Rahakratt 3.0 astub lavale

See ei ole nüüd väga särav ja põhjapanev avastus, et ma saan iga päev järjest vanemaks. Aga on üks päev aastas, mil ma saan korraga 365 päeva vanemaks. Seda päeva tähistatakse sünnipäeva nime all. Sina lähed siis vanaema käest kingiks saadud sajasega Venusesse aga mina panen musta lindikese meie kortermaja riigilipu külge (tunnistan, et see on minu ja ühistu esimehe suhted veidi segaseks ajanud) ning heidan pilgu korraks üle õla. Millega ma siis viimasel aasta hakkama sain? Mu viimane sünnipäev tegi minust Rahakratt 3.0 versiooni. Jah, nüüd olen 30. Ja hakkama pole suurt millegi märkimisväärsega saanud. Kurat, kas annab veel keskmisem eestlane olla?

Kui 2.x versioonis sai veel lapsepõlve teeseldud, siis nüüd on juba imelik marraskil põlvedega ema juurde joosta ja briljantrohelisena tööle minna. Tuleb võtma hakata – vastutust. Ja mitte pitshaaval.

Ma räägin natuke oma taustast, et pilt Rahakratist võimalikult täpne oleks. Samas siiski piisavalt anonüümne, et ma homme oma väljaütlemiste pärast tööl laual valget paberit ei leiaks. Minu nimi on Rahakratt. Passis on see nimi muidugi ilusamal kujul. Nagu ka mu pilt. Sellest on tõesti kahju, et ma ennast eksponeerida ei saa – ma olen üle keskmise kaunis. Kui ma oleks tüdruk, siis ma kutsuks ennast kohvikusse. Mul on töö, kodu ja kõrgharidus. Keskmisele eestlasele omaselt enamus ajast suunurgad allpool, varbad külmad ja rahakott tühi. Ma olen igati keskmine ja mitte kuidagi halvem ega parem kui sina.

Ma töötan ühes ettevõttes koos ülejäänud paarikümne inimesega – meie ülesanne on omaniku unistusi ellu viia. Mitte enda omi. Olla usinad terrakotasõdalased, nühkida hiirt vastu lauda ning pühkida näost äng ja kaamos, kui ülemus tuppa astub. Me oskame väga hästi teha nägu, et jube kahju, et tööpäev vaid 9-17 on. Hea meelega teeks veits veel. Sajandiksekundiga suudame ette manada näo nagu oleksime janus taimed ja ülemus meie kauaoodatud veetopsike. Kuigi ma võin pea anda, et sa ei paneks tähelegi, kui meie firma homme tulnukate poolt koos maja ja juurtega välja kiiritataks ja ära viidaks. Hea krundi peale hakkaksid muidugi ühisrahastajad kohe valimatult pappi pritsima, see oleks tõenäoliselt ainus reaktsioon meie kontorihoone kadumisele.

Kõige põnevam koht tuleb nüüd, sest siin saad sa teiste raha lugeda.

Mu palk on keskmiselt tuhat eurot kuus. Kätte. Olen teinud korduvalt ettepanekuid seda tõsta. Mind pole kuulda võetud. Olen teinud ettepaneku, et siis ei tõstaks aga annaks sama palka tihedamini. Ka sellega pole nõus oldud. Oleme siis teinud kompromissi, et ei tõsta ega maksa ka tihedamini. Win-win. Tööandja on rahul ja mina olen rahul. Olematu.

Seetõttu teen ma iga kuu veel 17+x asja, mis tekitaks rahakotis lisakõlinat. Kõlinast rohkem teretulnud on muidugi lisakrabin. Mu eesmärk on iga kuu tuua koju 1500 eurot netopappi. Tänapäeva Eestis ei olegi see nii _________ (sisesta omadussõna vastavalt oma arusaamale, näiteks “kerge”, “raske”, “palju” vms). Mina lähen valikuga “kerge”. 9-17 töö kõrvalt nõuab see leidlikkust, juudi mentaliteeti ja/või käsitöö oskust. Lisaraha teenimise võimalustest hakkan samuti siin rääkima.

Õnneks ei ole mul võlgasid. Hetkel vähemalt. Kuid iga kuu pean tasuma kümnist neile, kes mind selle blogi tegemiseks vajalikuga varustavad: elektrifirmad, toidupoed, netipakkuja, ühistu esimees (see, kes lipunalja ei mõista) ja mõned veel. Lisaks on mul kulutu… vabandust, kass nimega iPhone, kes on saanud oma nime selle järgi, et pean talle iga kuu süüa ostma ja täpselt tema toidu eelarvest saaksin endale viimase malli Õunatoru liisida. Järjest enam olen aru saanud, et mu karvane iPhone on tegelikult isegi ägedam ja ei vaja nii tihti vahetamist uue mudeli vastu.

Minu teine suur rahalõhnaline siht on iga kuu pool oma netopapist vanaema sukasäärde viia. Õnneks elab ta kaugel külas ja sukad on keskmise Eesti vanaema kombel nii augulised, et peenramaal koogutades oleks tal raha rida taga. Seega proovin leida muid mooduseid selle summa taignaks tegemiseks ja mõnda ahju torkamiseks. Ahi võib olla Balti börs. Või mõni P2P ärimudel. Või kinnisvara. Või hoopis midagi neljandat.

Ma näitan iga kuu täpselt, kuhu mu raha läheb, kuidas (kas?) Rahakratt seda tagasi toob ja mida teha selleks, et minu raha mind ja sinu raha sind teenima hakkaks. Kuidas leidlikkust kasutades ühest otsast lisaraha teenida ning teisest otsast seda kokku hoida. Minul suuri andeid ei ole (aitäh, vanemad, “hea” geenipanga eest), seega tuleb eriti leidlik olla.

Loomulikult on paljud mu hobid sellised, mis raha välja ei vii. Üks neist on lugemine ja taaskord võidad sellest sina – ma kirjutan ülevaateid ja soovitusi raharaamatutest. Või mõnest muust väga inspireerivast raamatust, mis annab hoogu oma elu peremeheks olemisele.

Miks ma seda teen? Ma tahan näidata, et tegelikult on ka keskmisel eestlasel võimalik ise ennast nii ära majandada, et soovi korral ühel hetkel sandaalid (ja sokid! Mäletad, keskmine eestlane, ikkagi?) ning maika seljakotti visata ja oma unistusi taga ajada. Sinul võib olla selleks mõni muu moodus ja see on ok. Võibolla tahad sa lihtsalt oma vanamoori kuu peale saata ja mingi värskema tootega uut elu alustada? Ka see on ok. Võibolla oled sa kirglik kalamees ja saadaksid ka oma ülemuse pikalt, et ritv käes päevad läbi võsas passida ja borrelioosiga flirtida? Samuti okei. Püüdsin natuke oma mõtet selgitada vaid.

Hakkame pihta, mina kirjutama ja sina jälgima – kui teema sulle korda läheb, siis leave a reply ja ütle tere. Tsiteerides minu mentoreid Kreisiraadio ärimehi Kree Tiit ja Tee Peet, siis: “Big money good!”

https://www.youtube.com/watch?v=1KPwj2v1sco


35 thoughts on “Rahakratt 3.0 astub lavale

 1. Monika Vasta

  Tere!

  1. rahakratt

   Tere, Monika, rõõm sind siin näha ja tervitada!

 2. Taavi Vasta

  Väga lahe lugemine! Edu eesmärkide saavutamisel! 😉

  1. rahakratt

   Tänan, Taavi! Loodan, et leiad siit mõtteid või motivatsiooni endalegi.

 3. N Vasta

  Tere, alustasin sama teekonnaga kuu aega tagasi, saab huvitav võrdlus olema 🙂

  1. rahakratt

   Soovin jõudu! Võibolla leiad mõne huvitava mõtte või niisama motti mu tegemistest.

 4. vx Vasta

  Lahe! Eriti põnev on teiste rahakotti jälgida

  1. rahakratt

   Kroonika ja minu blogi on vist ainsad kohad, kus uudishimu patt pole… igaljuhul, oled teretulnud lugema!

 5. Al Vasta

  Hahaa! Vinge lugemine. Tõesti! (Panin kirja mõtte meelitada tööandjat sagedamini palka maksma summat muutmata… Eks näis.)

  Kas saaksid täpsustada ka seda, et kas maksad kümnist ka korteriomanikule või oled ise peremees?

  1. rahakratt

   Tänan!
   Kümnisega on nii, et hetkel olen nagu house-sitter. Või siis apartement-sitter? Maksan tarbitavate teenuste eest ja üüri ei pea tasuma aga iga kuu panen keskmise üüri või laenumakse jagu madratsisse, et oma isikliku küüni sissemakse koguda.
   ps. anna märku, kui su tööandjaga see trikk läbi läheb. Ja siis muidugi kui teil vabu töökohti tekib…

 6. www.uuskogemus.com Vasta

  Hahaaa, väga muhe!

  1. rahakratt

   Tänan sind.

 7. Maarja Vasta

  Olles Rahakrati blogi pidev jälgija, oleks nüüd viisakas lõpuks ka “tere” öelda. Tere. Kniks. Naeratus. Maarja.

  1. rahakratt

   Aah, milline kaunikõlaline piibellik nimi, Maarja!
   Ma loodan, et mu vallalisus ja meeleheide liiga välja ei paistnud sellest komplimendist.

   Igaljuhul. Tere. Kraaps. Ebalev vastunaeratus. Rahakratt.

 8. Mari-Liis Vasta

  Tere minugi poolt! Väga põnev lugemine, jõudu 🙂

  1. rahakratt

   Tere, Mari-Liis, astu edasi!

 9. Marti Vasta

  Terwist! Wäga huwitaw algus, sain oma nooremalt öelt soovituse sinu blogi lugeda. Aeg on endalgi koguma hakata, warsti keskmise Eesti mehe elust pool elatud. ?

  1. rahakratt

   Tsau. Mida koguma plaanid hakata? Mul peaks vanast ajas klassiõdedelt vuuki pandud udukaid alles olema – sooviksid sa neid omale?

 10. Sten Vasta

  Tere
  Seniks kuni oma raamatu välja annad, loen kõik postitused läbi 😉 Uskumatu kirjutamisanne! 😀

  1. rahakratt

   Tsau,
   Tänab alandliku kraapsuga,
   Rahakratt

 11. Kristina Vasta

  Tere,

  Alustasin blogi lugemist, päris algusest 😀
  Juba saab nalja… võrratu!!

  1. rahakratt

   Tule anna siis sügisel märku, kui blogi läbi ja elus veel oled, et kasu oli kas ka.

 12. N Vasta

  Ma hakkasin ka nüüd lugema! 32. aastat tiksub novembris ja keskmiselt vaese eestlasena peaks natuke nutikamalt tegutsema hakkama… Su toon motiveerib vähemalt!

 13. Reet Vasta

  Appi, ma nii samastun selle tuviga siin… Äkki ka mina saan hakkama?

 14. Marten Vasta

  Eks ma siis alustan ka lugemist ja vaatab kuhu see tee viib.

  1. rahakratt

   Niisama lugedes mitte kuhugi. Järgi tehes päris kaugele.

 15. Tauri Vasta

  Tere

  Alustan teekonda! 🙂

  Tänud

  1. rahakratt

   Ahah, no tavai. Mingil ristmikul siis kohtume.

 16. Lisett Vasta

  Hommikust Hr. Rahakratt!

  Eile/üleeile (aeg lendab tuvitiivul) püstitasin IG-s küsimuse, et kas on mõtet Su blogi algusest peale lugema hakata ning vastuseks sain midagi sellist, et seni on mu elu olnud ilmselgelt mõtetu, aga eks ma ise tean -> jah torkas küll veidike kuigi ei peaks. Võin ju ettekäändeid ja vabandusi tuua, et miks mul raha juba ojadena ei voola, aga seni kuni pole Kroonika esikaanele sattunud olen tundmatu ning mitte kedagi ei koti. Seega igaüks veab ma taaka ise!
  Vaatan, et vanuse poolest oleme enam vähem samal pulgal -> aasta siia-sinna, aga karvkatte ning rahaliste tegude poolest jään ikka kõvasti alla.
  Soovin edu mulle selle lugemisteekonna alustamisel ning eks siis ole näha, kui palju üks tuvi mind puudutab.

  Järgmiste ütlemisteni!

 17. Viktoria Vasta

  Tere Rahakratt
  imelik on kuidagi lihtsalt tere öelda 🙂 sellepärast lisasin mõne rea veel.
  Mina olen see tüüpiline eesti naine kahe lapse ja mehega, kes arvas, et investeerimine on “rikastele” . Aga mõelnud olen selle peale juba pikemalt. Sarnaselt sulle ei ole minu ema mind säästma ja investeerima õpetanud. Lood olid hoopis teised, mina olin ( ja olen siiamaani) see, kes üritab emale selgeks teha, mis on säästmine. Säästmisega olen küll sina peal kuid siiamaani on see kõik läinud maja remonti (nagu sa ütled – osta elamu ja elu on p****s 🙂 2021 septembris aga võtsin plaani teha väärtpaberikonto ja ostan iga kuu 50€ eest aktsiaid. Lisaks tekkis mul võimalus osta endale ka väike 2 toaline korter, mida saan hetkel ka välja üürida (pank võtab küll oma, kuid sealt jääb veel veidi alles ja see kõik läheb uuesti investeerimise ringlusesse).
  Sinu blogi on väga hea koht kus ammutada mõtteid ja ideid. Ma olin küll koolis matemaatikas tubli, kuid igasugused tabelid ja numbrite tagaajamised ei käi hetkel absoluutselt minuga kaasas. Tunnen ennast lausa rumalana nendes 🙂
  Kuigi su blogi lugemine on alles poole peal siis juba olen sulle suure tänu võlgu, julgustamise ja mõtete eest.
  Selg sirge ja samm julge helgema tuleviku poole!! 🙂

  1. rahakratt

   Jep, juba paistab esimene finantsviga su jutust: õige oleks kahe mehe ja lapsega. Kulud oleks kohe poole madalamad ja tulud poole suuremad. Aga eks ma tean, et peangi teid siin harima ja alguse asi sinul ka, et siukseid vigu teed. Blogi lõppu jõudes näeb sarnaseid lifehacke juba ise.
   Tundub, et oled hea hoo sisse saanud. Kui juba seda edasi hoiad, siis oled võitnud (iseennast), usu mind! Edasi!

 18. Kadi Vasta

  Tere!
  Alustan siis ka su blogi lugemist. Esimene postitus oli juba väga naljakas 😀 .. tundub, et oleme samaealised, kui sa 2015 a-l 30 said. Ma siis ka 1,5 kuud seda rahatarkuse ja investeerimise maailma nuusutanud.. veel suhteliselt teoreetiliselt (ehk et raamatuid lugenud ja staar-investoreid jälgima hakanud).. kuid siiski, 3. samba sissemaksetega olen juba eelmisel aastal algust teinud, sel aastal neid suurendanud. Siiamaani saadab mind tarkus (ja kinnitus Kristi Saare poolt), et kuniks mul 3. sammas maksusoodustust arvesse võttes max täis pole topitud, pole mõtet muuga alustada.. seega ma siis veel pole muuga alustanud. Aga ma loen ja saan targemaks.. ja tundub, et sinu blogist saab veel lisaks meelelahutust ka kopaga. Edu!

  1. rahakratt

   Edu ise! Küll sa muuga alustad ka – ja võin suht kihla vedada, et juba ainuüksi seetõttu, et igav hakkab muidu.

 19. Annika Vasta

  Tere Tuvi! No hakkame aga otsast lugema 😀
  Väga vingelt kirjutatud! 😅 Naerda sai!

  1. rahakratt

   Järjest hullemaks läheb!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.