Näitasin hiljuti instas ühe oma pangakonto erkaanipauku ja mult küsiti, et kuidas ma 8 aastat hiljem viitsin üldse mingite paari/paariteist euriste pisisissetulekute asjadega pusida. No tulge vaadake siis SUURT RAHAKRATI tabelit, kus KÕIK mu tulud on! Ja mõelge, kas ei peaks viitsima?? Eriti juhul, kui see sissetulek tuleb vaid korra “ära seadistada” ja edasi võid sa minna ja enda muude tegevustega mässata.
Jutuks olev konkreetne jagatud ekraanipauk oli see Coopi hoiuse esimene intressimakse (sain plekki vaid mõne päeva eest, kuna lükkasin hoiuse püsti alles millalgi kuu lõpus):
Jah, mu net wöörth rühib jõudsalt sinna 700k poole, aga ma olen endiselt tänulik ja panen tähele 15€ maandumise kõlksatust, mille ma mitte midagi tehes teenisin. Üks viisteist siit, teine sealt ja mingi hetk vaatad, et oh, igakuine üür/trenn/alimendid/pidutsemine/märtavandihobid on edaspidi justkui tasuta. Päris hästi toimiv mindf@kk, mu meelest.
Teine jagatud pilt oli see, alla 2 dollari KRBN.US divikaid, mis teid imestama pani, aga mul seevastu igemed normilt paljaks tõmbas:
Teie kommentaaride valguses ma otsustasingi, et tavai – mu blogi on ja jääb Eesti kõige läbipaistvamaks sendiveebiks ja ma näitan nüüd teile oma tulude ridasid, mida on ligi 30! Vaadake ise seda efekti, mille moodustab sissetulekute vihikus mu igakuine ostunimekiri, mida teile kuu kokkuvõtetes näitan.
Viskasin kiiresti kokku tabeli, kus on kõik mu sissetulekud juuni 2023 seisuga.
Nagu te näete, siis EI OLE mõistlik tekitada olukord, kus sul on lihtsalt üks suur palk. Mõtle natuke, millise pommi otsas sa istud, kui sul on suur palk ja juba mingid päris suured kulutused ka. Iga hetk võib juhtuda – PHOOFFF! – ja sissetulek kaob, sest ettevõte koondab, paneb äri kinni, oled arendaja ja kukud oma hiiremuskli (parema käe randme lihased) ribadeks vms. Kahjuks on nii, et see phoooffff töötab ainult ühtepidi, kui sissetulek ära kaob. Kohustused niimoodi phoooffff ära ei kao.
Mul on iga kuu umbes 30 (!) erinevat sissetulekute rida. Jah, KOLMKÜMMEND! Ja mingi 90% neist on higivabad! Siia juurde lisaks veel paar-kolm aktiivset hustlimist, mida ka igavusest pusin. Ja mõned, mille ülesehitamisega praegu tegelen… ja mõned higivabad, mis kindlasti veel lisanduvad. Oeh, no see on täielik lumepall ju.
Teravam silm võibolla märkas, et mul on tabelis mõned võlakirjad, mis tegelikult maksavad intressi kord kvartalis, mitte iga kuu. Tõsi. Samuti on mul mõned laenud, mille intressimaksed on kvartaalsed. Aga kuna ma retsilt usun mõnedesse psühholoogilistesse trikkidesse, mis mind edasi aitavad, siis üks neist on selline, et enne mingit investeeringut tehes jagan ma oodatava tulu kuude peale ära ja viskan selle oma igakuisesse tabelisse. Nii on mul enamvähem selge pilt, mida ja kui palju iga kuu kontole oodata on.
Ma saaksin lisada veel kevadised börsidivikad, aga aastas korra tulevaid makseid ma sinna tabelisse ei pane. See papp on lihtsalt boonuseks. Samamoodi on boonuseks kõik blogiga teenitav affiliate raha, mida vahel nii sulle kui mulle SELLE LINGI kaudu tilgub või sendikabareed, mis on mu ainus reaalse kellaaja ja asukohaga seotud sissetulekuallikas, aga mida ma ei kavatse ära jätta, kuna sendiständappide tegemine mulle ülimalt meeldib. Sul võiks ka ideaalis nii olla, et on mitu (ja kasvõi aktiivset) sissetulekut, kui see investeerimise teema eriti mokkamööda ei ole või väga hästi välja ei kuku.
PlusPlusi read on tabelis hetkel nullid, kuna sealt mingit süsti mõnda aega tulemas ei ole. Sulgudesse panin summad, mis sealt muidu tulema peaksid ja mis kunagi tulidki. Ning mõne Projekti taga on tühjus, sest sinna tuleb mul midagi uut ehitada. Miks keskelt tühjaks on jäänud? Põhjus on selles, et mingi asi sealt rea pealt on lõppenud ja rahad on koju tagasi tulnud.
Kommunaalide tulud võib vabalt sealt maha tõmmata ja neid ma ei arvestagi, kuna maksan nad kuluden otse edasi kohe, aga kuna ma tegin selle tabeli praeguse loo jaoks ja suures osas oma pangakonto väljavõtte põhjal, siis viskasin nad sissetulekutena ikkagi kirja.
Kõikidel projektidel ei ole nimesid juures, et teil ei oleks liiga lihtne välja arvutada mu osalust või laenu vms mõnes ettevõttes, aga et nüüd liiga peituseks ei läheks, siis võin neid eraldi ja mitte konkreetse numbri taga välja öelda: lisaks kõikidele tabelis olevatele nimedele maksavad mulle intresse veel näiteks Everaus ja Tuul, mõne numbri tagant paistavad veel Planet42 kõrvad jne.
Miks ma olen seda usku, et parem mitukümmend väiksemat maksjat kui üks suur “palgapäev”? Võrdluseks vaata kasvõi seda olukorda, mis Incapiga hiljuti juhtus: toetud suurelt ühe kunde peale, see õgib oma laod su tooteid täis ja ühel hetkel ütlebki, et sorry, Otto, aga hetkel me rohkem juurde ei telli.
Mu plaan on elada oma elu nii, et see ei sõltu ühest sissetulekust ja isegi mitte minu asukohast. Kõik mu sissetulekud peavad olema sellised, et ma ei pea nende nimel iga päev kuskil kindlas kohas ja kindlal ajal olema. Hea meelega ongi paljud lausa sellised, mille nimel eriti tööd ka teha ei tule ehk siis nö iseliikurid, mis on vaja käima tõmmata ja kust saab edasi liikuda – üürikorterid, laenuintressid, käivet genereerivad veebilehed ja muu selline. Ja täpselt nii olen ma endale pannud kirja ka oma ettevõtmiste eelduseks olevad kriteeriumid: asukohast sõltumatu (mina olen reisil ja töö käib ning sissetulekud tiksuvad), online ehk piirideta, igakuine revenue, aktiivse äri puhul peab toode/teenus olema päriselt kasulik (niisama raha pärast spinnereid vms maale tooma hakata ma pigem ei taha), lihtne ja vähese haldusega, suures osas automatiseeritav, ei vaja investorite/minu sügavaid taskuid jne.
Üks mu ideaalne tööpäev näebki selline välja, et olen kompuutriga kuskil kohvikus või õues ja teen tarka nägu.
Nagu kunagi kirjandite kirjutamisel teha kästi, siis kirjutan siiagi kokkuvõtteks – kujuta korraks ette enda elu paari aasta pärast. Milline see olla võiks? Unusta praegu see osa ära, et 8h päevast oled tööl. Pigem mõtle, millega ja kus päriselt tegeleda tahad, kellega koos asju teha, kui kaua magada, millele raha kulutada jne. Ja siis tule sealt sammhaaval tänasesse, et mida selliseks eluks täna tegema hakkama peab. Noh ja siis lihtsalt hakka pusima! Nagu näed, siis mina teen ju täpselt samamoodi.
Mind ajab alati kettasse see õues töötamine – päikesega ei näe ju ekraani! Või noh, näeb, aga ikka on mingid peegeldused ja jamad 😀 Point on muidugi õige – raha peab töötama, mitte sina! Sina planeerid ja juhid. Käsi teed mustaks siis, kui see on kasulik ja kui see sulle sobib (nt sulle meeldib puutöö ja siis panedki ise parketi ja liistud vms.). Tegelikult on asukohavabadus oluline mitte sellepärast, et rannas tööd teha saaks vaid selleks, et kui on vaja kuhugi kohale minna või nagu sinu puhul esinemisi tegema, siis kõike saab hallata sealt kus sa oled. Autost. Lennujaamast. Rongist. Hotellist. Oota veel kui vanus peale tuleb ja hakkad ärkama kell 4 hommikul – mõtlemise ja suhtlemise/korralduste andmise jaoks pole vaja oodata kuni ülejäänud maailm üles ärkab.
Heade prillide ja hea ekraani komboga kannatab õues ka kompuutris ringi sonkida. Mugavam oleks muidugi kontori AC ja luminofoorvalgus ja tasuta kohvi, aga oota… selle eest me ju põgeneme!
See asukohavabaduse olulisus on suures osas ikkagi see, et kui ma 2 nädalat kuskil Somaalias piraaditurismindusel olen, siis ei varise sissetulekud kokku ja kõik veereb edasi. Ei pea isegi kasvama, aga peab toimima lihtsalt. Juba see on piisav.
See 30 on ikka väga muljetavsldav! Kuigi jälgin Sinu tegemisi juba kaua, siis polnud õrna aimugi, kui ettevõtlik Sa tegelikult ikkagi oled…
Tänan! Aga noooo ettevõtlik=järjepidev, ma ütleksin pigem.
See on hea, sissetulekuid tuleb juurde tekitada, vahet pole mis summas. 29 aastaselt hakkasin tegelema fotograafiaga, kui hobi. Esimene aasta pigem ainult väljaminekud. Teine aasta oma firma ja väiksed sissetulekud. Kolmas aasta rohkem sissetulekuid + sai väljaminekuid firma arvele kanda, mis võrdus suurema vaba rahaga, mida investeerida. Neljas aasta veel rohkem sissetulekuid + väljaminekud firma arvele + maksan endale palka. Seda kõike kontoritöö kõrvalt. Kes teab, võib-olla ükspäev saan ka kohvikus istuda ja pilte editida keset kolmapäeva. See on maraton, mitte sprint 🙂
Ja enamus mõtlevad, et ei viitsi mässata. Nagunii see võtab nii palju aega jne. Ja siis on selle nelja aastaga samas kohas, kus nad neli aastat tagasi olid. Lihtsalt selle vahega, et need neli aastat läksid mööda. Ja sa ei viitsinud mässata…