Rahakrati 2016. aasta finantssihid

Rõõm on kuulda, et keskmine eestlane hakkab juba kolmapäeval tegema päris detailset plaani, mis poosis ja kus reedel vastu pühapäeva endale viina näkku kallata ja kuhu omasuguseid potentsiaalseid ühtimispartnerid pehme keele ja burksikastmese särgiga võrgutama minna. Kiidan heaks, eesmärgid peavad olema paigas. Konkreetsed ja mõõdetavad. Aga selle sama kaadri suuremad eesmärgid? Et mis võiks näiteks aasta pärast elus teisit olla? Mkmm, vaataks, kuidas elu kulgeb ja loodaks parimat. Paneks palgapäeval pool Olümpia hotellis sisse seatud Karu koopas punasele ja hajutamise mõttes loodaks teise poolega hip-hopodroomil totalisaatori heldele käekesele? Tugevad plaanid, anna minna. Paar aastat tagasi jagasin täpselt samu vaateid: praegu on täna ja homseni on aega. Aga perkele, see homne tuleb jummala kiirelt kätte!

Ma maadlesin pikalt enese sisemise veenmisega, et eesmärgid tasuks kirja panna ja see pole pelgalt sisutühi peatükk Peep Vainu või muude elukoolitajate raamatutes. Neid raamatuid lugedes kartsin kõige rohkem, et muutun ise samasuguseks nö investorpastoriks. Kuulutan oma sõna, kirjutan eesmärke, teen palja tagumikuga hõõguvatel sütel joogat ja maksan kuuspooltuhat euri, et sõita nädalavahetuseks Taisse pimedasse tuppa istuma. Nüüd ongi asi sealmaal, et kuulutan eesmärkide kirjapanekus peituvasse jõusse. Psühholoogiliselt on see puhas mind f*ck. Panen kirja selle, mida tahan saavutada ja see hoiab need teemad mu kuklas pidevalt aktiivsed. No-brainer. Ma tean, kus ja millega hakkama tahan saada ja vastavalt sellele muudan mingeid käitumismustreid. Läheb juba liiga Villu-Parvet-hüpnotiseerib-oma-tribal-tattoodega-ja-muudab-su-elu jutuks?

Nagu ikka, toon näite enda pealt ja räägin lahti oma 2016.a. eesmärgid. Püüan möla võimalikult lihtsa hoida, et ka see burksikastmese särgiga kaader siin hoida ja räägin täpsetest rahanumbritest.

Mulle oli eelmine aasta esimene, mil hakkasin värisevate kätega mingisse vanasse Disney tegelastega kaanepildiga kasutikusse selliseid ridu kirjutama: 1. soovin Kadri Simsoniga deidile minna (Kadri, kui sa loed, siis pane mulle meili rahakratt@gmail.com, et millal sulle sobiks) 2. soovin palja ülakehaga Pärnu lahel hõljukiga sõita 3. soovin alustada tööst sõltumise vähendamist jne jne. Tänaseks on see klade kasvanud 100+ eesmärgiga listiks. Umbes aastaga. Ja umbes pooled asjad olen saanud selle jooksva aastaga maha sodida. Kuidas ma nüüd veel paremini tõestaks, et meetod toimib? Nii rahalises, kui ka muu elulises plaanis.

Siin ajaveebis proovin lisaks segase jutu ajamisele hoida kolme suuremat eesmärki, mida vastavalt status quo muutmisele ajakohastan. Eelmisel aastal olid plaanid vägagi pompöössed. Isiklik lemmar eesmärk oli saavutada 500 eurone igakuine passiivne sissetulek. Aastaga. Hahahaaa. Vali naer, kuram! Ei hakanud trellidega riskima ja loomulikult jäi see sinilind püüdmata. Aga suur eesmärk paneb teisest otsas jällegi rohkem siplema ja leiutama. Hakkad märkama uusi võimalusi, alateadlikult hakkad otsima uusi tutvusi, õpid palju uut näiteks seaduse hallide alade kohta ja muud sarnast. Aga meenutagem enne tumedatesse tehingutesse astumist järgnevaid Juhan Liivi ridu: “kergem on kanda kaljusid, kui südametunnistust halba.” Rahakrati tegevused jäävad seaduse piiridesse, tahan öelda.

Aga jah, rahalised eesmärgi. Jutulõng kipub täna uitama minema (vabandus on see, et tegemist on kolmapäeval valmis kirjutatud postitusega – Facebook’i sõnumiaken viskab neid reedeseid plaane sisse, et mis asendis viina sisse kallata võiks…). Enne suurte passiivsete pappide sissemeelitamist mainin veel seda, et tegelen eesriide taga väikese varusumma tekitamisega, mis ei leia teed ei fondidesse, metsadesse ega mitte Alicante kinnisvarasse. See on see paljuräägitud vihmaperioodi fond, et kui mõne hea korterigala käigus sõbra juures vähe bravuurikamas olekus pesumasina trumlis margariitasid rahvale tegema hakkad ja aparaat järgmisel päeval remondimehe hella kätt tunda tahab, siis ei ole vaja telefoninumbrit ja seltskonda vahetama hakata. Selline väike varu võiks ikka olla, elu on ootamatuid pidusid täis. Ma ise kutsun seda reservi tšeburekikontoks. Olen jalutanud varasel hommikutunnil Karja tänavalt üles nopitud “kvaliteetsete” kõbladega läbi Balti Jaama ja proovinud romantilise žestina tšeburekid välja teha. Aga siis on likviidsus puudunud – naeratan saatjannadele ja selgitan läbi suust kerkiva ja karges hommikuõhus lausa nähtava pilsneriaroomi, et ausalt, rahad on börsil. Oman siin mitmeid Eesti suurettevõtteid aga hetkel jääb hea mokatäide kahjuks ikkagi saamata.

2016 aastaks on Rahakratil 3 suurt finantseesmärki paika timmitud:

 1. igakuine sissetulek olgu 1555 eur minimaalselt;
 2. igakuine raha tšebureki- ja investeerimiskontole olgu 55% sissetulekust minimaalselt;
 3. igakuine passiivse raha sissetulek olgu 155 eur minimaalselt.

Ma ei tea, ei tundu tegelikult nii kosmos-eesmärgid nagu. Need on sellised, et mütsiga lööma ei saa minna aga püüdmatud ka ei ole. Kes jalgpalli räägib, siis see ei ole päris ManU (eesmärgid) vs FC Linnujalad (mina). Vaatan, et number viiega on mul mingi teema, räägin sellest järgmisel sessioonil oma psühhiaatriga ka, luban.

Jutu mõte? Harjuta ennast sama asja tegema. Eesmärke sõnastama. Viska paar soovi või eesmärki paberile ja algus on tehtud. Edasi tekib olenevalt iseloomust teatav hasart isegi. Et mitu eesmärki suudad mõelda ja kuidas neid järjest nokki lüüa. Ajaga hakkavad need eesmärgid muutuma suuremateks ning ka paremini sõnastatuteks ja läbimõeldumateks. Algus võib olla kohmakas, ma vaatan oma esimest paari rida ja sama ebameeldiv on olla nagu kunagi esimese pruudi uksetaga potentisaalsele ämmale mõeldud nartsissikimp ja odav Moldova brändi niisketes pihkudes… Minul on eesmärkidega ekstra pinge peal, kuna te kõik vahite siin. Rahus ei lasta enam midagi teha. Kodus ka esimese asjana peale tööd ajan Krista Lensini, Anu Saagimi ja selle elegantse Tipp/Täpp duo oma trepikojast harjaga minema, siis kardinad ette, et vaikselt diivani taga priimuse peal purgiube soojendada. Laske olla, raisk.

3. loo pilt trans_financial


16 thoughts on “Rahakrati 2016. aasta finantssihid

 1. browsing Vasta

  Tere, olen teie blogi lugeja ja kõik on väga aus, aga kas äkki saaksite muuta seda halli teksti pisut tumedamaks, kuna seda on väga ebamugav lugeda.

  1. rahakratt

   Tohho tonti, selline probleem? Ma vaatan, kas wordpress lubab seda teha üldse, ilmselt mingi default värv iga wp theme’iga… Kaen oma mitmekümnepealise it-osakonnaga üle asja, kaebus arvesse võetud!

 2. Märten Mõttus Vasta

  Härra Kratt,

  Eesmärgid on muidugi kaunid, aga ma püüan sulle numbritega vastu vaielda:

  Kui sa võtad eesmärgiks saada kontole 155 euri passiivset tulu, tähendab see seda, et viimasel kuul peaks olema pangas 18600 eurot dividende tiksutamas. Seda eeldusel, et sa teenid 10% intresse. Palju reaalsem on siiski, et sa teenid 5% intresse, mis laias laastus tähendab 37200 eurost kontojääki.

  Kui sa plaanid teenida kuus 1555 eurot, siis positiivse stsenaariumi korral elad sa kuu aega ära 5 euroga, mis on juba selline saavutus, et tulen isiklikult eratunde võtma. Teise stsenaariumi korral on tulemus veel nutusem.

  Mitte et ma tahaksin kellegi soovidele jalga ette panna, aga kui sa jagad numbreid, kuidas sa paanid antud passiivse rahatuluni jõuda, siis vaataksin heameelega.

  1. rahakratt

   Tere ja väga hea, et keegi vahel möliseb ka! Muidu kajab siin vaid minu hääl…

   Passiivse tulu eesmärki on mul väga raske panna, kuna pole kogemust. Hetkel näen ise ka, et 155 eur on nats overkill aga vb kolib see eesmärk järgmisesse aastasse ja ei tulegi sel aastal koju. Püüan siin eksperimenteerida tasahilju nende numbritega.

   Aga ega jutust välja ei tulnud, et 1555 eur on passiivne? See on mõeldud ikka kogu sissetuleva voona igakuiselt (palk incl.) ja viiekaga vist tõesti kuu aega ära ei venita. Või ehk nii, et ise kulutaks viieka ja ülejäänud vajamineva laenaks juurde…

  2. Märten Mõttus

   See oli mõeldud nii, et 10% intressi puhul peaksid iga kuu investeerima 1550 euri, ja siis 1555 – 1550 = 5. Okei, ma eeldasin et su hetkel tööd tegev raha on 0, aga sa võid ilmselt ise vaadta:

   18600 – Hetkel tööd tegev raha = dividenditootluseks vajaminev raha, jaga see 12-ga, saad kuus kõrvale panemiseks summa. Lahuta oma 1555 see summa maha ja saad paljuga ära vaja elada on. 0 puhul tuleb valemist 5 euri. Umbes selline mõttekäik. Pane numbrid kirja!

  3. rahakratt

   Teine asi kohe. Ei ole see esmaspäev nii terane, et numbritest rääkida tasuks. Nädala alguse teemad peavad ümmargused ja kergelt haaratavad olema. Kohutav on nädala alguses su juttu lugeda, motivatisoonikriis! Just lugesin mintose sendikesi ja eluisu hakkas taastuma peale nädalavahetust..

 3. kehvik Vasta

  Mul on pigem see küsimus, et kas sa oled oma raha investeerinud või kogud raha esialgu lihtsalt eraldi arvele, et siis soodsamate ostukohtade juures aktsiatesse investeerida? Või kulda näiteks? Või sotsiaalpangandusse?

  Vaatan, et sa paned iga kuu päris märkimisväärse summa kõrvale, mis sellest aga edasi saab, on mulle veidi segaseks jäänud. Ise olen sel aastal seadnud enda eesmärgiks teenida passiivset tulu 50 eurot kuus, seda siis peamiselt sotsiaalpanganduse ja dividendiaktsiatega. 50 eurot kuus võib ju tunduda vähe, aastas on see aga juba 600 eurot ja see on ka ju vaid ühe aasta plaan, eks järgmisel aastal on sihid jälle kõrgemad.

  Enda puhul on hea saavutus juba seegi, et üldse midagi kõrvale panen ja lihtsalt niisama maha ei joo, 2015.a. läkski eelkõige just säästmisharjumuse kujundamiseks. Pakun, et just see on tegelikult inimeste peamine viga – enda rahaasjades ollakse lihtsalt ääretult lohakas ja seetõttu suurt keegi midagi ei investeerigi.

  1. rahakratt

   Tegelikult ongi nii, et kirjutan veebruari kokkuvõtet ja peitsin sinna introsse ühe lisamärkuse – ilmselt ei tule minu 2016. aasta passiivse papi eesmärk täis, kuna kogun seda va vihmafondi ja nii agressiivselt ei investeeri hetkel. Ka eelmine sõnavõtja härra siin juhtis õigesti tähelepanu, et sihin Saturni aga ilmselt lõppeb asi max. Radissoni fuajee katuse kõrgusel. Sellegipoolest jätan omale eesmärgi õhku, äkki mõnel kuul juhtub ime ja blaa-blaa.

   Praegu lähebki põhisumma kogumiskontole, seal võiks ideaalis olla ca 5k rahas. Muus osas püüan üsna läbipaistvalt näidata, kuhu raha läheb – hetkel suurimad potid Mintoses (alla tuhande törts, lühem raha ja väiksemad perioodid) ja börsil (üle 2k törts, see on selline piiiiiiikkkkk raha). Siis on liikunud natuke tuttavatele laenudeks, mis ei ole parim praktika aga need on pigem nende äride abiks, mitte uute telefonide ostmiseks (sealne pott mitme tuhande juures juba ja ka piiiikkkkk raha- mõtlen selle kajastamiseks mingi läbipaistva süsteemi peatselt).

   Ise lugesin oma vastust, siis tundus loogiline. Said sa siit mingi parema pildi kätte?

 4. kehvik Vasta

  Suur tänu! Minu küsimus tulenes sellest et kui sa iga kuu suhteliselt kõvasti säästad, siis kuidas sul saab igakuine passiivne tulu nii madal olla? Nüüd on pilt selge. Eks inimesed on ju uudishimulikud ja tahaksid kangesti teiste rahakotti vaadata – et ikka kui palju seal raha on, palju on täpselt kuskile investeeritud ja palju see kõik tulu toob.

  Sul peab ikka kõva närv olema, et oma hoiuselt raha niisama välja ei võta, mina küll nii ei suudaks ja seepärast investeerin pigem vähem, aga pidevalt. Ja tuttavatele ma ei laena, väga suure tõenäosusega ei pruugi sa ehk isegi rahast ilma jääda, küll aga tuttavast. Aga noh, olen lihtsalt oma vitsad elus selles valdkonnas kätte saanud ja minu enda jaoks on nii lihtsam.

  Ise püüan investeeringud haljutada ühisrahastuse, aktsiate ja väärismetalli vahel. Tõsi küll, hetkel on summad veel nii väikesed, et polegi nagu midagi eriti hajutada, aga no mingi plaan peab ju siiski olema.

 5. rahakratt Vasta

  Nagu öeldakse, siis parem oleks ikka väike kupüür, kui suur tänu, onju.

  Aga hea, et said parema pildi. Need muud laenud ei ole veel tagasi tooma hakanud ja on üsna värsked. Hea, et sõna võtad ja üle küsid, sest minul on loogiline oma postitusi siin üle lugeda – vaatan šeifi ja excelit ja kõik on loogiline aga võõras tuleb, võibolla veits lõhnane ka ja ei saa aru, mis rahad siin kuhu liiguvad. Jääme siis sõpradeks, Kehvik!

  ps. väärismetallid on mulle võõras teema. See ei meeldi, et nad ei genereeri jooksvalt pappi, vaid tuleb panustada väärtuse kasvule. Tuttavate laenud on äridesse, lepingutega ja tavaliselt ka tagatud millegagi ja ega neid siin nii hulgi polegi, 2-3 erinevat summat. Aga rõhutan uuesti, et jagan sinu seisukohta ja pigem väldin selliseid võimalusi.
  Minu hajutus siis laias laastus: ühisrahastus (plaan eraisikuna välja kolida sealt ja jätkata ettevõttena), dividendiaktsiad (eraisikuna, maksuküsimuste tõttu) ja laenud (eraisikuna). Näpuotsaga on eraisikuna EstateGurus ka midagi ja sinna tahaks rohkemgi aga no kurat, ei jõua igalepoole raha sisse peksta… eriti veel vihmafondi kogumise ajal.

 6. Raido Vasta

  Tervitus!
  Pinged peavadki peal olema!
  Ma vist olen ühes oma varasemates kommentaarides ka maininud, et ma isiklikult ei ole endale eesmärke paberile (s.h digitaalsele paberile) kirja pannud. Püüan neid väheseid eesmärke talletada oma pisikeses ajusopis. Ma usun, et käesoleval aastal suudad sa kindlasti saavutada oma 1. ja 2. eesmärgi. Kolmanda realiseerumises ma julgen kahelda (ilmselt sa isegi teed seda), aga järgmisel aastal on see kindlasti reaalselt saavutatav (seda muidugi eeldusel, et realiseeruvad ka samal ajal 1. ja 2. eesmärk).
  Me ise oleme rakendanud oma pere rahaasjades põhimõtet, et enne maksa endale ja siis teistele (selle erandiga, et palgatulult tuleb muidugi seaduse kohaselt riigile enne maksud maksta ja alles siis pudeneb ka enda arvele midagi). Seega, kui endale on makstud (igakuiselt konkreetsed summad investeerimiskontole, reisifondi jm), siis alles vaatame, kes veel kui palju saada soovib (arved jms) ja palju n.ö endale elamiseks üle jääb.
  Kui numbritest ka natuke rääkida, siis oleks tore leida käesoleva aasta lõpuks kontolt täiendavad 1000 € (dividendid + intressid), aga tõenäoliselt see tagasihoidlik eesmärk veel sel aastal ei realiseeru. Tore oleks kuuluda ka sellesse eksklusiivsesse nn “50%-klubisse”, aga see ei ole eesmärk omaette (pealegi ordenit president selle eest ju ei anna nii kui nii).
  Soovin sulle ikkagi kõigi kolme eesmärgi täitumist, sest nagu sa isegi oma postituses mainisid, siis rahus ei lase me sul toimetada ja hingame tugevalt kuklasse, et ikka pinged peal püsiks!

 7. rahakratt Vasta

  Tere, Raido! Hea, et said pere kõrvalt loa ja aega, et siit läbi sahiseda, oled alati teretulnud. Täiendavad 1k eurot oleks ka mulle suur saavutus. Hetkel on väga raske ennast motiveerida, et tagavara koguda ja oma kõhetud näpud investeerimisest eemale hoida…

  Tänan heade soovide eest! Mõistan väga hästi, et 3. eesmärk on keeruline ja matemaatiliselt suht võimatu aga on tõenäosus, et see tuleb äkki kasvõi mõnelgi kuul täis. Kui panna sellised sihid, mis raudpolt iga kuu ära tulevad, siis poleks asjal väga mõtet. Kui nüüd Kaubamaja tõesti sellised divikad välja lükkab nagu praegu räägitakse, siis mõni kuu võib imesid juhtuda 🙂

  Astu jälle läbi!

  1. Raido

   Kaubamaja ilmselt sellised divikad välja ka maksab (mulle ei meenu, et mõne Balti ettevõtte aktsionäride üldkoosolek oleks divikate ettepanekut kärpinud kunagi). Iseküsimus on muidugi see, et kas ca 95% aasta kasumist on mõistlik välja maksta (vaatamata sellele, et pärast sellist suurt väljamakset jääb jaotamata kasumit ca 74 milkut veel alles järgmisteks aastateks). Ilmselt maksab ka Merko need 51 senti per aktsia ja tundub, et võib dividendide mõttes päris hea tootlusega aasta tulla.
   Ma käiks välja sellise mõtte, et sa võiksid oma tagavarade kogumist ajas veidi nihutada, kuna sul on väga korralik ja üsnagi regulaarne sissetulek. Ma küll ei tea su täpseid numbrid, kui suurt rahakogust sa madratsi alla soovid mingiks hetkeks koguda, aga ma usun, et kui sa praegusest kogumissummast poole suunad reservi (nt meelevaldselt võetuna igakuisest 400€ suunad edaspidi 200€) ja teise poole investeeringuteks, siis oleks see ilmselt täitsa mõistlik lüke.

  2. rahakratt

   Mul on veel börsi kohta kõvasti õppimist aga kui esimesel aastal tulevad nii mahlased dividendid, siis see ikka annab hea boosti investeerimisasjadega edasi tegelemiseks. Mitte, et nüüd kogu mammona lombardisse viiks ja papi börsile tassiks aga…

   Mulle meeldib su mõte selle poolitamise kohta. Avariifondi eesmärk oleks nii umbes seal 3-5k vahel. Aga sinu mõtte peab vist tõesti oma finantsmustrisse implementeerima. Siis ei ole nii üheülbaline see tegutsemine. Tänan!

 8. Trackback: Rahaasjad
  […] (seni veel siiski vastust saanud ei ole, kahjuks, ja kes ei tea, millest jutt, siis vaata siia: http... rahaasjad.ee/2016/03/19/algajana-aktsiaraksus-tallinna-borsi-viljaaed
 9. […] (seni veel siiski vastust saanud ei ole, kahjuks, ja kes ei tea, millest jutt, siis vaata siia: http... https://rahakratt.wordpress.com/2016/03/19/algajana-aktsiaraksus-tallinna-borsi-viljaaed

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga