Mängin rahajumalaga laevade pommitamist ja ole(ksi)n napilt pankrotis

Kui ma oleksin kunagi paari oma sõbra nõu kuulanud, kes ütlesid: “Ära hakka jändama mingi investeerimisega, see on täielik hookus-pookus ja kõige mõistlikum on leida hea töökoht – see on kõige kindlam”, siis ma oleksin täna pankrotis.

Ehk siis minu palka on tänase seisuga nii palju vähendatud, et ma ei kataks oma tänaseid MINIMAALSEID kulusid palgatööga enam ära. Tõsi, üheltpoolt on mu hädavajalikud kulud suured (ca 2200€ iga kuu), aga teiseltpoolt ei sisalda need mingeid luksusi. Kõik on kohustused ja endale kätte jätan ma iga nädal ca 150 eurtsi (kust läheb igapäevaselt veel maha X summa kasvukontole ja X summa veel ühele tagavara kontole). Sott viiskend nädalas ei ole kuskilt otsast väike raha, aga mõni võiks oodata suuremat kulutamist, kui sissetulekud on viimastel kuudel 6-8k juurde maandunud, onju.

Muidugi ma saaksin veidi veel oma asju ümber mängida ja näiteks koduvõlaga võetud korterist loobuda, aga see paneks veel suurema rahalise paugu mu tabelisse, sest ilmselt tuleks korter müüa väikese miinusega tänases seisus. Aga kui ma ei oleks 5 aastat tagasi hakanud palgatööle lisasid juurde otsima, siis ma oleksingi praegu käpuli. Ja mitte selles heas mõttes käpuli, et kell 5am Venusest kodu poole roomamas, kui tõelised spetsialistid juba üles ärkavad ja esimesi avokaadomaske mediteerides omale teevad. Mkmm, kahjuks mitte nii.

Enne seda “hanerasvaga ravitavat haigust, mis ei ole gripist hullem” jagunes mu sissetulek umbes kaheks võrdseks pooleks: pool palgatööst ja pool mujalt. Parimatel kuudel oli see kokku umbes 6-7k ehk umbes 3k palk ja 3-4k investeeringud/hustlimine. Täna on alles jäänud ca 900€ palk ja ca 2k investeeringutest/hustlimisest. Ilmselt vähenevad sissetulekud veelgi, kui kõik korraga juhtub ehk börsifirmad ei maksa mulle divikaid, pean ka teistes korterites üüre langetama, blogi toob vähem sissse ja mu hustlimise projektid külmutatakse.

Viimastel päevadel olen oma töölt-ära-hüppamise ekselis mänginud läbi helemusti ja täiesti tumemusti stsenaariume. Täna ongi reaalne seis selline, et palk on jõhkralt maha tõmmatud, esimeses korteris on üür katmas vaid laenumakset, aga pean uuel kuul seda veelgi alandama, teise korteri üürnik kaotas töö ja peame seal üüri alla timmima, mitmed divikad jäävad tulemata ja ei saa salata, et vähem kasutatakse ka blogi soovituskoode, mis on igati normaalne, sest enne peab sul kapis 4x Salvesti kauakestvat pilaffi olema ja investeerida tohib vaid seda raha, mida sa oled nõus kaotama. Pole vist ka üllatus, et kõik sendiständupid on mul tühistatud, millest hakkas juba kenake kopikas välja kasvama.

Siin võib nüüd väike generatsioonide vahe mängu tulla, aga kui mõned teist mäletavad laevade pommitamise mängu, siis mul on tunne, et just seda ma praegu rahajumalaga mängingi. Olen püüdnud oma laevad üksteisest eemale võimalikult kaugele peita ja nad on erineva kujuga jne, aga ikkagi on kuidagi jube paljud pommidega pihta saanud ning põhjad lekivad.

battleships game - Google Search | Battleship game, Battleship, Games
Kes juba ei mäleta, siis laev on see suur veesõiduk, mis viis inimesi hulgakaupa ja korraga koos mööda vett ühest kohast teise

Samas ma ei näe, et oleksin saanud midagi ka väga teisiti teha. Ma arvan, et humanitaarteaduste klemmi kohta on mul rahad ja numbrid võimalikult hästi hajutatud ja paigutatud ning täna näen vaid ühte suuremat viga: esimene koduvõlaga ostetud korter on liiga suure laenuga, kuna ma ei pannud sinna oma sissemakset. Kui ma suudan selle korteri vee peal hoida kuni hanerasva ajajärgu lõpuni, siis hakkan ennast päriselt investoriks nimetama ja võtan siit kaasa vähemalt ühe õppetunni. Ja muidugi olen praegu megalt tänulik, et ma teiste korterite jaoks pangast laenssi ei saanud ja need higi hinnaga üsna 100% välja suutsin osta.

Ahjaa, keda huvitab, siis mu aktsiate laev on samuti korralikult paugud sisse saanud. See, mis kunagi oli väärt 20k, on nüüd väärt napid 15k. Päris korralik detox ja kaalukaotus, eksole. Toitumisnõustajad ütleksid, et nii kiiresti ja nii palju alla võtta ei ole tervislik, aga mis ma teha saan. Kui sa nüüd parastad, et näed, börs ongi lollidele ja raha kaotamise koht, siis mõtle korraks. Mul ei oleks ka seda 15k täna, kui ma poleks rahamaailmaga kunagi tegelema hakanud.

Ei teagi, kas keegi Wuhanis luges mu selle aasta eesmärkide postitust ja mõtles, et “hohoo, mis naljamees see seal Eestis selline on, hold my beer ja andke mulle üks amps seda nahkhiirt, palun”, aga praeguses olukorras küll 10k igakuine sissetuleku eesmärk ära ei tule. Kahjuks.

Kuidas selles olukorras võita?

Mul on praegu aega, et valmistada ette see nagunii juba plaanitud töölt lahkumine, õpin uusi asju juurde, hoian meeled ja keha teravana, teritan tööriistu, et kogu sellest pasast (vabandust, aga minu blogi ja ütlen nagu tahan) tugevamana välja tulla.

Sellest tööriistade teritamise teooriast kirjutaisin veidi SIIN.

Lisaks püüan läbi mõelda, kuidas teha showsid/koolitusi privaatselt, kui keegi soovib. Mask pähe, Zoom sisse, kaks kartulit põske hääle moonutamiseks ja letsgo! Kirjuta, kui tahad, et vaatame koos sinu rahakotti ja hakkame su rahamusklit kriisikindlaks treenima.

Investeerimist ei lõpeta ma ka praegusel ajal. Miks? Loe seda lugu korra uuesti. See on peamine, mis mind püsti hoiab ja ma olen veendunud rahade/sissetulekute hajutamise vajaduses.

Kui nüüd keegi istub kodus ja mõtleb, et oh kui hea, minul on veel palk kenasti alles, siis väike äratuskell sulle: ma arvasin ka kuni eilseni, et mu palk on kindel ja midagi juhtuda ei saa. Näed, sai. Ja see juhtus väga ootamatult. Mõtle nüüd korraks, kui sulle selline teade tuleb. Mitu kuud sa ära elad? Kas sul tuleb veel kuskil rahhi sisse? Lihtsalt mängi see mõte läbi korra, nii võid saada väikese eelise, kui see juhtuma peaks.

Seega, pea püsti, hanerasv rinnakarvadesse ja pusime reipalt edasi!

“Mida karvasem rind, seda suurema hane rasv peab olema”
M. Helme, 2019

Väljaheide: kui sulle meeldib see jauramine, mis siin blogis käib ja soovid samuti minusuguseks bojaariks hakata, siis alusta ühisrahastuses minu soovituskoodidega SIIN LINGIL ja me saame mõlemad lisapappi. Ja muidugi tule jälgi kadedusega mu kröösuse elu Instas ja Fesaris!

Jälgi
Teata mind
guest
15 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Janek

Olen ikka lugenud su postitusi muigel suuga, aga seekordne postitus Wuhani tegelase rahakrati blogi lugemisest võttis hinge naerust ikka päriselt kinni. Seega üks idee, raskel ajal ehk on mõni kino või muu koht tasuta saada, kuhu inimesed panna hõredalt istuma ja mõned tõsisemad stand up comedy tuurid ära müüa.
Edu ja jaksu!

rahakratt

Hea mõte! Ega praegusel ajal pole head nalja keeruline teha ka, kuna kõigi latt on nii madalal – pole ju õue saanud, pole teisi näinud ega häid nalju kuulnud. Ise usun, et peatselt tuleb mõni kino müüki, mille kannataks ehk ligi võtta ja sellest nagu päris Rahakrati amfiteatri teha!

TT

Te täna Jaaguga blogipostituste osas võistlemas? Tore, et räägite ausalt ka kehvemal ajal. Jaksu!

Et sul oli lapsepõlves selline laevade pommitamise mänguasi? Fäänsi. Me mängisime küll paberil.

rahakratt

Ma mängisin ka paberil. Isegi praegu ei raatsi sellist osta.
Aga jaa, viskasin oma loo üles ja nägin ka Raha-Jaagu postitust. Ei kujuta ettegi, mis saab, kui tema 844 üürnikku korraga üüri alla kauplema hakkavad…

Ahti

Tuvid ju teavad, et mida kõrgemalt kukud, seda kauem on aega lendama õppida.

rahakratt

Jajah, peaasi, et siit üks ilma telikuta hädamaandumine ei tuleks, sest siis on küll kellad selle operatsiooniga.

filx

Kerge soovitus minu kui s̶e̶c̶u̶r̶i̶t̶y̶ ̶e̶n̶i̶g̶n̶e̶e̶r̶ suvalise häkkeri poolt on kohe zoom unustada. Tegemist on digitaalse hanerasva gripiga. Zoom muutus tänases olukorras popimaks kui Backstreet Boys kunagi ja loomulikult tekkis ka sindrinahkadel huvi. Ma võiks sulle siia visata hunniku linke kui mitu turvaauku on avastatud aga arvatavasti wordpress annaks otsad nii suure mahu peale. Kahjuks trend on näidanud, et kui kuskil avatakse meepott siis loomulikult on huvilised küljes ja Zoom selles seisus on. Ja see ei lähe nii pea ära kuna “häkkimine” on võimendatud #staythefuck home poolt. Ehk iga suvaline script kiddie ka üritab, rääkimata häkker maailma raha jaakudest…

Salvesti Pilaffi koha pealt. Mul on kuus purki varus ? Lisaks muu saja tootega. Korra kirjutasin blogis miks. Osake pikemajalisest säästmisest, osake olla valmis koroona mängurite hulluseks.

Muidu kudos ausa ja asjaliku postituse eest ja müts maha, et oma üürnikele nii palju vastu tuled!

rahakratt

Tänan!
Ega ma seda Zoomi pigem mõtlesin ka natuke nii, et see on saanud karantiinipidude sünonüümiks millegipärast – umbes nagu öeldakse küprok ja kleenex jne, mille all mõeldakse ka teiste tootjate asju. Hangouts, Meet jms ju tegelt ka kõik olemas. Vaatame, kuidas see ralli siin lõppeb. Ehk päris nulli ikka ei jookse ja investeeringute kallale krõbistama ei pea minema. Pigem elan madalamalt kui keldrivarude kallale lähen. Soovitan seda teistelegi!

FRA

Loodan, et paris nii alla ikka ei kuku, kui ma 3 nadalat tagasi niisama ennustasin, et €20k pealt €10k peale.. Aga see on koik tyhi-tahi, tegelikult, sest toepoolest – asja mote on elada nii, et kui rahavoog akki ara kukub, siis on pikaajaline puhver olemas, ning oskus hakkama saada. Sa oled koik oigesti teinud, sest lisaks muule opetab investeerimine, kuidas delayed gratification on tegelikult olulisem, kui instant. Ma oma peres pole suutnud seda selgeks teha, ikka oli vaja uut carbon frame jalgratast voi yle paeva valjas ohtust soomas kaia voi kolmandat autot voi Shveitsi nadalavahetuseks soita, “sest lennupilet oli odav”. Reaalsed naited elust enesest. Ma ikka ylikannatlikult ootasin muutust ja jagasin soovitusi ja poorasin saatmise poole, aga tegin lopuks moned aastad tagasi abieluvaralepingu ara. Nii nagu ma ka kiirpaanikas oma aktsiaturust soltuva portfelli likvideerisin, sest asi tundus katastroofieelne. Kinnisvara vallas seni muutusteta, yyrnikud maksavad, pole isegi teemaks votnud. Panin just oma tulemused eri vahendite loikes ka kokku, vast jagan mone aja parast.

rahakratt

Ma ise arvaks ka, et suuremad kukkumised on möödas, kuna praegu on juba ostjaid tekkinud. Need ilmselt leevendavad seda olukorda. Mitte, et majandus kohe püsti tõuseks jälle, seda mitte. Aga ostupoole vennad kompenseerivad kukkumist.
Kus krdi piparkoogimaal sa elad, et karbonrattad, piimajõed jms teema on? Saksamaal? Ja kus su üürikad on, ka seal? Oleks huvitav kuulda, kuidas sul seal Kurrunurruvuti saarel finantsvabadussõda läheb. Võime mõelda kasvõi külalispostituse mu blogisse.
Ma oleks võinud vist oma postituse ka natuke selgemini kirjutada. Päris pankrotis ma ikka ei ole, lihtsalt püüan elada aktiivsete sissetulekute eest ja mitte keldri kallale minna, kuhu põhiline stash peidetud on.

FRA

Ma tanu siinsele blogile sain yldse teada, et Raha-Jaak blogi ka peab, nii Eesti ajast maha olen jaanud 🙂 Vaat yhte postitust oli kyll huvitav lugeda, et kuidas oosel rahad sulasid ja uni ara laks. Mul muidugi sellist haaret ei ole, et kohe on €100k vaja, et paati paasta. Kylalispostiks on mul huumorisoont vaga vahe, teen vaikselt omi asju. Sysinikraamiga ratas ja muud eluks aarmiselt vajalikud asjad olid need, kuhu abikaasa panustas, mina hoidsin ikka rahakotti kinni ja tegin kalkulatsioone, millal jargmise laenuta objekti saan osta. Mul on kogu aeg see paanika, et kuidas hakkama saada, kui akki raha enam peale ei tule. Mul on ainus tooalane kriis olnud mone aasta eest, kui pidime teatud poliitiliste arengute tottu palka vahendama yle poole. Jah, yle poole. Vaat siis oli kyll hea, et mingit koduvolga peal polnud, sest paljudel oli ja kinnisvara laks kohe myyki ka (mainisin mingis postis kolleegi Riviera myyki ja Hispaania ostu, aga neid oli veel, ja ega koik ei tahtnud toolt ara ka minna).
Finantsvabadussoda laheb paris kenasti, see on vaga hea termin ka. Esialgne plaan oli eelmise aasta lopus toolt ara jaada, aga raha hakkas tooalaselt taas tulema ja nii ta jai, votsin veel mone aasta oodata. No ja praegu kyll lust ja lill tool kaia 🙂 Ma pole kolm paeva videokoosolekuid teinud, et pidzaama silma ei jaaks 🙂 Mul on pohiline, et selle ajaga saaks jalle yhe yyriobjekti valmis, milles ise praegu elan. Ostsin odavalt vana ent seeselatava rondi ja teen seda tasapisi. Selleparast ma olin mures, et Itaalias poed ja piirid kinni jne. Ma pohimotteliselt laenu ei vota. Kui just negatiivse intressiga ei pakuta 🙂 Ja siin ka sada prossa nous Jaaguga, kuidas Eesti peaks makrotasandil finantsvoimendust tegema. Ma ammu imestasin, miks riigivolga ei tehta, selline kokkuhoid riigi tasandil (erinevalt isiklikust) viib ainult vaesusesse ja jatab Eesti teistest majandusarengus maha.

rahakratt

Haha, isegi mingi ametlik termin oli selle kohta, kui lükkad oma töölt äratulekud veel ühe palga võrra edasi ja veel ühe ja veel ühe… ja nii see pension kätte jõuabki. Aga ma saan sust aru, ise ka v-o lükkaks 2-3 kuud veel, aga nüüd tegi see koronts pmst lükke minu eest ära. Ju siis pidi nii minema.
Kas ma järeldan õigest, et abikaasa on nüüd on eks ja sõidab vallalisena oma plastikrattaga ringi? Et kui nii erinevad vaated on, siis võiks nii arvata.
Igaljuhul – nõus sinu ja Jaaguga, võlksi võiks praegu riigina sisse imeda nagu homset poleks. Essad mündid vist tulevadki mingi -0.2% intressiga. Nii võtaks isegi.

FRA

Heh, no abikaasa on ikka alles veel, aga vaat selline see elu on, kui yks tuleb noukaaegsest kokkuhoiukitsikusest ja teine heaoluyhiskonna jouka pere tarbimismentaliteediga. Ja no eks loeb ka see, kel on ja kellel pole kogemust ettevotjana, rahavoo ja kasumiarvestuse alused ju sel juhul hoopis teised. Abieluvaralepingu tegin oma investeeringute kaitseks, selle mote oli varalahusus sisse viia. Meil on algusest peale eraldi rahakotid olnud, ja jumal tanatud. Nii see mone pere traagika paraku on, et yhel poleb raha taskus ja teine elab homses. Ma Su isiklikku elu ei tea, sest siin on vahe sellest juttu olnud, aga voiksid akki teemaks votta, kuidas eraelulisi riske juhid, et yhe tulud kohe teisele kulud ei oleks. Kasvoi teoreetilises plaanis, kui paris oma peret veel pole.
Lykkasin finantsvabaduse edasi, sest tahtsin paeva loikes tegeleda kinnisvaraarendusega. Vaatasin aga, et seda saab ka too korvalt teha, niiet lykkan selle objekti valmis ja siis hakkan kuhugi ikkagi oma forever home passiivmaja ehitama. Seda too korvalt kyll teha ei jaksa. Valja jaab motelda, millisesse riiki ja miks.

Kris

Minu suurim investeering on olnud just see sama laevade pommitamise laud. Loodan, et seda nüüd maha ei pea müüma.
Uuriksin veel, et mis valdkonnas palgatöö on, et nii kõva põntsu sai? Alguses arvasin piloot aga kui nägin huvi laevade vastu siis tõmbasin ka selle maha. Edu!

rahakratt

Aaei, piloot ei ole, jah. Ei olnud enne ka. Humanitaarina väga kaugele ei lenda…
Olen ikka selline müügileveli poiss ja aitan äridel areneda, uusi uksi lahti teha jne. Uste avamise töö on lihtne, põhimõtteliselt lihtsalt koputa ja esita arve. Iisi.

15
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top