2018 numbrites ja Evelin Ilvese tuharatätoveeringu mõistatus

Oi, kui kaua murdsin pead. Murdsin pead, kuidas esitada teile oma 2018. aasta finantsaruanne, et see oleks piisavalt põnev, rabaks jalust, pakuks nalja ja mõne pisara nuttugi ning ehk mõne fragmendi Evelini nudipiltidest, kellega koos plaanin postituse lõpus liituda mingi tuharapüramiidiskeemi-elustiiliga:

Varsti on Efka tagumik prink nagu Kunlun Shan’i mäestiku põhjaküljel kasvanud virsikuke
Kasutasin kõvasti zoom’i ja pildiparanduse programme ja suutsin tuvastada Evelini tätoveeringu. Tundub, et temagi mõtleb oma rahaasjade peale

Ja ei suutnudki midagi niiväga eriilmelist välja mõelda. Tuhlasin oma eelmistes kokkuvõtetes ja saan kommentaaridest aru, et enamust huvitavad kasvunumbrid – sellist motivatsiooni otsitakse minu blogist enim.

Niiet seekord siis selliselt. Teie ees on Rahakrati 2018 aasta kokkuvõte, aga ainult kõige tähtsamates numbrites. Jõudu!

7522 – on see passiivne raha, mis tuli 2018 aastal. See on ilmselt üks olulisemaid ja selle blogi ägedamaid numbreid – kogu selle ürituse peamine eesmärk ongi ajada see number sama suureks ja kohevaks nagu Ingrid Rüütli ruberoidikarva frisuur.

Vasakul Tallinna siluett ja paremal hokikepp

1 – on see üks peldikkorter, mille paberid enamvähem korda sain eelmisel aastal. Jaa, see korter näeb välja nagu midagi Võsareporteri kangelaste arsenalist, aga absull ei morjenda ju – nagu Liis Haavel teadis öelda: kinnisvarast kinnimajani on vaid üks samm ja seega püüan ma oma kinnisvara impeeriumi väga hoolikalt ja targu üles ehitada.

57252 – on see number, mitu blogikülastust kokku oli. Kuna blogi kolis 2018 keskel uuele aadressile ja seetõttu on esimese poole aasta statistika mul puudu, aga tsiteerides üht mu tuttavat perverti, siis statistika pidigi olema eksitav nagu miniseelik: et näitab palju, aga kõige olulisem jääb siiski varjatuks. Öäkk, ma tean. Keskmiselt käib mul siin 10k inimest kuus. Päris tihe hiilimine teie poolt, ma ju näen seda kõike:

3,5 – on see number, mitu aastat ma seda teekonda tallanud olen, see on Rahakrati vanus. Ma oleks enda peale mega tige, kui praegu mõtleksin, et miks, kurat, ma 3 aastat tagasi juba ei alustanud ja endiselt veel loen luubiga Seppo Saario eeposeid ja tõukan küünarnukiga bussis inimesi, kuna olen kade kõikide kohalike staarinvestorite peale. Siit moraal: ALUSTA. TÄNA! Siis loed mu järgmise aasta kokkuvõtet juba samuti mõnes oma dividendi-villades lösutades ja samal ajal Moet & Chandon’iga hambaid pestes. Nagu mina.

1 – on see üks esikoht 2018 Blogiauhindade jagamiselt: https://rahakratt.rahajutud.ee/ebareaalne-ma-kirjutavat-harivat-blogi-ja-sain-eesti-blogiauhinnad-2018-internetikarika/ Ega’s midagi, see aasta siis jälle.

626 – on see number, kui jagan oma eelmise aasta passiivse ja vähempassiivse intressitulu 12 kuu peale ja saan kuu keskmise higivaba papi numbri. Suure tõenäosusega võib see number sel aastal natuke kukkuda, kuna olen paari oma rahaveskit likvideerimas (Twino saab sule sappa) ja tõstmas valuutat korterisse, mis ei hakka kohe päris esimesest päevast üüri tooma. Samuti tulid 2018 lõpus paari eralaenu intressid, mis olid päris magusad ja tõstsid kogu aasta higivaba tulu numbri päris kõrgele.

11 – on see protsendinumber, mis on jämedalt mu aastatootlus ca 70k portfelli pealt. Ma tean, et oleks äge näidata siin siinuseid ja tangenseid ja excel lõhki analüüsida, aga no ei jaksa, noh. See aeg, mis ma tööl ei ole või millegi muu kahtlasega ei tegele, selle aja ma tahaks puhata ja niisama siin möliseda.

42 – on see number, mitu raamatut ma 2018 jooksul omale sisse kühveldasin. Olen ma sellest targemaks muutunud? Vaevalt. Saan ma selle numbriga seltskonnas eputada? Kindlasti.

2 – on see number, mitu põske mul häbist punased on, kui oma esimese aasta kokkuvõtet ja esimesi postitusi loen. Üsna mark on olla, kui sellist väljendit veel kasutada tohib… Ma siiralt imestan, et keegi siia üldse lugema jäi peale mu vabisevatel jalgadel tehtud esimesi õnnetuid katseid rahatarka mängida. Ägedad olete, pole midagi öelda.

1032 – on see number eurosid, mis mulle kogemata Elhavee Kasvukontole kogunes eelmisel aastal. Kuidas see juhtus? Jätsin iga päev ühe teikõvei kaputšiino ostmata ja kandsin need 3 kulli Kasvukontole. Selle portfelli saab mu veel eostamata laps kunagi endale. Miks ma selle konto omale tegin? Loe täpsemalt siit: https://rahakratt.wordpress.com/2017/12/11/tegin-omale-bitcoini-konto-ja-teate-mis-juhtus-taiesti-ootamatu-poore-mu-finantsides/

Viskan nüüd lõpuks aastate võrdlusnumbrid teie ette, mis peaks mõndasid ehk inspireerima…

Sääst:

2015 aastal oli Rahakrati keskmine kõrvalepaneku protsent 34,34%.

2016 aastal oli Rahakrati keskmine kõrvalepaneku protsent 41,93%.

2017 aastal oli Rahakrati keskmine kõrvalepaneku protsent 43,20%.

2018 aaastal oli Rahakrati keskmine kõrvalepaneku protsent 55,49%.

Sissetulek:

2015 aastal oli Rahakrati keskmine kuu sissetulek 1752,54 EUR.

2016 aastal oli Rahakrati keskmine kuu sissetulek 2574,38 EUR.

2017 aastal oli Rahakrati keskmine kuu sissetulek 3481,08 EUR.

2018 aastal oli Rahakrati keskmine kuu sissetulek 4202,5 EUR.

Higivaba:

2015 aastal oli Rahakrati passiivsete müntide kogus täpselt 11,27 EUR.

2016 aastal oli Rahakrati passiivsete müntide kogus täpselt 811,21 EUR.

2017 aastal oli Rahakrati passiivsete müntide kogus täpselt 2919,98 EUR.

2018 aastal oli Rahakrati passiivsete müntide kogus täpselt 7522,06 EUR.

Mida öelda 2019. aasta eesmärkide kohta? Keeruline. Nii keeruline ei olegi varem olnud. Igakuist higivaba pappi tahan loomulikult suurendada, aga ei ole selles üleni veendunud. Põhjuseks see va Peldikkorter ja siis tegelt plaanin  ühe korteri veel leida ja sisustada jne. Sellest on mul juba uue postituse draft pmst valma peaaegu. Kõigele muule lisaks arvan, et uus aasta tuleb majanduses ka veitsa tormilisem, seega hoian vöö peal ja pea kaine ja liiga ulmselisi plaane ei tee: põhiline, et varad säiliks ja edasi toodaks. Mingit 10k higivaba tahaks sihtida küll, aga taaskord – h*i teab, mis siin saama hakkab. Kui suudan tootluse 10% peal hoida, siis peaks rahakohver kasvama 100k peale, et 10k higivabalt teha. Ehk siis peaksin mingi painutamisega 30k oma praegusele 70k-le säästmiseks juurde leidma. Ei kõla liiga reaalselt, kui 1-1,5k iga kuu ära peita suudaks ja eelmise aasta kombel 7k investeeringutelt tuleks. Max ehk 20-25k teeks ära?

Või äkki peaks 2019. aastal hoopis rohkem eraelule keskenduma vahelduseks? Teeks mingi tite kellelegi (pooleldi endale, muidugi) ja investeeriks pärijasse hoopis? Ja äge oleks maraton lõpuks ära joosta. Või peaks üldsegi tagumikuprogrammi elustiiliks võtma nagu keegi staarjõusaalijanna Erna Husko: https://elu24.postimees.ee/6491224/enne-ja-parast-fitnesskaunitar-erna-husko-jagas-pilti-totaalsest-muutumisest?_ga=2.251445902.90219009.1546418463-140256599.1544529776

P*rseprogramm kui elustiil

Kui selliste suurte mõtlejate ja filosoofide poolt nii motiveerivaid intekaid lugeda, siis tundub enda elu tegelt ikka täiesti mõttetu.

Jälgi
Teata mind
guest
37 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Eluolust

A palju referral linkidega rahhi tuli?

rahakratt

Umbes 3kg.

Eluolust

Aga kuidas sul õnnestus 42 raamatut läbi lugeda?
Mis on su edu saladus?
Kuna mu eesti keel sakib täiega, siis I dare you to name every single one of them.

rahakratt

Mu edu saladus? Hahaa, mulle lihtsalt meeldib lugeda. Võtame sellise näite. Kui sa saaksid, siis kas sa tahaksid Tony Robbinsiga või Ramit Sethiga kohtuda? Ilmselt jaa, eks? No aga nüüd mõtle nii, et tema raamatu lugemine on nagu tema mõtete või monoloogi kuulamine. Ja kui see tuleb sulle tasuta või 20€ eest diivanile kätte, siis sellest on keeruline veel paremat ja motiveerivamat investeeringut leida.

Ma vb kõiki raamatuid ei loeks üles (kohe praegu), aga kui peaksin ühte soovitama, siis by far ma soovitan seda raamatut (see on mega õhuke ka!): https://www.amazon.com/Mans-Search-Meaning-Viktor-Frankl/dp/080701429X

See pole otseselt rahast, aga pigem rahulolust ja võimest hinnata seda, mis sul olemas on. Kui ma Mailis Repsiga magaks, siis ma sosistaks talle hommikul kõrva, et ta teeks selle raamatu keskkoolis kohustuslikuks.

Viktor Emil Frankl (26 March 1905 – 2 September 1997)[1][2] was an Austrian neurologist and psychiatrist as well as a Holocaust survivor. He survived Theresienstadt, Auschwitz, Kaufering and Türkheim. Frankl was the founder of logotherapy, which is a form of existential analysis, the “Third Viennese School of Psychotherapy”. His best-selling book Man’s Search for Meaning (published under a different title in 1959: From Death-Camp to Existentialism, and originally published in 1946 as Trotzdem Ja Zum Leben Sagen: Ein Psychologe erlebt das Konzentrationslager, meaning Nevertheless, Say “Yes” to Life: A Psychologist Experiences the Concentration Camp) chronicles his experiences as a concentration camp inmate, which led him to discover the importance of finding meaning in all forms of existence, even the most brutal ones, and thus, a reason to continue living. Frankl became one of the key figures in existential therapy and a prominent source of inspiration for humanistic psychologists.

rahakratt

PS. lugemise hind on see, et mina jällegi ei tea, mis toimus eile õhtul teleekraanidel. Ja ei koti ka…

Mikk Tagu

See Erna Husko on Natasha Crowni kõrval nagu tikk palgihunnikus… https://elu24.postimees.ee/term/563399/natasha-crown

rahakratt

Nojaa, aga no mida juttu ju Erna suust 😀 #butthead

k

Frankl on päris huvitav valik. Jordan Peterson loetud?

rahakratt

Ei ole loetud. Räägid sellest 12 rules vms?

k

See on jah vist see, mida üldiselt loetakse, teine on keerulisem. Ok, mõtlesin, et äkki Petersoni kaudu tuli Man´s Search For Meaning, kuna ta viitab sellele. Omalt poolt soovitaksin Nassim Talebi, nii üldisemalt kui investeerimisfilosoofilisest vaatenurgast.

rahakratt

Võtan ette, luban. Talebi tea, loen. Kiitus hüva nõu eest. Raamatusoovitused on alati teretulnud, et teid ka siin paremini tundma õppida.

Marti

Rahakratt vist suhtes ei ole? Kõrvalepanekuprotsent üle 55 on ikka karm näitaja.
Muus osas tubli töö!

k

Jajah, muidu tuleks ju mingi 70% ära, kui saaks “kooselukulud” kahe peale jagada.

rahakratt

Protsendi mõttes karm, jaa. Aga summades peaksin siiski vähem laristama. Mida suurem sissetulek, seda lihtsam on suur säästu% välja punnitada ju.
Tänan küsimast, Rahakratt kurameerib vägagi edukalt vastassugupoolega.

Cr@ckpot

Kui see kasvukõver %-ides sarnaselt edasi läheb, siis ei kulu kaua, et võid Jeff Bezose majapidajaks ja hommikuse omleti kokaks palgata. Ja paar aastat hiljem majapidajannaks – kindlasti eksisteerib summa, mille eest ta miniseelku selga tõmbaks. Ülejäänud elu elad vastavateemaliste sots meedia kanalite, piltide ja intervjuude müügitulust.

rahakratt

Kui Bezoste perekonnast pean valima, siis võtaks ikka pigem MacKenzie ju. Ei eruta eriti mingi negližees piljardikuul… Muidu head mõtted sul, aitäh. Lisan need oma eesmärkidesse.

hahaa

oot, mis Evelinil on tramp stamp või? 🙂

rahakratt

Saatsin ka kohe päringu: Presidendi kantselei vaikib. Aga pildid räägivad enda eest.

RahaAlpinist

Seda Frankli raamatut olen juba ammu mõelnud lugeda – aitäh, et meelde tuletasid 🙂 Läheb selle aasta eesmärkide sekka.

rahakratt

You will not regret, ma luban seda. Peaks ikka vist Mailise voodisse meelitama. Puhtalt ühiskonna hüvanguks, muidugi.

RahaAlpinist

Kuidas sul muidu õnnestus oma sissetulekuid sellises tempost kasvatada? Super! Kas head palga läbirääkimisoskused või pigem teenisid kõrvalt juurde?

rahakratt

Aitäh. Pigem ma panen kõrvalt, jah. Ma arvutan ühist potti ju ka oma numbrites, teisiti ei viitsi ja läheks keeruliseks. Minul sissetulekud = absull kõik sissetulekud. Ja blogi on kuidagi normullilt lendu läinud mingitmoodi. Kui ma nüüd järgi mõtlen, siis ma sahistan päris kõvasti töö kõrvalt, vb isegi liiga palju.

Rahaboss

Miks sul oma esimeste postituste ja aasta kokkuvõtte pärast mark on? Teekond on hästi kaardistatud:).

rahakratt

No seda jah, lihtsalt see alguse naiivsus on nii nummi. Lugesin teiste tegemisi ja kõik tundus nii lihtne: tahaks olla aktsiaboss ja korteriboss jne. A kui tegelt vaatad, et selleks tuleb 3 päeva nädalas tatart süüa ja läbi akna naabri telekat vaadata, siis jõudis reaalsus koju.

Eduard

Päris kiiresti sul kasvab see passiivse tulu number, tubli poiss! 626€ kuus oli mul täpselt 2 aastat tagasi, pean ka pingutama, et sa mu järgi ei jõuaks 😀
Mu eelmine aasta soov/lubadus oli saada igakuiselt vähemalt 2000, ning novembris sai täidetud. Detsembri number tuli ümmargune 2110, nii et ühelt poolt võib väga rahul olla, teiselt poolt aga lugesin Raha-Jaagu aasta kokkuvõte, ning sain aru, et arenguruumi mul on veel palju :/
Nii et selle aasta lubadus 3k passiivselt kuus. Ei tea mida selleks teha peab, aga tuleb pingutada :S

rahakratt

Ma enda lubadused kirjutasin just hetk tagasi kellegi teise blogis kommentaariks:

Ma molutan ka sel aastal rohkem. Eelmisel aastal elasin FOMO all ja tuiskasin ringi nii, et vahel koju ei jõudnudki ja pühapäeval vaatas alukatelt vastu kiri “TEISIPÄEV”. Ei saanud arugi, kuidas teised mu kalendri täis surasid ja ise eriti kontrolli selle üle ei omanud. See aasta aga lendab seevastu JOMO all – joy of missing out. Ise valin, ise otsustan ja ei jookse igale simmanile/seminarile/tantraõhtule, kui tegelt ei soovi ja isegi kui see kalendris kirjas on.

Ja teiseks meetodiks on mul iganädalane hommikusöök Rahakratiga. Ehk siis üks kord nädalas istun iseendaga maha ja veedan kvaliteetaega. Olen selle omale kalendrisse pannud ja pean tõdema, et üllatavalt meeldiv on Rahakrati seltskond. Soovitan!

No jah 10k higivaba tahaks ka ära teha. Ja 100k väärtuseni jõuda. Siis oleks nagu okei korraks.

Tann

Tere, Kratt!
See, et sa tubli rahakratt oled, ei tule üllatusena, aga et sa ka selline raamatukratt oled, tuleb üllatusena. Olen pikalt blogi lugenud ja arvasin sind hästi tundvat 🙂 Loed peaaegu raamatu nädalas. Keskmine eestlane ikka loeb mingi ühe raamatu ja seegi võiks olla värviliste piltide ja ilma tekstita. Aga pakun järgmiseks aastaks sulle ka eesmärgikandidaadi, et võid kirjutada mõne postituse seonduvalt loetuga. Sinu lugemuse juures tuleks kindlasti huvitav postitus ja ka kasulik nendele, kes õhtul eelistavad lugemise asemel telekast Malluka tegemisi vaadata. Sulle endale ka lihtsam ehk kirjutada, kui Repsiga sehkendama hakata 🙂

rahakratt

Yo, Tann!

Oled isegi väikestviisi raamatu-uss vä? Kui teema huvitab ja publik nõuab, siis muidugi võin kirjutada. Kunagi blogi alguses tegin raamatute ülevaateid, aga peale 3-4 motiveeriva finantsraamatu on mage uusi lugeda, kuna kõik kerivad sama mantrat – säästa, investeeri, ärka hommikuti kell 3:30, mine peale ärkamist neljaks tunnis jääkülma vanni, tätoveeri omale laubale mõni motiveeriv quote Harvey Specter’i repertuaarist jne. Ja siis oleks ka raamatute ülevaated igavaks muutunud. Ei ole arvanud, et muud raamatud siinseid huvitavad.

PS. Mul polegi telkut üldse. Pigem loen või jämmin õhtuti sõpradega või lähen kinno midagi eriti cooli vaatama.

Tann

Ma ka eelistan raamatut telekale, aga võiks rohkem tegelt lugeda. Finantsraamatuid olen ka mõne lugenud, aga üldiselt saab kiiresti poindile pihta, et rikkuse saavutamiseks tuleb palju vaeva näha. Ma ise väga palju vaeva näha ei viitisi, pigem mõõdukalt ja palju neid seega ei loe. Sinu soovitatud raamat tundub huvitav ja panin selle lugemist ootama. Ehk siis kindlasti võid ka edaspidi oma blogis mõnda hinge läinud raamatut kasvõi mainida, isegi aasta kokkuvõttes parima raamatu valimine on hea variant 🙂

rahakratt

Võtan arvesse. Mõte on kiiduväärt. Harva, kui siin blogis tarka juttu kohtab – seda nii postitustes, kui ka kommentaariumis…

Andres

Ma olen ka raamatu soovitustest väga huvitatud.

k

Raamatutest on ikka põnev lugeda, aga mitte niivõrd kokkuvõtteid, pigem isiklikku reaktsiooni, mõtteid.
Tegelt tahtsin küsida, millist tootlust sa üürikorteri puhul sihid? Pealiskaudsel kokkupuutel tundub, et müügihinnad on üürihindadel eest läinud ja üüribisnis liigkasumlik täna pole?

rahakratt

Arusaadav, võtan su soovi arvesse.
PS. Üürikaga on nii, et teen sellest tootlusest ja oma ideest eraldi loo. Ma ei tee seda projekti 100% raha pärast. Valisin korteri, mida ma tahaksin kunagi endale ja millel on isegi väike vaade linnale. Samamoodi valin sisse mööbli ja teen veitsa sisekujundust. Ehk siis jah, sellest ei tule tüüpiline üürikaprojekt, vaid pigem pensionisammas vms. Loomulikult pean kulude kohta excelit jne, aga ei jookse ostma kõige odavamat diivanit ja ei pane kööki priimust jne. Tahan teha sellest ühe ilusa ja kvaliteetse pesa, mida endalgi poleks häbi huvilistele näidata või kuhu tahaksin ise sisse minna. No näiteks diivan ise läks maksma mingi 800 eur ja tuleb paari kuu pärast Eestisse. See ei ole päris Sotka allahindlusprojekt, aga üle 10% tahan ikkagi teha, sest kasutan muid skeeme. Neist peatselt lähemalt.

I

Ei ole eriti inspireeriv blogi. Sest nii suure sissetulekuga pole mingi kunst raha kõrvale panna. Vaat kui oleks sissetulek 300-500 €, siis loeksin huviga.

rahakratt

Aa, okei, palun vabandust, et olen selle 3,5a jooksul teinud 1k eur sissetulekust 4k eur.

Eduard

Küsi Kristi Saare käest kuidas ta hakkas tavalise õpetaja palgast raha kõrvale panna ja investeerima, ning hetkel on ta portfell vist üle 100k praegu 😉

rahakratt

Maru kahju on sellest, et mida suuremaks numbrid lähevad, seda rohkem neid varjatakse. See punapeast Finantsnõid on väga tubli tööd teinud, aga enam ei näe numbreid.

37
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top