Kuidas tempot hoida, kui sõbrad kulutama “sunnivad”?

Olgu jumal tänatud selle eest, et elame kapitalismiajastul ja 40 neitsit ning igavese finantsvabaduse võidab see, kellel manalasse minnes enim manti kokku aetud on! Mina olen ka täiega selle poolt, et ennast igal võimalusel üle kulutada. Säästmine on pussudele. Nii nagu seda on kätekreem, klassikaline muusika, salatid ja turvavööd.

Ma käin päris palju teiste lastega õues mängimas. See kajastub ka rahakotis ja eelarve-excelis, mida ma teile väga avalikult iga kuu näitan. Esiteks on see täiesti normaalne käitumine, sest ma olen võrdlemisi noor ja võrdlemisi kaunis mees. Teiseks üksi kodus olles ja ainult oma hoiupõrsaga juttu ajades liiga kaugele ei jõua ja uusi võimalusi ei teki. Kuidas aga saada hakkama nii, et neljapäev vastu pühapäeva usinalt pillerkaaritada, aga samas pidevalt rahhi kõrvale panna, et ükspäev krediitkaart panka tagasi viia ja öelda, et aitäh ja oli tore, aga edaspidi saan ilma teieta hakkama? Järgneb paar võimalust elust enesest, mida kasutan ja mis tegelikult töötavad. Finantsilised eluhäkid, kui lubate nii öelda. Midagi ulmelist või keerulist siin ei ole ja kui sa kuskilt mujalt alustada ei oska, siis alljärgnev on iga säästuvana a-be-tsee.

Ma ei tea liiga palju pidusid, kus on mõnus sumin ja hangeldamine, aga puuduks alkohol. Peened daamid ja peened koksid on alati käsikäes käinud nagu spordidress ja üleõla sihvkakott või jopt ja matt Kärberi tänava paneelmajade vahel. Nii lihtsalt on ja nii jääb. Enda näitel võin öelda, et mida rohkem on peent napsi lipsutaga, seda enam sinna juurde minna tahab. Ei ole nii, et õhtu jooksul hoog raugeks ja paak täis saama hakkaks. Tüüpiline reede õhtu on selline, et noored ja edukad sahisevad Audide ja teiste Saksa Liiduvabariigi masinatoodangu lipulaevadega pealinna lokaalide ette. Läbi toonklaaside kostub mahedat tümmi ja veljed säravad nagu Turovski silmad pesa ehitavat rabakana nähes. American Express siin ja Visa Maestro Henry Laupmaa Platinum Gold Extramoney Nälgjavõlg krediitkaart seal. Kaua sa nii vastu pead, kui pidevalt kulmudeni võlgades oled? Mina ei saa aru, kuidas see maailm tiirleb, aga rahast sellises seltskonnas juttu ei ole. Alati räägitakse millestki muust ja küsimused raha kohta tapetakse kiirelt ära. Kuidas siis hooga veerevas rattas püsida, kui ise ei viitsi igavesti panga ori olla, aga õues ka nagu käia meeldib?

Esiteks – laku tasapisi ja nats odavamalt. Igas koksis ei pea kõige nooblim konjaabel ujuma ja seda eriti just peo lõpupoole, kui nagunii enam aru ei saa, kas kruusis on kõikse vägevam Hennessy või suvaline Star Dollar. Ja joo vaiksemalt – iga varasema ringi asemel proovi ühte koksi kaks ringi libistada ja juba oledki poole vähem õhtul alkole rahhi kulutanud, aga ikkagi kõikidest vapustavatest seiklustest osa saanud. Keegi nagunii ei märka, kui sa sellise trikiga veits säästu paned pidudel. Kusjuures, mõne klaasi võid baarist üldse Värskat osta ja sõpradele öelda, et paned ühe dzinntooniku muu menüü vahele.

Teiseks – kompunni riideid omavahel. Kui su maitse ei ole väga kriiskavad flamingodega päevasärgid a’la Miami Vice 1987, siis on juba okei. Mida rohkem on sul ühevärvilisi ja klassikalisi asju, seda lihtsam on neid omavahel miksida. Paar head teksapaari (mitte need, mis põlvedelt kollaseks tõmbavad), kolm korralikku särki ja samapalju lipse annavad juba 18 eri autfitti kokku. Muljetavaldav, mis?

Kolmandaks – ära ela täna homse eest ära. Mis see tähendab? Vana sõber krediitkaart, mille sa ükspäev panka tagasi viid, mäletad? Mul on ka krediitkaart, sest ilma selleta on kohati keeruline tuusikule minna. Ei saa hotelli ega sohvirga limusiini bronnida. Aga igapäevaselt proovin sellest näpud eemale hoida ja ostusoovi tekkides vajaliku summa ise kokku korjata, mitte krediiti võtta. Esiteks säästab see krediidi intressid, mis on kohati päris humoorikad ja teiseks saad raha kogudes samalt summalt äkki kuskil hoopis endale intressi korjata, onju. Viie kümpi või saja kaupa iga kuu suuremaks ostuks kõrvale tõsta ei ole tappev, kui just väga suurest ostust ei räägi. Nagunii kasutab enamus seltskonda krediitkaarti mänguasjade (uued telod jne) ostmiseks. See kannatab natuke oodata küll.

Neljandaks – pane pidude vahelisel ajal säästu. Elu ei pea päris selline olema, et nädalavahetustel lähed juba hommikul Gloriasse müslit sööma ja argipäeviti teed 3x päevas kraanisooja veega tatrasuppi, vaid ikka mõistuse piires. Proovi nädala sees rohkem kodus süüa ja vähem tilka panna ehk siis kokku hoida. Kui nädalavahetusi teisiti veeta ei saa, siis vähemalt ei priiska sa iga päev. Lõunat kannatab kindlasti vahel tööle kaasa võtta ja see võib olla vabalt eelmise päeva õhtusöök, mida natuke rohkem tegid. Samuti ei pea kodus kõige šikima ülikonnaga käima – püksiperse ei kulu siis nii kärmelt läikivaks jne.

Eks selliseid nõkse on veel ja ajaga õpin neid juurde, aga igaljuhul tuleb asjad hoida kontrolli all, kui on soov nii oma tuleviku nimel panustada, kui ka täna igast päikesekaarest maksimumi võtta. Mõni trikk on rohkem kasulikum ja mõni teine vähem. Ma ei ole näiteks kindel, et lõunani magamine eluhäkina töötaks, et kuna siis tuleb üks eine päevas vähem süüa, aga igaühe oma otsus. Kui siit ja sealt midagi sellist väikest oma ellu implementeerida, siis kuu lõpuks võib päris okei kopikas kokku tulla, mille sina suunad oma tuleviku heaks, aga teised lihtsalt maha prassisid. Päris nii ma ei viitsi arvutama hakata nagu oma eelmises postituses liitintressi kohta tegin, aga mõtle loogiliselt kaasa ja saad aru, kuidas leida tasakaal täna ja homme hästi elamise vahel.

PS. Kui soovid ka investeerimisega alustada (siin ei kehti vanasõna, et tänased toimetused viska ülehomse varna, siis on homme ka vaba päev), siis tule Estateguru kinnisvara ühisrahastuse investoriks ja liitu minu sooduskoodiga EGU09006. Iga minu jünger saab pärast registreerimist kolme esimese kuu jooksul teostatud investeeringute kogusummalt 0,5% soovitusraha oma virutaalkontole. Kui sul on mingi vana ja varjusurmas konto, aga pole tehinguid teinud, siis tee värske konto ja lõikad minu diilist kohe otsest kasu.

Liitumiseks mulju seda linki: https://estateguru.co/login/auth?userPromotionCode=EGU09006

File_005


15 thoughts on “Kuidas tempot hoida, kui sõbrad kulutama “sunnivad”?

 1. algaja Vasta

  hüvad nipid!

  1. rahakratt

   hüva kommentaar!

 2. Teureetik Vasta

  Head jaanipühade lõppu Kratt!
  Oleks sa enne Jaani jõudnud kirjatüki valmis, oleks mul teoreetiliselt praegu rohkem raha arvel 🙂 aga see selleks.
  Mõned välja toodud nipid on ka endal kasutuses ja eks ma panen uued ka kõrvataha ja hakkan neid prototüüp versioonis katsetama.
  P.S viimane pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna. Endast tuleb ikka märk maha jätta, iseasi kas facebooki seinal vana saksa luksussedaani taustal või rahaliselt vabana kuskil tuusikul. 😀

  1. rahakratt

   Sullegi, Teureetik!
   Mina seda jäta-üks-ring-vahele nippi just Jaanidel proovisingi. Töötas. Esiteks oli hommikul rohkem raha alles ja teiseks langesin ka pohmakavõistlusest kohe varakult välja. Vinn-vinn!

 3. 2-protsendi klubi Vasta

  Ikka ja jälle hea lugeda ja teistele soovitada!

 4. ampsukas Vasta

  Äge postitus, taaskord. Imestasin veidi, et ei maininud minikleitides olevatele tsikiitadele välja tegemist (või kas tänapäeval üldse tehakse kellelegi välja?)…

  1. rahakratt

   Vahel ikka raatsitakse välja teha. Ma ise panen pigem rõhu ühele, kes saab kõik, mitte sajale, kellest igaüks saab törtsukese…

 5. Dividendipiraat Vasta

  Võin siia lisada, et on täiesti võimalik veeta õhtu täiesti alkovabalt – mõnel õllesordil on alkoholiga ja alkoholita õlle sildid nii sarnased, et teised lapsed ei pane midagi tähele 😀

  Tuli veel meelde, et lugesin just ükspäev põnevat statistikat ühelt tüübilt, kes oli minu moodi hirmus kooner, kõik Sinu väljtoodud nipid juba kasutusel, aga et kuidas veel saaks.
  Tal oli kaks kõva soovitust – asjal (eriti sellel paksemal versiooil) tuleb alati töö juures ära käia, hoiab kokku nii vett kui WC-paberit. Lisaks oli tal tehtud suur test sellest, kui palju on võimalik säästa aastas WC-paberilt sõltuvalt sellest, kas oled kortsutaja (raiskad hullult paberit), rulliga (raiskad päris palju paberit) või voltija (oled piisavalt säästlik, kuid näpud veel paberist läbi ei lähe)! Nii et hakake ilusti voltima!

  1. rahakratt

   Väga radikaalne, raisk. Siin tuleb vahet teha, kas oled lihtsalt kooner või “frugal”. Mulle endale see teine mõiste meeldib, kuigi aetakse sassi need kaks tihtilugu.

   Frugality (also known as thrift or thriftiness), often confused with cheapness or miserliness, is a traditional value, life style, or belief system, in which individuals practice both restraint in the acquiring of and resourceful use of economic goods and services in order to achieve lasting and more fulfilling goals. In a money-based economy, frugality emphasizes economical use of money in meeting long term personal, familial, and communal desires.

 6. Kehvik Vasta

  Ei noh, jutt Jumala õige muidugi, aga saab ka lihtsamalt.

  Kui on ikka kõvem linna minek, siis jäta heaga kaardid koju ja pista taskusse see hulk sularaha, mille kaotusest hommikul kahju poleks. Ja kaunitele daamidele tee ikka välja – mina olen ka vanamoodne ja ei kavatsegi oma kombeid muuta. ja kellele välja ei teinud, no see polnud lihtsalt minusuguse joodiku silme läbi piisavalt kaunus, seega ei maksa end puudutatuna tunda.

  1. rahakratt

   Raibe, see trikk jäi mainimata. Aga ausalt – see on väga efektiivne! Tänan, et tähelepanu juhtisid.

 7. Meelike Vasta

  Saladuskatte all võib endine pangatöötaja sulle kinnitada, et ka reisiv inimene saab tänapäeval hakkama ilma krediitkaardita. Ma küll ei tea, mis on su igapäevaste arvelduste kodupank aga enamus Eesti pankasid pakuvad ja väljastavad täna krediitkaardi omadustega deebetkaarte. Toimivad nad sama moodi nagu krediitkaardid aga kasutad enda arvelduskontol olevat raha. Ehk siis võlgu elada ei saa ja hiljem pole vajadust deebet kontolt kreedit kontole tagasikannet teha. Nimelt kui vaatad oma deebetkaardi tagaküljele ja näed seal kolmekohalist numbrit (turvakoodi) siis saad ka oma tavalise deebetkaardiga väljamaal bronnida limusiine, luksus sviite ja tellida netipoodidest hiinapoiste kaupa. Tasub järgmine kord proovida. Ehk saad juba täna krediitkaardi pangatädile(onule) tagasi ulatada.

  1. rahakratt

   Mingid lõuna-eurooplased saatsid ming sinna, kust ma umbes 32 aastat tagasi välja tulin, kui oma deebetkreeditkaardiga ringi vehkisin autolaenutuses…

 8. RahaJõmm Vasta

  Tere lugupeetud Rahakratt!

  Soovin sind siiralt tänada, sinu postituste lugemine aindis mulle vajaliku motivatsiooni ja uue mõtte, et alustada uuesti säästmise ja investeerimisega. Läksin vaatama siis enda eelmisste säästmise perioodide tulemusi üle ja olin täiesti üllatunud kui sain summaks kokku ca. 11k. Uue alguse seemneks pole paha summa üldse.
  Võtsin eemärgiks lugeda alustuseks kõik sinu eelnevad postitused läbi ja olen jõudnud juulisse 2017. Kui oleks võtnud sinu blogi ette 2017 siis kui esmakordselt kuulsin sõna Rahakratt, siis ilmselt, võib-olla, kes teab oleks varem sellise motivatsiooni paugu saanud ja summa oluliselt suurem. Kuid kõrvus kumab Jay Shetty lause: “Everything happens at the right time!” juu siis oli just praegu see õige aeg minu jaoks millal siia blogisse sattusin. Läbisõidu näidul kõlisemas Juudijuubel, kui Koroona kätte ei saa siis peaks piisavalt aastaid veel ees olema, et jõuda seda finantssõda pidada. Luban, et enam jalga gaasilt ei tõsta ja sinu blogi saab minu igakuiseks motivaatoriks. Vaata, et ikka siia iga kuu kribamas käid.

  Hoia kõva siht silmi ees ja küll see milku ka varsti kokku saab!

  1. rahakratt

   Kanna see 11k mulle ja ma LUBAN, et käin iga kuu kirjutamas. Muidu võibolla pole nagu moviteeritud või nii.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga