Marko Matvere häälega: testi, kas senust saab miljuneer?

Hakkasin kunagi blogi pidama ja lubasin, et ei tule siit sellist igavat nurgakest internetis, kus aint kord kuus põhjust on käia ja seegi muutub tüütuks, kuna käib mingi pidev sentide lugemine. Ja teie jaoks veel võõraste sentide. Võta näpus, täna mul just selline koht siin ongi. Alandlikud vabandused kõikide pealtvaatajate ees! Täna tuleb üks vähe intrigeerivam lugemine ja teeme nüüd kindlaks ära, kellest saab miljokas ja kellest mitte. Ehk siis, kellest saab minu sõber ja kellest mitte.

Olin üksõhtu parajasti voodis lösakil nagu ikka ja timmisin telefoniga pöidlalihaseid. Kuugeldasin, kuidas õpetada oma kassile vilistamise peale dušši lahti keeramise funktsiooni. Mul on mingi geberniit, et sooja vee tulemine võtab ilge aja hommikuti ja põhimõtteliselt jõuaksin selle ootamisega pool päeva tööl juba ära teha. Samas kass passib ka niisama jõude ja kasu tast sit… raisast suur ei ole – pigem platseerub ikka kulude lahtris, kui oma ekseleid analüüsin. Tujurikkujana võin selle kohe ära öelda, et lahendust ma ei leidnud. Aga leidsin ühe testi, mida ise suure huviga oma peas tegema hakkasin, sest noh, ma pole ju kunagi salanud, et tahan ropult rikkaks saada. Selle põhjusega Rahakratile kunagi kõrrega tagumikust elu sisse puhusingi.

Kas viitsite ka teha ja alustame? Tõmba siis need punktid maha, mis sinu kohta kehtivad ja ütle, mis tulemus tuli.

Harjutus alga!

8% kröösustest käivad sekkarites:

Ilmselgelt ei käinud nad seal vanadest maadlusmattidest õmmeldud seelikutes virelevaid üksikemasid lantimas (no offence, Martin Plaser). Pigem käisid nad seal ikka kellegi teise ja juba natuke kantud palitut või kampsikut ostmas. Kas sa käid teise-käe poodides? Tuleb välja, et see on koht, kus annab kõvasti kokku hoida. Eesti omadega ma ei ole nii väga kursis, aga vahel tuusikul viibides olen tõesti mõnest teise käe poest läbi libisenud ja mingi Saksa vanahärra jumalast uue Bossi sametpintsaku ära nihverdanud paarikümne kulli eest. Meenub paralleel Saksast toodud autode müüjatega, kelle kõik autod on just mingite kirikuisade omad olnud, kes aint korra nädalas kõrvaltänava palvemajja sõitsid…

Ehk siis check.

20% kasutavad erinevaid sooduskuponge:

Eesti kohta ma ei tea, et neid väga oleks. Üks eksklusiivne Ameerika pererestoran poetab küll vahel oma kupongilehti mulle postkasti, aga need on pakkumised stiilis “osta hampu ja saad tasuta ketšupi”. Jeah, päris äge. Muu maailma mäkkides ongi ketšup tasuta, muide, aga aitäh diili eest. Ehk võib siin võrrelda poodide sooduspakkumisi? Sest vahel tuleb mõne poe voldiku sees küll mingeid lõika-kleebi kuponge, millega on x kaubad x võrra odavamad. Neid ma kasutan.

Seega, check.

64% elavad normaalsetes hüttides, mitte Tabasalu serval Lollidemaal

Ära. Ela. Üle. Oma. Võimete. Mingis. Kuradi. Lossis.

Mina ei ela. Elan üürikas, korter on aus ja hea. Kuidagi nõdrameelne tundub idee kolida linnast kaugele kuhugi anonüümsesse Kuusemusi rajooni, et iga päev 4h ja 23 minutit ennast läbi ummikute tööle ja tagasi lohistada ja neid troppe neada, kes ka Kuusemusi rajooni kolisid ja kes nüüd ummiku tekitasid. Nah, teil viga on!?!?

Check.

28% niidavad ise oma muru

Eestis ilmselt üsna tavaline. Keskmise Eesti pereisa lemmiktegevus pere juurest põgenemiseks on õue muru niitma või autot pesema minek. Sest muru peab alati eeskujulik välja nägema ja autod, mida me jumaldame, alati puhtad olema.

Siia üks äge näide sellest, kuidas igaüks peaks oma liistude juurde jääma. Võtame hüpoteetilise tegelase. Tema dnimi on Reicko-Trevor. Reicko-Trevor on kuulus fotograaf. Iga nädal erinevad palmisaared, napis rõivais daamid kaamerasilma ees ja tunnipalk 200 eur. Pole paha elu, aga mees ei tunne ennast vajatuna. Nüüd helistab talle tema sõber Jaan ja kutsub teda laupäeval kodututele tuvidele pesakaste ehitama. Peaks minema, eks? Et nagu ühiskonnale tagasi anda ja ennast tunda olulisena jne. Aga loogika on tegelt vastupidine. Reicko-Trevor suudaks palju rohkem ära teha ja ühiskonnale tagasi anda, kui ta teeks terve nädal iga päev 1h rohkem tööd, kasseeriks ekstra 1000 eur ja palkaks selle eest puussepa, kes teeb ilusamaid pesakaste ning saaks Jaani projekti raames omale lisatööd. Pluss Reicko-Trevor saaks ise puhata. Aga üldiselt on meie psühholoogia ikkagi nii üles ehitatud, et ilmselt näeme Reicko-Trevorit laupäeva hommikul, seitel sirge ja tikksaag käes, tuvidele pesakaste tegemas…

Fail. Sest mul ei ole muru.

44% ostavad kasutatud autosid

Rikkad ostavad neid kasutatud autosid, mida vaesed tutikana salongist välja liisivad ja ühel hetkel enam maksta ei jaksa. Loogiline.

Check (mul pole üldse autot, tegelt. Kass on hoopis).

19% majandavad ise oma raha, ega lase seda teha halduritel

Peaks minema mingi fondi uksetaha ja küsima, kas nad suudavad mu 45k hallata? Viitsivad iga päev mulle mu Mintose ja Twino kokkuvõtteid edasi saata? Saaks vähemalt seltskonnas kõvatada, et ma ei tea, palju mul rahhi on, pean halduril küsima.

Check.

60% ütlevad, et nad on pigem säästuvanad

Eesti rikas jooksis selle jutu peale praegu garaaži oma mersut patsutama. Näita mulle seda päeva, kui meie maa rikkad kuskil avalikult tunnistavad kasvõi mõnda siin testis toodud punkti või seda, et nad säästuvanad on.

Mina olen säästuvana! Check!

81% kasutavad krediitkaarte – aga selleks, et ostudega teenida, mitte krediidi peal sõita

Ma olen vist kõik Eesti pangad läbi kollitanud oma sooviga krediitkaart saada, aga selline, mis ostult raha tagasi annaks. Vist lähim on Swedi boonuspunktidega kaart, aga ei ahvatle see, et pean tasuta 0,5l Värska teenimiseks 13k eur 2 kuu jooksul kulutama.

Fail. Aga mitte minu süü tõttu.

41% kulutavad vähem kui 3 tuhat toltsi iga-aastasele puhkusele

This is where my money goes. Fail. Aga see ongi üks mu eesmärke, et käia palju reisimas!

Niiet pole siin mingit suurt mustkunsti, kuidas rikkaks saada. Harjuta need omadused endale külge ja pool tööd on tehtud. Raha on ka muidugi vaja.

Kui nüüd keegi küsib, et kas mina olen rikkast perest? Ei ole, aga kavatsen vaesuse needuse oma suguvõsas murda. Ja võin öelda, et mu vanaisa on praegu jõukas:

Untitled

Jälgi
Teata mind
guest
17 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Lauri

Ma olen nõus, et nii saab päris kõvasti säästa ja varakasvule aluse panna, aga:
a) elust peaks rõõmu ka tundma
b) see töötab kuniks oled noor ja vallaline. Kui saad lapsed siis mõistad, et auto on hädavajalik, elu majas kordades parem kui linna hütis jne.

aga jõudu ja edu, see polnud mõeldud kriitika vaid reality checkina!

rahakratt

Jaa, mina olen nõus sinuga. Välja arvatud see linna hütt vs maja. Mulle meeldiks 150m2 kesklinna kvartiira rohkem (lastel omad toad ja ruumi ka), kui maja Kuusemusis, aga see on juba maitse küsimus – kulud ja soetushind on mõlemal kõrge.

Märten

Bullshit. Mul on kaks last ja autot ei ole. Puudust ka ei tunne.

rahakratt

Lauri, kui sa mu blogi loed, siis vist ei jää muljet, et ma elust mõnu ei tunne. Sissetulekut arvestades on säästu % 50, ehk siis ka kulutamise % on 50. Kui sissetulek on 3k, siis 1,5k eest elada on väga okei. Ma käin üle keskmise tihti reisimas ja samuti ilmselt liiga tihti väljas söömas.

Kindlasti saab ka autota hakkama 2 lapsega. Autot on ainult alguses vaja, et preili endale kahe lapse tegemiseks sebida. Edasi on juba poogen, kui preili sinu oma on ja teda armununa hoida suudad 🙂

Kaspar

“Mu vanaisa on praegu jõukas + see pilt” HAHAHHAA naisssss ?

Vanapeer

Haha, vanaisa jõukas, ja Jõu mees, Ott Kiivikale, see oli päeva nael!

rahakratt

Ega madala laubaga jõuka mehed vist aru ei saaks, kahjuks. Teen edaspidi lihtsamat nalja.

Austaja

Kratt, keera palun oma blogi fondi suurust mitu pikslit suuremaks. mul on prillid, aga ikka pean silmi pingutama, et tekst pähe jõuaks.

rahakratt

Kurat, ma ei oska. Pika punnimisega suutsin kahe aastaga ära õppida, et teksti värvi muuta, aga wordpress teksti suurust mu meelest küll ei lase modida blogides…

Tarmo

Krediitkaardi osas on ka Luminoril co-branded kaardid, millega on võimalik punkte teenida, näiteks PINS kaart, millega saab 1 PINSi iga kulutatud 1,5 EUR eest:
http://www.nordea.ee/Teenused%20erakliendile/Igap%C3%A4evapangandus/Pangakaardid/PINS%20MasterCard/1208782.html

rahakratt

Oo, nice! Hea meelega lasen poeskäigud jne krediitkaardilt ja nädala lõpus kannaks tagasi. Sul endal on või soovitad midagi, mida ise proovinud ei ole? Pärast on ikka mingi konks sees, et punktid aeguvad iga täistund vms.

Tarmo

Mul endal ei ole aga paaril tuttaval on ning kui korralikult kaarti kasutada, on võimalik koguda 1000-2000 PINSi või rohkemgi kuus ning kuna tegemist Lux Express-Air Baltic lojaalsusprogrammiga, siis võimalik lennu- ja bussipiletitele neid kulutada peamiselt aga ka muud variandid võimalikud (mingi auhinna pood on olemas), airBalticult saab juba 4000-5000 PINSiga mingi üheotsa pileti, seega kui aasta koguda, saab kindlasti naisega väikese puhkuse kuhugi lubada täitsa tasuta äkki, mis lubab reisifondi raha jälle aktsiatesse või ühisrahatusse suunata 🙂

rahakratt

Kulutada tuleb päris usinalt, tegelt. Kui 1,5€=1pins, siis 5300€ maksva üheotsa pileti jaoks ühele inimesele Viini tähendab ca 8k kulutamist. Noh, siuke kõvem nikerdamine, aga tatranägudest säästukoide elu ongi selline…

Tarmo

Punktid pidid kestma 3 aastat

Krõõt

See Reicko-Trevori näide on ka puhas kuld. 😀 Tuli üks sketš meelde: https://youtu.be/LTaZkf4dih8?t=2m27s (“And they told you you helped, but you totally did not help.”)

Martin

Mingit käššbäki-laadset omadust eviva krediitkaardi koha pealt sai hiljuti endalgi uurimistöö ette võetud ja tuleb tõdeda, et roosiline meie maanurgas pilt tõepoolest ei ole. Üks adekvaatsem toode lisaks mainituile näikse olevat LHV Partner krediitkaart, mis lihtsurelike ühe boonusprotsendi Kaubamaja konglomeraati kuuluvates ostuputkades suisa kolmekordistab! Asi seegi. Kogusin ise ka ennevanasti Swedis neid boonuspunkte ja üks hetk lajatas pähe tõdemus, et nende eest sai soetatud peamiselt pangateenuste (mis väärikates pangandusasutustes on niikuinii tasuta) soodsamaks/tasuvabaks muutmise veksleid.

rahakratt

Minu ainus kokkupuude täna Swediga on see, et vahel peol koju kõndides lähen nende majast mööda ja pissin seina pihta. Kui vähegi minu otsus on, siis sinna ma kundeks minna ei soovi. Tänks Elhavee vihje eest!

17
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top