Pilguheit varasalve – detsembrikuu

Tervist, sõbrad!

See tervitus on tuntuks teinud Mihkel Kärmase ja sellise avanguga juhatan sisse aasta viimase kuu pilguheidu varasalve. Tahan juba enne traditsioonilist sissejuhatust ette ära kurta, et ei, ma ei saanud. Ei saanud jõulusid ilma kapitalismi ahvatlevasse veeni ilma oma rahakanüüli korralikult surumata mööda saadetud. Võin vaid tähistada, et ma ei leidnud ennast peale pühi rebenenud maoga EMO järjekorras hapukapsad ja hanepasteet nabast välja turritamas ning pilk hägune nagu lastele jõuluvana tegeval naabrimehel – sest lonks Star Dollarit enne habeme ette panemist torustikku kallata on ju okei. Pühad ikkagi.

Praegu on tõesti sellise postituse aeg käes, kus tahaks rääkida millestki muust. Üldse ei kipu oma jõulukuud kokku võtma ja räpaseid kulutusi paljastama. Pikalt kogusin enne selle peatüki kirjutamist aga kuna olen lubanud rääkida otse ja ausalt, siis löön avalikkuse hukkamõistu kartmata nagu Martin Luther King oma jõulukuu 95 ostutšekki kiriku ukse külge. Vaadake ja parastage siis.

Tead sellist väljendit nagu shopping spree? Täpselt nii juhtuski. Pangakaart penetreeris jõulukuul makseterminale nagu oleks see viimane võimalus ennast sooja aparaadi kaisus nühkida enne, kui expiration date ümber saab või mind maapeale toov piiksatus konto tühjenemisest märku annab. Mu ümber on lihtsalt nii palju inimesi, keda tahtsin meeles pidada ja kes mind aidanud on. Niiet, jõulukuul läks suht all-in everywhere nagu pordumajas öeldakse. Või kasiinos. Või misiganes patupesas üks normaalne inimene tulevikku vaatamatuks irratsionaalseks masinaks muutub…

Ütlen ette veel niipalju, et selles postituses tuleb juttu vaid Rahakrati detsembrikuust. 2015 aasta kokkuvõtte teen eraldi peatükina, et see siis välja printida ja hilinenud aastavahetusraketiga Linnutee poole saata. Aastakokkuvõte ei tule liiga pikk, sest pean ennast veel väga tagasihoidlikuks investorilaadseks tooteks – ma ei ole täit Issanda aastaringigi veel sellise mõtteviisiga toimetanud. Oleks ma kassipoeg, siis ilmselt oleksin eas, kus rähmased silmad alles proovivad esimeste päikesekiirtega ühist keelt leida ja piimakausi ääres lödistaksin värisevail käppadeil enamuse kraamist kulunud köögiparketile.

Aastakokkuvõte tuleb aga kahtlemata intrigeeriv. Teleülekandes juhiks seda glamuurset finantsmaratoni Reikop-Avandi tandem (sest rahas pole küsimus) ning tasutal tantsiks väsimatult Tanja Mihhailova. Publiku hulgas näeks suurest töökoormast kurnatud ja puhta südametunnistusega tukkuvaid poliitikuid läbisegi selliste ühiskonna liidrite ja suurte mõtlejatega nagu Vaido Neigaus ja Foking Zenja. 2015 finaalshows laotan teie ette varjamatult kõik mammona, mille olen kokku ajanud ja avaldamisele tuleb pikk nimekiri kõikidest dividendidega väetatud Rahakrati avaratest kinnistutest. Minu elu on teinud 180-kraadise pöörde, purunenud on unistused liisitavast Honda linnamaasturist ning Ülemiste taga asuvast ridakast, kus saan lääpas kroksides oma Anttila murutraktoriga ringi kaarutada, visates vahel pilgu batuudil hullavatele lastele ning neid soojal pilgul jälgivale kuldsele retriiverikutsikale. Jah, elu oleks magus nagu kaotatud lapsepõlv. Ometi olen valinud aukliku ja tänavavalgustuseta paralleeltänava, mille ääri palistavad tasuta ühistranspordi eri vormid (sulatõde), avalikud supiköögid (ilukirjanduslik näide) ja täispuhutav elukaaslane (lausvale).

Aga asjast ja intro.

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Jaanuari alguses teen ülevaate detsembri kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis detsembris kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (detsembri seisuga krattimas 2242,50 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), www.mintos.com ühislaenamise platvormil (detsembri seisuga krattimas 618,06 eurot), www.twino.eu keskkonnas (detsembri seisuga krattimas 30 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras, peamiselt Estategurus (detsembri seisuga krattimas 154,25 eurot).

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis olen väga rõõmus. Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a kevadel. Paar kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1500 eurot;

2. teha iga kuu nii, et 50% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;

3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 500 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud vaid 2015. aasta suvest.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Intro lõpp.

1. eesmärk 1500 eurot netosissetulek – positiivne.

Sissetulnud raha number oli 1588,07 eurot.

Sellest summast oli:

töötasu+boonused 1573,20 eurot,

muu sahmimine (näiteks goworkabit, vabakutseline kirjutamine ning loomulikult kõik kontrollimatult voogavad dividendiojad, üüritulu kosed ja intressijõed) 14,87 eurot.

Eesmärgi täitmisega olen rahul. See ei ole mitte väike summa. Vaatan häbelikult kinganinasid ja pomisen: “Normaalne”. Tõsi, mulle meeldiks teenida suurem osa oma sissetulekust muu sahmimise kategooriast (need ojad ja jõed) aga vahel on sahmimise osas õhem kuu ja vahel tummisem – that’s life. Ka eelmisel kuul suurelt välja hõigatud toodete müük ei olnud kiiduväärt ja ettevõtlustulu ei tulnud. Ei ole hullu, neelan alla, püüan paremini ja käin oma valitud rada edasi.

2. eesmärk 50% sissetulnud rahast Rahakrati tuleviku heaks tööle panna – negatiivne.

Siin on nüüd siis see koht, kus tuleb publikule silma vaadata. Tunnen, kuidas prožektorid mu laubal puudrit sulatavad, higinired takerduvad ammu trimmimist vajavatesse brežnevlikesse kulmudesse ning ka kurk on kuidagi kuiv. Kui saaks järje kellelegi üle anda kuidagi?

Okei. Kujuta oma vaimusilmas ette auku. Tühja valget auku. Nüüd tõmba sellele augule musta joonega ring ümber. Meenutab mingit numbrilist väärtust? Kas ma pean selle välja ütlema? Trükkima siia internetti, kust seda võivad kõik maailma veebiühenduses olevad inimesed seda vaatamas käia? Palun. 0 (null) eurot ja 0 (null) %.

Rahakrati esimese majandamisaasta viimasel kuul selline lubamatu fopaa. Kirjeldamatu fiasko. Täielik farss. Sõnu ei ole. Ma isegi ei tea, mida need eelmised võõrsõnad tähendavad… Meenub Kreisiraadio antikangelane Gert Ämmapetz ja tema surematu kreedo – võta aga pane tagasi. Võtsin. A tagasi ei pannud. Tunnistan.

3. eesmärk 500 eurot passiivset raha – negatiivne.

See sektsioon siin niipea veel üllatusi ei too. Mõtlen läbi, kas 2016 eesmärgid peaks jääma samaks või tulevad mõned vangerdused. Selle otsuse jätan aasta kokkuvõttesse.

Kolmandast eesmärgist jäi puudu 495,13 eurot ehk passiivselt tuli siseneval suunal 4,87 eurot. Eesmärgist puuduv osa on taas natuke väiksem kui eelmisel kuul. Raisk, teeks või pai oma eelmise eesmärgi läbikukkumise tõttu paiste nutetud näole.

Hä-bi.

Eesriie.

12346577_875237649256349_4127867183850412921_n


7 thoughts on “Pilguheit varasalve – detsembrikuu

 1. Raido Vasta

  Tervist, investeerimissõber, ja head uut investeerimisaastat!
  Alustaksin oma kommentaari kõigepealt sellega, et kirjutasime annet on sulle ikka antud, puhas rõõm lugeda sinu järjekordset kokkuvõtet ja huviga ootan ka kogu 2015. aasta oma.
  Vaatamata väikesele sahmimise lisasissetulekule detsembris on rõõm tõdeda, et põhisissetulek on sul jätkuvalt igati soliidne ja küll see lumepall ka end vaikselt kogub ja kogub… Mis puudutab sinu teist eesmärki, siis see tulemus mind tegelikult üllatas, aga nagu me teame, siis jõulud ongi andmise kuu ja ma arvan, et pole väga mõtet midagi põdeda. Sa küll ei maini täpsemalt, kuidas nii suured väljaminekud suutsid välja võluda või millele täiendavad kulud olid (eeldan, et lisaks kingitustele oli ka ikka muud?), aga tegelikult see polegi nii oluline. Ma tean, et see väike “vääratus” ei muuda tegelikult midagi, sest eesmärgid on sul paigas ja nende suunas sa ka edasi oled liikumas. Nii et ära krati saba sorgu lase, vaid uuel aastal uue hooga edasi!
  Me suutsime seekord oma peres rahaasju planeerides toime tulla nii, et jõulukuul õnnestus säästa tervelt 50,1% sissetulekutest. Lõpp hea, kõik hea. Kui sinu 2015. aasta kokkuvõtet varsti loen, siis olen vast selleks ajaks ka oma pere tagasihoidliku arvepidamisega ühel pool ja õnnestub ka oma tagasihoidlikke tulemusi natukene jagada.
  P.S. Häbiks ei ole sul küll mitte mingit põhjust – säästmine ja investeerimine on ju tore, aga elamist ja lähedasi ei tohi ka ära unustada!

  1. rahakratt

   Tere! Rõõm sind siin kohata taas ja tänan ülla sõnavõtu eest!
   Jah, jõulukuu tuli mõne ootamatu kulutusega tõepoolest aga sisikonnas olin natuke ka valmis, et rahakott puhkust ei saa ja detsember tuleb eesmärkide osas õnnetum. Eelmiste kuude käekirja jälgides (üks suur pluss sellel päevikupidamisel siin) näen, et kulude kontrolli alla saamisega pean punnitama. See on nõrk koht, kergelt kipub käest libisema see raskelt tulnud varandus.
   Aga hea on kuulda, et vähemalt sina tegid korraliku tulemuse ja noh, statistiliselt meie näitajaid jagades, siis säästsime keskmiselt 25%. Pole paha 🙂
   Igasugused head soovid sulle uueks aastaks ja astu ikka läbi!

 2. Anon Vasta

  Toredat uut krattimisaastat ehk teha samu asju veelgi paremini!

  Ohoo, vaatan, et oled meinstriimilikult Läti lainel – Mintose kõrvale on ilmunud Twino. Mul endal kärab hetkel Mintos, aga targemad räägivad, et hajutada vaja, siis järgmise portaali osas on nõutus. Miks sellised portaali-valikud?

  1. rahakratt

   Tänan, soovin sulle sama!

   Ja küsimusele vastan üsna ausalt nii, et otsin alles õigeid kohti ja võimalusi aga need kaks portaali on algajale arusaadavad, laenud on tagatud (püüan leida just selliseid), tootlus on tegelikult hea, minu valitavate laenude tähtajad ei ole liiga pikad (üle kahe aasta ei otsi) ja saab väikselt alustada, kuni veel suuri summasid kokku pole suutnud tassida või puudub teave\oskus suuremate rahadega opereerida. Tundub, et praegu investeerin rohkem aega (lugedes, õppides, podcastid, teiste blogid ja tegemised jms) ja kõrvalt harjutan siis nendes portaalides. Maksude mõttes ei plaani väga suureks sealseid eraisikuna liigutatavaid summasid ajada.

   Ma ei tea, kui väärtuslik vastus see nüüd oli ja ma ei pea ennast veel kaugeltki nõuandjaks. Proovin tasapisi siin ja seal, et näha, mis toodab ja samas ka kus endal huvitav tegutseda oleks.

 3. kehvik Vasta

  Rõõm lugeda, et kõik ei ole sellised 50% klubi raudmehed. Mina ka mitte.

  Huvitav oleks lugeda sinu arvamust Bondorasse ja ühisrahastusse laiemalt investeerimise mõttekuse kohta. Ahne inimesena pole ma investeerinud mujale kui ondora kõrgema intressiga laenudesse (vabandan, aga no tõesti ei paku erilist pinget teiste 10-15% tootlus), aga paraku tundub nii, et mõistlikum oleks olnud see raha maha juua – üldse midagi maksab tagasi umbes 50% laenajatest ja ülejäänud ei kavatsegi maksta.

  Noh, inimlikult ehk arusaadav, aga rikkaks nii paraku vist ikka ei saa. Või saab küll, aga see on umbes sama kui kasiinos rikkaks saada – tuleb lihtsalt ise kasiinot omada, teisi variante paraku pole:-).

  1. rahakratt

   Tere, Kehvik (parima nime valiku eest Rahakrati logoga kruus ja šhokolaadimedal sulle)!
   Ma ei tunne Bondora keskkonda absoluutselt. Loen ilusaid tootlusnumbreid ja hapuks minevat raha, siis ma vist sinna ei koli ka. Kusjuures, maha juua tasub alati – igast põnevaid asju võib juhtuda ja uusi tuttavaid leida <— iroonia.
   Ma olen ise ka pidevatel otsingutel, et kus finantsseltskonnas tasuks oma karvane rind ette ajada ja kust pigem eemale hoida. Ehk siis vastus lühidalt – mina isiklikult Bondora kontot ei plaani ja seni saan mainitud 10-15% tootlusega rahul olla. Riskide suhe tundub kuidagi talutavam alustaja jaoks…

  2. Sander

   Kui Bondorasse investeerida, siis soovitan seda teha ainult Eesti laenudesse. Neil on piisavalt ajalugu ja on lootust, et nad pikapeale ka midagi tagasi maksavad. Eesti laenudesse investeerimiseks tuleb seda teha kas käsitsi või kasutada mõnda API pakkujat, näiteks BeePlus-i (www.beeplus.me). Viimast olen ise katsetanud ja esimese laenu ka oma portfelli juba saanud.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga