Pilguheit varasalve – juulikuu

Kummardus, mu lojaalsed jüngrid!

Vabandan, kui Rahakrati blogi uue postituse teatis teile värskelt telefoni maandus ja pokemoni jahi tuharasse keeras. Olulisem on praegu minu juuli tulemused üle vaadata, pärast kõnnite edasi busside ja autode ette, ekraanid näos ja ilme zombistunud.

Teeme selle kohustusliku intro kiirelt ära ja hakkame Rahakrati musta finantspesu avalikult pesema:

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Augusti alguses teen ülevaate juuli kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (juuli seisuga krattimas 2228,75 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), www.mintos.com ühislaenamise platvormil (juuli seisuga krattimas 1513,45 eurot), www.twino.eu keskkonnas (juuli seisuga krattimas 331,43 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras, peamiselt Estategurus (juuli seisuga krattimas 298,30 eurot). 

2016. aastal on lisandunud ka muid välja antud laene, neilt ootan vähemalt 10% tootlust, selle poti väärtus on ca 6 200 eur. Vihmafond võiks olla suurusjärgus ca 3-5 tuhat eurot. Ideaalis, noh. Selle kasvatamine käib ka jõudu mööda. Jõudu on mul suht vähe, muidu.

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis high five! Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a. kevadel. Mitu kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1555 eurot;

2. teha iga kuu nii, et 55% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;

3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 155 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Intro lõpp.

Juuli põnevaimad finantsotsused olid tõenäoliselt sellised, et võtsin taas www.twino.eu raharattas tuurid üles ja panin sinna natuke vaba rulli sisse. Tänast seisu ei ole veel vaatama jõudnud minna aga juulis oli seal küll võrreldes Mintosega kõrgemate intressidega võlkse pakkuda. Kui viitsimist on, siis tasub lisaks automaatpakkujate otsas magamisele vahel isiklikult ka neid portaale külastada – on märgata mustrit, et kui üks laseb intresse alla, siis teine kukub peibutama ja pakub kõrgemat tootlust. Igaljuhul on minu ühisrahastuse pott just nende kahe portaali vahel jagunenud ja vaadates/kuulates nende tegutsemisi, siis hetkel olen oma otsustega rahul.

Teise olulise asjana tegin esimese torke ka www.crowdestate.eu lehel. Rataskaevu 5 tundus olevat õige kaup, millega CE portfellil süütus võtta ja oodata oma esimesele 100€ investeeringule 11% tootlust. Eriti mokkamööda on mulle CE portaalis iga projekti juures SWOT (tugevused, nõrkused, ohud, võimalused) analüüs ja projektide põhjalik kirjeldus. Kindlasti annaks SWOT tabelit veelgi täiendada aga on väga meeldiv, et osa tööd on minu eest juba tehtud ja investeerimisotsuse langetamine on sellevõrra kärmem.

Veeretasin oma abakuse voodi alt välja ja raamatupidamine näitab juuli kohta, et rahavoogude liiklus toimus sedapsi:

Screen Shot 2016-07-31 at 22.20.57

Kratt tõi kokku 99,92 eurot.

Screen Shot 2016-08-01 at 21.30.53

Mina tõin kokku 2 291,40 eurot.

Eesmärkidele otsa vaadates on asi nii:

 1. eesmärk 1555 eur sisse, täidetud – sisse tuli 2 391,32 euroopa rahaühikut (aktiivne raha pluss passiivne raha = kogu sissetulek);
 2. eesmärk 55% sukka suruda, möödalask – tööle läks kogu sissetulekust 45,89% ehk siis pea 1 100,00 eurooplast. Ei ole siiski nagu põhjust unnata, sest eesmärk on kõrgele aetud. Saavutatud tulemus ei ole poodiumikohta väärt aga üks soe käepigistus tuleb sellegipoolest teilt, onju;
 3. eesmärk 155 eur passiivselt sisse, möödalask – siia tuleb number 99,92. Eurot siis. Aga ligi 100 eurtsi lihtsalt istumise eest? Sellega ma katan oma terve kuu lõunad ja veel poole telefoniarvestki. Võtab tasapisi ilmet, raisk.

Sedapsi veeres müntide kõlinal mööda juulikuu. Lugesid kadedusega läbi ja tahaksid ka passiivse papi boss olla? Teeme sellise diili, et sa tule Rahakrati soovituskoodiga Mintosesse raha keerutama ja mõlemale tuleb surakas lisapappi Mintose kontole automaatselt juurde.

Siin on Rahakrati Mintose soovituslink https://goo.gl/WlPxTj ja kui sa annad oma kolm veretilka sealse raharattaga liitumiseks, siis astume kumbki pika sammu oma finantsvabadussõja võidule lähemale. Välismaa keeles on tingimused päris lihtsalt ära öeldud: both sides will receive 1% of their average daily balance which is paid in 3 installments for the first 90 days.

Kuidas on, kas publikum lubab tulemuste tähistamiseks pitsi kvaliteetviint võtta ja kohtume varsti siinsamas uuesti?

27. loo pilt rahaasjad ja rahakratt


17 thoughts on “Pilguheit varasalve – juulikuu

 1. Raido Vasta

  Tervitus ja kummardus!
  Väga korraliku juuli kuu oled suutnud teha! Ma arvan, et see on üks sinu parimaid kuid (kui arvestada kõike kolme eesmärki koos). Koondhindeks paneksin tubli 4+ (igaks juhuks täpsustan, et hinnang on ikka viiekerasüsteemis). Ma ise CE Rataskaevu projekti raha ei suunanud, sest eelistan igakuise intressimaksetega projekte ning ühekorde intressimaksega projektide puhul soovin veidi kõrgemat tootlust saada (kuna investeerin endiselt eraisikuna, siis netotootlust soovin üle 10%). Sama põhimõtet rakendan ka tegelikult EG portaalis. Tulles nüüd tagasi sinu ülevaate juurde, siis 1100 kratiraha on eriti võimas tulemus! Investeeringud kasvavad mühinal ja tunneli lõpus paistva valguse nägemiseks ei peagi ehk enam kõvasti silmi kissitama.
  Uurin veel lisaks, et sul on väga korralik ja suhteliselt regulaarne säästetav summa, aga dividendiaktsiatesse ja/või indeksfondidesse sa praktiliselt ei panusta. Eelistad ühisrahastust jm laene, aga lihtsalt ei soovi aktsiatega seotud riske võtta?
  Pitsi viinaga ma nüüd küll juuli tulemusi tähistama ei hakkaks (ikkagi täiendav kulu ju!). Läheb kõnnib tempokalt värskes õhus 5 km parem.

  1. rahakratt

   Jeah, Raido, mulle meeldivad ka igakuised intressimaksed aga see projekt tundus väärt investeerimist – eks elu näitab.

   Aktsiaid olen eemalt kepiga surkinud nats ja millalgi kirjutasin, et ideaalis korjaks ühisvõlanduses natuke kiiremini rahhi ja siis suunaks seda vaikselt aktsiatesse/indeksitesse või muudesse ehk natuke turvalisematesse tunduvatesse pottidesse. Hetkel on minu hinnangul aktsiaturg nigu praepann ja hinnad üsna üleval. Lisaks mõjutab mind natuke ka sinu mainitud igakuine intressitulu lugu – aktsiatega istu aasta otsa ja oota seda ühte korralikku maksakat. Ühisvõlksides tuleb tihedamini värsket peale.

   Suuremad summad läheva mõni kuu sõbra ärisse (see muude laenude pott), kes on ennast kinnisvaras tõestanud. Vaatan, mis sealt tagasi tulema hakkab ja ehk sealt osa siis edasi börsile suunata. Igale poole ei jagu, vahel tuleb ikka preilisid kinno tassida ja trussikuparki uuendada jms.

   Tänan, et jälle mölisema sattusid siia. Võtan sinu pitsi ka endale.

 2. Marko Vasta

  Joomine on kahjulik. 5 km värskes õhus on palju mõistlikum.

  1. rahakratt

   Pudel näpus võib ka kõndida?

 3. Taxagent Vasta

  Tere Rahakratt! Ehk valgustad, mis hämaraid tehinguid teed, et 6200 eurone rahapott päevavalgust ei kannata? Eestlaslik huvi tekkis, et kus kohast sa leiad neid investeerimisvõimalusi inimeselt inimesele otse, või, mis sorti investeeringtega on täpsemalt tegu? Käid tänaval ringi ja pakud kojamehele uut harja, vastutasuks tema maksab sulle 5 eurot passiivset, kuna uue harjaga teeb töö 3h kiirem ära?

  1. rahakratt

   Vaatan su kasutajanime ja ei julgegi enam midagi valgustada.

   Olen paar võimalust leidnud tegelikult tuttavate kaudu – sõna levib. Nagu ütleb üks armeenia anektoot, et kohaliku pleiboi Šhavili noku on nagu legend – levib suust suhu. Vabandust selle ropu loo pärast aga nii on. Olen ääriveeri uurinud, et kes millega tegeleb ja eks sellised jutuajamised saunalaval viivad ka nendeni, kes oma projektide jaoks plekki otsivad. Edasi on juba 1+1 ja kukimuki.

 4. Annika Vasta

  Kas oled kulutuste tarvis ka eelarve koostanud või on seni pigem sisetunde ja kaine mõistuse järgimine toiminud?

  1. rahakratt

   Mul läks päris tükk aega, et rahuneda, kuna blogisse on ilmunud üks naisenimega lugeja! Samas, internet on imeline ja selle taga võib ka hõredate vurrude ja sokk-sandaal komboga Õikalt pärit vanahärra olla…

   Vastuseks niipalju, et igakuised kindlad kulud kannan kohe kuu alguses minema. Siis püüan vaadata, kui lähedale saaks ülejäägist nii, et kogu sissetulekust 50% krattima läheks. Tavaliselt see välja ei tule, kuna ikka tekib kutseid üritustele, riidepoes on soodukad jne. Palju käib siiski sisetunde järgi mul, kui lõpuni aus olla. Aga iga kuu märgin üles laias laastus, et kuhu ja palju läks ja püüan järgmist kuud jälle paremaks timmida nende andmete põhjal.

  2. Annika

   Ka hõredate vurrude ja hammasteta vanaproua Maardu pimedamatest soppidest võib siinpool ekraani istuda..Kumba eelistad?
   Kahjuks või õnneks ei saa kumbagi rõõmu pakkuda, aga lugejanumbreid küll!

   Kuu algul 50% krattima panna on vast lihtsam! Olen ise nüüdseks (khmm.., mõne numbri võrra erineva sissetulekuga) 2 kuud nõndaviisi majandanud ja tuleb tunnistada, et leidlikkus paneb kitsamates oludes ennastki üllatama. Väärt katsetamist!

  3. rahakratt

   Annika, tead, väga tubli, et sa nii teed! Mis siis, et sissetulekud erinevad on. Mul on võtnud ka aasta aega, et otsida-leida lisatöid, nuruda palgatõuse ja vahel siunan iseennast, et miks vaba aega pole. Niiet, kahe otsaga asi – lisatööd on head aga võtavad ka oma aja.

   Viskan sulle virtuaalse kõrge viie! Kaks kuud on parem, kui mitteükskikuu ja tean omast käest, et algus on raske aga hullult huvitav ka – kõik on nii uus ja ahmid hoolega igast nurgast teemakohast infot sisse.

 5. Sander Vasta

  Kuule, Kratt, aga mõtle veel veidi. Äkki teedki oma elu veidi lihtsamaks ning käid mööda Warren Buffeti õpetussõnu: Don’t save what is left after spending, but rather spend what is left after saving.

  Jõudu ja edu!
  Sander

  1. rahakratt

   Sander, nõus sinuga! Eks see kõva puselemine on, et sellise elustiiliga harjuda ja iga kriitikanool läheb arvesse. Olen praegu teinud nii, et vähemalt 40% kohe kõrvale ja vaadanud, mis kulutused eesolev kuu toob ja võimalusel kuu lõpus veel krati potti juurde toppinud. Tunnistan, et mingid x kulud on tõusnud – olen omale rohkem kulutamist lubanud, kui peaks. Pingutan selle nimel, et täna elamise ja tulevikus elamise vahel hea mõnus tasakaal leida.

 6. Meelike Vasta

  Alustasin blogi lugemist ja hakkasin naerma… lugesin edasi ja naersin veel…. jõudsin viimase postituseni ja ikka naeran. Sügav kummardus, viis pluss ja värvi pliiatsid pealekauba. Vingelt sead sõnu ritta Rahakratt.
  Nüüd ma siis istun ja imestan kuidas on võimalik suvalises toidupoes võhivõõralt teada saada kuidas tädi Maali lehm elab või kes kuna kellega Weekendile läheb aga keegi pole mulle varem sellisest blogist sõnagi rääkind. Ise näed arvasin et olen jube tubli ja et kõik rahateemalised kirjatükkid on juba ammu ilma interneedusest läbi loetud (seda seisukohta pean muidugi iganädalaselt, piinlikult peegli ees seistes, endale häbiga tunnistama. Igakord, kui mingit uut lugemisvara jälle välja imbub tuleb kurvastusega tunnistada, et näe polegi veel 27 eluaasta jooksul tervet „maailm“ ära avastatud ).
  Igal juhul oli päris tore lugeda vahelduseks sellist kirjatükki kus autor reaalselt tunnistab, et tööd tuleb teha palju, sääst ja need säästud investeerida ning ka siis ei pruugi asjad minna plaanipäraselt vaid tuleb ette ka tagasilööke. Igal juhul olid su kirja tükid reaalsemad kui mõne suure raha guru lööklaused stiilis „Pane olemasolevast miinimumpalgast 10 eurot kõrvale ja oled homme rikas“. Tundub et tuleb väriseva käe saatel end selle blogi jälgijaks möllida ja ka lõustaraamatuski meeldib nuppu vajutada.

  Soovin edu ja et 2016 aasta kokkuvõte toimuks juba soovitud vilede-tulede saatel Saku suurhallis mida kõik kohalikud telekanalid otse eetris üle kannaks … ja noo muidugi ka seda, et Kadri sinuga lõpuks deidile tuleks…

  Ole tubli ja katsun edaspidi kätt pulsil hoida ning sinu eeskujul ka eesmärgipärasemalt krattida!

  1. rahakratt

   Esiteks tahaks muidugi neid värvipliiatseid. Sa oled ka säästur, et viltasid ei pakkunud?

   Tänan soovide eest, litsu fesaris laik peale, siis on uusim info mu rahakoti kohta koguaeg värskelt feed’is. Juhhei ja jää siin edaspidi ka ringi käima, eks!

  2. Meelike

   Säästur(tõusude ja mõõnadega) olen küll jah aga vaata kuna ma leidsin su kirjatükkidest ühe statementi kus sa madala kehakaaluga naisterahvast kolme toidupoe kotiga võrdesid ja seda maru isiklikult võtsin (that hurts man!!! siiamaani lahistan õhtuti nutta) … siis leidsin et viltse sa siiski veel ära teeninud ei ole.

   Värvikad saad kätte Rimist … poetädist möödasaamine ilma kupüüre lehvitamata nõuab muidugi osavust.

  3. rahakratt

   Pole viga, läksin vildikatele õigusjärgse omanikuna Rimmi järgi nagu räägitud sai. Hetkel postitan seda kommentaari turvaruumist. Hoian teid kõiki viimaste arengutega operatiivselt kursis, püsige lainel.

 7. Meelike Vasta

  Krt kommentaarid lähevad põhi teemast juba niiiiiiii mööda – selleks on teine aeg ja koht!!! … AGA …. Tüüpilise õela eestlasena – taaskord naeran 😀
  Värvipliiatsid, v-ä-r-v-i-p-l-i-i-a-t-s-i-d, VÄRVIPLIIATSID olid sinu omad ju. Kes viltse näppida lubas??? Neid sa ei olnud ära teeninud juu. Mäletad?
  Luban et saadan kuivikuid kui korravalvurid sind ühiskonnast päikest läbi trellide vaatama isoleerivad. Paraku on kuivikud leivast – sai on kallis!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga