Pilguheit varasalve – märtsikuu

Austatud pleenum,

käesolevaga puhun märtsi finantsülevaate õhku täis ja lasen rõdult minema nagu õhupalli, millele ununes sõlm peale teha. Ehk siis kerge õnnetu lörina saatel…

No, et mis siis juhtus? Lühike vastus on see, et pappi läks välja rohkem, kui mulle meeldinuks. Tegelikult juhtub seda igas kuus, hea meelega vaataks, kuidas välja ei läheks üldse midagi aga tundes natuke majandusmudelid ja Marx’i teooriaid, siis sellise loogikaga pikka pidu turgudel ei oleks. Või noh, hea meelega näeksin, et majanduse seedekulgla suudaks ilma minu sisendita rõõmsalt koriseda…

Vaatan varasalve ja taas on kõige suurem sissetulek tulnud tööandja kontolt. Tänusõnad on aktuaalsed, loomulikult. Ma ise ei salli, kui blogides kirjutatakse, et “muus osas väga midagi ei toimunud või muutusi ei olnud”, ära kirjuta siis, onju. Aga praegu on endal sama keiss. Väikesed lisasummad tulid üsna punnitatult ja leiutatud kohtadest – müüsin mingi vana magnetoola ära, mis keset tuba seisis ja mille ühes kassetiaugus Take That’i kreitest hits juba 15 aastat tagasi kinni jäi ja meelate poiste hääled hauataguseks venitas. A muidu pill toimis, suutis 4 CD-d neelata ja üürgas esinduslikult (saan seda kahe öörahu rikkumise väärteo protokolliga tõestada). Imelik oleks olnud töötavat asja prügikasti tõsta, seega üleliigne mammona lendab alati suure kaarega osta.ee või mõnda teise sarnasesse portaali müüki ja toob mingi õllerahagi vähemalt. Võit on sees – vähem saastamist, rohkem taaskasutust, õnnelik uus transistoriomanik ja Krati tainas kerkib jälle millimeetri võrra. Samas teisest otsas sai umbes 100 taldrikut kogemata puruks visatud (ei, mul ei käinud külas mõni tulehargist vene neidis, kellega tülli pööranuksin), pardel, vana raibe, suri keset nägu poole ajamise pealt ära (need päevad naistega liiga edukad ei olnud), kingad andsid vastava aroomiga märku, et aeg on nad krematooriumisse saata (samuti tühjad pihud naiste sektoris seetõttu) ja toimus muu selline olmes*tt. Välja läks seetõttu päris kurjalt. Vaatan siis potid üle, kus mis toimumas on.

Intro, eesmärgid ja pottide suurused reaalajas:

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Aprilli alguses teen ülevaate märtsi kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Rahakrati põhiline toimetamine käib Balti börsil (veebruari seisuga krattimas 2318,75 eurot ehk aktsiapaki väärtus kuu alguse seisuga), www.mintos.com ühislaenamise platvormil (märtsi seisuga krattimas 847,31 eurot), www.twino.eu keskkonnas (märtsi seisuga krattimas 31,31 eurot) ja ühisrahastatavas kinnisvaras, peamiselt Estategurus (märtsi seisuga krattimas 156,31 eurot). 2016. aastal on lisandunud ka muid välja antud laene, neilt ootan alati vähemalt 10% tootlust, selle poti väärtus on ca 5000 eur. 2016. aasta plaan on ühisraha portaalides eraisikuna kotid pakkida ja juriidilise isikuna uuesti sisse kolida. Vihmafond võiks olla suurusjärgus ca 3-5 tuhat eurot. Ideaalis, noh.

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis high five! Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a. kevadel. Mitu kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1555 eurot;

2. teha iga kuu nii, et 55% sellest krattima panna ehk investeerida/säästa;

3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 155 eurot.

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale alguskuudel-aastatel kohe vett kaela, kuna mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras.

Kõikide nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda.

Intro lõpp.

Eelmine kord keegi mölisema ei hakanud nende tabelite peale, seega eeldan, et formaat sobis ja võiks nii jätkata? Nendes igakuistes varasalve ülevaadetes kehtib ilmselt sama printsiip, mis hinnapakkumiste vaatamisel – kõigepealt keritakse alla hinnani ja olenevalt sellest hakatakse (või ei hakata) pakkumise sisu lugema. Ehk siis ka siin ilmselt osad kerivad kohe nende tulpadeni, et näha, kas olen mõnele suurele saladusele jälile saanud ja turud üle mänginud. Ei, veel ei ole.

Krati tulba kaks viimast rida on nullid ja ilmselt veel mõnda aega. Aga mulle meeldib, et nad pidevalt silme ees on, siis liigub mõte sealkandis ka koguaeg.

Screen Shot 2016-04-03 at 11.40.55

Kratt tõi kokku 10,50 eurot.

Screen Shot 2016-04-03 at 11.41.39

Mina tõin kokku 1826,70 eurot.

Ühest küljest on mul suunurk allpool, et Krati osa nii õnnetu välja näeb aga teisalt on kümnekas põhimõtteliselt niisama tulnud, seega kurta plaanis ei ole. Võib mõelda ka niipidi, et telefoniga rääkisin märtsis tasuta ja üks viineritega topeltkäsn Söögiplatsil oli ka nagu maast leitud. Eelmisel aastal samal ajal ei osanud ma aimatagi, et üldse midagi kunagi niimoodi tilkuma võib hakata. Sõni oma tasuta burksi ja tõdesin, et intressibojaari hea eluga harjub küll kiirest ära.

Eesmärkidele otsa vaadates on asi nii:

 1. eesmärk 1555 eur sisse, täidetud – sisse tuli 1837,20 (aktiivne raha pluss passiivne raha = kogu sissetulek);
 2. eesmärk 55% sukka suruda, möödalask – tagasi tööle ja/või säästumarketkontole läks 41,79%;
 3. eesmärk 155 eur passiivselt sisse, möödalask – tuli kasinad 10,50 eurot. Oeh.

Kaks eesmärki kukkus märtsis läbi. Teen endaga ühe varjupoksi matši, mille kavatsen karistuseks kaotada ja ajan selja uuesti sirgu. Edisonist oled kuulnud? Tema ütles umbes nii, et ta ei ebaõnnestunud, vaid leidis 10 000 põhjust, miks (mingi) idee ei töötanud. Las ma lohutan siin ennast selle mõttega veits…

xx. loo pilt Dinner


6 thoughts on “Pilguheit varasalve – märtsikuu

 1. M Vasta

  Tundub et rahamasin on läinud käima! Börsil krattimisega oled jõudnud tasemele- must vöö investeerimises! Igatahes jõudu ja jaksu sel teel!

  1. rahakratt

   Emm, tänan!
   Ei tasu vist küsida, miks sind Emmiks kutsutakse… aga mustast vööst on asi kaugel, hetkel veel ikka päris kortsus ja valge vööga kimono seljas.
   Astu jälle läbi!

 2. Raido Vasta

  Tervitus!
  Seekord siis sellised numbrid…Samas, panna krattima üks keskmiee eesti netokuupalga jagu kõlisevat, pole sugugi paha saavutus, vaatamata 42% säästmismäärale! 10 € passiivset tulu aktiivse sissetulekuga võrreldes on küll väga kahvatu, aga nagu isegi mainisid, siis on see ikkagi põhimõtteliselt niisama tulnud. Eks need numbrid ongi ju alguses väga visad kasvama, aga küll nad kasvavad (vähemalt teoreetiliselt ja küll ka praktiliselt). Kuniks aktiivsed sissetulekud sul nii korralikud püsivad, siis suureneb peagi kindlasti ka passiivse osa kaal. Põhimõtteliselt lisandub ju passiivse tulu arvestusse ka väljaantud laenudelt teenitav(ad) intress(id). Aga kuna sa neid ei ole kajastanud, siis eeldan, et sa pole neid veel saanud või makstakse need koos põhiosaga tähtaja lõpus?
  Ja lõpetuseks, mulle selline tabelite kujul tulemuste kajastamine sobib, hea kiire ja lihtne ülevaade (kusjuures põnevam on lugeda just järjest rida-realt ja lõpuks summa, mitte vastupidi).
  P.S. Ka meie peres olid märtsis mõned ootamatud (ja õnneks ühekordsed) täiendavad kulutused, aga õnneks suutsime klubisse kuulumise % säilitada, nii et põhimõtteliselt võib ka vast täitsa rahule jääda.

  1. rahakratt

   Surun kätt, Raido, sa oled mul siin nagu valvekommentaator ja seda on rõõm näha!

   Need laenud tulevad (ideaalis) tagasi täpselt selliselt nagu ütlesid, et põhiosa+intress. Enamasti on nad aastased või kahesed. Selliseid võimalusi on siin ikka tekkinud ja püüan neid kasutada/hajutada. Huupi laenssi välja ei loobi, tagatoad peavad plaanidel ikka väga korras olema.
   On rõõm kuulda, et suudad omad protsendid kõrgel hoida. Tagasilööke tuleb kõigil, nende üle ei tohi ega viitsigi kurtma jääda. Eks neid tuleb edaspidigi aga peaasi, et põhisuund ikka edasi oleks.
   Kvaliteetse taaskohtumiseni siin mu blogis!

 3. Sukasäär Vasta

  Jõudsin lõpuks su blogi algusest lõppu ära lugeda. Ise olen alles sellises staadiumis, kus sa olid eelmise aasta juunis aga hea blogi tõmbab motti aina ülessepoole. Ise mõtlen mintosest alustada ning siis edasi vaadata, kuhu poole jalad suunavad

  1. rahakratt

   Päriselt ka algusest lõpuni?
   Ma mäletan eelmist aastat, kui oma raja kõmpimist alustasin. Indu jagus ja lugesin samuti Eesti finantsblogide eliidi lehti igal õhtul mitu tundi. Kõik rahapuud, rahafoorumid, Raha-Jaagud jne. Olin täielikus lummuses, kuidas ma seda kõike varem ei teadnud. Aitäh, koolisüsteem. Tean mitokondrit ja Majakovskit aga mitte ETF-e ega liitintressi.

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.