Pilguheit varasalve – oktoobrikuu

Käes on selle nädala viimane kolmapäev ja paras aeg selle aasta viimase oktoobrikuu finantstulemused sõlme siduda ja teie ette visata.

Oktoobris juhtus mitmeid suuri asju. Eriti rikkalik oli saak mitte niivõrd passiivsete pappide valdkonnas, kuivõrd kingituste sektoris. Esiteks saatis ustav lugeja neiu Meelike Tartust mulle 2 kinopiletit. Kuigi ma ei suutnud omapoolt kokkulepet pidada, et 55% säästa, siis see hea inimene kaugest maakohast tegi nii ülla liigutuse. See lõi mind nii pikaks ajaks pahviks, et ma ei suutnud isegi mingeid lugusid blogisse riputada ja praegu ootan mõnda hea rahateemalist filmi, mida vaatama minna, et piletid asjaette läheks. Niisama mingit Bridzet Dšõunsi päevikuid nende piletitega vaatama ei lähe.

Ja teiseks saabus Rahakrati nimele kirjapomm Äripäeva majast Investor Toomaselt. Saate aru, jah? Üks Eesti esikuulsusi rahamaailmas saatis minule kingituse! See on umbes sama kõva sõna nagu Jaak Roosaarelt killuke tema plaatinast breketitest või katkine ratta sisekumm saada. Kas elu saaks olla veel ilusam?

Lisaks on oktoobri sissetulekute real juures üks passiivse papi rida! Hurraa x 3! See on nüüd see kurikuulus põhjus, miks mu kulutused suurenenud on. Püüan viimasel ajal hängida rohkem igasuguste hetitulvede ja maretsoomide seltskonnas, et oodata õiget rünnaku kohta ja kellelegi mingit VIP teenust vahendama hakata. See nõuab omajagu kuubaliibrede ja tomcollinsite tarbimist ning krediitkaardiga vehkelmist (ehk tähendab kulutuste tõusu). Pikas perspektiivis peaks see ära tasuma, hetkel veel plussis ei ole, aga essa linnuke on puuris. Tundub, et sellest annaks eraldi loo valmis treida ja siin kuu kokkuvõttes sellel väga pikalt seetõttu ei peatugi.

Järgneb intro ja minu vastutust välistavad klauslid, kui keegi peaks mu tekstidest lähtuvalt investeerimisotsuseid tegema ja millalgi oma maja kohtutäituri kodulehel sundmüügis avastama…

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Novembri alguses teen ülevaate oktoobri kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (septembri seisuga krattimas 2328,75 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), www.mintos.com ühislaenamise platvormil (kuu alguse seisuga krattimas 1806,57 eurot), www.twino.eu keskkonnas (kuu alguse seisuga krattimas 1014,85 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras Estategurus (kuu alguse seisuga krattimas 355,52 eurot) ja Crowdestate portaalis (kuu alguse seisuga krattimas 100,00 eurot).

2016. aastal on lisandunud ka muid välja antud laene, neilt ootan vähemalt 10% tootlust, selle poti väärtus on ca 7900 eurot. Vihmafond võiks olla suurusjärgus ca 3-5 tuhat eurot. Ideaalis, noh. Selle kasvatamine käib ka jõudu mööda. Jõudu on mul suht vähe, muidu.

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis virtuaalne kõrge viis sulle! Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a. kevadel. Mitu kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1555 eurot;

2. teha iga kuu nii, et 55% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;

3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 155 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Intro lõpp.

Kuhu papp oktoobris läks???

Krati finantsindikaatorid on sellised, et arved ja püsikulud on siiski õnneks kontrolli all, suur on muude kulutuste rida – kohalike c-kategooria kuulsustega laundšides rippumine ja peened dineed on haaranud mu kulurea pihku sama tugevasti nagu mind kunagi põhikooli ajal klassijuhataja juustest võttis. Tänaseni on mu kupli ühe poole karvakasv, kurat, hõredam, kuna koolis leidis palju tutistamist aset.

Selles tulenevalt kohandasin ajutiselt ühe kuu projektina oma finantseesmärke. Oktoobris olid need järgnevad:

 1. saada Investor Toomaselt isikliku pühendusega kingitus (soovitatavalt raamat börsil tegutsemise kohta) – eesmärk purgis;
 2. saada Tartust mõnelt tütarlapselt vähemalt kaks Apollo kino piletit kingituseks – eesmärk purgis;
 3. saada Twinost ühe päeva jooksul vähemalt üks euro ja kümme senti intresse – eesmärk purgis.

Kas tundus kuidagi sohina…? Kahju küll, aga minu blogi ja ise otsustan, kuidas siin maid ja põldusid jagan.

Rahadega aga oli nii, et oktoobris läks Mintosesse natuke üle kahe soti, Twinosse surts üle kolme soti, üks sott maandus aktsiakontole õige summa kogunemist ja järgmist ostu ootama ja natuke jäi vihmapotti ka.

Sissetulekud passiivse raha poolest olid üsna ilusad:

screen-shot-2016-10-30-at-12-52-13

Mintose real on intresside all ka ca 9 eurot soovitusraha. Twino toodab edukalt, millalgi tuli kiri, et viskavad ka mobiilile äpi välja, mistõttu pean vist ikka Õunfõuni endale ükspäev ära ostma ja kassile sellepärast uue nime valima. Olen mõelnud nimele Anton, sest esiteks on see väga kaunis poisslapse nimi ja teiseks meenutab Antonofkat, mis on õuna sort ja meenutaks vana nime iPhone jne. Tundub loogiline?

Ja sissetulekud aktiivse raha poolest samuti vägagi kaunid:

screen-shot-2016-10-30-at-13-00-13

Säästukaukasse läks exceli väitel 37,30%, sisse tuli kõik kokku 2248,89, millest Kratt tassis 123,29 eurot. Villu Reiljani ametivend Saksamaal ütleks selle peale nicht schlecht!

Püsige rõõsad ja lainel!

PS. Kui soovid ka Mintose ühisvõlgade platvormiga liituda ja passiivsete rahade vilju mekkima hakata, siis siin on Rahakrati soovituslink https://goo.gl/WlPxTj ja kui sa annad oma kolm veretilka sealse raharattaga liitumiseks, siis astume kumbki pika sammu oma finantsvabadussõja võidule lähemale. Välismaa keeles on tingimused päris lihtsalt ära öeldud: You will receive EUR 5 for every registration made from your unique affiliate URL. And what is even better both sides will receive — 1% of their average daily balance which is paid in 3 installments for the first 90 days. The Investment Reward shall be calculated after 30, 60 and 90 days from the registration date of the third party based on the average daily balance. First installment is calculated from the average daily balance during the first 30 days.

gold-plated-braces-1170x754


20 thoughts on “Pilguheit varasalve – oktoobrikuu

 1. raymondkoni Vasta

  Tere,

  tekkis küsimus seoses Balti börsile investeerimisega. Missuguste ettevõtte aktsiaid ostad/müüd, kas kasutad ka võimendust ja kas investeeringud on pigem pikaajalised või lühikesed? Veel tekkis küsimus selle kohta, et mis keskkonda kasutad investeerimiseks ja kas oled mõelnud kauplemist ka nt. USA turgudel?

  Edu!

  1. rahakratt

   Tänan mu rahakotis surkimast! Oman kodumaiseid brände, näiteks Kaubamaja. Võimendust ei kasuta ja investeeringud on pigem pikaajalised. Vähemalt täna olen nii mõeldes tegutsenud…
   Mul on LHV konto aktsiamahhinatsioonideks ja USA peale ei ole mõelnud. See vist nõuaks aktiivsemat tegutsemist ja selleks ei ole aega hetkel.
   Aitäh edusoovide eest. Saadan kohe konto numbri sulle, pane see “edu” soov sinna siis kohe mingis kindlas väärtuses, eks, aitäh.

 2. asdddd Vasta

  tahaks juba su uuest salajasest investeeringust kuulda 🙂 räägi lähemalt

  1. rahakratt

   No, see ei ole niivõrd investeering, vaid pigem selline poolpassiivne papp – vahenduseurod tudaa-sjudaa, noh 🙂

 3. koodiori Vasta

  Kuidas see Toomase saadetud raamat on? Mõtlesin peale “Rikkaks saamise õpiku” ka midagi sellist lugeda, aga kardan, et “Akadeemia” stiilis raamatud jäävad igavusest lõpuni lugemata… Vist nii hull pole?

  1. rahakratt

   Tead, ma pole veel seda kapsast avada jõudnud. Vaja oli okt kokkuvõte teile siia sünnitada ja hetkel üks teine raamat pooleli. Ega ta nii “elav” kindlasti ei ole nagu noor sälg Raha-Jaak oma teoseid kirjutab. Seppo on ju ikka midagi 120+ aastat vana ka juba.

  2. Mariliis

   Ma pole ka kahjuks löögile pääsenud, et Seppo raamatut sirvida, aga mul õnnestus käia laupäevasel “raamatuesitlus”-üritusel ja vanameistrit elusast peast näha – tead, täitsa muhe vana. Ega sina ei sattunud Olümpiasse tol päeval juhuslikult?
   Igatahes, teadjamad oskasid rääkida, et selle lugemine on lust. kogemusi ja vahvaid lugusid ikkagi aastakümnete jagu rohkem, kui Jaagul.

  3. rahakratt

   Mina seal ei käinud, olin tööl ja teenisin raha samal ajal. Ega ma ei julge tulla ka suurtele sümpoosionitele oma nägu näitama ja keegi kutset ka ei saatnud. Järgmine kord siis äkki.

 4. Meelike Vasta

  :O oota aga kuna selle nädala esimene kolmapäev juba ära oli?
  Ma selles suhtes hakkan vaikselt su loogikale pihta saama, et investeering paremasse tuleviku võib olla ka mittematerjal. Uue know how ja väärtuslike tutvuste saamiseks tasub tõesti esialgu säästmise asemel raha pigem välja käia. Lõppude lõpuks peab passist ka vanust vaatama ja elu peab ka noorena/täna lill olema ning viimase piirini viidud toidueelarve seda kindlasti ei taga. Aga kui kunagi strateegat peaksid muutma ja siiski ekstreemse toidueelarvega katsetama hakkad siis ütle Iphone’ile aka Antonile et ta võib minu juurde kolida. Vähemalt seniks kuni peremees uuesti mõistuse pähe võtab ja tatrapudru asemel jälle kaussi konserviga täitma hakkab. Mu “Ipad” ei pahandaks… “Macbook” ehk suhtuks kriitilisemalt….

  1. rahakratt

   Tead, Meelike. Ma olin eelmisel aastal ca samal ajal alustades ka jumala kindel, et ainult kokkuhoid on see, mis mind 1päev haljale oksale peesitama tõstab, aga ei. Täna olen pigem seda meelt, et olulised (lisaks säästmisele) on uued tuttavad (nagu sina), kellega ideid vahetada ja uusi asju proovida jne. Kuradi ruineeriv on oodata kuu aega palka, siis see Mintosesse tõsta ja hakata järgmist kuud ootama. Õeh, raisk.
   Aa ja kohe pakin Antoni asjad kokku, tõstan ta kolmese rongi peale, ole siis Tartus vastas, eks.

  2. Meelike

   Aga siis äkki väike korrektuur eesmärkidesse? Säästma siiski midagigi peab (loodan, et oled nõus) ja vajalike kontaktide kogumiseks on ka vaja teatud kulutusi teha(olen sinuga nõus). Äkki siis eesmärgiks hoopis x % krabisevat säästudeks ja y % kontakti+teadmiste kogumise üritustele. Kas just blogis aga oma peas võiks mingi taoline jaotus olla. Põhimõte siis selles, et 55% sissetulekust ikkagi parema tuleviku nimel krattima lükata.
   Äkki täpsustad mis kell (päev,kuu või aastagi) see kolmene rong siia lõuna poole jõuab… hommikust saati istun ja passin siin lumesajus ja ootan. Ühe metsiku triibiku sain nibin-nabin kätte kah juba aga kuna kompse polnud kaasas siis ju vist polnud Anton.

  3. rahakratt

   See on hea mõte – peaks tegema tabelisse investeerimisrea nimega sotsiaalne libesti ja muud pidustused. Nii tuleks 55 prossa lõdva randmega ära. Aitäh hea idee eest, Meelike!
   PS. Anton on tegelt endiselt veel mu diivani all peidus. Vist sai plaanist lõhna ninna.

 5. Eh Vasta

  Tartu inimestele tegid oma ütlemisega küll liiga.

  1. rahakratt

   Eks tõde on ikka valus, muidugi 🙂

  2. Meelike

   Enamus tallinlasi arvabki et Tartu on väike kaluriküla …. Tallinn on ju nagu suur labürint. Ilmselt enamus neist pole sealt väljaspool käinudki ja ei tea et peale Tallinna on veel Eestit. Ega hamster ka ju labürindist väljapääsu otsima ei hakka kui keset seda talle piisavalt palju nosimist leidub. 😀 …. Sorry Rahakratt! Sügaval südames olen ma sinu poolt ja tallinlased on toredad!!!

 6. kehvik Vasta

  Aga kas teil seal Tartus juba sooja vett on või tuleb endiselt oodata mil Anne kanal jääkattest vabaneb:-)?

  Ajad muutuvad, aga on tore näha, et tartlased endiselt võtavad iga väikest torget nende kodulinna aadressil isiklikult. Kunagi Tartus õppides oli tartlasi tore narrida sellega kui ütlesid, et lähed nädalavahetuseks linna (s.t. Tallinna). Alati küsis mõni tartlane, et kas Elvasse?

  Aga Rahakratile muidugi ei muud kui edu ja kindlat meelt!

 7. Raido Vasta

  Tervitus!

  Nagu näha, siis enne käesoleva aasta lõppu õnnestus sul täitsa kõik kolm seatud eesmärki. Tubli, tubli! Eks aastavahetusel on mõtisklemist, mida algsete eesmärkidega peale hakata ja kuidas neid korrigeerida nii, et motivatsioon säiliks. Kuigi ilmselt hetitulvede jt seltskondades tiirlemine on kindlasti vähemalt sama motiveeriv. Või ma eksin? Äkki õnnestub 1k passiivset tulu ikkagi aasta lõpuks kokku krattida, kaks kuud on veel aega.
  S. Saario värskest üllitisest olen jõudnud ca 100 lk ära lugeda tänaseks, sellist vaba aega lugemiseks on kuidagi vähe väheseks jäänud viimasel ajal. Selline täitsa mõnus nn lightreading on.

  Edu ja jaksu edaspidiseks!

  1. rahakratt

   Heihoo, Raidoo!
   Rõõm, et siukse p*sa ilmaga siia sooja viitsisid tulla. Ma pean uueks aastaks päris kindlasti tegema eesmärgid ümber, aga see nõuab ikkagi mingit kõige väiksemat liitrist viina ja kõva mõttetööd.
   Käesoleva aasta kogupassiivne on hetkel seal 550 euro juures, tonn on visa tulema, ma kardan…
   ps. Saarioga oleme sinuga sama kaugel – tõesti on täiesti okei, eriti alustajale. Vahelduseks eesti keeles lugeda on ka kuidagi eriti weird 🙂

 8. Karla Vasta

  Võimalik, et sellest on Sul juttu olnud, kuid küsin üle. Hetkel portfelli suurust, siis kas investeerib kratt oma nime alt või oü alt?

  1. rahakratt

   Väikese OÜ keevitasin kokku küll, aga suurem osa on ikka oma nime alt läinud – divikaaktsiad ja ühisvõlad.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga