Alustan ühe 15 000€ eksperimendiga ja müün oma (peamiselt USA) portfelli vedelaks. Aga miks?

Chowwww-bowww, sendininjad!

Ega ma ausalt öeldes ei tea, mis häält ninjad teevad, aga tahtsin teid seekord veidi teisiti teid tervitada. Loogiliselt võttes ei tee tegelt ninjad vist üldse häält, et mitte oma liikumisi reeta, aga ma ei teagi. Las seekord jääb siis nii.

Tulin täna aru andma, mis mu rahakotis viimasel ajal toimub ja miks seal siuke tõmbetuul on. No ja siis veel see Heinaraivo soovitus ju ka, et:

Kui ma oma Ameerika turgu kontrolliva arvutiga börsile sisse login, siis seal mul ainult külgsuunas ja allapoole kõik ongi!

Staarinvestor Marco Yolo külgsuunalist liikumist demonstreerimas Investeerimisfestivalil

Juuni ja august on seetõttu olnud korralik harvendus mu aktsiapeenras. Läksid nii TVEAT, kui TAL1T ning USAst vaikselt PSTH ja läheb midagi veel järgi. Tõusmas ma neid asju ei näe, divikaid olen juba mõnda aega lüpsnud ja praegu on tekkinud paremaid kohti, kuhu seda klotsi parkida. Olen siin ka ajapikku aru saanud, et nooremas eas tuleb rahale kasvu leida, niisama oma münte vees leotada pole kahjuks enam aega – mu soovid on kasvanud!

Jah, üks “hea” ja lõputu auk on muidugi airbnb majake, kus ma muudkui värskendan ja remondin jne. Aga ka väga põnevaid investeerimiskaikaid on elu mulle kodaratasse visanud. Näen neis suuremat võimalust kui Tallinna Vees surfata…

Aga peamine põhjus ja mu Ämericka strateegia muutmine on hoopis üks koostöö. Ma ei plaani praegu enam niisama oma kolhoosi rahade eest suvalisi aktsiad endale usast otsida, vaid panin paika kindla eelarve (kes kommentaariumis küsima hakkab, sellele ütlen juba ette ära, et eelarve on 15k), mille eest võtan järjest lihtsalt iposid ja kogu muusika. Ja siis vaatan, mis saab või mis tulemused on.

2021 peaks ipodroomile traavima pääsema näiteks Discord (tahan), Stripe (tahan), Rivian (mõtlen), Chime (mõtlen), Instacart (tahan), Nextdoor, Databrix jpt.

Discordil on üle 140 milku kasutaja, Stripe on ilmselt kõige kallim firma silikon vällis ca 95 bilkut, Databrix ja Instacart on kinniselt päris suuri summasid tõstnud ja kasvavad kõvasti jne. Oo, see maailm on seal nii põnev, et võidki uurima ja lugema jääda. Arvestades mu senist osavust USAs, siis ilmselt mu eelloetletud asjad kukuvad kõik ja teil tasub eemale hoida neist. Aga äkki seekord on teisiti…? (Nende sõnade saatel sisenevad vist kõik mängusõltlased Karu koopasse Olümpikusse…)

Igaljuhul, mul on aastaks plaan paigas ja oma raha ma praegu mingite imelike spacide peale ei raiska.

Tänu käte löömisele Freedom Finance´ga (loe mu postitust nende kohta SIIT) olen ma nüüd kindlale plaanile committinud nagu popilt öeldakse. Kui sa ka veel siin kohaliku “metropoli” Vees oma sentidega hulbid, siis FF kaudu võid üpris lihtsalt ja suht tasuta USA turul käe valgeks saada, sest nagu tihti USA maakleritel on kombeks, siis jagatakse uutele liitujatele huupi kingituseks aktsiaid (eraisikutest liitujatele). Nii võib saada midagi suvalist või midagi väga head. FF pakub uutele liitujatele sama diili: SEDA LINKI (siin näete ka mu uut nime, sest jah, ma vahepeal abiellusin ja kuna naine võttis minu perekonnanime, siis mina võtsin tema eesnime, et plussi jääda) järgiv ja registreerunud blogi lugeja saab kingituseks juhusliku aktsia pakkumise väärtusega kuni 600 USD!

Mis nüüd siis edasi?

Edasi mõtlen ma praegu nii, et proovin ca aasta jooksul teha eksperimendi, et võtta osa 15-st rallist: valida välja 15 ägedamat ipot ja igasse tonni sisse vajutada. Huvitav, kas nii suudan mõne dollari oma isiklikku eurotsooni tuua või olen aasta pärast tagasi jutuga, et tegelt pole Talsel nagu viga miskit..?

Nagu ma oma sendikaraokedel ikka rõhutan, siis investeerimisel on kaotus alati piiratud: maksimaalselt lendad õhku selle summaga, mis sisse panid. Võit seevastu on aga limiteerimata: kasv võib olla tuhandekordne ja enamgi. Ehk siis jah, ma ei ole veel käega löönud, et mujalgi hakkama saaksin peale kohaliku suurfinantskeskuse Tallinna.

Siin on üks aus sissevaade FF poolt tehtud 10 parimat ja 10 nõrgimat ipot. Need ei ole mitte üldse kõik IPO-d turult, vaid ainult need, mida Freedom Finance oma kundedele pakkus. Pakuvad nad aga alati seda, mida nende analüütikud peavad paljutõotavaks investeeringuks. “Rõõm” on tõdeda, et ma suudan iisilt üksi halvem olla…

Kuna seni on mul kõige paremini õnnestunud kinnisvaraga kurameerimine ja kõige nõrgemad tulemused on seitsme maa ja mere taguselt turult, siis peale seda katset teen otsuse, kas minusugusel sendikolumbusel üldse tasub Ameerikat avastada või võin iga kuu alguse kohe mingi osa rahhi toltsideks vahetada ja trolli aknast välja visata.

Oste ja tulemusi hakkan peamiselt insta storydes jagama. Põhjus selleks on lihtne: iga nädal vms ei viitsi küll nii pikka juttu nii kitsa teema kohta pliiatsist välja lutsutada, et lausa blogis sellest ülevaadet anda.

A miks sa veel siin passid? Miks sa juba mu instas mind jälitamas ei ole? Ja FF-ist endale tasuta aktsiat ei nopi? Ah?


21 thoughts on “Alustan ühe 15 000€ eksperimendiga ja müün oma (peamiselt USA) portfelli vedelaks. Aga miks?

 1. USA turu lüpsja Vasta

  Esimese FF diili ajal läksin ka suure hurraaga lingi kaudu kontot tegema, konto valmis, tasuta loosiaktsiaid ei paistnud kuskilt. Isegi google tarkused ei aindanud enam. Igaks juhuks tegin teise kasutaja ka teise meiliga, näpuga juhendis järge ajades ja ikka ei midagi.
  Nüüd ma siis istun ja vaatan FF reklaame oma kahes meilikastis ja soetan USA kraami ikkagi vanaviisi edasi, sest noh kui nemad mulle ei anna, siis ma neile ka ei anna. 🙂

  1. rahakratt

   A äkki sa oled liiga titt? Seal on vanusepiirang.

  2. c

   Need saad ainult siis kui lood konto läbi soovitaja lingi. Niisama lehele minnes ja kontot tehes ei toimu midagi 🙂

  3. Sendid Rahaks

   FF kaudu automaatselt ei tulegi see aktsia sulle kui oled 25+ vana. Menüüs peab olema “Saa aktsia” ja sealt kaudu saad aktsia kui sa muidugi alla 25 pole jep.

  4. USA turu lüpsja

   Aaaaa ok, näeme siis 4 aasta pärast. Ei tulnud selle pealegi, et alla 25 on liiga beebi. Igatahes ma tagasi pöialt imema ja aitäh lahenduse eest.

 2. Financefreedom.eu Vasta

  Läheb põnevaks!

 3. Lugeja Vasta

  Nagu ikka tore lugeda, et asjad liiguvad.
  Kas FF on sinu teadlik valik või nad on su lihtsalt ära ostnud? Olen neid väikest viisi nüüd kasutanud ja tundub et kliendi teenindus on neil olematu. Samuti tõstsid nad näiteks raha väljakande hinna vist 0- st 7 euroni üle öö.
  Kuidas sa seda riski maandad et nad näiteks USA aktsiate müügi teenustasu ei tõsta 60% peale ? Miski ju neid ei takista seda tegemast.

  Igaljuhul tundub see FF jutt su postitustes kuidagi võltsina. FF omanike ring on ka kuidagi tume ja rahapesu tõkestamise teema on neil vist täitsa olematu veel. Mulle igal juhul tundub et sellise maakleriga on ok mõndasada eurot keerutada, mängu iluks, aga kõik üle selle on juba haavleid täis hundi rind.

  Muus osas jõudu ja naudime ikka su seiklusjutte…

  1. rahakratt

   FF on teadlik valik ja nagu kirjutasin, siis teen nendega koostööd. See, kellega ma koostööd teen, on mu enda valik ja otsus, mitte niisama, et keegi topib suu plekki täis ja ma muudkui kiidan. Siukseid on siin käinud küll, et võta klots ja kiida. Näed sa neid lugusid siin? Ei. Ja sellel on põhjus, et ma väga harva kellegagi midagi koos teen – enamasti ei sobi vaated kokku või ei sobi teema blogisse vms.
   Kuidas maandan riski, et FF müügil teenustasu ei tõsta? Mitte kuidagi. Ma eeldan, et nad ei taha seda teha, kuna kunded hääletavad jalgadega siis. Kuidas ma seda Elhavees tegutsedes seda teen? Samuti mitte kuidagi ju. Pean lihtsalt uskuma.
   Ega pole ju käsk, et tehke kõik FF kontod ja tulistage. Kui sinu due dill seda heaks ei kiida, siis see on ok ju. Mu jaoks on nad päris kaua turul olnud ja päris suurtel turgudel enne meie väikest gloobuse p*puauku tulemist. Selle koostöö hind on 15k, mille ma sinna keerlema jätan. Enda raha sisse ei pane. Sa ei teeks sellist diili, muidu?

 4. Rullikas Vasta

  Hia miis.

  Tallink lähebki nüüd põhja nigust Titaanik. Kõik on katki ja 500€-ga seda ei paranda. Ma siis lähengi ja ostan juurde. Julged mõtted ja teod igatahes. Tänan ja alandlikult jälgin ninjahimurlust edasi.

  1. rahakratt

   Suur rõõm on näha, et keegi mult need Tallinkid ära ostab, tänan!

 5. Investment Viking Vasta

  Hoian pöialt, et eksperiment õnnestuks. Sellest nimekirjast hakkas endal suu Discordi peale vett jooksma – kasutan ka ise seda toodet ja olen väga rahul.

  1. rahakratt

   Sama siin ja eks vett jookseb paljudele peale, mis võiks järgmised Amazonid olla.

 6. emotionalegghead Vasta

  Kahjuks seal Freedom Finance 24 ei saa ettevõtte alt teenust katsetada. Mõeldud ainult eraisikutele

  1. rahakratt

   Peaks saama kolhoosina ka möllata ikkagi. Lihtsalt siis ei saa aktsiat, kui virma konto regada. Anna märku, kui sa ei leia sellist võimalust.

 7. Skeptilininja Vasta

  Kas tõesti on minimaalseks summaks 2000 usd, et antud platvormil alustada?
  Nii näitab vähemalt iga IPO juures.
  Lisaks sellele on lehe eesti keelne tõlge tõeliselt puudulik…kogu kompott ei tekita väga eesti sendinijades usaldust ma kardan, eriti kui sellise minimaalse summaga peab võitlema hakkama.

  1. rahakratt

  2. rahakratt

 8. Skeptilininja Vasta

  Jääb siis loota, et tegemist on alguseasjaga ja varsti see summa väheneb.
  Täitsa vabalt mängiks sinuga kaasa ja spekuleeriks samadele IPOdele, aga max 300-500€ kuus. 4-5 kuuga oleks ka 2k täis nii.

  1. rahakratt

   Ehk vormub ajapikku teenus sõbralikumaks, jah. Tavaliselt ju nii läheb.

 9. Keski Kusagil Vasta

  See “investeerimisel on kaotus alati piiratud: maksimaalselt lendad õhku selle summaga, mis sisse panid” kehtib siis, kui võimendust ei kasuta. Raha-Jaak jagas oma viimase aja (või oli see kõigi aegade) suurimat kaotust, kui üritas Tesla langusele mängida ja oli lõpuks õnnelik, kui pääses 60k kaotusega.

  1. rahakratt

   Ma arvasin, et see on obv. Niipalju targaks pidasin teid, aga eksisin.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga