Minu mõtted Funderbeamist ehk kuidas minust korraks spekula… kaupleja sai

Mu daamid ja härjad,

Näpud on taas sügelema hakanud ja teadagi, mis siis juhtub – tulen teie ette tüli norima, südant puistama ja oma megapädevaid finantshäkke arutama…

Veitsa ajendas uue postituse lehte ette võtma LaMuuga viimastel nädalatel LaMmutamine, aga vaatasin, et olen juba varemgi mingeid märkmeid teinud google keep’i seoses sama teemaga.

Niiet, kui tohib, siis kirjutan edasi.

Kõigepealt natuke Funderbeamist ja mida ma seal teen.

Funderbeami konto on mul pea sama vana kui Rate konto. Sol’id vs tokenid, vahet pole, lihtsalt mina olen vanemaks saanud. Kunagi ajasin Rate’s naisi taga (kui 13-aastaseid Clearasil’i nägusid nii saab nimetada…), nüüd ajan Funderbeamis kiiret hõlptulu taga. Huvid on muutunud, portaalid on muutunud.

Mu varalaegas koosneb praegu kolmest iduettevõttest: Tanker, Siidrikoda ja Ampler. Kes tõstab nüüd esimesena kisa, et mul on ju Bikeep ka? Tublid. Meeldiv näha, et loete tähelepanelikult mu blogi ja kõik pähe õpite. Tegelikult mul enam Bikeepi ei ole. Sellel on väga lihtne põhjus ja see on ka üks Funderbeami suurimaid miinuseid – nii, kui börsikella kaja vaibub ja mõni Pokkerinäo sugune vend enam igapäevaselt oma propagandakanalis reklaami ei tee, siis kohe vesi seisab ka.

Mida ma selle all mõtlen?

Viimased Funderbeami kampaaniad on kõik sama mustriga (okei, see ei anna õigust teha järeldusi/eeldusi tuleviku suhtes, kuna mängu tuleb vana hea assumption is the mother of all f*ckups, aga…). Võrdle nt Autolevi, Bikeepi ja (natuke vara veel), aga ka LaMuud. Huvi märgitakse kõvasti üle, kampaaniad lähevad lõhki, esimesed päevad hind tõuseb, aga edasi – vaikus. Tokenite väärtus seisab või kukub tasapisi ja muusika vaikib. Miks? Kas sellepärast, et kõik ootavad järgmist pidu, järgmist tulijat?

Ma usun kõikidesse nendesse ettevõtetesse, nende kasvu ja plaanidesse, AGA platvormil ei ole vist kriitilist massi kauplemise toimumiseks. Mõne kaubeldava startapi omanik või liidinvestor saadab head uudised laiali – midagi ei järgne. Minu juppidest on ainus Ampler, kes vaikselt, aga järjepidevalt tõuseb. Ja see on loogiline ka, sest nad on suht ainsad, kel on pidevalt kasvav tiim, pidevalt kasvav käive, korralik backlog, reaalne äri ja kohalolu välisturul jne. Teised on seda lubanud, aga ei ole märgata. Või kui midagi ära tehakse, siis tokeni hind istub ikka samas kohas. “Mida hekki” nagu aednikud vannuvad!

Seega siis proovisin Bikeepi tokenitega spekuleerimist – ostsin ennast kogu korteri tegemisest jäänud vaba raha eest sisse (midagi 1k eur) ja umbes kolmandal päeval müüsin kõik maha. Paari päevaga +30% taskusse. Ehk siis reaalkupüürides mingi 300€. Korra plaanisin selle 300 eurtsi Funderist välja kanda, aga no mis sa arvad, mis sõltlasega juhtub, eksole? Panin selle kasumi hoopis Amplerisse kasvama ja üldse ei kahetse. Sain ühe õige otsusega juurde tasuta 300 euro eest head ettevõtet.

Noh, näete nüüd mu näo ära. Olete õnnelikud?

Ma tean, nüüd tuleb keegi ja ütleb, et startapid on pikk investeering ja ma ei peaks põdema, kui enamus põhja lähevad või kohe x100 ei tee. Ma ei põegi, saan sellest maailmast mingil määral aru ja olen näpuga seal sees. Aga ma ei saa aru, miks heade uudiste laeva saabudes midagi hindadega ei juhtu? Sellest ma järeldangi, et lehel on vähe massi kauplemise tekkimiseks. Ehk siis ettevõtted reaalelus kasvavad, aga Funderi tokenite väärtusena mitte. Kahju.

Kas põhjus võib olla selles, et Eesti mikroinvestor ei ole veel Funderbeami jõudnud äkki? Alustatakse Kogumispäevikus istumise ja postitamisega stiilis “kuidas saaks puukoorest pesupulbrit teha”, edasijõudnud panevad väikse tonksu Mintosesse ja/või Estategurusse ja/või Crowdestatesse ja hõikavad “esimesed sendid tulid, issand, see investeerimine on ikka nii motiveeriv tegevus, proovige kindlasti kõik ise ka”, sealt tekib mõni, kes edasi kodubörsil Kaupamaja ostab ja sealt ehk mõni liigub Funderbeami lõpuks. Ma tean seda, sest ma olen ise samasugune – kõik need sammud tegin mina ka läbi. Muuseas, puukoorest ei saa pesupulbrit teha.

Financial mastermind!

Seetõttu tegin oma Funderbeami korda, olen rahul Ampleriga, kaks alkotehast jäävad ka mul sinna tolgendama praegu, kuna olen nendes väga väikselt sees ja LaMuu plaanin ka alles jätta – nemad on kõva turundskanal kogu Funderbeami platvormile. Keegi ütles kunagi linnavahel, et Endover on mega turundusfirma, mis vahel ehitab. LaMuu on vist samuti hea turundusfirma, mis vahel siis jätsi teeb.

Praegu ma suuremalt Funderisse minna ei plaani. Eks jaa, peapõhjus on see, et vaba rahhi pole, aga kahjuks jääb seal õhk seisma ka peale uue tulija rahakaasamist.

Mu rahhist on kõige suurem osa hetkel sotsiaalrahastuses: koduturu lemmikud ja viielised õpilased Crowdestate ja Estateguru. Väljamaalt Mintos, Viainvest ja Envestio. Kui neid tegelasi ei oleks, siis ma ei oska absull öelda, mida ma rahaga teeksin. Viskaksin vist vette ja arvaksin, et tulevik on kindlustatud… õudne. Kuigi ega päris lõpuni ei saa ka kodubörsi maha tampida, Kaubamajja läksin kunagi 6€ pealt, see on praegu solid 8,5 vms, sadam on teinud okei hüppe peale ipot, Tallinkiga olen plussis ja see kõik on andnud 10k investeeringu väärtuseks ca 11k ja iga-aastased dividendid. Aga eks see on kõik hea majanduse süü ja algaja lollikese joppamine, ilmselgelt.

Sotsiaalrahastus kasvatab praegu mu varasid tugevamini kui teised kohad. Hea alustada ja vahel sealt mingeid väikseid intresse välja võtta, millega siis näiteks Funderbeamis olla… või Funderis kauplemisega teenitud eurtsid sotsiaalrahastusse viia.

Jälgi
Teata mind
guest
10 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
filx

Tükk aega kibelesin, et mitte esimene olla. Well, that didn’t go well….
Ma jälgisin pilte aga sain aru, et kergelt saadud 300 läks niisama kergelt kodus ära ka? Nagu sa tead siis easy comes easy goes 😀
Tegelikult ma isiklikult panengi miski 10% R&D alla ehk õppimise ja kogemuste saamiseks. Seega ei tule iga kord pisar silma kui miskit valesti läheb – vaid pigem vastupidi grammi võrra rikkam ja nahk paksem.

rahakratt

Ei, see 3sotti läks ikka minu soovidel Amplerisse. Kaalusin, kas võtta välja, aga ei osanud sellega kohe midagi teha, seega jäin sinna keerlema ikkagi.

Madis

Eks ta varajane on ja hetkel majandusajalehed veel ei kajasta järelturu ettevõtteid (kuigi nii investoritele kui ettevõtetele on platvorm väga häid võimalusi on pakkunud). Samuti enamus on tõstnud viimase aasta jooksul ja enamasti ei õnnestugi nii kiirelt nii suurelt jalaga ust lahti lüüa. Ampler, LeapIn ja Funderbeam ise esimestest on juba täitsa kena edumäär. Mõnda aega jääb vast edasigi vaikselt tiksuma, aga teisest küljest see vähene jälgitavus tekitab väga häid võimalusi – nt Ampleri hind 2018 alguses, ostsin suurelt juurde ja 3-4x aastaga sealt.

rahakratt

Huh, ma kartsin/lootsin sinult isegi kõvemat mölinat, aga väga hea sõnavõtt ja suurele poisile kohaselt viisakas ja leebe. Oleme sama meelt. Ma seda rõhutangi, et ettevõtted ise kasvavad ja tugevnevad, aga see ei kajastu tokenite väärtuse tõusus seal 🙁
Veel.

Siim

Kas coinbase väärtus on tõusnud ka viimase kuuga? Tundub, et krüpto hakkab teemasse minema uuesti.

rahakratt

Tõusnud on küll, aga mõtle korra – absull mingit ratsionaalset põhjust sel ju pole. Oodata, et homme edasi tõuseb on sama hea nagu eile või aasta pärast. Mitte mingit loogikat selles instrumendis ma ei näe. Mina olen juba loss’iga leppinud. Püüan seda muude avantüüridega tasandada lihtsalt.

Inv€stor S.

Nii, kõik mikroinvestorJussid investeerima! Mina ka,Sina ka! Tõsi, vaadates enda ümarast vaatenurgast, ei ole veel sisenenud Funderbeami, kuna esimesed ja ”kindlamad” platvormid olid ja on samad,nagu juba ülal nimetatud. Põhjus: kuna kapitali pole veel piisavalt,millega riskantsemalt spekuleerida. Ehk siis kindlamad variandid tunduvad ühislaenud ja väärtpaberid jne. Neid on järelikult ka väga hästi reklaamitud 😀 Siit ehk kivi Funderbeami kapsapeenrasse, Rohkem reklaami ehk!?
Kui Rahakrati torsobänneri maha magasite, siis jäite heast reklaamist ilma! XD

rahakratt

Näed, täpselt sama mõte, aga veitsa teiste sõnadega. Väga hea. Funderisse oleks küll ühte korralikku turundusinimest vaja. Või siis on nende turundus kõik välkkarisse suunatud ja kodumaisest kapitalist on neil pohlad. Keegi seal võiks mu blogi leida ja kommentaari anda.

Investriss

Mina võtan La Muud 100-200 euri eest ja siis kavatsen terve suvi nende kohvikus käia ja soodukat nõuda 😀

rahakratt

Teades neid klemme, siis ma üldse ei imesta, kui nad annakski seda soodukat. Ikkagi omanik on külas ju!

10
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top