Mis oleks, kui investeeriksime koos Sequoia Capitali, Andreessen Horowitzi ja Google VC firmaga samasse ettevõttesse?
Andestust, minusugused madalalaubalised, et sissejuhatav lause kohe selliseid sõnu täis, millest ma ise ka mitte midagi aru ei saanud. Aga proovige end loost läbi närida, kuna lõpus on infot, kuidas kuni 600 taala väärtuses tasuta aktsiaid saada ning instas viskan ühe Raha-Jaagu raamatu teile õhku nagu pruudikimbu!
Soovitan kõik need postituse alguses toodud nimed ja mõisted endale meelde jätta, sest neid võib vabalt mõnes rahavestluses suvalisse kohta sisse pikkida ja kuna nagunii neist keegi midagi aru ei saa, siis vaadatakse sind kui spetsialisti ja noogutatakse kaasa. Vana hea trikk ju, et mida keerulisemalt räägid, seda profim sa paistad.
Toon kohe ühe näite, et saaksite praktiseerima hakata: ära ütle “olen raha kinnisvarasse ja aktsiatesse kasvama pannud”, vaid ütle pigem “mu finantsid on allokeeritud erinevatesse kapitali regenereerivatesse instrumentidesse”. Võid kindel olla, et paistad poole tähtsam (ja ilmselt veidi eputis) välja.
Ma luban, et teen kunagi eraldi loo sellest, kuidas inetu ja kantseliitlik keelekasutus paljud algajad investeerimisest tõenäoliselt üldse eemale tõukab. Siit üleskutse kõikidele sendininjadele: rääkige asjadest lihtsalt, mitte ärge püüdke iga hinna eest rahaprofessorid olla!
Aga tänane jutt on hoopis sellest, kuidas mul on plaan uuesti Wall Street üle võtta. Nagu te kõik näinud olete, siis spac-idega ma eriti kibe käsi olnud ei ole. Müüma ei ole ma neid siiski veel tormanud, kuna natuke veider tundub ootus, mis viimasel ajal Funderbeamiski on, et kui paned raha startappi ja see pole kuu ajaga vähemalt tripeldunud, siis on aeg edasi liikuda ja ettevõte maha kanda. Mõtle nüüd ise, kas see ikka on nii? Kuu ajaga jõuab see raha alles saaja kontole ja hakatakse esimesi investeeringuid tegema. Tulemusi (ja kasvu) oleks normaalne näha äkki alles näiteks 3-12 kuu sees, olenevalt firmast ja turust. Kes kiiremini ootavad ja siis pettuvad, need on vist need samad, kes arvavad, et 9 naist võiks teha tite 1 kuuga valmis.
Okei, asja kallale siis.
Kes ei oleks unistanud nendes PÄRIS USA IPO-des osalemast, et suurte poistega samas liivakastis mängida? Äkki see võiks olla üks strateegia, kuidas kiiremini palgatööl mütsi kergitada võiks? Ma küll ausalt ei igatse taga neid pidevaid diskussioone bossiga, et miks ma rohkem väärt olen või miks nii vähe pingutan…
Sellega seoses kirjutas mulle Freedom Finance nimeline kolhoos, kes väidetavalt aitab minusuguseid investeerimismaailma sendipuuke end tõeliste ottkiivikalike finantsveenide külge lutsutada. Loomulikult ütlen kohe ära, et kui keegi mulle kirjutab, siis mu postkastil on seadistatud terade sõkaldest eraldamiseks automaatvastus: skolka platite??? Kui nüüd mingi normaalne number vastu tuleb, siis võtan suhtluse isiklikult üle ja sõidame.
Jah, see on ehk veidi otsekohene, aga mingitel vaestel firmadel pole mõtet mu postkastis ruumi võtta. Seega diskleimer: ma sain selle loo kirjutamise eest plönni. Õnneks või kahjuks siiski mitte nii palju, et pimesi ülistav ood valmis trükkida, aga just piisavalt, et tasuks kompuutri kaas lahti lüüa ja oma mõtted ausalt kirja panna. Sellised on minu tingimused, kui tahad mu blogisse pääseda – ülevaade peab aus olema ja teema asjakohane.
Freedom Finance (esimene tähelepanek on veidi juustune nimi, aga olgu) online maakleri kaudu saame väidetavalt me kõik osaleda näiteks Robin Hoodi ipol ehk aktsiate esmapakkumisel, mida lähikuudel läbi viia lubatakse. Ei saa salata, et selle info peale tõstis küll väike spekulant minus pead, sest kaua võib jantida siin Balta turul üle 8 aasta toimuvate mingite õliterminalide ipodega või Funderis osta ettevõtet, mis kastanitest soolatüüka salvi välja pressima plaanib hakata (õnneks on Funder järjest asjalikumaks muutunud).
Aga Robin Hoodi ipo tundub hetkel küll üsna ahvatlev ja ilmselt on nii mõnigi siinne sendihimur teemaga tuttav: RH on Silicon Valley üks kõige kõrgemalt hinnatud erafirma, mis IPO käigus ilmselt sellise ca 30 trilkuse hinnasildi endale külge saab.
Mina sudisin endale kontod valmis (era ja firma), et keskkonnaga tutvuma hakata. Aega läks umbes 10 min ja oli vaja täita põmst kolhoosi nimi, reg nr ja LEI kood, aga hangeldamiseks vajalik summa on minimaalselt 2000 eurtsi (õnneks ei ole see tingimuseks, et erakontole kingituseks aktsia saada). Aus olla, siis see tekitas väikese tõrke, et kohe nii palju lauale on vaja panna ja seetõttu kogun veidi raha ja mõtteid. Ma saan aru, et me siin oleme vaesed ja mujal maailmas on 2k alustamiseks v-o normaalne… but still.
Mu teine küsimus oligi see, et kas saab FF-is firmale konto teha. Eraisikuna ma enam ei pusi üldse peale Balta turu aktsiates, kuna ettevõttena opereerides mõjub 20% kiirendus tulumaksu reinvesteerimise näol kontole päris hästi. Ehk siis FF-is saab nii firma kui eraisiku kontoga hullata. Sama asja küsisin instas näiteks Lightyear käest, mis on ex-Wiserite seltskonna tehtud, aga neil firma võimalust veel pole.
Üks põnevamaid kohti lehel oli ilmselt see leht, kus näed eelmisi iposid ja kasvu:
Mulle on ammu kripeldama jäänud USA teema. Juba Airbnb ajal oleksin tahtnud oma sendihobustega ipodroomile pääseda, aga meiesugusel tõrvikute rahval ei ole see ju võimalik. Mõned ahvatlevad ideed on mul veel silma jäänud ja on tunne, et olen nõus mingi summaga mõned popimad ipod ära proovima läbi FF-i keskkonna. Väike valik mu eelistustest on siin:
Mul on nüüd tegelt kaks küsimust: kas keegi kasutab esiteks Robin Hoodi või kas keegi kasutab teiseks juba Freedom Finance teenuseid? Ilmselt tuleb mul sellest nii mõnigi järjejutt, kuna päris põnevad ipod on Muricas tulemas, aga jube hea oleks kuulda, kui kellelgi on FF-ga kogemusi. Kui siia alla ei julge kirjutada plusse/miinuseid, siis võid postkasti ka saata. Või instasse vmt. 100+milli revenüüga firma võiks ju legit olla küll, kus oma rahanatukest turgutada?
Enne pea ees Envestiosse tulle hüppamist tegin seekord (enda arvates) parema eeltöö ja võiks arvata, et Timuril on liiga palju kaalul, et mingit sodi korraldada. Siin lingil on tema taust Forbes´i ülekuulamisel. Natuke teeb murelikuks pikk aeg, kui mu raha Timuri käes on… “That entity locks up investors’ money for as long as 93 days, a relative eternity in the fast-moving world of stock trading.”. Miks nii? Aga vist on parem selliste tingimustega mõni sõit teha kui üldse mitte teha ja Tallinna Linnatranspordi Bussikoondise Taaviaasa erafirma börsidebüüti oodata.
Kuna ma ise ei ole USA suunal seni eriti osav olnud ja olen põhimõtteliselt oma õnnetute dollaritega riigist deporteeritud, siis see võiks olla teine katse Uool Striidil. Mis on kõige hullem, mis juhtuda saab? Kaotamisel on õnneks alati piir, et üle 100% raha kaotada ei saa (kui ei võimenda), aga samas võitmisel jällegi piire pole.
Mu eelmise aasta püüdlusest Wall Street üle võtta võib veidi lugeda Raha-Jaagu raamatust Aktsiatega Rikkaks Saamise Õpik vol2. Ehk raamat, mida tuntakse, kui komade poolest Eesti kõige vaesemat õpikut ning mille pealt ma seetõttu kenakese noosi noppisin. Raha-Jaak lubas enda blogis iga raamatust leitud vea pealt kümpsi maksta. Raamatu omahind oli mul esimese kahe lõiguga tasa teenitud… aga õnneks ei vähenda see kaante vahel peituva tarkuse, ja eriti minu jagatud tarkuse, tähtsust ning jagan instas ühe selle raamatu teile välja. Ikka selleks, et kõik aktsiatega mürgeldajad oleksid edaspidi osavamad.
Tule võta loosist osa mu insta profiilil SIIN.
Viimane asi veel!
“Väike komm” on mängus Freedom Finance poolt samuti. Nagu tihti USA maakleritel on kombeks, siis jagatakse uutele liitujatele huupi kingituseks aktsiaid (eraisikutest liitujatele). Nii võib saada midagi suvalist või midagi väga head. FF pakub uutele liitujatele sama diili: SEDA LINKI (siin näete ka mu uut nime, sest jah, ma vahepeal abiellusin ja kuna naine võttis minu perekonnanime, siis mina võtsin tema eesnime, et plussi jääda) järgiv ja registreerunud blogi lugeja saab kingituseks juhusliku aktsia pakkumise väärtusega kuni 600 USD!
Noh, selliste diilidega on elu Eestis varsti ka nagu välkkaris ju?!
PS. Ma proovisin ise kõik läbi, et asi aus oleks ja sain Vaxart Inc. aktsia. Vaesel ajal abiks ikka!
PPS. Aktsia kätte saamiseks tuleb teha umbes 2 hiireklikki, juhend on SIIN.
Kahtlaselt sarnase nimega ettevõtmine siin käsil meil ???
Mu meelest lõhnab kohtu järgi ja siuke 1meur kokkulepe?
Katsetasin. Sain Ford Motor Company aktsia, kohe ei julgeks 2k letti panna, aga tundub huvitav.
Olen nõus ja ise võtan ka hoogu. Aga v-o ka arusaadav, et ei saa mingi viiekaga alustada nagu meil siin EG jms portaalid.
Ma olen natuke suhelnud ka inimestega, kes on ka läbi Freedom Finance IPOdes osalevad. Nad ütlesid, et 2 suurt miinust – lockup periood, nagu sa kirjutasid 90 päeva, ning teiseks on see, et tihti saad kontole ainult paar tk aktsiad, kui on populaarsed IPOd, näiteks Airbnb said nad ka 2-3 aktsiad ainult
Nonäed, väga hea teada! Aga huvitav, miks ainult 2-3 tk? Vaadatakse postiindeksit, et me siin mingid Turkmenistani joped?
Ülekande eest 2,5%,ei kõla just superpakkumisena.
No kui see on ipodroomil sõitmise hind vs mitte sõitmine, siis… ei ole maailma kõige hullem. Hea, et keegi üldse meid teenindada viitsib. 1.3mln inimest.
Pigem tasuks olla ettevaatlik: https://ffj-online.org/2020/12/14/freedom-holding-corporation-after-borat-the-silliest-kazakh-import-of-the-century/
Alati tasub olla! Ma rõhutan seda alati. Hetkel olen ise rohkem positiivseid lugusid leidnud. Aga ka Balta turul tasub alati ettevaatlik olla!
[…] *ipodroom on Rahakrati loodud termin sõnadest IPO (initial public offering = esmane avalik pakkumine) ja hipodroom. […]