Miks keegi mu märtsi kokkuvõtet valmis ei ole teinud? Märkamatult on kevad püksi roninud, pikaaegsed võlglased lume alt välja sulanud ja päike pesemata juustelt kenasti naistele näkku peegeldamas. Pean tunnistama, et ma ei saa enam aru neist fainänssal bloggeritest, kes toodavad kohe esimeseks kuupäevaks eelmise kuu finantskirjandi valmis – mul oli alguses täpselt sama keiss, aga nüüd tundub, et olen ennast mingite x avantüüridega küllaltki lukku tõmmanud ja keeruline on leida mahti, et Kratil kõrrega elu tagumikus sees hoida. Samas ära killida oma projekti-last ei kavatse. Kirjutan praegust lugu puhtalt une arvelt silmad peas punased nigu liiga kauaks metsa jäetud noppimata pohlad. Terve maja on pime ja kõik normaalsed inimesed (normaalsus võrdub hea kindel palgatöö, jõuluks mehele Makita naelapüss ja naisele wokipann, ühine KIA liising, Peetriküla ufogrill, nädalavahetus Ülemistes ostuparadiisis ja talvepuhkus Bulgaaria kuldsetel liivadel) magavad ammu. Peaks ka tuttu minema, aga tean, et siis jääkski lugu tegemata ja hommikuks oleks feisbuki laigid nullis ja Kratt üksi jäetud. Aga parem Hilja Kohal, kui mitteilmunud – siin ta on, märtsi pilguvise.
Tsekime siis koos biiti. Kus ja mida ma märtsis hullasin. Nägite ikka mu sotsiaalmeedias, et käisin Wall Street’il, jah? Sellist asja pole ammu olnd, et maailma finantsjuurtele nii lähedale minna saaks. Patsutasin läheduses oleva ja aktsiatuge sümboliseeriva metallist pulli tugevasti kehast eenduvaid kellasid ja soovisin kõikide meie eest, kes me siin mu blogis oleme, ainult head.
Pikema pasundamiseta intro ja numbrid. Introt soovitan seekord siinsetel veteranidel ka lugeda, sest… sest tule loe ja saad teada, mis muutunud on.
Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Aprilli alguses teen ülevaate märtsi kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.
Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (kuu alguse seisuga krattimas 5906,00 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), www.mintos.com ühislaenamise platvormil (kuu alguse seisuga krattimas 4551,14 eurot), www.twino.eu keskkonnas (kuu alguse seisuga krattimas 4596,29 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras Estategurus (kuu alguse seisuga krattimas 346,14 eurot) ning Crowdestate portaalis (kuu alguse seisuga krattimas 100,00 eurot).
2016 aastal on lisandunud ka muid välja antud laene, neilt ootan vähemalt 10% tootlust, selle poti väärtus on ca 8800 eurot. Vihmafond võiks olla suurusjärgus ca 3-5 tuhat eurot. Ideaalis, noh. Selle kasvatamine käib ka jõudu mööda. Jõudu on mul suht vähe, muidu.
Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis virtuaalne kõrge viis sulle! Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a. kevadel. Mitu kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?
Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.
Rahakratil on 3 suurt eesmärki (UUENDATUD AASTAL 2017!):
- teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 2 000 eurot;
- saada LHV kuldkaardi omanikuks või vähemalt selle vääriliseks;
- kolmekordistada 2016. aastal teenitud passiivne raha (3 x 811 EUR).
Taustainfoks veel see, et mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras. Sõuan tasa, et jõuda kaugele, aga mitte nii tasa, et aerud kätte ära mädaneks.
Kõikide nende eesmärkide ja minu tegemiste ühine nimetaja on #finantsvabadussõda.
Intro lõpp.
Kõik rahad märtsis sisse olid 2767,44 eurot. Vististi ei ole jõudnudki veel avalikult kireda, et käisin jälle (!) tööandjalt plegensit juurde mangumas. Saan ilmselt varsti templikaardi, et iga kümnenda küsimise peale natuke ikka tõstetakse. Tundub, et seekord oligi see kümnes kord, sest palk on päris 2k ukse lävel. Niisama ei küsi, luban, et püüan iga päev veelgi usinamalt oma asju teha ja firma väärtust kasvatada. Auka.
Higivaba rahhi õnnestus märtsis kokku meelitada 212,95 eurtsi jagu. Ligi 6 kümpsi tuli ühisvõlgadest ja ca 140 nendest mu va eralaenudest, mis vahel vaikselt tagasi toovad. Iga sendike sai julgustava patsutuse pepule ja läks turule tagasi.
Põhiline investeering oli seekord üsna omapärane. Põnevuse tekitamiseks jätan sellest rääkimata, kuna skeem vajab eraldi lugu lausa. Midagi kriminaalset siin ei ole, aga olen taas leidnud ühe variandi koostöös oma leivaisaga, et kuidas saaksin kiiremini rikkaks. Või kuidas kiiremini rahast ilma jääda… eks selgub.
Märtsikuu kõrvalehüppe (sukafond) protsent oli täpselt 42,35%. Ma ei ole 50 prossa klubile käega löönud, aga ei lase ennast väga morjendada ka iga kord, kui see täis ei ole. Valetada pole siin kellelegi – olen hakanud edevamalt riidest käima, kulud on kasvanud ja tahaks tihedamini daame suurele ekraanile filme vaatama ja plaksmaisi sööma viia. Nii ongi. Veel üks variant, mida kaalunud olen, on see, et teha aastas kuu või kaks 0% säästuga. See on umbes nagu cheat day söömise või trenniga. Vahel lased ennast nii lõdvaks, et kohe üldse ei pinguta, vaid ainult naudid maiseid vilju, aga selle kindla ja fikseeritud aja möödudes kütad jälle täiega edasi. Huvitav, kas töötaks nii?
Jälle hea lugemine üle pika aja.
Blogi kirjutamise osas peaksid äkki kasutama sarnast põhimõtet, kõigepealt maksan iseendale, Krati puhul aga kõigepealt kirjatükk valmis ning alles siis x avantüürid.
Siiski, jätkuvalt edu ja suuremaid passiivseid sissetulekuid.
Nõus. Teen seda siin pro bono ja niisama harimise/kõvatamise mõttes, seega vahel tikub rahaline avantüür esikohale. Luban ennast parandada.
Mulle meeldivad su uued eesmärgid! Rahakrati mõistes kuidagi ebamaiselt realistlikud see korda …. aga mis teha Iphone 6s vajab välja vahetamist ja karvane iPhone tahab süüa … eesmärkide peamine point, et võimalikult palju raha peale voolaks millest uut rahhi teha, jääb ju ikka samaks. Tubli!
Kas Rahakratt plaanib ka kinnisvaras lähiaastatel käe valgeks saada?
Cheerios, Meelike! Maa küljes kinni olevat vara pole plaaninud osta. See tähendaks kõikide teiste investeeringute killimist ja ühte kohta viimist minu puhul. Ma ei ole selleks valmis. Tartus ilmselt saaks juba ka paari tonniga mingi kesklinna äripinna, aga ma pole nii kaugel Tallinnast kunagi käinudki vist.
Jamuidugi oli see suurte munadega wall streeti pull tallinnale lähemal kui tartu.
Enne ei võind öelda, et Tartus ka on vä? Võrdlesin just hindu lennuk Ussa ja buss Tartusse!
Mul tekkis selline küsimus, et kui sul on ühisrahastuses kokku ca 9000, siis kas vaid 60 eurot kuus on ikka õige summa või on tegemist trükiveaga? Minu kehvad investeeringud ühisrahastuses on summas ca 1200, intresse laekub alla poole loodetust, kuid summa oli sellest hoolimata eelmisel kuul rekordilised 23 eurot – s.t. 60 euro teenimiseks kuus läheks mul vaja ca 3000 eurot, aga mitte 9000.
Kui ühisrahastuses on tootlus nii madal, siis kas oled plaaninud sinna rahapaigutuse lõpetada? Endal on küll selline plaan.
Hea küsimus. Ma ei ole seda korraga sisse pannud ja osad summad on vanast ajast pikkades laenudes. Kohalikud kalkulaatorid näitavad ca 10% aastast tootlust (Läti aja järgi) ja umbes nii ju ongi, kui aastas tuleb 12*60=720 eur sisse ja aasta jooksul põhisumma suureneb. Või ei?
Miks Omarahasse ei plaani investeerida? Kodusem ja suuremad intressid, endal küll mujale väga ei kipu seda rahakest voolama peale mainitud portaali.
Peaks sinna surkima minema… Loobib usinalt peale, ma saan aru?
Pean lugemis maratonile pausi tegema!
Kisub nii nukraks ja seest õõnsaks.
Keskoht lööb kurja nurru suuret säästmisest, aga numbrid ikka mannetud!