Impeeriumi loomine algab esimesest sammust

Üks asi on targutada, et mõistlikum on ettevõtte alt investeerida, teine asi on seda omal nahal proovida ja firma loomise protsess läbi teha. Niisama kaagutajaid ma ei salli aga seni olen olnud ise samasugune. Nüüd siis parandan selle vea, teen algust osaühingu asutamisega ja selle nimelt investeerima hakkamisega. Kõlab nagu oleksin suureks saamas – äride loomine, investeerimine, vastutustunde tekkimine (?)… jah, eks aeg näitab.

Millest alustada? Ma võin oma vanaonu haual vanduda, et kõigepealt tuhnisin kõvasti Googles. Ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes oleks kuuglis viiendal lehel käinud Või veel sügavamal. Mina läksin lausa kuuendani. Tagala kindlustamiseks sahisesin läbi ka AltaVista otsingutulemustest. Loodan, et põhjalik kodutöö võib mõnda lompi asutamisest päästa. Aga taas aeg tõdeda, et eks seda näitab aeg. Järjest enam on tunne ja mujalt loetav tagasiside selle poole, et ükshetk peab asjad nagunii ametlikuks tegema. Eraisikuna investeerides on maksud tigedamad, raha kipub kergemini varukontodelt käibekontodele “ilmuma” ning loodan vargsi, et oma impeeriumisse varasid kogudes ei teki nii lihtsaid võimalusi neid kasutama hakata. Tulevase ettevõtte motogi on juba valmis, see läheb kunagi suure bänneri ja plinkiva neoonvalgustuse taustal kontori seinale – “too sisse a ära välja anna”.

Kui varasem kogemus osaühingu asutamisega puudub, siis on kaks varianti. Kutsikasilmadega minna mõne arukama sõbra jutule või ise nullist mässama hakata. Ma püüan lüüa 2 kärbest ühe piitsaga – kõigepealt vaatan ise ringi ja järgmisel reedel kutsun õllekapa ettekäändega mõne arukama ja janusema sõbra välja. Õlled kannan muidugi asutamiskuludesse, kui sõber kitsi on ja ise maksta ei taha. Konsultatsiooni kategooria kulurida äkki? Õhtu lõpuks ja vinesena tuleb kindlasti muu hulgas mega ports ideid, mida uuele ettevõtlusmaastiku tegijale nimeks panna.

Kuidas luua päris oma konglomeraadi esimene rakuke? Üks korralik poisslapse nimi peab kindlasti olema. Mul oli esimene plaan võtta nimi Kirvevars Oli Tehtud Sitkest Kasest aga võta näpust, sellenimeline MTÜ on juba olemas. Teine variant oli Infortar aga ka see on läinud juba. Mis toimub? Alternatiivseid nimesid mul mõeldud pole, seega läheb natuke aega värske vaimusünnitisega ja seni saan muude pisiasjadega tegeleda. Vähemtähtsad küsimused, et kust ettevõtte põhiraha tulema hakkab, kuidas arveid esitada, kuidas/miks/kas makse maksta jne… Kes nendest triviaalsustest ikka hoolib, peaasi, et firma nimi Nimeta baaris käredamatel daamidel kausi lahti lööks – Kurrency Realestate Associated Trading Transactions OÜ võibolla? Boss nimi, mille taga oleks üks tropp, kes mintoses paari sotti pööritab…

Kogu selle taustainfo kogumise käigus olen komistanud mitme väärt lingi otsa. Üks peen ja abistav veebikeskkond esmase infoga OÜ asutamise kohta on siin http://pilvebyroo.ee/osauhingu-asutamine/. Praegu veel ootan seda lubatud Ettevõtja ABC raamatut, mis peaks meililistiga liitujale tasuta postkasti tulema ja enne selle sirvimist ei taha huupi rapsima hakata. Lisaks on palju putru firma loomise kohta eesti.ee portaalis. Mõne nädalaga olen püüdnud pildi ette saada ja plaan on Krati vabad rahad OÜ tegemise alla suruda. Märtsi algusega keerasin oma eraisiku kauplejad ühisrahastuses kinni ja uusi laene seal välja ei anna. Korjan raha koju tagasi, kannan oma loodava firma, lühendatult kirjutatud nimega OÜ K.R.A.T.T. (milline kokkusattumus ja just kirjaveaga kirjutades…), kontole ja hakkan seal uuesti nullist pihta. Põhitegevuseks ei jää kindlasti mitte vaid laenu andmine ja intressipäikese kiirte käes peesitamine, pean sundima ennast leidma alternatiivseid kanaleid ja tegevusi, millega potentsiaalseid kliente varitseda, et siis arvetega kuklasse lüüa. Õnneks on mõni mõte olemas, mis võiks ükspäev ka suuremaks kasvada ja hoida põhikäivet tiksumas.

Hoian lihtsurelikke oma tegemistega kursis, kui OÜ Kurrency Realestate Associated Trading Transactions registreeritud saab ja pange siis vabad papid peatseks IPO-ks valmis. Vaatame, mitme aastaga mu overnight success tuleb.

Ahjaa, veel see, et kui mõni pädev finantsfänn siia eksib, siis vastutasuks selle loo lugemise eest võid sa kommenteerida, kas mõistlik on ettevõtte kontole raha suunata omakapitali suurendamise ettekäändel või lihtsalt koguda mingi x-summani ja eraisiku laenuna sisse susata?

7. loo pilt Part time job


23 thoughts on “Impeeriumi loomine algab esimesest sammust

 1. Kristi Vasta

  Omaniku laen. Omakapitali suurendamisel on väga vähe praktilist väärtust, kui sa just mingi x valdkonnaga ei tegele kus rohkem ettevõtte bilansiridasid hinnatakse näiteks laenuvõimekuse jaoks.
  P.S finantspede on päris nõme termin, mida kasutada (isegi humoorikalt)

  1. rahakratt

   Erikuradikärme vastus, kiitus!
   ps. Lasin peatoimetajal väljendeid ka mudida veits.

 2. Joonatan Vasta

  Anna ikka laenu oma ettevõttele. Siis oled ettevõtte pankroti puhul laenude osas eespool oma nõuetega, kui omakapitali puhul. 😉

 3. kristateearu2013Krista Vasta

  Kõigepealt maksa omakapital sisse, 2500 eurot – ja edasine jah, omaniku laenuna 🙂

  1. rahakratt

   Tänan ja kummardan! Vastused lähevad kõik ühte auku. Rahvas on rääkinud.

 4. antsantsson Vasta

  Tervisi kõigile!
  Kuidas neid eraisiku laenusid vormistama peaks sel puhul? Ja veel, kuskilt jäi silma, et teoreetiliselt uue seaduse järgi peaks igal laene andval OÜ-l mingid uued kohustused lasuma? Kas nii ei ole siis? Või mis värk sellega? AitäH!!

  1. rahakratt

   Minu küsimus oli selles, kuidas OÜ-sse täiendavat raha surada. Mitte OÜ nimelt seda laenuna välja anda. 2 erinevat teemat on siin segi läinud aga noh, reede ka juba…

  2. Just my 0,02$

   Tere,
   Mulle tundub, et osa eelmisest postist oli mõeldud selle kohta, millega Su OÜ tegeleb, ehk siis muuhulgas ka laenude andmine, või siis mitte?

  3. rahakratt

   Hetkel mõtlen alternatiive. Hakkaks praamiliiklust korraldama või midagi? Suurelt peab ikka mõtlema ju.

  4. Krista

   Mul on nime valiku kohta ka postitus 😉
   http://pilvebyroo.ee/kuidas-valida-oma-ettevottele-nimi/

  5. rahakratt

   Täiesti lõpp, VIP-id koos siin blogis juba 🙂 olen juba läbi kamminud Pilvebüroo lehe, väga suureks abiks on olnud! Virtuaalne käepigistus!

 5. Raido Vasta

  Tervitus!
  Sain ka jälle mahti läbi astuda. Rõõm kuulda, et oled liikumas OÜ asutamise suunas. Kuna tegin ise kogu selle kadalipu selle aasta alguses läbi, siis ehk oskan ka veidi kaasa rääkida. Mina sain isiklikult kõige rohkem vajalikku infot Krista blogist (Pilvebyroo.ee). Lugesin enamus OÜ-de kohta käivaid postitusi läbi ja nii mõnegi mitu korda. Samuti on väga kasulikku infot riik.ee keskkonnas ja ettevõtjaportaalis. Minu jaoks oli kõige keerulisem vast ettevõttele nime valimine. Paljud head valikud olid juba registreeritud ja endale sobiva ning ainulaadse nime leidmine oli üllatavalt keeruline ja aeganõudev. Iseenesest on OÜ asutamine tänapäeval õnneks kiire ja lihtne (läheb vaja kehtivad ID-kaarti ja tassi kuuma jooki ning veidi vaba aega).
  Minu soovitus sinu suure-ringi-küsimusele on sama nagu eelkõnelejatelgi, et esialgu kogu osakapital ja maksa see sisse (kui sul tingimata on vaja seda teha, sest teadupärast saab ka osakapitali sissemaksmata OÜ-d registreerida) ja ülejäänud vajaminev kapital suuna ettevõttesse endapoolse laenuna (saad ju laenata ka 0% intressiga, kui enesega läbirääkimised edukaks osutuvad).
  Kui soovid midagi konkreetsemat veel küsida, siis aitan hea meelega (keegi tark on kunagi öelnud umbes nii, et nõuanne on ikka nii palju väärt, kui palju sa selle eest maksma pead).
  P.S. Ilmselt K.R.A.T.T. OÜ nime sul registreerida ei õnnestu, kuna Kratt OÜ on juba kasutuses.

  1. rahakratt

   Kõrge viis, et tulid! Enamus need kohad on läbikammimisel, tänud. Praegu käib usin omakapitali kogumine, enne seda on hea teooria selgeks teha.
   P.S. päris ei plaaninud Kratt OÜ teha, pean nime siiski jätma saladuseks, et enda identiteeti kaitsta. Muidugi Kratt OÜ kõlaks ka hästi.

 6. kehvik Vasta

  Väga hea nimi oleks minu meelest Rahakratt OÜ. Tegelikult aga soovitan võtta just sellise nime, mis üldse silma ei paista ja üldse oma firmaga madalat profiili hoida – kogemus ütleb seda, et kuni sa ise midagi riigilt tagasi ei nõua ja ei torgi, siis jäetakse sind ka üldjuhul rahule. Mis puutub firma alt investeerimisse ühisrahastusse, siis seni ma küll mingit probleemi ei näe kuni vastavad portaalid on nõus firmadele kontosid avama. Oponentidelt küsiks pigem, et milline on sellise tegevuse risk? Näiteks olen aastaid andnud oletame läbi Bondora laene välja ja siis? Võetakse vägisi lepingud käest või?

  Suure tõenäosusega ei juhtu üldse mitte midagi seni kuni sa hoiad oma firmal mingit suvalist tegevusala (näiteks konsultatsioonid vms) ja ei kirjuta majandusaasta aruandes liigset teksti oma laenuandmise kohta.

  1. rahakratt

   Olen sinuga nõus. Vaguralt oma joont ajada ja mitte liigselt kisada. Muidugi võib juhtuda see, et hakatakse ettevõttele esitama rohkem nõudmisi jne. Vägisi midagi vaevalt ära võetakse.

  2. Joosep Pukspuu

   Mnjahh Kehvik, aastaaruandes tuleb EMTAK-i koodidega tulud kirja panna. Ja siis vastavalt sellele kujuneb ka ettevõtte põhitegevus.
   Tegevusaruanne, kuhu ise loomingut lood, ei ole niivõrd oluline.
   Oletamine on ohtlik…

 7. Figaro Vasta

  Ma olen ka mõtisklenud selle firmasse raha juurde susamise osas. Saan aru, et enamik nn. ühemehe-investeerimisfirmasid topib vajadusel täiendavat raha juurde (ja vähemalt alguses see vajadus on kui just 1M eurot pole stardikapitali) omaniku laenuna. Aga sel juhul ju ettevõtte seisukohast tegemist finantsvõimendusega, ehk risk varade turuhinna languse puhul suureneb.
  Oletame, et ettevõte on 2500€ osakapitaliga + 7500€ omaniku laen. Varad on 10000€, aga nüüd kui peaks minu aktsiad nt. 25% kukkuma, siis on varad 7500€, laen 7500€ ja omakapital ümmargune null?

 8. Lauri Vasta

  Olen algaja ja tekkis ka siin huvi kuna ka vähene kokkupuud OÜ ja eraisiku investeerimisega:

  1. Miks on parem läbi OÜ aktsiaid, ühisrahastamises, mintoses jne osaleda kui eraisiku a/a?
  2. Kõigepealt maksa omakapital sisse, 2500 eurot või ilma omakapitalita– ja edasine jah, omaniku laenuna, sellest ei saa täpselt aru mida see tähendab ?
  3. OÜ puhul aruandlus kas saab ise hakkama või vaja raamatupidajat?

  1. rahakratt

   Tere, Lauri! Teine algaja vastab:
   1. OÜ puhul annab maksustamist edasi lükata, eraisiku nimelt mitte.
   2. Et odavam/lihtsam on anda oma firmale laenu, mitte tõsta omakapitali.
   3. Kui nahast melon piisavalt vahedalt lõikab, siis teed ise ära. Mina näiteks ei oska ja olen tihti ikka nutuvõru suu ümber öösiti raamatupidaja ukse taga kraapimas.

 9. Peeter Vasta

  Ma küsiks targematelt, et kas see ei osutu probleemiks, kui mu OÜ tegelebki ainult investeerimisega ühisrahastusse? Pean silmas seda tegevusala värki! Kas kellelgi on mingisuguseid konkreetseid soovitusi või on see jälle koht, kus seadus on üks, aga reaalsuses ei huvita see kedagi?

  1. rahakratt

   Targad ütlevad, et tekib kõvasti aruandlust, kui investeerimine sinu konglomeraadi peamine tuluallikas on. Kodumaised blogivad finantsmärtrid loovad mingi muu sissetuleku ja investeerimine on ettevõtte käibes seetõttu väiksemas mahus ehk siis mitte peamine tuluallikas. Loe näiteks siit: http://pilvebyroo.ee/investeerida-ettevotte-kaudu/

 10. Investment Viking Vasta

  Hakkasin sinu blogi algusest peale uuesti lugema.. Ja midagi sellist otsisingi selleks, et Investment Viking Empire OÜ luua. Tänud sulle, paari aasta tagune Rahakratt, kellega saan antud postituses nüüd kaasa mõtiskleda.

  *Jätkab Rahakrati blogi algusest lõpuni lugemise projektiga*

  1. rahakratt

   Nukid! Võin öelda, et kolhoosi loomine oli üks parimaid otsuseid. Tänu sellele on võimalik soodsaid võlgasid saada lisaks koduvõlale.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga