Meeskond

Tere tulemast Mandri-Eesti kõige loetumasse finantsblogisse!

Kõigepealt saa tuttavaks Rahakrati tiimiga. Meeskond on mul väike, aga tragi.

Võiks öelda, et tiim on nagu tõeline linnupesa!

Palun tähele panna, et ma kirjutasin alljärgneva tutvustusteksti 2015. aastal. Olin siis veel imik. Nüüd olen juba suur poiss ja mitmed asjad on muutunud:

Mina olen Rahakratt. Rahakratt on mu kirjutaja pseudonüüm. Poleks uskunud, eks? Ma olen keskmine eestlane, kes teeb tööd, mida ma võimalusel ilmselt ei teeks. Krati kasvatamiseks ja käigushoidmiseks tuleb siiski mõnda aega kellegi teise unistuste heaks töötada.

Mul on töö, kodu ja kõrgharidus. Keskmisele eestlasele omaselt enamus ajast suunurgad allpool, varbad külmad ja rahakott järgmiseks palgapäevaks tühi. Ma olen igati keskmine ja mitte kuidagi halvem ega parem kui sina.

Meid on palju. Selliseid, kes töötavad raha pärast. Kõige lihtsam on endalt küsida: kas ma teeks seda, mida ma teen 9-17 ka siis, kui rahale mõtlema ei peaks? Kui vastus on jah, siis oled sa blogi lugemisest vabastatud. Kui ei, siis vaata edasi.

Mu palk on suurusjärgus 1000 eurot kuus (kirjutatud 2015. suvel, 2016. alguses on see 1500 eur juures). Kätte. Olen teinud korduvalt ettepanekuid seda tõsta. Mind pole kuulda võetud. Olen teinud ettepaneku, et siis ei tõstaks, aga annaks sama palka tihedamini. Ka sellega pole nõus oldud. Oleme siis teinud kompromissi, et ei tõsta ega maksa ka tihedamini. Win-win. Tööandja on rahul ja mina olen rahul. Olematu.

Seetõttu teen ma iga kuu veel 17+x asja, mis tekitaks rahakotis lisakõlinat. Kõlinast rohkem teretulnud on muidugi lisakrabin. Mu eesmärk on iga kuu tuua koju 1500 eurot netopappi. Tänapäeva Eestis ei olegi see nii _________ (sisesta omadussõna vastavalt oma arusaamale, näiteks “kerge”, “raske”, “palju” vms). Mina lähen valikuga “kerge”. 9-17 töö kõrvalt nõuab see leidlikkust, juudi mentaliteeti ja/või käsitöö oskust. Lisaraha teenimise võimalustest hakkan samuti siin rääkima.

Õnneks ei ole mul võlgasid. Hetkel vähemalt. Kuid iga kuu pean tasuma kümnist neile, kes mind selle blogi tegemiseks vajalikuga varustavad: elektrifirmad, toidupoed, netipakkuja, ühistu esimees ja mõned veel. Lisaks on mul kulutu… vabandust, kass nimega iPhone, kes on saanud oma nime selle järgi, et pean talle iga kuu süüa ostma ja täpselt tema toidu eelarvest saaksin endale viimase malli Õunatoru liisida.

Sellel blogil on minu jaoks 3 suurt eesmärki (2015. suvel kirjutatud ja neist õnnestus aasta lõikes vaid esimene):

 1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1500 eurot;
 2. teha iga kuu nii, et 50% sellest krattima panna ehk investeerida;
 3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks = 500 eurot.

Nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda, mille võidukas tulemus annab mulle vabaduse tegeleda rohkem heategevusega, rohkem kirjutamisega ja üldise sõltumatuse geograafilisest asukohast. Sinu arusaam vabadusest võib olla midagi teistsugust, aga suur eelis on juba selle soovi olemasolu.

Krattimise ehk investeerimise aluseks on, ja sa ei taha seda lugeda, säästmine. Ilma säästmiseta ei hakka midagi muutuma. Ideid säästmise kohta jagan blogis mitmeid, sest kindlust ehitatakse kivi haaval ja väikeste sammudega, pole midagi teha. Kahtlasi kiirteid kasutades lõpetad kindluse asemel tõenäoliselt põlluarendusega. Oru kodu lööb kella?

Ma näitan enda peal, kuidas saab lihtne inimene ilma kõrvalise abita teha ära ise väga palju selleks, et saada rikka(ma)ks. Mulle ei ole sülle kukkunud pärandust ega lotovõitu. Ma alustan nullist. Mu sissetulek ei ole maailma suurim, aga olen rahul ja tänulik, et ta olemas on. Hetkel veel mul kratte laiali saadetud pole ehk puuduvad aktiivseid investeeringuid. Töötan usinalt nende loomise nimel. Kui sulle meenub, siis krattimine algab säästmisest – sentidega börsile lammutama ei lähe.

Ma näitan avalikult kõiki numbreid, kaasaarvatud enda sissetulekuid ja väljaminekuid. Sihin pikaajalist tegevusplaani – võimalikult vähe ostan-müün-kahetsen. Minu peamine huvi on ühiskondlik laenamine ja dividendiaktsiad. Ma räägin sellest kõigest lihtsal, ausalt ja otsekoheselt. Keerutamist ja varjatud reklaami siit ei leia. Samuti väldin igavat finantskantseliiti. Ma ei tööta siin kirjutades kellegi heaks ega saa blogimise eest hüvesid ehk kiidan ja materdan vastavalt oma äranägemisele. Kui saan selle tegevusega teisi omasuguseid krattima aidata, siis see on suurim rõõm. Aa, ja mulle meeldib kirjutada.

Ma annan ideid ja juhiseid, kuidas ka sina saaksid oma Rahakrati nii tööle panna, et raha teeniks sind ja mitte vastupidi. Nii nagu see olema peakski. Ometi suhtu kõigesse siinsesse reservatsioonidega. Ma ei ole finantsnõustaja ja mul puudub vastav haridus – olen iseõppija in progress. Kuigi oleks päris äge ulatada kliendile finantskonsultandi visiitkaart tiitliga Rahakratt…

13 thoughts on “Meeskond

 1. miks Vasta

  Osav,sorav,sujuv,hariv … redaktsioon.
  Mintos -t söödetakse kellele ja miks?
  Miks on Mintos -sse tarmukas plekkida?

  1. rahakratt

   Mintoses toob plekk intresse tagasi. Rohkem pointi ei näe mina ka, ausalt öeldes…

 2. Reet Ala Vasta

  Tere Rahakratt,

  kas tahaksid kirjutada säästmisest ja säästlikust eluviisist õpilastele?

  1. rahakratt

   Tere, kas peaksin selleks eraldi blogi tegema? Nali. Aga täpsema idee võite mulle küll saata rahakratt@gmail.com

 3. November Vasta

  Tere, kas investeerid eraisikuna või ettevõtjana?

  1. rahakratt

   Heia, mõlemat pidi.

 4. Katarina Vasta

  Kratt

 5. Olaf Vasta

  Tere.
  Panin ka mõni tuhat envestio portaali mis arvad kas peaks kuskile finantsinspektsiooni või mujale avalduse tegema ja äkki mõistlik ühisavaldus teha summa suurem reageeritakse tõhusamalt.

  1. rahakratt

   Yo, soovitan õige postituse all kommentaare lugeda ja Politseisse avaldus teha, jah.

 6. liis Vasta

  Tere Rahakratt!
  ootaks sinult vastust/arvamust ühele rahapaigutuse viisile.nimelt NIRO TRADE
  SIIT KA KÜSIMUSED:KAS TASUKS SELLEGA ÜLDSE JAMADA NING KUI USALDUSVÄÄRNE SEE PLATVORM ON

  1. rahakratt

   Hola. Pole aimugi, mis keeles sa räägid praegu. Mis guugeldades välja tuli? Mina seda ei kasuta, pole kuulnud sellega ega ka sellest, et keegi kasutaks ning hetkel vist ei jõua läbi lappama hakata.

 7. Erki Vasta

  1. rahakratt

   Väike suguvõsa kokkutulek, jep.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga