Rahakratt 3.0 astub lavale

See ei ole nüüd väga särav ja põhjapanev avastus, et ma saan iga päev järjest vanemaks. Aga on üks päev aastas, mil ma saan korraga 365 päeva vanemaks. Seda päeva tähistatakse sünnipäeva nime all. Sina lähed siis vanaema käest kingiks saadud sajasega Venusesse aga mina panen musta lindikese meie kortermaja riigilipu külge (tunnistan, et see on minu ja ühistu esimehe suhted veidi segaseks ajanud) ning heidan pilgu korraks üle õla. Millega ma siis viimasel aasta hakkama sain? Mu viimane sünnipäev tegi minust Rahakratt 3.0 versiooni. Jah, nüüd olen 30. Ja hakkama pole suurt millegi märkimisväärsega saanud. Kurat, kas annab veel keskmisem eestlane olla?

Kui 2.x versioonis sai veel lapsepõlve teeseldud, siis nüüd on juba imelik marraskil põlvedega ema juurde joosta ja briljantrohelisena tööle minna. Tuleb võtma hakata – vastutust. Ja mitte pitshaaval.

Ma räägin natuke oma taustast, et pilt Rahakratist võimalikult täpne oleks. Samas siiski piisavalt anonüümne, et ma homme oma väljaütlemiste pärast tööl laual valget paberit ei leiaks. Minu nimi on Rahakratt. Passis on see nimi muidugi ilusamal kujul. Nagu ka mu pilt. Sellest on tõesti kahju, et ma ennast eksponeerida ei saa – ma olen üle keskmise kaunis. Kui ma oleks tüdruk, siis ma kutsuks ennast kohvikusse. Mul on töö, kodu ja kõrgharidus. Keskmisele eestlasele omaselt enamus ajast suunurgad allpool, varbad külmad ja rahakott tühi. Ma olen igati keskmine ja mitte kuidagi halvem ega parem kui sina.

Ma töötan ühes ettevõttes koos ülejäänud paarikümne inimesega – meie ülesanne on omaniku unistusi ellu viia. Mitte enda omi. Olla usinad terrakotasõdalased, nühkida hiirt vastu lauda ning pühkida näost äng ja kaamos, kui ülemus tuppa astub. Me oskame väga hästi teha nägu, et jube kahju, et tööpäev vaid 9-17 on. Hea meelega teeks veits veel. Sajandiksekundiga suudame ette manada näo nagu oleksime janus taimed ja ülemus meie kauaoodatud veetopsike. Kuigi ma võin pea anda, et sa ei paneks tähelegi, kui meie firma homme tulnukate poolt koos maja ja juurtega välja kiiritataks ja ära viidaks. Hea krundi peale hakkaksid muidugi ühisrahastajad kohe valimatult pappi pritsima, see oleks tõenäoliselt ainus reaktsioon meie kontorihoone kadumisele.

Kõige põnevam koht tuleb nüüd, sest siin saad sa teiste raha lugeda.

Mu palk on keskmiselt tuhat eurot kuus. Kätte. Olen teinud korduvalt ettepanekuid seda tõsta. Mind pole kuulda võetud. Olen teinud ettepaneku, et siis ei tõstaks aga annaks sama palka tihedamini. Ka sellega pole nõus oldud. Oleme siis teinud kompromissi, et ei tõsta ega maksa ka tihedamini. Win-win. Tööandja on rahul ja mina olen rahul. Olematu.

Seetõttu teen ma iga kuu veel 17+x asja, mis tekitaks rahakotis lisakõlinat. Kõlinast rohkem teretulnud on muidugi lisakrabin. Mu eesmärk on iga kuu tuua koju 1500 eurot netopappi. Tänapäeva Eestis ei olegi see nii _________ (sisesta omadussõna vastavalt oma arusaamale, näiteks “kerge”, “raske”, “palju” vms). Mina lähen valikuga “kerge”. 9-17 töö kõrvalt nõuab see leidlikkust, juudi mentaliteeti ja/või käsitöö oskust. Lisaraha teenimise võimalustest hakkan samuti siin rääkima.

Õnneks ei ole mul võlgasid. Hetkel vähemalt. Kuid iga kuu pean tasuma kümnist neile, kes mind selle blogi tegemiseks vajalikuga varustavad: elektrifirmad, toidupoed, netipakkuja, ühistu esimees (see, kes lipunalja ei mõista) ja mõned veel. Lisaks on mul kulutu… vabandust, kass nimega iPhone, kes on saanud oma nime selle järgi, et pean talle iga kuu süüa ostma ja täpselt tema toidu eelarvest saaksin endale viimase malli Õunatoru liisida. Järjest enam olen aru saanud, et mu karvane iPhone on tegelikult isegi ägedam ja ei vaja nii tihti vahetamist uue mudeli vastu.

Minu teine suur rahalõhnaline siht on iga kuu pool oma netopapist vanaema sukasäärde viia. Õnneks elab ta kaugel külas ja sukad on keskmise Eesti vanaema kombel nii augulised, et peenramaal koogutades oleks tal raha rida taga. Seega proovin leida muid mooduseid selle summa taignaks tegemiseks ja mõnda ahju torkamiseks. Ahi võib olla Balti börs. Või mõni P2P ärimudel. Või kinnisvara. Või hoopis midagi neljandat.

Ma näitan iga kuu täpselt, kuhu mu raha läheb, kuidas (kas?) Rahakratt seda tagasi toob ja mida teha selleks, et minu raha mind ja sinu raha sind teenima hakkaks. Kuidas leidlikkust kasutades ühest otsast lisaraha teenida ning teisest otsast seda kokku hoida. Minul suuri andeid ei ole (aitäh, vanemad, “hea” geenipanga eest), seega tuleb eriti leidlik olla.

Loomulikult on paljud mu hobid sellised, mis raha välja ei vii. Üks neist on lugemine ja taaskord võidad sellest sina – ma kirjutan ülevaateid ja soovitusi raharaamatutest. Või mõnest muust väga inspireerivast raamatust, mis annab hoogu oma elu peremeheks olemisele.

Miks ma seda teen? Ma tahan näidata, et tegelikult on ka keskmisel eestlasel võimalik ise ennast nii ära majandada, et soovi korral ühel hetkel sandaalid (ja sokid! Mäletad, keskmine eestlane, ikkagi?) ning maika seljakotti visata ja oma unistusi taga ajada. Sinul võib olla selleks mõni muu moodus ja see on ok. Võibolla tahad sa lihtsalt oma vanamoori kuu peale saata ja mingi värskema tootega uut elu alustada? Ka see on ok. Võibolla oled sa kirglik kalamees ja saadaksid ka oma ülemuse pikalt, et ritv käes päevad läbi võsas passida ja borrelioosiga flirtida? Samuti okei. Püüdsin natuke oma mõtet selgitada vaid.

Hakkame pihta, mina kirjutama ja sina jälgima – kui teema sulle korda läheb, siis leave a reply ja ütle tere. Tsiteerides minu mentoreid Kreisiraadio ärimehi Kree Tiit ja Tee Peet, siis: “Big money good!”

https://www.youtube.com/watch?v=1KPwj2v1sco

Jälgi
Teata mind
guest
45 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Monika

Tere!

rahakratt

Tere, Monika, rõõm sind siin näha ja tervitada!

Taavi

Väga lahe lugemine! Edu eesmärkide saavutamisel! 😉

rahakratt

Tänan, Taavi! Loodan, et leiad siit mõtteid või motivatsiooni endalegi.

N

Tere, alustasin sama teekonnaga kuu aega tagasi, saab huvitav võrdlus olema 🙂

rahakratt

Soovin jõudu! Võibolla leiad mõne huvitava mõtte või niisama motti mu tegemistest.

vx

Lahe! Eriti põnev on teiste rahakotti jälgida

rahakratt

Kroonika ja minu blogi on vist ainsad kohad, kus uudishimu patt pole… igaljuhul, oled teretulnud lugema!

Al

Hahaa! Vinge lugemine. Tõesti! (Panin kirja mõtte meelitada tööandjat sagedamini palka maksma summat muutmata… Eks näis.)

Kas saaksid täpsustada ka seda, et kas maksad kümnist ka korteriomanikule või oled ise peremees?

rahakratt

Tänan!
Kümnisega on nii, et hetkel olen nagu house-sitter. Või siis apartement-sitter? Maksan tarbitavate teenuste eest ja üüri ei pea tasuma aga iga kuu panen keskmise üüri või laenumakse jagu madratsisse, et oma isikliku küüni sissemakse koguda.
ps. anna märku, kui su tööandjaga see trikk läbi läheb. Ja siis muidugi kui teil vabu töökohti tekib…

www.uuskogemus.com

Hahaaa, väga muhe!

rahakratt

Tänan sind.

Maarja

Olles Rahakrati blogi pidev jälgija, oleks nüüd viisakas lõpuks ka “tere” öelda. Tere. Kniks. Naeratus. Maarja.

rahakratt

Aah, milline kaunikõlaline piibellik nimi, Maarja!
Ma loodan, et mu vallalisus ja meeleheide liiga välja ei paistnud sellest komplimendist.

Igaljuhul. Tere. Kraaps. Ebalev vastunaeratus. Rahakratt.

Mari-Liis

Tere minugi poolt! Väga põnev lugemine, jõudu 🙂

rahakratt

Tere, Mari-Liis, astu edasi!

Marti

Terwist! Wäga huwitaw algus, sain oma nooremalt öelt soovituse sinu blogi lugeda. Aeg on endalgi koguma hakata, warsti keskmise Eesti mehe elust pool elatud. ?

rahakratt

Tsau. Mida koguma plaanid hakata? Mul peaks vanast ajas klassiõdedelt vuuki pandud udukaid alles olema – sooviksid sa neid omale?

Sten

Tere
Seniks kuni oma raamatu välja annad, loen kõik postitused läbi 😉 Uskumatu kirjutamisanne! 😀

rahakratt

Tsau,
Tänab alandliku kraapsuga,
Rahakratt

Kristina

Tere,

Alustasin blogi lugemist, päris algusest 😀
Juba saab nalja… võrratu!!

rahakratt

Tule anna siis sügisel märku, kui blogi läbi ja elus veel oled, et kasu oli kas ka.

N

Ma hakkasin ka nüüd lugema! 32. aastat tiksub novembris ja keskmiselt vaese eestlasena peaks natuke nutikamalt tegutsema hakkama… Su toon motiveerib vähemalt!

Reet

Appi, ma nii samastun selle tuviga siin… Äkki ka mina saan hakkama?

Marten

Eks ma siis alustan ka lugemist ja vaatab kuhu see tee viib.

rahakratt

Niisama lugedes mitte kuhugi. Järgi tehes päris kaugele.

Tauri

Tere

Alustan teekonda! 🙂

Tänud

rahakratt

Ahah, no tavai. Mingil ristmikul siis kohtume.

Lisett

Hommikust Hr. Rahakratt!

Eile/üleeile (aeg lendab tuvitiivul) püstitasin IG-s küsimuse, et kas on mõtet Su blogi algusest peale lugema hakata ning vastuseks sain midagi sellist, et seni on mu elu olnud ilmselgelt mõtetu, aga eks ma ise tean -> jah torkas küll veidike kuigi ei peaks. Võin ju ettekäändeid ja vabandusi tuua, et miks mul raha juba ojadena ei voola, aga seni kuni pole Kroonika esikaanele sattunud olen tundmatu ning mitte kedagi ei koti. Seega igaüks veab ma taaka ise!
Vaatan, et vanuse poolest oleme enam vähem samal pulgal -> aasta siia-sinna, aga karvkatte ning rahaliste tegude poolest jään ikka kõvasti alla.
Soovin edu mulle selle lugemisteekonna alustamisel ning eks siis ole näha, kui palju üks tuvi mind puudutab.

Järgmiste ütlemisteni!

Viktoria

Tere Rahakratt
imelik on kuidagi lihtsalt tere öelda 🙂 sellepärast lisasin mõne rea veel.
Mina olen see tüüpiline eesti naine kahe lapse ja mehega, kes arvas, et investeerimine on “rikastele” . Aga mõelnud olen selle peale juba pikemalt. Sarnaselt sulle ei ole minu ema mind säästma ja investeerima õpetanud. Lood olid hoopis teised, mina olin ( ja olen siiamaani) see, kes üritab emale selgeks teha, mis on säästmine. Säästmisega olen küll sina peal kuid siiamaani on see kõik läinud maja remonti (nagu sa ütled – osta elamu ja elu on p****s 🙂 2021 septembris aga võtsin plaani teha väärtpaberikonto ja ostan iga kuu 50€ eest aktsiaid. Lisaks tekkis mul võimalus osta endale ka väike 2 toaline korter, mida saan hetkel ka välja üürida (pank võtab küll oma, kuid sealt jääb veel veidi alles ja see kõik läheb uuesti investeerimise ringlusesse).
Sinu blogi on väga hea koht kus ammutada mõtteid ja ideid. Ma olin küll koolis matemaatikas tubli, kuid igasugused tabelid ja numbrite tagaajamised ei käi hetkel absoluutselt minuga kaasas. Tunnen ennast lausa rumalana nendes 🙂
Kuigi su blogi lugemine on alles poole peal siis juba olen sulle suure tänu võlgu, julgustamise ja mõtete eest.
Selg sirge ja samm julge helgema tuleviku poole!! 🙂

rahakratt

Jep, juba paistab esimene finantsviga su jutust: õige oleks kahe mehe ja lapsega. Kulud oleks kohe poole madalamad ja tulud poole suuremad. Aga eks ma tean, et peangi teid siin harima ja alguse asi sinul ka, et siukseid vigu teed. Blogi lõppu jõudes näeb sarnaseid lifehacke juba ise.
Tundub, et oled hea hoo sisse saanud. Kui juba seda edasi hoiad, siis oled võitnud (iseennast), usu mind! Edasi!

Kadi

Tere!
Alustan siis ka su blogi lugemist. Esimene postitus oli juba väga naljakas 😀 .. tundub, et oleme samaealised, kui sa 2015 a-l 30 said. Ma siis ka 1,5 kuud seda rahatarkuse ja investeerimise maailma nuusutanud.. veel suhteliselt teoreetiliselt (ehk et raamatuid lugenud ja staar-investoreid jälgima hakanud).. kuid siiski, 3. samba sissemaksetega olen juba eelmisel aastal algust teinud, sel aastal neid suurendanud. Siiamaani saadab mind tarkus (ja kinnitus Kristi Saare poolt), et kuniks mul 3. sammas maksusoodustust arvesse võttes max täis pole topitud, pole mõtet muuga alustada.. seega ma siis veel pole muuga alustanud. Aga ma loen ja saan targemaks.. ja tundub, et sinu blogist saab veel lisaks meelelahutust ka kopaga. Edu!

rahakratt

Edu ise! Küll sa muuga alustad ka – ja võin suht kihla vedada, et juba ainuüksi seetõttu, et igav hakkab muidu.

Annika

Tere Tuvi! No hakkame aga otsast lugema 😀
Väga vingelt kirjutatud! 😅 Naerda sai!

rahakratt

Järjest hullemaks läheb!

A

Tere!
Mina alustan nüüd Sinu blogi lugemist algusest ja loodan, et kasvan koos sellega rahatarg(em)aks! Kirjutada oskad väga hästi ja teksti on huvitav lugeda!

rahakratt

Eiei, ega lugedes ei kasva midagi. Järgi pead tegema, marss!

Kevin

Tere!

Ma olen 21-aastane ja soovin sulle rääkida oma eesmärkidest. Vaatame detsembris, kui kaugel ma jõuan. Sel aastal saavutasin suure eesmärgi: maksin tagasi suure intressiga (12.9%) laenu, mille võtsin mõtlematult. Võtsin laenu, et investeerida krüptosse, õnnestus isegi oma väärtust kahekordistada, kuid siis BTC unustas ära, kuidas lennata. Lõpuks otsustasin suure kahjumi (-90%) järel müüa kogu ülejäänud krüptoraha, et seda raha kasutada laenu tagasimaksmiseks. Kuna krüptorahast saadud summa ei katnud laenu täielikult, hakkasin aasta alguses raha koguma. Sel kuul suutsin laenu tagasi maksta, kaks kuud varem kui planeeritud – boonused aitasid kindlasti kaasa! Õppetund oli valus ja kallis, taastumine on võtnud omajagu aega aga nüüd panen täiega edasi ja vaatan, kuhu see mind viib.

Olen sinust SoMe vahendusel ikka kuulnud aga kunagi ei ole ma su blogisse jõudnud. Mõtlesin, et heaküll mingi lambi vend, kes nimetab ennast Rahakrattiks räägib seda ja seda aga mis tema ikka teab. Tänavusel enesearengufestivalil muutsid sa täielikult mu meelt. Selgus, et Sa tõepoolest oled lambi vend aga rikas lambi vend. Ma olen ka lambi vend, kuid ma pole rikas. Nüüd üritan aru saada, kuidas sa selleni jõudsid ja teen sama. Kuigi ma olen viimased kuud keskendunud laenu tagasimaksmisele ja pole mõelnud, mida pärast seda teha, olen nüüd hakanud uurima erinevaid ühisrahastusplatvorme. Järgmisest kuust alates kavatsen nagu Rahakratt säästa ja investeerida vähemalt 50%. Sellega ei tohiks probleeme olla, sest olen seda juba aasta algusest täitsa teinud. Niisiis on mu uueks eesmärgiks investeerida vähemalt pool oma palgast. Peale selle hoolin ma oma füüsilisest ja vaimsest tervisest ning soovin õppida rohkem rahatarkusi.

rahakratt

“Selgus, et Sa tõepoolest oled lambi vend aga rikas lambi vend.”
:D:D:D

Raido

Tere!
väga värskendav sellises stiilis blogi lugeda! Loodan, et teed seda aastaid …. Oh wait ….

Merle

Tere Rahakratt!
Olen Sinu blogi mõned aastad jälginud ja mees, sa kirjutad tõesti hästi! Vaimukas, humble, ilmselgelt suure lugemusega, energiat andev ja elujaatav. Tulin täna speciell Sinu esimest blogiposti otsima, sest scrollisin podcaste ja sattusin kuulama ühte selle aasta maikuu saadet, kus olid ääretult siiras ja avatud oma teekonna kirjeldamisel ja see kõnetas väga mitmest aspektist. Oli väga nauditav kuulamine.
Tänan Sind, et endiselt poweriga kirjutad ja inspireerid! Ja huumor ning kirjakeel on tipptasemel! 🙂

PS Vaatasin just selle esimese blogiposti kuupäeva – august 2015. Alustasime mehega koos investeerimisega suht samal ajal – dets 2015, siis kui käisime Saku Suurhallis Wealth Forumil Kiyosakit ja teisi gurusid kuulamas ja oi see oli hea motivatsioonilaks alustamiseks. Olime siis 40a ringis ja tunne oli küll, et damn, miks meile sellest keegi varem mitte kui midagi ei rääkinud?! 😀

Kati

Teree,
Väga põnev, kaasahaarav ja humoorikas lugemine! Aitäh, et jagad 🙂
Päikest!

45
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top