal reaalset ka ja kuidas analüüs näitas 2,5 aastat ette majanduskrahhi. Täna on pangad kogenenumad ja laenuturgudele sellist stoppi ei tule.
Teine osa on seoses kliimaga, kuid see mõjutab meid ca 15-25 aasta pärast jne.
Palgatöösse ei investeeri sa raha, vaid oma aega.
Ohh jhh see siniheleroheline finantsvabadus – ootad ootad, loodad ja unistad. Kui on käes ja otsus tehtud, et naudin elu, siis reisid, elad ja kolad mingi aeg maailmas ringi. Äkki oled kodus tagasi ja tahaks nagu midagi teha. Igav hakkab. Kuid siis on vanus selline, et sinu kogemusi, teadmisi ning oskusi enam keegi ei vaja. Vaatad ja muigad ainult, kuidas kõik ihkavad ja püüdlevad selle poole. Mis ma oskan ütelda – nautige hetke ja elage täiega igas päevas, mitte unistustes tuleviku ees.
Ma saan sust täiesti aru. Aga ma nii väga ei muretse, kuna mu üürikate number jääb ilmselt sinna max 10-20 juurde, kui reaalselt mõelda. Nendesse ikka mingid boldid ja woldid elama leiab ehk.
Aga lõpp on sul küll dramaatiline. Miks nii peab olema? Ma elan täna ka jumala okeilt. Kõik teised sendiblogerid ka, mulle tundub. Keegi ei panne full-on 100% rotti, et siis 10a pärast paugutama hakata. Pigem on see pilt nii, et 1-2a rotitakse, siis hakkab juba sissetulek kasvama ja salaja hakatakse tegelt endale paremat elu lubama, kuigi 90% ajast lutsutatakse endiselt tatart.
Mari, sa meeldid mulle. Targa naisena on harva lugeda midagi sellist, kust tegelikult ka teadmisi juurde saab; sinu juttu olen nüüd kaks korda läbi lugenud ja ikka veeb kihisen põnevusest. Tänud!
Mingeid pärle eksib siia vahel ära, jah. Ei teagi, kus nad muidu ennast peidavad. Teoretiseerimise asemel (nagu mina teen) teevad neamd hoopis tööd ja tegusid?
Hahaha see nyyd küll mingi nail või? 🙂 Saan muidugi aru kui sulle ettevõtjad maksavad sellise postituse eest aga muidu ei saa küll aru miks peaks mingeid turuärikaid poputama kelle hinnad meie väikese riigi ja kohalike palkade kohta on ikka über laes. See kriis ongi pigem nagu looduslik valik kus saavad jätkata need kes suudavad ja kes ei suuda…siis ehk pole vajagi. Tuleb keegi uus kes teeb paremini.
Ehk tulles mõistus koju ka neil narridel kes Funderbeamis ja mujal oma ettevõtteid hindavad kuskil kosmoses aga tase ja väärtus on tegelikult rabas 😀
Aga mina olen rahul ostan poolmuidu asju kokku nüüd ja soovitan sama kõigile kui vähegi vaba raha!!!
jõudu ja loodan et sa suudad ikka endaks jääda…kratt
Aga mõtle korra niipidi enne lahmimist: näiteks Tiit Pruuli ja tema suur Go Grupp. Muidugi on neil retsilt pappi. Ja tundub, et kui 300 miljaridst vms kaob 100 miljardit, siis see on nohu. Aga sellega kaob ka 10 000 töökohta. Ja mis sa arvad, kas see mõjutab majandust rohkem kui minu 100 eurtsi, mis Mintoses ära sulas? PS. Numbrid on meelega utoopias praeguses näites.
Mina jään ikka endaks, muidugi. Peace 🙂
Müts maha!
Respect 100-ga. Kainelt investeerime edasi ja jagame sinu maamehelikult arukaid mõtteid!
Oled peale Warren Buffetit järgmiseks kaine vana!
Lets get Kulus down!
“Kulus down” on küll parim väljend siin blogis kohe pärast kõiki minu humoorikaid väljendeid 😀
Kui vaid saaks selle teadmise massidesse saata, sest masside käitumine on see, mis suurt pilti mõjutab. Kaks kainet siin ühes blogis on vähe abi, pehmelt öeldes.
(Ma peaksin postituse alla sosinal juurde kirjutama, et ega mina ju ammugi ei tea, mis tegelt saama hakkab ja kus me näiteks juuni kuus oleme).
Üks õige postitus, tänases päevas. Ma isiklikult ei läinud üldse poodi täna ja homme ka ei lähe ja makarone ka pole mitmeks kuuks varutud, teen prae kartulaid ja poodi lähen järgmine nädal, kui hullus möödunud. Ise teeme oma paanikaga siin kriisi… Mis ei tähenda, et ma pisut hoolikamalt käsi ei peseks ja rahvarohketest kohtadest hoian ka eemale.
Nojah. Mida kiiremini see kodus istumine ära teha, seda kiiremini asi normaliseeruks. Aga efekt on vaid siis, kui kõik koos teeme. Mitte nii, et mingid vennad on ikka täna õhtul Veenuses yolotamas ja osad on kodus blogisid lugemas. Siis võivad juba kõik simmanile minna, vahet pole. See on kurb.
Kusjuures, ma käisin täna kolmes erinevas Rimis. Puhtalt seetõttu, et mitte paanikat tekitada ja mitte ühes letti tühjaks osta. Jah, ma ostsin natuke rohkem süüa, sest tuleb kodus olla ja rohkem kodus süüa teha. Aga ma käingi poes iga nädal ühe korra ja ostan rohkem, et kogu nädala toit korraga võtta. Vägagi kuluefektiivne ja eriti suur pluss on ajasääst, kui iga õhtu poodi ei lähe. Soovitan.
karantiinist*
Keegi jõudis sinust ette. Niiet pead leppima tema kommentaari minu vastuses oleva vabandusega. #recycling
Iprovise, adapt and overcome.
Veni, vidi, vici kalapulgad.
Õige aja oma tatraraamatu tegemiseks oled vist maha maganud. Oleks varem ära teinud, saaks ostuhullujad vähemalt lugeda, mida oma 10 kg tatraga peale hakata 😉
Eeee, misasja, ma ikka teen omal valikul otsuseid, mittetulundusyhinguna ma ei tegutse. Kui mul pannkook korbeb, tuleb kohe tuli panni alt maha keerata, muidu ohtusooki ei saa ja nalg majas. Mingid loitsud ja palved siin enam ei aita. Ja ega mind keegi muu ka paastma ei tule. Mul olid kodus kaimiseks lennu- ja rongipiletid ning majutus ostetud lihavotteks, kui vahegi saab, kysin kindlasti raha tagasi. Tana panime kontori ka lukku, kuni martsi lopuni saab vaid turvafirma ja IT sisse (palka kyll maksame edasi). Ei ole erainvestorina mingit sotsiaalabi plaanis pakkuda, selleks on muud sfaarid ja vahendid. Ja ega raha pole makromajanduses otsa saanud, see lihtsalt peab teistmoodi liikuma hakkama. Mina oma mikrotasandilt pildil naidatud borsispagaate kyll kinni ei taha maksta.
Muideks, eile lounapausil kaisin pangas, nad proovisid ikka mind ymber veenda, et ma sularaha valja ei votaks, et banker’s draft ju samahea. Jain eriarvamusele. Koik ehitusmaterjali ja mooblitellimused viisin eelmisel nadalal lopule, ime, et mu transpordihanke tegija Itaaliast yldse eile kauba katte sai, koik poed ju kinni juba. Soogid-joogid olemas, bensiin tangitud. Ja tana hommikul oligi jama kaes – lahima bensiinijaama saba oli mingi 300 meetrit..
Tee nagu soovid. Sellepärast peakski olema korraks diktaator majas, et kõik ühtemoodi teeksid. Ükskõik, kas minu või sinu moodi.
On siis mõistlik, et kõigil on nüüd paagid kütsi täis? Kuhu Valhallasse plaanitakse korraga sõita, muidu? Äkki oleks mõistlikum, et igaüks tangib siis, kui vaja? Ei ole järtsu ja ei oleks ka ühepäevalist ebamõistlikku mammutkäivet tanklatel.
Ega hetkel enam pole pointi teha nagu moistlik oleks, see on pigem damage control ehk suurema isikliku kahju arahoidmine. Teed selleni on erinevad. Sinna kuulub ka tais paagiga auto mittekasutamine, ent selle voimaluse hoidmine olukorraks, kus tegelikult vaja soita on, kuid kytust pole vabalt saada. Ma oma naiivsuse arvasin, et olen suht hea kogemusega maailma eri paigust ja akki lugejal ka midagi sellest oppida, aga ega ei oodanud kyll, et kolama jaab vaid minu tekstile vastanduv ‘ise oled loll’.
Eiei, üldse polnud nii mõeldud, et ise oled loll. Mul on hea meel, et te siin oma arvamusi sekka pritsite. Nagu selline mõnus paks finants-seljanka sünnib nii, sest õige seljanka sisse pidi ka 7 erinevat liha minema. Pigem olen mina suhtumisega, et minu meelest on valitsus veidi hambutu, sest näed isegi – meil siin iga vant (sina ja mina) laseb oma joru ja ei ole kõik koos ühte jalga käimist. Ja see on halb! Oleks võinud ammu öelda, et paneme uksed lukku natukeseks, pritsime trollid piiritust täis ja tõmbame KOHE sellele punasele pallikesele silmuse ümber kõri, raisk.
Ma ise olen natuke seda meelt, et kütus jäägu haiglate genekatesse, kiirabide autodesse jne. Nemad tuleva sinu vanaemale järgi, kui tal musta hõlsti ja vikatiga (tänapäeval vist trimmeriga?) kutt õlale koputada ohustab.
FRA on ilmselgelt Itaalias ja seal kipuvad inimesed ikka üle reageerima. Selles olukorras on tõesti mõistlik esimesena üle reageerida ja ennast valmis panna.
Eestis ollakse reeglina rahulikumad ja ka süsteemid on tugevamad. Karantiini suhtes on ka kaks teooriat:
1. karantiin on mõttetu, parem põeme kiiremini läbi ja kogu see jama lõpeb ka kiiremini
2. karantiin aeglustab viiruse levikut ja tõsiste juhtumite arv on väiksem, meil on nende jaoks piisavalt hapnikumaske per day. Kui nad kõik koos (tõenäoliselt 500+) oma hingamisraskustega intensiivi tulevad ja meil on 10 hapnikumaski, siis kelle me välja valime? Kui 500 tulevad kahe kuu vältel tilkudes, siis on pohhui – ressurssi on ja jääb ülegi.
Et pmst on kaaluda, kuidas me pensionisüsteemiga soovime edasi minna (eriti õel emotikon)
Käige oma nõrgemate kallite eest ise poes. E-poe süsteem on üle koormatud.
Ma saan aru, et idee toetame nüüd ettevõteid ja ei nõua raha tagasi on romantiline ja rüütelik. Saame koos sellest raskusest üle. Aga, Keri nüüd kuu paar tagasi. Seesammune Kasela kohviprojekt. Jube häda oli, et kuskil peab kohvi eest maksma nii palju ja jubedad röövlid need äri omanikud. Täna ju see sammune sektor undab kõik on kaputt. Kui muidu oli kuskil linnas 20 eurtsi ahju kartuli ja lihakänsaka eest küsida ok ja oamnikud peesitasid kuskil Kanaari saartel siis täna on rist ja viletus. Mu jaoks on kummaline, et eraisikuna soovitatakse mulle halbadeks aegadeks 6 kuu rahaline varu koguda aga ettevõtted kes muidu heal ajal nöörivad iga nurga pealt ei tee seda ja siis me peame neid põrssaid p***s toitma. Mul parematki oma rahaga teha.
P.S. Ma ei ole ihnuskoi vaid üritan vähegi asja nii vaadata, et robin hoodilik õiglus oleks majas ja viimased aasta olen vaikselt liikunud selle poole kus 10% oma sissetulekust annetan ära sinna kuhu päriselt vaja.
Täiesti nõus. Ega ma seda Kasela kohviraha ju ka niisama klosetipoti taha ei peitnud. Lendas ikka majandusse tagasi. Ja ma siiralt loodan, et need 36.90€ per käsitöövõiku kasseerivad artisanihabemed ka oskasid pidude ajal rahhi kõrvale panna, mitte ei kütnud kõike kasumit Rootsist antiiktoolide ja kõvakübarate tellimisse. Kui kütsid ja äriplaani yolo sisse kirjutatud oli, siis on tõesti nüüd piss ipa-klaasis neil.
Tubli kratt
Ise oled!
Alert: Teen elus esimese postituse kellegi rahablogi kommentaariumis, seda eelkõige, et samastun 100%. Kahepalgelisus ning igast asendist kasu lõikamine ja paanika külvamine on hetkel populaarne. Nägin eile üht lahedat meemi, kus kass mõtiskles “Arvasin, et aastal 2020 on lendavad autod, aga õpetame inimestele hoopis käsi pesema.” Kõige kurvemaks teeb hoopis see, kui väga suur osa elanikkonnast istubki perena kodus, aga siis vaatad sotsiaalmeediast: “Ei jõua ära oodata lendu Egiptusesse vms.” Päeva lõpuks hakkab olukorra lahendus ikkagi iga inimese enda hügieenist ja käitumise muutumisest.
Aga küll suveks asi laabub, seniks prooviks kõik koos selle s*ta ära helpida.
Laert: Järelikult teen mina elus esimese vastuse sulle!
Aga ega ei oskagi ennast nende klemmide sussidesse panna, kes võibolla 4a seda Egipti raha on kogunud ja nüüd tuusiku ikkagi ära teevad, sest alles hiljuti oli ka meie ladviku sõnul koroona ju lauamäng ja mis see väike asi ikka teeb, suru aga rasva ja pipraplaastereid rinnakarvadesse ja heihoo!
Ideaalolukorras oleks nii, et inimesed saaksid aru, et mida rutem see 2-4 nädalat vms ära “istuda”, seda rutem oleksid asjad korras.
Oste krüptovaluutasid, see on meie tulevik
Nojah, kui sa nii ütled. Just lõpetasin Ericnurmkoini fundamentaalanalüüsi ja tundus päris suure perspektiiviga.
Seda on minu jaoks hästi rahustav lugeda, et tuleks asju suures plaanis vaadata ja lihtsalt see ajutine tagasilöök üle hingata. Vähemalt mina sain neist ridadest enda jaoks selle kinnituse.
Aga ma mõtlen, et osa sellest (meeleheitlikust? ettenägelikust?) varumisest tuleb vist verega kaasa. Mitte nii kauges ajaloos on meie (vana)vanemad ju olnud olukorras, kus raha on, aga kaupa, mida selle eest osta, mitte…
Lapsena ei saanud arugi, mis skeeme isa ja vanaisa teinud on, et pere eest hoolitseda. Nüüd, täiskasvanuna, meenutan neid pealtkuuldud sosinaid ja lapsearuga kogemata salvestatud tähelepanekuid ning asjad asetuvad hoopis teise perspektiivi.
Ise olen ka praegu pigem selline mõtlik ja äraootav kui tegutseja. Aga saan ju aru, et üksi elades olengi ainult mina ja mu emotsioonid ja neid on võrdlemisi lihtne kontrolli all hoida. Mõttes saadan häid soove kõigile neile, kelle vastutusel igapäevaselt rohkem elusid on.
Investorihakatised peaks üldse kõige rahulikumad olema praegu. Me oleme juba enne ju harjunud sööma tatart ja kui pott tühi on, siis seda mitte ära pesema vaid selles vett keetma ja seda tatrasupiks nimetama. Väike pluss on praegusel olukorral veel, et äkki õpetab mõned ületarbijad normaalselt tarbima. Ei visata eilset toitu ära stiilist, et “mina 2 päeva sama tõitu ei söö”. Saadakse aru, et lisaks kapi taha peidetud kahele konservile võiks ka väike rahatagavara olla, kui selline kohustuslik puhkus järsku tuleb jne. Lisaks üksmeel – ei piisa sellest, kui ainult enda virsik soojas on, tuleb teisi ka aidata.
Ise käitun ka täpselt samamoodi. Ühtki possa ei müü ja vaikselt nopin hoopis juurde. Tegin IBsse erakorralise ülekande, juhuks kui peaks suurem paanika lahti rulluma turul. Kuna maraton alles poole peal siis küll jõuan uue pullituru ka ära oodata.
Siit aga tekkis küsimus, kas sa siis ka ei müüks, kui pensioni iga kohe kätte jõudmas ja reaalselt elu jooksul kogutud pappi vaikselt kasutusse plaanid võtma hakata? Ilmselt muudaks see nats asja ja ilmselt suured langused võimenduvadki sellega, et suured fondid on sunnitud müüma, kuna nende kliendid seda nõuavad.
Selles suhtes tasuks väikeinvestoril, kel 20+a plaan investeerida, selliste languste ajal mitte nutta, vaid ikka rõõmustada, et turule on saabunud sooduskampaaniad.
Oi, kindlasti muretseksin rohkem, kui oleksin praegu 65-aastane ja oma villa rõdul. Aga see on nii hüpoteetiline olukord, et sama hästi võiks küsida, kas muretseksin, kui oleksin Wuhani linnapea ja kogu maailma pilgud minu poole vaataksid, jou, mis jama sa meile saatsid… nii võib ennast haigeks mõelda. Ma olen üsna veendunud, et enne minu pensionit on veel mitu pulli ja karu turgudest üle käimas. Võibolla ei ole isegi börs selleks ajaks enam samal kujul alles ja on midagi muud. Seda teemat peaks juba õllelaua taga arutama, aga kahjuks on praegu üle 1 inimeselised kogunemised keelatud ja pidu on vaid FIE-de õuel.
Mis värk ikkagi selle vetsupaberiga on? See on fenomen, mida tuleks teadlastel eraldi uurida. Ma pole selle üle mõeldes juba mitu päeva magada saanud.
Vetsupaberiga on see värk, et seda kasutatakse pühkimiseks peale wc-s käimist.
Olen nüüd mõnda aega jälginud olukorda ja tekkis veel selline küsimus, et kuidas sa oma palgatööl teenitud papi firma kontole saad? Kas annad omanikulaenuga firmale iga kuu või mingite teiste viguritega?
Omaniku laen, jah. Ja teen mingeid avantüüre, mille eest arveid esitan. Nii ta koguneb.