Finantsfight 2020 lõppakord ja nekroloog Märten Kressile

Oli au sind tunda, vennas

September on läinud inimkonna ajalukku mitme suure katastroofiga: koolide algus, Kurkse tragöödia, “Estonia” hukk, 9/11 kaksiktornid, Hitleri vägede tung Poolasse ja 2. Maailmasõja algus, suur Londoni tulekahju, Renars Kaupersi sünd ja veel palju muud.

Ega käesoleva aasta septembergi varasematele selles osas alla jäänud. Seekord andsin mina sellesse oma panuse, kui kuu alguses litsusin Dividendinvestori vastu seina märjaks plekiks nagu esimese suvise sääse, kes lõkkeõhtul mu käsivarrel süütult bachatat tantsib ja sellega lühikeste varrukate hooaja algust tähistab. Suur oli aga minu imestus, kui üritusele tulidki kohale kõik pileti ostnud 200 kannibali, et sellest doonorikeskuse unelmate firmapeost osa saada.

Photocredit: Elroni turvakaamera

Kui keegi minult küsib, siis nii head üritust ma Eesti riigi rahandussektorist teist ei teagi. Euro kasutuselevõtt oleks ehk ligilähedaselt sama märgiline sündmus meie finantsajaloos, aga ma kardan, et tõstsime lati ikka nii kõrgele, et siin ei ole enam vahet, kas järgmine sooritaja läheb peale Noole kombel pehme või hoopis kõva teibaga. Kõik on juba ammu otsustatud nagunii.

Mis passid? Väike peks kulu-kulu-kulub märjaks ära?

Rõõm on tõdeda, et meie maal veel nii palju finantsullikesi leidub, kellele saab tarkust peale pritsida. Kui poleks sellist massi rumalaid, siis oleks meil Märteniga väga keeruline särada. Praegu on see siiski väga lihtsaks tehtud ja selle eest aitäh teile.

Üritus nägi laias laastus välja selline, et tegime 3 raundi kaklust ja vahele kaks pausi vee joomiseks ja kulmude plaasterdamiseks.

Esimeses raundis rääkisime, miks meie investeerimisega tegeleme ja mis on meie taust. Võrdlesime aktsiate ja kinnisvara tootlikkust ja mitte ainult omavahel vaid ka teiste varaklassidega. Püüdsime anda pildi, miks kumbki oma kaaluklassis tegutseb ja kuidas läinud on. Võib öelda, et paljudele oli nendes võrdlustes üllatavaid momente. Minu jaoks oli ainus üllatav asi see, et Märten mingid tabelid kokku suutis panna, millel tõepõhi väidetavalt all oli. Ma ise enda blogis panen tabelitesse suht suvakaid numbreid, sest mu meelest keegi neisse nagunii süveneda ei viitsi.

Nagu näha, siis on mees ise ka veidi segaduses

Kohapeal selgus, et ega tegelikult ei ole kummagi valik täiesti ohutu ja võimalus raha (või elu) kaotada on nii börsil kui ka kinnisvaras. Mis ohtlikum on? Selle vastuse said kuulajad kohapeal, aga olen nõus siin teilegi väikese vihje andma:

But first, let me take a selfie

Teises raundis targutasime teemadel kuidas valida üürikaid ja kuidas ühte üürnikku võimalikult kaua endaga hoida. Vaatasime ühelt omapäraselt kaardilt kinnisvaraobjektide arengute potentsiaali lähema paarikümne aasta lõikes ja viskasin mõned mõtted, kuidas endale KV portaalides nn watchlist teha turu tundmaõppimiseks.

Märteni poolt oli selles raundis pakkuda veel praktiline teekond, kuidas sammuda oma esimese börsitehingu poole ja kuidas alustada aktsiate diplomaadi ülesehitusega (turgude kõikumine, ostude ajastamine jms).

Kes veel ei teadnud, siis aktsiate ostmiseks ei peagi Maakri tänavale Nasdaq Tallinn majja ega ka mitte börsifirmade kontoritesse füüsiliselt kohapeale minema. Taaskord mõnele väike üllatus, aga ega meil ei ole ju kahju oma professionaalseid teadmisi jagada. See fakt oli nii üllatav, et isegi viimane tühi tool täitus saalis selleks hetkeks:

Kõik kuulasid huviga ja rahva poose vaadates peaks siin kiropraktikutel varsti korralik tööpõld ees olema

Kolmandas raundis vestlesime palgaringist väljamurdmisest, rääkisime rikkusest ja enda rahade taustast (nii palju, kui kannatas avalikult rääkida). Tegime läbi mõned simulatsioonid ja vaatasime, mis tempos raha kasvab, kui ise rohkem/vähem panustada. Lisasime lapsepõlvest mõned motiveerivad lood ja peale seda oligi kell nii hiline, et publikul oli aeg vaatama minna, kas rahakotid on jopede taskutes alles.

Viimaseks raundiks olid silmad juba suht pelmeenideks löödud nagu näha
Küsiti, et näita rahakoti suurust. Märtenil on see küsimus senini vastamata
Prillidega tegelastel oli küsimuste küsimine keelatud. Üsna suur oht on, et tegu on mingite oivikutega ja me Märteniga ei oska vastata. Better luck next time, poisid
Eriline tänu konverentsiruumi haldurile, kes meie ürituseks kasteetide motiiviga vaiba maha pani. Vaat, see on personaalne lähenemine!
Üks lektoritest
Alguses oli plaan iga tooli alla auto või korter panna nagu Oprah oma saates teeb, aga me ei raatsinud. Siis oli sama plaan raamatuga, aga seda ka ei raatsinud. Kompromissiks andsime siiski ühe raamatu ühele küsijale.
Käsi püsti, kes pärast raha tagasi küsib?

Selline sai maailma esimene Finantsfight. Kas me teeme seda veel? Pole õrna aimugi. Tõenäoliselt tuleb järgmiseks midagi uut ja huvitavat välja mõelda.

Seniks, nukid!

PS. Kui sulle meeldib see jauramine, mis siin blogis käib ja soovid samuti minusuguseks bojaariks hakata, siis alusta ühisrahastuses minu soovituskoodidega SIIN LINGIL ja me saame mõlemad lisapappi. Ja muidugi tule jälgi kadedusega mu kröösuse elu Instas ja Fesaris!


7 thoughts on “Finantsfight 2020 lõppakord ja nekroloog Märten Kressile

 1. Financefreedom.eu Vasta

  Puhas kuld! Eriti too vanamemme pilt.

  1. rahakratt

   Kuule, jaa. Nii ta oligi seal, et mina kuld ja Märten hõbe.

 2. FRA Vasta

  Ainult yks mees kannab kogu seltskonna peale maski. Eestis koroona labi voi? Nii nyyd kyll ei lahe.

  1. rahakratt

   Ise ka imestasin, jah. Aga viisakalt tutvustasin ennast, et kes ära ei tunne, siis mina see maski taga siin olen Rahakratt.

 3. R Vasta

  Loengul räägitud investeerimislaenu refinantseerimine ei pruugi üldse nii lihtne olla. Eriti kui see jääb mingisse kriisi, nt. märtsis 2020 pidin refinnima suvelõpu laenu ja see, mis lahti läks, oli kaugel sujuvast refinantseerimisest. Täiesti reaalne oli, et tulebki laenujääk tasuda, kuigi ettevõte on kasumlik ja käive iga aastaga suurenenud.
  Jõudu!

  1. rahakratt

   Täiesti usun seda. Supersitt ajastus sul muidugi, et just siis pidid refinnima. Märtsis vaadati ilmselt isegi Tallinki mehi pangas siuke näoga, et “oot, mis krdi laevaäri te ütlesite, et ajategi?”

 4. […] ainus soov oli süüvida dividendiaktsiate kvartaliraportitesse ja valuatsioonimudelitesse, sai Raha... https://www.dividendinvestor.ee/2022/07/16/minu-tanane-dilemma-investeerimine-vs-ettevotlus

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga