Pilguheit varasalve – vuntsikuu

Muinsustervitus! Nii ütleb minu muusa ja suur iidol Jüri Kuuskemaa.

Kui eelmises kuu kokkuvõttes oli põgus vahepeatus Reinsalu soengul, siis oo, lihtsurelikud, kes pole kursis, vaadake härra Kuuskemaa lõikust! Vaatan oma Alta Vista otsingumootoris pilte siira kadedusega ja tunnistan seda auväärt härrat ilma igasuguse irooniata. Aga ettevaatust, üks häiriv asi selliste “huvide” otsingumootorisse trükkides on see, et kaval süsteem hakkab mu otsingute järgi mingeid mustreid looma ja suunatud reklaame näitama. Vanadest meestest. Suht imelik olukord tekib vahel tööl presentatsioone tehes, kui mõnel lehel loobib pop-up bännereid ette vilkuva tekstiga “Looking for older guys? Visit our site and get some action tonight!”

Okei, see selleks. Mis movembris siis juhtus? Peale selle, et üks tihedaim kasv ei olnud mitte ühisrahastuses. Ega ka mitte kinnisvaras. Vaid nina all vohavas karvkattes! Ma loodan, et kõik tegid sama võimsa movembri tulemuse nagu mina. iPhone (mu kass) ei usalda senini mu käest viineritükke võtta, kuigi ajasin supifiltri juba maha ja näen jälle välja nagu 12-aastane. Ühte positiivset asja täheldasin vuntsi juures veel – klubis ei soovi daamid, et neile jooke välja teeksin. Puhas win rahalises mõttes!

Veel toimus see, et staarinvestor J. käis minu blogis. Ma näen kohe ära, kui eliit siin hiilib. Esiteks hakkas wordpressi äpp loopima keset ööd alerte, et “your posts are booming” jne. Teiseks vaatasin korra statistikat – muidu on külastatavuse joon madal nagu Kehtna siluett aga seekord vaatasid diagrammist nagu rohkem Dubai jooned mulle vastu. Selge, mingi finants-trendsetter on läbi käinud ja tema jüngrid riburada pidi järel. Üsna kärmelt viisid jäljed mind läbi feisbuki õigesse kohta ja pilt oli selge (see on rõõmustav asi, muide). Kättemaksuks käisin mina staarinvestori uue raamatu esitlusel ja sõin kõhu tasuta Oravakese kommidest täis. Pidin seal märkamatult ringi hiilima, kuna tähtsale sümpoosionile oli mingi blond spioon tellitud, kes kõik üle kahe kommi võtnud tegelased üles pildistas. Mingi hetk hakkas mul magusast jumala paha ja pea käis ringi aga paar kommi suutsin ikkagi veel makku litsuda. Peale üritust surusin ennast kommide üledoosist iiveldades aga rahuloleva naeratuse saatel kaupsi eest trollile. Rahakratt 1 – Staarinvestor 0.

Teiseks on tehtud üks päris noobel foorum, kust tuli usinalt sebimist minu lehele (tervitused tegijatele). Kui sa pole kursis, siis http://rahaasjad.ee, mine vaata. Selle foorumi omanik on mingi habemik, kes raha peale linnade põletamist mängib ja pole vist kursis, et movembrit tehakse ainult üks kuu aastas. Noh, igaljuhul on juures taas üks koht bookmark’ides, kust infot ammutada saab. Kui mul oma blogi poleks, siis ma peaks seal rahapäevikut, hullult mugav lugeda, kõikide teekonnad ühes kohas olemas. Muuseas, eriti hea tegelane oli seal kellegi vanaisa, kes säästunippe jagas ja suutis kõik, mida ta puudutas, sularahaks muuta ja maha müüa. Piduriklotsidest juttu polnud aga ilmselgelt oleks seda vanaisa siin vaja läinud https://www.youtube.com/watch?v=S2XvxDaIwCw

Ja nüüd (see kuradi kohustuslik) intro:

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Detsembri alguses teen ülevaate movembri kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis movembris kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (movembri seisuga krattimas 2155 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), mintos.com ühislaenamise platvormil (movembri seisuga krattimas 613,45 eurot), twino.eu keskkonnas (movembri seisuga krattimas 30 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras, peamiselt Estategurus (movembri seisuga krattimas 152,66 eurot).

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis olen väga rõõmus. Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a kevadel. Paar kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1500 eurot;

2. teha iga kuu nii, et 50% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;

3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 500 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud vaid 2015. aasta suvest.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Intro lõpp.

Viimasel ajal olen püüdnud koguda reservi, et hoida väikest tagavara ja samas ka tekkida võivaid võimalusi ära kasutada. Sinna on ca 1400 eur kogunenud. Movembris tegin endale ka Twino konto. Intresside pärast. Kurask, see selgitus kukkus suht “no shit?” välja. Ütlen siis nii, et mintosest suuremate intresside pärast. Prooviks on seal sees 30 eurot. Põlnd lihtsalt vaba sulli rohkem ja püüan ka käigupealt mingit pikemat strateegiat omale välja mõelda. Et milline investeerimiskanal ja mis riskiga ja mis koguses jne. Selge on see, et passiivse tulu tõstmiseks tuleb leida häid kohti ja õiget risk/reward suhet. Seni olen harjutajana pigem nagu äsja raseeritud lammas olnud: üsna ettevaatlik igast avantüüride suhtes ja tagatistega tehinguid nillinud.

Kuna mul on energiat ja huvi kahe mehe jagu, siis püüan murda sellist nn alustaja mustrit: käin tööl—>teenin palka—>säästan palju—>panen säästud ühisrahastusse/aktsiatesse—>kõht koriseb—>krõbistan pimeduse varjus õhtusöögiks naabri rõdult lindude sihvkasid—>jään pensionit ootama. Selge on see, et pealehakkamist ja indu jagub mul rohkemaks. Seega movembris võtsin ette prooviprojekti ja hakkasin omal käel mikromahus tootma ühe teatud hobi üht üsna spetsiifilist juppi. Käeprooviks hea küll, saab ise kodus teha ja toob igakuiselt mingi ekstra paarkend kulli ka salve.

Veel ühe reaalse sammuna tõmbasin movembris ühe kunagi tehtud ja kasutult seisva riiulifirma käiku. Ma isegi ei mäleta, miks ma selle keha kunagi registreerisin aga tõenäoliselt sellepärast, et visiitkaardid tellida ja ennast juhatuse liikmeks tituleerida ning Amigost säilivustähtaja ületanud saaki koopasse meelitada. Nüüd aga panen selle oo-üü alt arve teele, kui saan mõne loomingulise lisaotsa teha ja tellijal vaja jälg maha jätta. Ja esimene linnuke sain vuntsikuul kirja. Äkki kasvab sellest kunagi selline sündikaat, et saan omale peene triibuga pintsaku osta ja Liivalaia tänavale laenutaotlusi esitama minna. Viimasel ajal on pakutud võimalusi igast Bakuu projektides osaleda ja mõni on olnud selline, mida täitsa kohe tasuks rehkendada. Või on neid ka varem pakutud aga olen alles nüüd neid tähele panema hakanud?

Ma tean, et paari sendi kaupa oma Rahakratti nuumates hakkab siin varsti kõigil igav, eesotsas mu endaga. Ka goworkabit-is on olukord viimasel ajal mage ja häid asju pole. Tõesti võimalusel ei käiks öösel kuskil Lasnagorski külmladudes kellegi kuradi sõstraid üle lugemas. Tahan hoida rõhku säästmisel aga ka aktiivselt kvaliteetsete sissetulekute kasvatamisel. Ideaalis ka lõpuks selleni jõuda, et ise ja omal käel endale meeldivaid asju teha, mille peamine mott ei ole vaid juuroz-dollaz-jeeniz (vean kihla, et lugesid seda praegu Tommy Cashi häälega).

Tsiteerin siin ühe näite rahaasjad.ee foorumist ja loodan, et see on okei. See blogi mulle raha sisse ei too, kasutan näidet ainult harival eesmärgil ja mind pani küll mõtlema, pole enne asju sedasi rehkendanud (autor on see sama kaardihull Movembrimees, keda ülevalpool mainisin):

“Väike eksperiment kah:

1) Investor Mohammed (peame hakkama harjuma islami nimedega, see on UK populaarseim poisslapse nimi või õige pea on) teenib 1000 eurot palka ja säästab sellest 20% ära, ta on riskialdis asjalik lugenud investor, suunab tähelepanu investorteadmiste harimisse ja tema ootus on teenida 10% aastas. Palk kasvab tal inflatsiooni võrra 3% aastas, samapalju ka säästmismäär. 5 aasta pärast on tal säästetud + investeeritud siis €16296 kui ta igakuiselt ära investeerib.

2) Investor Mahmoud teenib ka €1000 kuus, säästab 20% ja kasvatab enda palka või muud aktiivset sissetulekut 20% aastas (ma ise ja paljud teised on ka kiiremini kasvatanud). Mahmoud investeerimisele tähelepanu ei pööra, tema tootlus on 0. Viie aasta pärast on tema säästud €17459,84, kusjuures tal jääb tarbimiseks peale 20% säästumäära €1658,88 vs Mohammedi €900,4 ja seda siis igakuiselt.

Kui Mahmoud kulutaks sama palju kui Mohammed, siis vahe oleks üle 2x aktiivsete tulude arendaja kasuks. Kui veel lisada Mahmoudile ka selline okei 7% intress, siis kasvaks vahe veelgi. Igatahes alguses tasub way rohkem tähelepanu pöörata enda aktiivse tulu, palga, lisatulude, ettevõtlustulude kasvatamisele, see annab oluliselt suurema tulemuse. Liitintress hakkab tuntavat mõju avaldama alles 5+ aasta pärast ja selleks ajaks annab olulise vahe sisse saada aktiivsete tulude eelisarendamisega.”

Siin tuleb muidugi ka ajafaktor sisse arvestada, et palju lisaaega võtab enda väärtuse tõstmine, õppimine ja sahkerdamine üldises mõttes aga selline rehkendus paneb korra mõtlema küll. Ja kui palk ise ei kasva, siis tuleb seda vahel küsima minna. Kui internet exploreril on mune, et küsida, kas ta võib su vaikebrauser olla, siis miks sa peaks kartma palka juurde küsida?

All on nüüd pika pasundamise peale lõpuks mu movembri numbrid ning piitsa ja prääniku jagamine.

1. eesmärk 1500 eurot netosissetulek – präänik.

Sissetulnud raha number oli 2061,37 eurot.

Sellest summast oli:

töötasu+boonused 1573,20 eurot,

muu sahmimine (näiteks passiivsed papid (oojee!), goworkabit ja freelance kirjutamine) 488,17 eurot.

Suurnurgad võtab ülespoole just see muu sahmimise lisa, mis õnnestus eelmisel kuul Eesti majanduskeskkonnast enda kukrusse tassida. Esimese eesmärgiga saab igati rahul olla, hõissa!

2. eesmärk 50% sisse tulnud rahast Rahakrati tuleviku heaks tööle panna – piits.

Nagu ka eelmisel kuul, siis krattima läks seetõttu vähem, et aitasin lähedast inimest /loomingulise-graafikuga-aga-võibolla-ka-mitte-kunagi-tagastatava/ laenuga. See väljaminek on ilmselt järgmisel kuul viimast korda aga noh, eks saab näha.

Tagasi tööle läks movembris seetõttu 38,47% ehk 793,17 eurot. Õnneks rohkem, kui eelmisel kuul. See summa jagunes mintose, twino, börsikonto ja ettevõtte konto vahel ilusti ära, üle ei jäänud midagi.

3. eesmärk 500 eurot passiivset raha – piits.

Eesmärgist jäi puudu ülinapid 496,83 eurot ehk sisse tuli 3,17 eurot.

Väike kasv on eelmise kuuga, see on hea näitaja. Kõik passiivse raha panen ringlema tagasi. Tulevik võiks selline välja näha, et väiksemaid summasid järsemates kohtades kasvatada ja kasvades tõsta need siis väiksema riski/tootlusega kohtadesse. Ma tean, teoorias olen tugev. Praktikas pean ennast veel tõestama.

Selline lugu siis vuntsikuus.

I-have-enough-money-to-live-comfortably-for-the-rest-of-my-life


8 thoughts on “Pilguheit varasalve – vuntsikuu

 1. Taavi Vasta

  Kiidan kirjutamise stiili! Mahedalt geniaalsed väljendid, mis panevad lugedes mõnusalt muigama. Jätka samas vaimus!

  1. rahakratt

   Taavi, teen sügava kraapsu!

 2. Raido Vasta

  Tuuline tervitus Kratile!
  Seekord oled päris pika jutu kokku kirjutanud – mul õnnestus see otsast lõpuni läbi lugeda alles kolmandal katsel, sest lapsed arvasid, et ma võiksin pigem nendega tegeleda (ja eks neil on ka muidugi õigus, nagu tavaliselt).
  Käesolev movembrikuu kokkuvõte sisaldas jällegi mõnusat lugemist, eelkõige sinule omaselt läbi väikese huumoriprisma. Mulle jäid eriliselt silma kaks asja – esiteks, see “muu sahmimine”, oled sellega päris hea krõbiseva suutnud lisapingutustega kokku ajada (kuigi õigem oleks vist öelda libiseva, sest eeldatavasti liigub su sissetulek arveldusarvele ehk siis põhimõtteliselt libedale pangakaardile) ja teiseks, krattima läinud raha hulk, mis on vägagi muljetavaldav! Ma usun, et neid finantsilise vabaduse pööle püüdlejaid, kel õnnestub 500+ € (või siis juuroz-dollaz-jeeniz, kuidas soovid) igakuiselt säästa ja tulevikku teenima panna, on Maarjamaal väga vähe. Ja loodetavasti järgmine aasta võid mitmes kuu kokkuvõttes kirjutada, et oled ületanud 1000 € piiri.
  Mulle endale ka see mõte meeldib (seda olen ka ise oma elus järginud), et igati mõistlik on alguses investeerida endasse, oma aega ja teadmistesse, et suurendada võimalust aktiivsete tulude suurendamiseks, sest mõistlikult elades on juba üsna varakult võimalik tublid summad passiivset lisa teenima panna.
  Kommentaari kokkuvõtteks võiks öelda, et movember oli üks korralik präänik sinu jaoks ja usun, et aastat juba vaikselt kokku võttes võiks päkapikk päris korraliku kingituse sulle meisterdada, eelkõige juba selle eest, et otsustasid Rahakrati ellu äratada ning teda toitma ja kasvatama hakkama!

  1. rahakratt

   Tervitus, Raido! Lapsed tuleb tööle saata, kui sa veel ei teadnud. Mina näen olukorda, et sul on 3 passiivset sissetulekut 🙂
   Aga tänan (mitte-eestlasliku) meeldiva tagasiside eest! Läks sedakorda pikale, jah. Eks oli palju mõtteid kogunenud ja hullult oli vaja tarkust edasi jagada. Iseasi, kui väärtuslik see pikk jutt muidugi oli…
   Juba praegu on värin sees, et näärikuu nii kaunis ei tule selle säästu osas aga ei ole midagi teha. Tuleb osata ka väikseid võite tähistada ja tegelikult on vägagi võimalik natuke alla oma võimete elada – aga enne peab see Otsus peas sündima. Vastu tahtmist on keeruline. See on umbes nagu suitsetamisega, et punnitades ei saa maha jätta aga kui on olemas Otsus, siis on lebo(m). Ma olen täiesti kindel, et paljudel on võimalik 500+ tugrikut ka igakuiselt tagahoovi maha kaevata aga miks peaks? Ma ei ole siin kohtumõistja aga inimesed otsustavad (ja see on okei, kuni nad on õnnelikud), et selle 500+ eest saab rohkem asju osta/õues käia.

 3. Sander Vasta

  Ülimalt äge postitus, Rahakratt. Kui ma kunagi varem Su blogi peale sattusin, siis ei saanud ma esmapilgul aru, et mis nalja Sa tõsise teema üle teed, kuid tuleb välja, et kirjutad hoopis Eesti kõige ägedamat finantsblogi!

  Igatahes jõudu ja lase samas vaimus edasi!

  1. rahakratt

   Ma loen nüüd su kommentaari edaspidi hommikusöögi kõrvale – kõva päevane motivatsiooni litakas, tänan siiralt!
   Ise ka alguses aru ei saanud, mis nalja siin tehakse aga algus on ikka toores ja blogi “käekiri” kujuneb ajaga omasoodu. Saaks veel korralikud numbrid ka siia juurde jooksma, küll siis teeks ja oleks… Tänan sõnavõtu eest!

   (pühin taskurätiga silmanurgad puhtaks ja teen tööd edasi)

 4. Kaivo Vasta

  Hea lugemine, jätka samas vaimus. Tõi muige näole ning andis motivatsioonigi. Nüüd üks blogi rohkem, mida jälgida. Ise ka alustasin investeerimisega paar kuud tagasi ning algaja. Ammutan blogidest motivatsiooni ning õpin ka teistelt midagi. Nagu öeldakse, et targemad õpivad teiste vigadest 😉

  Edu

  1. rahakratt

   Luban, et annan ka oma vigadest õiglase ülevaate, kui need välja tulevad. Ei hakka kirjanduslikult ilustama nagu mul muidu kombeks on. Tänan ja kõva hoogu sullegi, Kaivo!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga