Ei saa salata, et oma investeeringute tegemisel jälgin ma päris palju Edda Pauksoni ja Kristi Timmeri taroskoope ja horoskoope. Võin kindel olla, et horoskoopides on alati väga selged suunised, kui neid vaid lugeda osata. “Tänane päev võib olla hea suurteks tehinguteks, aga ei pruugi. Ole valmis kõigeks.” No näed, asi ju selge, mida teha tuleb! Ja kui tõesti veel vastus segane on, siis lähen Epp Petrone kivipoodi ja ostan omale soodsalt paarisaja euri eest mingi maast leitud külmunud junni, mis raha väe ja saladused mulle koju kätte toob.
Praegu on Merkuur täiega Uraanuses, mis peaks olema minu tähemärgi jaoks hea kosmiline seis. Istun siin Kadrioru pargis ühes puu õõnsuses, mille Igor Man kuulsaks tegi ja paistab, et kõik märgid on ühel joonel: mind on kutsutud just ühte suurt rahausuliste kogunemise hommikupalvust pidama ja kuna võin ennast seetõttu ametlikult rahajumalaks pidada, siis on loogiline, et nüüd järgnes pakkumine investeerida veinidesse: jumalate jooki.
Teie lemmik püstolreporter Rahakratt on teinud kiire inteka ja küsinud mõned vägagi intrigeerivad küsimused meestelt, kes on püsti lükanud väärisveinidesse investeerimise bisnesi. Lõin nende veinikeldri ukse lahti nagu Kalle Mihkels kunagi oma lääpa kõnnitud ja viksimata kingaga Õismäel “viisakaid eraettevõtjaid” külastas ning püüdsin inteka ajal endale võimalikult palju tasuta veini degusteerimiseks sisse kallata. Seda võin kohe öelda, et tooted on neil poistel ausad. Päris keeruline oli peale sellist töölõunat kontorisse tagasi ilmudes seletada, miks mul hambad sinised on ja ma bossiga nii imelikult otsekohene olen. Eriti veel ajal, mil tuleks just keel (mittesiniste) hammaste taga hoida, sest õhus on jõulupreemiate lõhn…
Aga okei, teeme selle asja ära. Järgneb intekas väärisveinidesse investeerimist pakkuva ettevõtte LeVinum pomoga, Risto Kaljurannaga.
Rahakratt (edaspidi RK): Miks peaks keegi terve (kaine) mõistusega inimene jooma 100+€ maksvaid veine, kui Rimist on võimalik võtta ligi pudel normaalset Blue Nunna mingi 4-5 eurtsi eest?
Veinitark Risto (edaspidi VR): Vastan kohe pikemalt, aga kiire vastus on selline: meie eesmärk on, et inimene ostaks täna 50 eurose veini ja 20 aasta pärast oma pulmas või juubelil saaks avada üle 100 euro maksva pudeli, mida ta sellel hetkel ei jaksaks osta lettidelt. Teine võimalus ongi müüa pensionipõlves veinid maha ja saada palju kõrgem tootlus kui tavaliste pensionisammastega. Aga nüüd pikemalt. Investeerimine veinidesse on sobilik igaühele, nii veininautlejale, veinist mitteteadlikule kui ka täiesti karsklasele. Meie eesmärk on pakkuda veinidesse investeerimist kui finantstehingut – ostad täna veinid enne, kui nad pole veel pudelisse läinudki, Prantsusmaa tipp-veinimajadest, hoiad neid meie keldrites kas keskmiselt 10a või 25a sõltuvalt veini küpsemise võimekusest ja müüd need maha. Seega ei ole mingit vajadust olla ise veini jooja. Meil on ka täna paar klienti, kes on ise 100% karsklased, aga vein kui investeeringu objekt on igati huvipakkuv. Kuna tegemist on lihtsa ja mugava protsessiga, meie koondame kokku erinevad veinieksperdid, kes valivad välja sortimendi ainult investeerimisväärtusega veinidest. Väärisveinide aastane tootlus on keskmiselt 13% aastas, Financial Timesi ja Bloombergi andmetel. Veinide küpsemise aeg ehk tema väärtuse kasvamine on erinev, kuid enamasti kahes grupis, kas 10-15a arenemise võimekust või 20-30.a. Seega see on aeg, mida tasuks keldris hoiustada ja alles siis hakata veini müüma, selleks ajaks on esiteks juba nõudlus nii suureks turul läinud, kuna saadavus on juba väga väike ning lisaks on vein oma arengu tipus.Tänasel päeval ei jaksa ka mina juua 100+ eurost veini, kuid kindlasti tunneb juba suurem osa eestlasi ära kõige odavama 4 eurose veini ja 15 eurose veini vahet. Üks on lihtsalt väga happeline või vastupidi ülimagus ning meenutab rohkem mahla kui veini. Teine omakorda annab tunda erinevaid maitsenüansse ning pehmust ja sügavust. Kui see jutt tundub veel isegi tänasel päeval liiga segane, siis toon lihtsa paralleeli käsitööõlledega. 5 aastat tagasi võisime samamoodi küsida, et meil on ju nii Saku Originaal kui A.Le.Coq Premium, ei taha midagi muud. Aga vaatame, mis seis täna poelettidel on? Käsitööõllede valik ajab juba pea ringi käima. Sama seis on ka veinimaailmas, kultuur areneb järjest ja ka Eestis hakatakse järjest enam kasvatama viinamarja, tootma uusi veine.
RK: Järgneb mõistatus. Mees läks kodust ära ja jättis naisele köögilauale paberi, kus polnud mingit teksti, vaid ainult pastakaga tõmmatud _______________________ Küsimus: kuhu mees läks ja mida ta teeb?
VR: Ausalt ütlen, siis ise ei teadnudki kohe vastust, aga tuttava käest küsides sain vastuse, et mehe vastus on: JOON, eksole 😀
RK: Kuidas saab teie skeemist exiti teha ehk oma rahad välja tõmmata, kui soov tekib?
VR: Kui klient avaldab soovi, et tahab mõne veini või kasvõi kõik veinid oma keldris maha müüa, siis hakkame 30 päeva jooksul tegema tema veinidele aktiivmüüki. Oleme selleks loonud võrgustiku restoranidest-vinoteekidest kellele pakume, lisaks eraklientide listid koostööpartnerite poolt. Lisaks oleme jõudsalt laienemas oma võrgustiku loomisel Skandinaaviasse, esmalt Norra ja Rootsi. Sealne alkoholiturg on küll monopoli seisuses, aga see annabki meile eelise pakkuda kõigest mõne kontakti kaudu tervele alkoketile meie sortimenti ja nemad omakorda saadavad pakkumised edasi just nendesse kõrgema klassi poodidele, kus käib teadlikum veinitarbija head kvaliteeti otsimas.Oleme loonud ka tagasiostu garantii kui 30 päeva jooksul klienti ei leia, teeb LeVinum ise tagasiostu pakkumise. Kui vein mille klient on meilt ostnud on alla 3a vanune, siis ostame tagasi sama hinnaga, millega ta meilt veini ostis. Kui vein on vanem kui 3a (täisaastate sammuga), siis ostame turuhinnast 80%-ga tagasi. Aluseks võtame Liv-ex ja Wine-Searcher platvormid, mis on globaalselt kõige suuremad veinimüüjate platvormid ning annavad kõige adekvaatsema ülevaate hinnast.
RK: Veinide valik teie lehel on üsna napp. Miks? Ja miks seal Blue Nunna ei ole – kas te ei arva, et selle hind võib ka tulevikus kõvasti tõusma hakata?
VR: Meie eesmärk on investeerimishuvilisele inimesele teha uude varaklassi ehk veinidesse investeerimine võimalikult lihtsaks. Seega teeme oma sortimendile väga põhjaliku eelanalüüsi ning alles seejärel paneme selle meie kodulehele üles. Seega alati võib olla kindel, et LeVinumi valikus on ainult investeerimisveinid, mis vajavad enne tarbimist aastaid küpsemist keldris. Seega ei paku me kunagi lauaveine, mis on tehtud kiirvalmistamise meetodil ning enam mingit arengut veinis ei toimu nagu see on Blue Nunna jms puhul.Meie uue sortimendi, mis tuli alles eelmise nädala reedel välja on välja valinud Eesti tunnustauim ja mainekaim veiniekspert ja sommeljeede liidu aupresident Rein Kasela. Valik on tehtud Bordeaux 2018 veinidest, kõige kuulsaim veinipiirkond maailmas. Hr. Kasela on välja valinud TOP5 veini, mida tema soovitaks oma kogusse valida ning kogu 12 veini, mida 2018.a valikust on väärt oma kogusse valimiseks.Need veinid on kõik “En Primeur” – see tähendab tulevikuveini. Ehk me tahame pakkuda oma klientidele turu parimat hinda, seetõttu me ostame veini otse Bordeaux veinimaaklerite käest. Bordeaux-s käib veinimüük selliselt, et kui näitena 2018.a sügisel vein läks vaatidesse, siis esmalt peab ta seal 1.5a seisma ja alles seejärel vein pannakse pudelisse. Nüüd vahepealne aeg on see, kus hakatakse veine müüma edasi, aga mitte otse mõisast, vaid Bordeaux-s on veinimaaklerite väike seltskond, kes haldab kogu esimest ringi müüki veinide puhul ja meie ostame samuti esimese ringi maaklerilt, et saada parimat hinda. Seetõttu kõik veinid, mis meie valikus kodulehel, on maailmaturu keskmisest hinnast soodsamad, kontrollida saab igaüks ise Wine-Searcher.com.
RK: Kes teie tiimist kirjutas kodukale sõna “someljee” (kirjapilt muutmata) ja kas tal oli juba väike promill sees selleks ajaks?
VR: See on mu enda eksimus tõesti kuidagi sisse tulnud. Tekstide kirjutamine on üks pikk töö kodulehe jaoks, nüüd viga parandatud, kuid läks pikalt aega, et see üles leida. Ja siiski täitsa kainena on see sisu kokku pandud.
RK: Kas veinimaailmas kehtib ka see koerte maailma reegel nagu vanusega on? Et kui 1 inimese aasta võrdub 7 koera aastat, siis kas mul on okei võtta reede vabaks, kui jõin neljapäeva õhtul kogemata 7 pudelit veini, aga koerte süsteemis on see tegelt ju 1 pudel ja ülemus võiks nagu mõistev olla?
VR: Eee, ah? Palun mine nüüd ära, su takso ootab all.
The end!
Novot. Selline huvitav pakkumine on turule tulnud. Nagu näha, siis kõik mu küsimused olid justkui mõne atesteeritud joodiku veinispetsialisti sulest ja kui midagi olulist jäi teadmata, siis andke märku.
Loo autentsuse mõttes proovisin meie kaubandusvõrgust leitavaid veine ja võin öelda, et õhtud muutusid meeleolukamaks mul kodus küll. Isegi ühe kokteiliõhtu (kogu eelarve ca 7 eurtsi) tegin ja võin ennast väikestviisi juba veinieksperdiks pidada:
Ma ise tegelikult võtsin LeVinumist endale ligi juba ühe Pontet-Canet veini, mille kavatsen siis lahti nööpida, kui saan miljokaks. See oli ka mingi sottkahekümne viiene pudel (khmm… korra rõhutan veel, et oleksin saanud selle eest ca 25 pudelit Sinist Nunna, aga okei…) ja loodan tagasihoidlikult, et selle väärtus tõuseb mõne aastaga sinna 8 000 euro juurde. Sisetunne kuidagi ütleb, et nii läheb, eks vaatame.
Kui tahad veiniskeemi kohta rohkem teada, siis pane SIIA VAJUTADES oma päring teele märgusõnaga “Rahakratt soovitab võtta vedu”. Siis ma saan ise ka vaadata, kas keegi tundis huvi ja palju mul siin endasuguseid jotasid on. Mingit kohustust kellelegi sellega ei teki ja ütlen ausalt (nagu ma ikka siin blogis räägin), siis mina saan iga päringu pealt paar eurtsi tänutäheks endale, et olin nõus asja sisse vaatama ja sellest kirjutama. Niiet, tuld, kodanikud, kui lugu meeldis ja võõraste taskust mind toetada tahate!
Lõppu üks lisa maasikas nende veinitarkade poolt: “Kõigi investeerimishuviliste vahel, kes esimese veini meie keldrisse hoiustavad (seega meie huvi, et toodaks ka oma kodused meie juurde hoiule õigetesse tingimustesse, seega 2eur/pudel aastas hoiustamise tasu ainult, kui ei soovi kohe osta meie käest väärisveini), paneme loosi 75 eurose investeerimisveini Chateau Canon La Gaffeliere.
Tulin siia su postitust kommenteerima, et sind hoiatada selles, et sul saab kohe FB’s 3000 jüngrit täis!
Ja lisaks veel, et su meemide ja naljade tase on üle keskmise hea. Kas ise vorbid neid kokku?
Kas 3000 on max ja siis on FB täis? Proovin leida mõne uue paltvormi, tänan, et hoiatasid!
Nalju vorbin ja meeme ka… kui see on naljakas, siis sa peaks mu elu otsuseid nägema…
PS. Viinamarjade meem on kuskilt netist pärit ja ei leia originaalautorit enam. Kõik muu on minu brändi alt ikka.
Huvitav investeerimis võimalus. Kuigi tekib terve tonn küsimusi kuidas on mu vara kaitstud. Kodukale eraldi infot pole ja ausalt õeldes ei tahaks põrsast kotis osta ning lasta oma “finantsvaral” ehk veinil kuskil kalamaja keldris seista. Ehk kuidas on maandatud ennast igasugu riskide vastu nagu igasuvine vihma uputus või veini keldri tühjaks vedamine kopli odameeste poolt ?
Ausad küsimused. Ma lausa soovitaks neilt küsida (jah, ma soovitan neile meili saata, sest saan ise ka paar kulli, kui te juba lihtsalt kirjagi saadate).
Ma eeldaks (vana hea assumption is the mother of all fuck-ups), et kindlustus on siiski olemas.
Just leaving this here: https://www.ttja.ee/sites/default/files/failid/dokumendid/alkoholi_reklaami_juhend.pdf
Sa võid selle siia jätta, muidugi. Ja võid ka selle siit omale tagasi võtta. Kirjutasin teile loo investeerimisteenusest. See, et investeerimisobjektiks on väärisveinid, ei tee seda lugu kuidagi alkoholi reklaamiks. Ma loodan, et sa kellelegi raha eest õigusteenuseid ei müü, sest see ei oleks küll väärt kaup sinu poolt.
Vaadates LeVinumi kodulehte tundub, et töö ja hobi üheskoos 🙂
Aga tõsisemalt – et sellest olulist kasumit teenida tuleks ikka suurem summa sisse panna ju.
Nõus su mõlema väitega. Eks see on mullegi selline proovimise ja hajutamise koht. Päris äge võib olla see vein maha müüa või maha juua, kui 1m klubisse jõuan. Ja äge on see, et tekib erinevaid viise raha kasvatamiseks. Muidu tuleb aind sotsiaalvõlgade platvorme peale ju…
See nende koduleht on nii halvas eesti keeles, et isegi veini-isu läks üle. Tuhnisin seal natuke ringi, ja juba esimese 5 minutiga jäi silma:
Toscana vs Toskaana – otsustage ära, kumb
pulmaaastapäev – kolmekordse tähe puhul vajalik sidekriips, ehk siis ‘pulma-aastapäev’
loetakse nüansside rikkamaks – kokku-lahku kirjutamine
Poelettidelt seda ei leidu – lettidel / mitte lettidelt
Populaarseks on saanud ka oma lapse sünniaastaga väärisveini ostmine, et see koos tema täiskasvanud eas avada – Brrrr…..
Ise kammisin samuti enne kirjutamist koduka läbi ja tundsin ennast selle wordi programmi grammatikasaurusena. Juhtisin sellele tähelepanu, aga noh. V-o olid juba veinid kõhus loksumas, kui copy´t tehti 🙁