Nii sündis Põhjamaade suurim finantskolhoos!

Tunnistan, et pealkirja kirjutades haarasin ehk liiga suure poti oma kolme kartuli keetmiseks ning kõlan jälle suuremana kui tegelik elu on. Aga mu mõtted ongi natuke ajast ees ja ühel päeval on see pealkiri täiesti adekvaatne.

Mu kõige ustavamad groupie’d teavad hästi, et mul on augustis sünnipäev. Siinkohal tahaks väikese noomituse teha, et teie poolt tulevate kinkide kogus on maru kasin, aga see on mõnes mõttes arusaadav, sest ma ise õpetan siin teid, et säästmise nimel võite sõprade sünnipäeval surnut mängida jne.

Selle aasta augustis saan ma neljaseks (kui te nüüd vaatate, et mu jutt ja keha on suurema poisi omad, siis ma tänan – ma söön hästi ja arenen kiiresti) ja selleks puhuks tegin omale maailma kõige igavama ja täiskasvanulikuma kingituse ever. Ei, see ei ole kurikuulus vanaisa jõulukomplekt ehk kõrged sokid ja Mölleri kalamaksaõli. Ma kinkisin endale hoopis VIRMA! Mul oli valida, kas kulutada 190 eurtsi paari tunniga linnavahel või panna sama rahh OÜ regamise riigilõivu alla. Kuna ma olen juba suur poiss ja mõnedel hetkedel on mõistus täitsa õige koha peal, siis oma neljada sünnipäeva tähistamiseks tegin iseennast investeerimisfirma omanikuks.

Esimene pilt mu firma suvepäevadest. Nagu aru saate, siis iga vanamutt siin pildid sümboliseerib mu ettevõtte töötajaid ehk mind ja mu kratte

Kuidas mul seni läinud on ja miks selline lüke? Kohe räägin. Muidu on nii, et pean teile ükshaaval insta dm-ides ja meilides vastama.

Ma ei saa kahjuks öelda, mis mu ettevõtte nimeks sai, aga pole mõtet minna otsima OÜ Rahakratt’i. See oleks olnud natuke liiga ilmne. Kuna ma olen oma sotsiaalmeedia- ja avalike suhete osakonnale juba varasemalt käsu andnud, et nad võivad mu ettevõtte loomise kohta infot levitada, siis siit-sealt on juba veidi infot välja tilkunud ja fännide paljaste piltide asemele on mulle hakatud saatma nüüd hoopis igavamat kraami: küsimusi, et kas firma tegeleb ainult investeerimisega või tuleb mujalt ka rahhi peale ja kuidas lahendan raamatupidamise jmt. Tunnistan, et see oli minu peamine mure ka, et kuidas saaksin oma konglomeraati raha sisse ilma omaniku laenuta.

Elu näitab, et raha teenimise viise on erinevaid ja ma olen ka alati valmis meistritelt õppima: https://www.scmp.com/article/169389/man-sues-himself-and-wins

Ma leidsin oma hingesugulase!

Aga tegelikult, ma suudan vahel ikkagi arveid välja saata ja seni ma ei olegi omaniku laenuna ettevõttesse rahhi veel sisse pumbanud. Olen teinud juba mõnda aega tööd ja pannud arveid nö ootele, et siis need nüüd OÜ olemasolul sisse käššida ja alustada mõnes mõttes jälle nullist oma teekonda.

Tänaseks on mu kolhoosi ca 10k eest klotsi peale visanud ja sellega olen alustanud teekonda Mintoses ja Crowdestates. Mintosesse tegin täiesti uue konto jur.isikule (jah, sul saab olla mitu kontot – eraisikuna ja firmana ning seetõttu olen praegu eraisiku konto stopanud, et rahad välja ja uuesti sisse kanda) ja Kraudesteidis oli eriti mugav tõsta eraisiku portfell lihtsalt firmale. Küll raamatupidaja pärast ise pusib, et mismoodi see kajastada, see pole enam minu asi.

Algus on tehtud

Mul on välja töötatud oma strateegia, et ma selle suure muutusega võimalikult vähe kaotaks ja rahh võimalikult vähe aega niisama jõude seisaks. Selleks olen timminud Mintose auto-investi säherduselt, et kõik eraisiku kontole koju jõudev raha läheb seniks üli lühikestesse laenudesse, kuni ka kõige pikemad laenud koju jõuavad. Siis peatan kogu auto-investi ja tassin raha välja, sest tahan seda teha suuremate summadena, mitte paarisaja kaupa. Loodan, et nii kaotan max paar nädalat intresse ja kogu plekk on max aja töötamas. On loogiline?

Millest selline kolhoosi ehitamise lüke ja miks see mul nii kaua aega võttis?

Esiteks maksud. Ma ei tea seda numbrit ja ma kardan seda kokku lüüa, aga olen eraisikuna investeerides päris usinalt oma rahhi maksude alla kaotanud.

Image result for tax meme
Lifehack 😉

Teiseks maksud. Mu äsjaloodud kolhoos kasvab 20% kiiremini, kuna ettevõttena võin tulumaksu lükata kaugesse tulevikku (sama kaugele kui ma iga päev oma töökohustused lükkan…) ja liitintressi kidurasse musklisse panustab nüüd ka see raha, mille muidu oleks riik kohe endale saanud. Äge ju!

Kolmandaks potentsiaal. Ma tean, et mu kahest korterist on valmis alles üks, aga ma juba mõtlen, kuidas saada endale kolmas. Ja parim variant tundub olevat kinnisvara ostmine firmale. Kuna mul on kodulaenu kaart juba välja käidud, siis eraisikuna pole väga pointi lootust hellitada, et 30 aasta pärast keegi mulle uut kodulaenu pakuks. Seega tuleb täna üles ehitada normaalse käibega firma ja siis minna ettevõttele ärilaenu taotlema. Seda siis juhul, kui ma tõesti veel kinnisvara osta tahan. Soovi tekkimisel võiks see uks juba praokil olla, eksole? Penskarina peab mul ju nii olema, et rendikinnisvara toob põhipensioni ja siis ma olen talvel selle rahhi eest paar kuud Kreekas ja Portugalis ja Como järve ääres. Ja kui Maseratit ostma hakkan, siis teen ühe korteritest lihstalt likviidseks. Plaan peab olema max lihtne ja tõhus.

Neljandaks on hea lihtne mõelda, et kõik rahaasjad on ühe kolhoosi ja ühe konto all. Praegu on mul veidi siin ja veidi seal. Igakuiste kuu kokkuvõtete tegemine on sama keeruline nagu Jüri Ratasel selge jutu ajamine. Oma peas on mõte selge, aga kui mikker nina alla lükatakse, siis on suu vett täis lihtsalt, noh! Ärge siis palun ehmuge, kui mõnel järgneval kuul kokkuvõte tulemata jääb – asi on selles, et ma ise ka eriti hästi ei orienteeru praegu oma varakambris ja selguse huvides püüan kõik asjad oma firma vaiba alla lükata, et ise puhas poiss olla.

Kui panite tähele, siis Investeerimisfestival 2019 esinemise ajal oli mu kätel üks roheline logo. See oli SimplBooksi logo. Nendega jäi mul selline diil, et logo kandmise eest tahan ma midagi alati enda lugejatele vastu saada ja ma ise kasutan ka arvete tegemiseks SB-d. Kui minusugune hakkama saab, siis noh, teate juba isegi – igaüks saab.

Seega oli sealsete poiste pakkumine selline: kasuta sooduskoodi “KRATT” ning sellega saab iga SimplBooks konto looja 1 kuu asemel 6 kuud tasuta teenust. Kokkuhoid 77 eurot (võrdub ca 55kg tatart)!

Sooduskood on aktiivne kuni 31. dets. 2019.

Tavai, kütke nüüd firmasid püsti ja lõpetage see eraisikutena jamamine ja maksudega hämamine! Kõiki neid lisajõudu andvaid soovituskoode, et rohkem rahhi saada, võite ka OÜ-de kontode loomisel kasutada. Ma ise tegin samamoodi, et võtsin kellegi blogist soovituskoodi ja tegin uued kontod. Minu rahakoodid on SIIN!

Jälgi
Teata mind
guest
26 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Rahabot

Tubli! OÜ alt investeerimine on ikka kordades mõistlikum kui eraisikuna! 🙂 Hakkasin ka ise kohe algusest peale ettevõtte alt tegema

rahakratt

Nagu näed, siis kõigile pole mõistust selliselt jagatud nagu sulle.

Investriss

Mina olin veel kavalam. Võtsin omaenda soovituskoodi ja registreerisin sellega Mintosesse OÜ konto. Boonusrahade win-win mõlemale kontole 😀

rahakratt

Ma plaanisin seda ammmmmmmu ise ka, aga siis googeldasin veits ja selgus, et mingi päris reaalne oht on Läti vanglasse sattuda, kui nii teha. Sa kommenteerid praegu vabadusest veel?

Ivari

Kõik, kes ettevõtte alt investeerivad soovitavad seda teistele ja väljendavad täieliku mõtetust eraisikuna investeerida. OÜ loomise kulu on ju ainult 190 euri, selle saab kanda ettevõtte kuludesse ja lõpuks sa võidad tulumaksu arvelt mäe kõrguselt. Ehk ühesõnaga ära ole loll ja hakka kohe algusest peale ettevõtte alt investeerima, eksole?

Alright mõtlesin ma, aitab, ma pole enam loll! Hakkasin uurima ettevõtte loomise võimalusi ja aspekte ja kuidas oma investeeringud ettevõtte alla üle viia. Ja mis välja tuli? Kui sa tahad ettevõtte alt üksnes investeerimisega tegeleda, näiteks ühisrahastuses, siis pead end krediidiasutusena arvele võtma, kui sul ei ole ettevõttel muid põhitegevusi. Ehk siis sa pead juba olema ETTEVÕTJA, et ettevõtte alt investeerima hakata või see end seal mõistlikult ära tasuks. Miks seda aspekti välja ei tooda? Kõik räägivad kui mõtekas on ettevõtte alt investeerimist alustada aga eriti ei räägita, et nad on kuna eelnevalt ettevõtjad ja neil on seljuhul ettevõttel ka mõni põhitegevus. Kratt, mis on sinu ettevõtte põhitegevus?

Tervitused

rahakratt

Just, ära ole loll – see on hea moto ja sobib minu blogisse hästi 🙂
Kust see välja tuli, et pead ennast krediidiasutusena arvele võtma? Su virma ei anna ju otse laenu kellelegi. Kui nii ütled, siis viita millelegi, muidu me kakleme siin niisama ilma relvadeta.
Seda juttu on väga palju, et tuleb ennast pangaks pumbata kohe. Ei tule. Ja kui teed virma, siis hakkad ka leidma kohti, kuidas muudmoodigi plekki sisse imeda. Seda kinnitavad kõik.
PS. Minu ettevõtte põhitegevus selgub hiljem, kui teen aastaaruannet – siis näen, kust kõige rohkem rahhi tuli. Lihtne. Aga teenusena muidu annan hüva nõu ja targutan niisama suurte masside ees.

Ivari

Kui sa OÜ registreerid, siis sealt tuleb valida põhitegevusala eks? Ja kui sa valid selleks krediiditeenused/laenude väljastamine (vms mis iganes seal valikus olla võib, mis kattuks ühisrahastuses investeerimisega), siis oled ju sisuliselt krediidiasutus? Või kas saab valida ka tegevusalaks eraldi investeerimistegevused vms, et viidata põhitegevusalale kui näiteks aktsiatele investeerimisele, mitte kui laenudega möllamisele? Kuigi keegi tark raamatupidaja soovitas näiteks ettevõtte nimeks mitte panna midagi sellist, mis viitaks investeerimistegevusele, sest see äratavat MTA-le rohkem huvi. Ma ei tea täpselt miks, ta sellise soovituse andis aga ma eeldan, et see mõjutab kuidagi maksusuhteid.

Mhm olen täitsa nõus, et kui firma juba olemas siis küll ka tegevused järgi tulevad aga firma loomisel peab sul ju ikkagi mingi idee, mida sa nö põhitegevusalana tegema hakkad, olemas olema. Just seetõttu, et pead regamisel mingi tegevusala valima?

Monika

Ettevõtte nimi tasub valida selline, mis ei viita ettevõtte tegevusele. Vähemalt mina nii tegin, et oleks võimalik valkondi juurde lisada. Ise ka ei usu, et mul 6 a tagasi nii palju oidu peas oli. Tänu Oü olemasolule olen nt saanud haltuuraotsi ja isiklikke kulusid firma kraesse kirjutada. Ja täiesti vabalt võib iluteenuseid osutav firma põllumaad välja rentida. Pole paha ju 🙂

rahakratt

Just. Soovitan lasta lihtsalt kassil üle klaviatuuri joosta ja ongi nimi paigas.
Ma kohe proovin, oota. Kiss-kiss-ksss, siia! Jookse!
OÜ Kjasgsafraaa.
Ei tulnud paha ju. Ja kõlab eksootiliselt ka, pealekauba!

rahakratt

Aga ära vali krediidiasutust enda tegevusalaks. Miks peaksid? Vali mingi suvakas tuviliha kästiööpelmeenide tootmine vms. Küll maj.a.aruannet esitades paned selle, kust enim rahhi tuli tegelt. Nii käibki.
Ja no panna nimeks mingi Ivari Holdings Ambassador Investement Group ka parim mõte pole. Keegi kommenteeris siin, et parim firmanimi tuleb mittemidagi ütlev ehk siis lase lihtsalt kassil üle klaviatuuri joosta ja ongi olemas.

InvEstor Kohver

Tubli! Ka minul ettevõte juba aastate eest võetud eesmärgiga üüritulu koguda ja kõrvalt siis investeerida ka. Kuna ühe korteriga pole pointi praegu paugutada, tekitan seal käivet müügiga vaheltkasu tehes. Endale olen eesmärgiks seadnud, et vähemalt 2 kvartiirut toodaks tulu, et siis ettevõtte all edasi tegutseda.
Eelmisele küsijale vastusevariandiks saab pakkuda näiteks Kinnisvara haldus, mille saad põhitegevuseks panna, kui üürikaid on.

rahakratt

Ma panen ka üürikad virmasse tilkuma. Ja siis seda rahhi investeerin edasi. Ja samal ajal otsin, kellele saaks arvega pähe lüüa. Ja nii see konglomeraat kerkibki!

Bondora

Krdi lätlased rsk, isegi blogi suutsid kinni panna, kuna sa Investriss sealt välja saad, aimissjuu!

rahakratt

Tema nimi on Lätis ju Investrisss. Üks S juurde kohe.

Rass

Kas tööandjaga ei saa kuidagi kaubale, et osaliselt, näiteks tulemustasu summa kohta esitad tööandjale arve? Nii saad raha ilma laenu andmata ettevõtte kontole ja võidad ka rahaliselt, kuna ei pea selle summa pealt tulumaksu maksma. Ei tohiks ju kuidagi keelatud tegevus olla.

rahakratt

Super mõte! Seda pean ise ka proovima. Ma arvan, et selle kommentaariga saad sa mu blogi kõige nutikama lugeja tiitli! Väga tihti siin sinusuguseid pärleid ei kohta, kui sa veel ei tea.

GHz

Ma tõstsin ühe päevaga kogu eraisiku laenuportfelli läbi järelturu ettevõtte alla. Pane eraisikule mingi 1 sent allahindlust vmt, et tunneksid õige laenutüki hinna järgi ära kõigist müüdavatest ja osta ettevõttega see kohe ära. 😉

Ei pea ootama neid pikki laene, ja teenima seda kõrgelt maksustatud intressi…

rahakratt

Ot, korra, palun elaboreeri. Näiteks Mintoses panid korraga kogu portu turule ja teisest uksest ostsid ise kohe ära? Mitte nii, et iga laen eraldi? Seda oleks mul hädasti vaja. Jaga tarkust, my brother from another mother!

Kalju

Kas on mingid proportsioonid, kui palju raha peab olema OÜs põhitegevusega seotud, et mitte muutuda finantsasutuseks? Kuidas vaadatakse selle peale, kui aruande esitamise ajal selgub, et 90% on läinud investeeringuteks ning 10% on tulnud siis nö põhitegevuse kaudu?

rahakratt

Ei tea küll, et see probleem oleks, et kellelgi on proportsioon paigast läinud või keegi on “muutunud” finantsasutuseks. Soovitan lugeda veidi siit kuiva ja igavat materjali ka: https://www.riigiteataja.ee/akt/865017

Maksu Amet

Nüüd veel eraldi OÜ KM-kohustlane ja mitte-KM kohustlane ja oledki korralik maksupõikur valmis!

rahakratt

#maksumanööverdaja

r

Pane Krediidiasutuste seaduse koha ikka kehtiv link https://www.riigiteataja.ee/akt/865017?leiaKehtiv. Eespool viidatu kehtis aastal 2005 🙂

rahakratt

Mis aasta siis praegu on?

Sven

Tere! Kuna oli üks tüütu reis vaja teha teisele poole ookeani ja just enne avastasin tänu äripäeva artiklile Sinu blogi siis avasin kõik postitused eraldi akendes oma tahvli peal lahti ja lugesin otsast lõpuni ühe soojaga Su blogi läbi! Nüüd kodus tagasi olles lappasin põnevamate postituste kommentaarid ka läbi, sest neid lennukis ma ei saanud avada, kuna lennukile olevat wifis mässamine ohtlik. Ei julgenud järgi ka proovima hakata.
Igatahes tahtsin sulle edu soovida Krati kasvatamisel ja tänada mõnusa meelelahutuse eest. Tavaliselt lennureisid on pagana igavad aga seekord sai ikka nii mõnigi kord magav istmenaaber oma naeruga üles aetud.

rahakratt

Täiesti haige vend. Sa mingi ajuhaigust ei karda, kui nii palju sellist madalalaubalist möla ühe soojaga lugeda? Täiesti lõpp… mul ei ole sõnu, lihtsalt. Kui ma rikkaks saan, siis püstitan sust kuju kuhugi. Ilmselt hästi pisikese ja säästliku (näiteks tikkudest ja kastanitest), aga kuju nevertheless!

26
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top