Rahakratt lendab Ameerikasse. Ja muidugi äriklassis!

Hurraa, Murical on nüüd päris president. Et nagu mitte Joe Exotic ega Scooby Doo. Ega isegi vana hea Pauly D mitte. Uskumatu, ma tean!

Kui aus olla, siis Donaldi ajal ma ei julgenudki ussa minna, tegelikult. Mine tea, poolel teel Atlandi kohal otsustab mandariinimehel ära kahida ja kirjutab Twitterisse “Planes are fake, don´t let them land” vms ja ongi krooks kogu mu ettevõtmistega.

Nüüd tunduvad ajad veidi stabiilsemad, uus Pealik on 78-aastane ja paistab, et tuled mitte lihtsalt ei põle mehe näos vaid keegi on ikka kodus ka. Eesti meestel näiteks ei lubata nii kaua eladagi, mis siis veel riigi juhtimisest rääkida.

Ülaltoodu on taas üks suurepärane näide, kuidas ma enda finants- ja turuanalüüse teen. Eee… omapäraselt võiks ehk öelda.

Seletan nüüd teile veidi lähemalt, mida mu Ameerika reis tähendab ja mismõttes üks sendihimur üldse midagi äriklassis teeb. Ärge kartke, ma ei koli Eestist ära ja samuti ei räägi ma siin tavalisest äriklassis lendamisest.

Kes juhtus mu instat mõnda aega tagasi jälgima, see märkas, et magasin maha võimaluse Moderna aktsialt suuri rahasid lõigata. Kui mälu ei peta, siis oli nii, et kõigepealt tuli Pfizeri vaktsiiniuudis, Moderna oli tagaplaanil ja ma mängisin mõttega, et võiks gämblimise egiidi all seda veidi osta. Mõned päevad hiljem tuli Moderna sama lauluga välja ja aktsia hakkas ronima.

Ma ei viitsi ega taha enam tagantjärgi vaadata, kas ja kui palju ma võitnud oleksin ja võibolla tänaseks oleksin juba nullis tagasi vms, aga – palun erilist tähelepanu, kallid lugejad – taaskord tänu teile võtsin ma end kätte ja tegin oma kolhoosile W-8BEN vormi ära, et maksumõistlikult edaspidi USA turu jaoks valmis olla, kui uus “Moderna hetk” elus tuleb.

Detailsemas vaates rääkides oli see nii, et üks Elhavee töötaja saatis mulle keset ööd instas lingi, kuidas seda vormi täita ja ISEGI MINA sain selle tehtud. Lausa 2 minutiga umbes. Ja ta veel seletas juurde, et mis ja kus. Halloo, Rain, sa märkad, millised inimesed sul seal on?!?! Nad ei maga öösel, ilmselt nad isegi ei pilguta silmi öösiti vaid teevad tööd – suhtlevad klemmiga, kellel on tuvi pea ja kes sõidab trolliga, et ta saaks oma paarikümne taalaga Vool striidile minna! 5am klubi on seega nüüd automaatselt memmekatele, sest tõelised hustlerid panevad silmad kinni ja klikivad viimast korda “send email” nuppu siis, kui esimesed 3 peotäit mulda vastu kirstu kaant krabiseb.

“Äriklassis USA turule lendamine” tähendabki nüüd seda, et teen hetkel oma esimesi tehinguid Elhavee juures ja -abiga (nad ei tea, et ma selle postituse kirjutan ja ma ei tahtnudki lasta neil kommenteerida, et asi 100% minu ehk magalarajooni sendiblogeri mätta otsast kirjutatud oleks ega poleks mingit prõõkamist reklaamist). Jaa, see ei ole kõige odavam. Kindlasti mitte. Aga…

Aga Elhaveega oli nii, et ma tegin selle W-8BEN vormi öösel ja järgmisel hommikul kell 10:18 oli mul postkastis kiri: “Welcome to Vool striit, Rahakratt!”, esimene ost õhtuks vöövahel ja kogu muusika. Ei mingit pusserdamist IB konto avamisega, ei mingit 100 lk vorme ja ajuarmatsemist (on nii viisakam öelda, kui ajuk*pp, eks?) ega midagi sellist. Ja ega ta tasudelt nüüd nii kallis ka ei ole, kui tehingud seal 1200-1500 USD juures hoida.

Ehk siis maksad premiumi, saad premiumi. Küll ma jõuan neid tehingutasusid timmima hakata, kui mul seal tegevused väga suureks lähevad või kauplemiseks läheb, aga seniks, et vältida analysis paralysis olukorda, hakkasin lihtsalt mingis suunas minema. Nagu ma ikka armastan öelda, siis iga koer võib olla juhtkoer, kui sul pole vahet, kuhu lähed.

Muuseas, see analüüsi paralüüs on üks väga ohtlik olukord. Ma siin enda tuttavate pealtki näen, kuidas mitu kuud timmitakse kõiki detaile paika, et kes ja kus midagi soodsamalt pakub, sätitakse sihikut ja tehakse turu-uuringut, optimeeritakse ja analüüsitakse jne. Ja paljud lõpuks ei jõuagi tegudele, sest analüüsimine on juba ära väsitanud ja vahepeal on teenuste tasud muutunud ja kaks põlve ülemise otsa sugulasi joped mullast riidepuule riputanud ja “oot, mis mul pooleli oligi… ahjaa, pidin ju hakkama otsima, kuidas kõige odavamalt USA turul toimetada”.

Ma olen alati seda juttu rääkinud tulevastele trennihuntidele ka, et hakka pihta, sikuta vana dress jalga ja mine jooksma või suvaliste vuplitega ujuma vms, küll sa jõuad hiljem neid kodujuustu portse kaaluda ja instasse kasutajanimega fit_________ (Anton, Karin, Einar… sisesta enda eesnimi) teha.

Hakka. Lihtsalt. Pihta.

See 7 kuud, mis sa analüüsisid, et 13 eur kokku hoida, oleksid võinud turult sama summa juba ammu tegutsema hakates mitu korda ära tuua, noh. Kuni sa hoogu võtad ja oma fit-eesnimi insta profiili sätid, on teine vend juba 6päki endale ette ajanud ja istub sinu prutaga Pegasuses.

Saad aru küll, eks?

Mis ma seal usas siis teen ja miks ma seal alustasin? Ega ma ise ka veel hästi ei tea, aga tahtsin kärmelt tegutsema hakata, et nahatäied käbe kätte saada. Kusjuures, isegi Elhavee äpp tuletas mulle meelde, et ma olen loll, kui esimese tehingu tegin. Päriselt.

“Pange küsimus palun meili infoaadressileivastanaguniikeegi@rahakratt.com”

Tegin kunagi mingi ankeedi, et mida ma investeerimisest tean. Ja noh, ütleme nii, et kindlasti oleks saanud paremini minna ja õigeid vastuseid oli laual rohkem kui mina üles leidsin. Ma ei tea, kas ma saan seda nüüd üle teha millalgi, aga seniks vist pean leppima, et enne iga tehingut on mu telo ekraanil sõnum Rainilt: “Mees, sa oled kumm. Edu raha kaotamisel”. Ma ei tea, Rain, haters gonna hate nagu öeldakse. Ju tunned, kuidas su troon kõigub…

Vabandust, läks jälle räntimiseks.

Ussa läksin ma peamiselt sellepärast, et elektritranspordi maailmast osa saada. Ampler teeb mul siin varasalves ilusaid tegusid küll, aga selliseid peab veel olema. Ja kus mujal, kui mitte kõikide võimaluste maal.

Ampleriga oleks võinud suuremgi tõus olla, aga olen hiljem järjest juurde võtnud ja keskmist hinda veidi tõstnud sellega.

Kõige esimene ports uut kraami mu varasalves on nüüd XPeng Inc. Ma ei jõua ära kirjeldada seda fundamentaalanalüüsiparalüüsi, mis ma kõik enne seda ostu tegin (loe: nägin instas mingit koomiksi stiilis piltuudist nende kohta ja otsus oli valmis ?), aga mõned laused suutsin isegi mina välismaa keeles ära veerida, et millega tegu: Hiina elektriautotootja, kellel on juba päriselt autod tootmises ja esimeste klientide käeski ca 15 000 ühikut. Ma päris nii karm vend ei ole, et reaalsete asjadeta ja vaid esialgse ilusa joonise põhjal julgeks autotootja aktsiaid osta, aga muidu Hiinast, ma usun, tuleb ükspäev korralik elektrikate pauk. Kui tahad, siis loe XPeng´i kohta SIIT rohkem.

All-New XPENG P7 - Cheap Electric Coupe! - YouTube
Vabalt sõidaks sellisega, kui tootja garanteerib, et elektrikaga läbi lombi sõites särtsu ei saa

Oma USA esimese uue avantüüriga ei plaani ma Eesti investorite rahvussporti ehk “teslat tegema” (loe: lootma, et see kiirelt taevasse lendab ja maha müün) hakata. EV turg on alles poisike, mul on siin aega istuda ja kannatada küll veidi.

Mida järgmiseks noppida? Umbes 4-5 järgmist asja on mul välja vaadatud küll, üks on näiteks CIICU, läbi kelle ma tahan Arrival´it saada (postitamise ajaks ehk juba ostetud). Eks näis, kuumad nimed Tesla, NIO ja Nikola jäävad praegu kõrvale. 2020 viimaste nädalate jooksul võiks sellise 5-6k usd ulatuses asja usas valmis ehitada endale.

Igaljuhul on hästi tunda, kuidas mu järgmise üürika raha vaikselt sulab. Ma käin suht iga nädal mõnda korterit vaatamas, aga päris raske on peldikkorteritega suuri tegusid teha, kui mingi Eften siin mustakal terve 112 korteriga maja ära ostab ja üüriturule viskab, kuni sa alles maaklerile elektronkirja oma hustleri tingimustega tehingust kirjutad, et “õu, teeme nii, et sa teed mulle 3-toalise 1-toalise hinnaga, aga ma võin ise notarid maksta, no problems”. Väikestel rahapoistel polegi niimoodi üüriturul varsti muud, kui nukralt K-Rauta köieosakonna poole sammuda.

——————————————————————

PS. Kui sulle meeldib see jauramine, mis siin blogis käib ja soovid samuti minusuguseks bojaariks hakata, siis alusta ühisrahastuses minu soovituskoodidega SIIN LINGIL ja me saame mõlemad lisapappi. Ja muidugi tule jälgi kadedusega mu kröösuse elu Instas ja Fesaris!

Jälgi
Teata mind
guest
10 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Financefreedom.eu

A kas LHV’l pole mitte rängad teenustasud?

“USA, Põhjamaade, Venemaa, Kanada, Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania aktsiate (sh ETF-ide) teenustasu
11 € + 0,3%”

EBAREAALNE teenustasu, ma isegi ei hakka SEB ega Hansapanga omasid vaatama …

rahakratt

On rängad. Siin ootaks tegelt Raini isiklikku kommentaari. Sellepärast ma äriklassis “lendamisest” räägingi ju.
Aga ega see ei tähenda, et ma edasi ei timmi oma usa avantüüri ja ringi ei vaata. Lihtsalt noh, parem kõrgema teenustasuga X kogus aktsiaid kui madalama tasuga 0 aktsiat praegu.

Jaak

Lohutuseks osta LHV aktsiaid juurde-nad maksavad ju divikaid ja muret palju vähem.:)

rahakratt

Ma eile korra mõtlesin seda kõva häälega öelda, et kui me ostame LHVd, tahame neil tulemusi jne, aga koduvõlg on mel swedis, usa stokid ib-s, liising luminoris jne, siis kuidas peaks LHV kasvama ja mulle kevadeks divikaid saatma. Aga jäi ütlemata.

Eduard

Mõned aastad tagasi jamasin ka LHV’ga ja Swed’iga, 2019 alguses tegin IB konto (jah, aega läks umbes kuu aega), pole kordagi kahetsenud, teenustasu 1 usd kandis, 1,5% intressiga margin laen, mida veel tahta?

rahakratt

Kergemat kadalippu tahta?
Aga see lugu pani mind ka veidi mõtlema, et miks rahvast lampi välja loobitakse: https://www.aripaev.ee/borsiuudised/2020/09/11/valismaakler-interactive-brokers-viskab-eesti-investoreid-valja-ja-udutab-pohjendustega

Ornella

Vot kui äge!
Tere tulemast USA ja Hiina elektriautode turule. Mu portfell duubeldub tänu EV aktsiatele iga paari kuu tagant 😀

rahakratt

Mida see sul sisaldab? Ma ise vaatan, et läbi spac-ide tekivad äkki järgmised võitjad.

R

Mis allikatest selliseid investeerimisideid nagu Xpeng, Ciicu leiad ning nende kohta loed?
Ise kasutan viimasel ajal suht palju …(kõik vanad börsigurud võivad nüüd lugemise lõpetada, et mitte minestada….) erinevaid youtube`i kanaleid. Video formaat meeldib just selle pärast, et saab kiire ja lihtsa ülevaate ettevõttest ning kui huvi tekib, siis uurin ettevõtte kohta juba täpsemalt mujalt.
Paar näidet:1) https://www.youtube.com/channel/UCnlyaLgmqTcmXLRLLfH1Rsg/videos
2) https://www.youtube.com/channel/UCiggWaY9E3-3EKU-nmSgryA/featured

rahakratt

Tead, see ei olnud nali, et ciicu/arrival jäi läbi insta silma. Aga miks ma ei muretse? Ega kanal ise automaatselt saast ei ole ju. Pigem tuleb kriitiliselt autorit vaadata. Kui ikka Farmi-Gabriel kirjutab Äripäevas, et mingi uus krüpto cowcoin on potentsiaaliga asi, siis ei ole sellest Äripäevastki suurt tolku. Ja sama on instas, et mingi kõva turuboss postitab, aga ma ei võta seda tõsiselt, kuna noh, see on instagram.
Vanakooli peerud peavad aru saama, et tänased meediumid ongi insta ja yt jne ja neis on väga väärtuslikku sisu, kui õiges kanalis oled. Ma tahan näha 20-aastast, kes võtab kogu oma info mingist 85-aastase kuti kirjutatud raamatust “Kuidas mängida kodubörsil” ja kes analüüsib viimased 30 aastat KONE aktsiat vms ja teeb selle alusel oma tehinguid.
Head lingid, kraaps, et jagasid! Mul ei olegi veel häid yt kanaleid, mida jälgida. Instas 2-3 tk on, aga ma ei saa neid jagada, kuna ma olen ainus eestlane neid follomas, kuram 😀 (just vaatasin).
Edit: selline lisa veel, et kui ciicu vms silma jääb, siis googeldan juurde, loengi nt Techcrunch vms, et noodist aru saada ja siis teen otsuse.
Edit veelkord: vahel satun mõne juut-uberi otsa peale millegi põneva leidmist ja selle googeldamist/juutuuberdamist. See vend nt pakub, et ciicu võiks 300 taala olla, kui nende eesmärgid lähiaastail õnnestuvad. 30 pealt võiks siis nagu sisse minna küll ju: https://www.youtube.com/watch?v=e-EFWVXmifI ehk siis ma ei jälgi konkreetselt ühte venda vaid vaatan mitme tegelase videosid sama asja kohta.
Edit (ausalt viimane): vaatasin oma brausing historyt ja seda venda vaatasin ka enne ostu. Olen 100% nõus, et ciicusse minev raha peab olema gämle mani: https://www.youtube.com/watch?v=Ir73BNpFY54

10
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top