Katk, EKRE, kodulaen, gonorröa, kaelanahk jope luku vahel

Käesolev pealkiri on inspireeritud maailma kõige ebameeldivamatest asjadest, sest näita mulle laenusid armastavat finantsblogerit ja ma näitan sulle ilutulestikku nautivat chihuahuat. Või üldse ükskõik mida nautivat chihuahuat.

Täna räägime võlgadest ja selle liigi ühest kõige suuremast ja levinumast esindajast – koduvõlast. Või kas isehakanud investeerimisspetsialistina võiksin hakata kasutama väljendit koduvõimendus? Enne asja kallale asumist kirjeldan teile nobedalt lahti oma senise elu võla-CV.

Minu laenajakarjäär on olnud umbes selline:

  1. Kunagi ammusel pimedal keskkooliajal võtsin ma kuskilt X asutusest (ilmselgelt mingi “ametlik” koht ja “sõbralik” intress, kui ilma igasuguse sissetulekuta Clearasil’i-näole laenu anti…) 3 tuhat eeki võlksi. Mul oli seda raha hädasti vaja. Kordan: mul oli seda hädasti-iiii vaja. Selle eest ostsin ma omale ühe päris tuusa käekella, mis juhtis daamide tähelepanu mu vinniliselt näolt mu keeduspagetti meenutavale randmele ja mille seierid tantsisid fokstrotti vms, kui kella hinda arvesse võtta.
  2. Siis juba natuke rohkem valgustatud ajal andsin ma oma kolm veretilka, et õppelaenssi saada. Uskomatonta mutta totta, aga ma päriselt ka maksin selle rahaga oma koolimaksu ja siiani mäletan väga täpselt, millise edeva kupeega kooli rektor sõitis… aga jah, vaevalt, et seal mingi seos oli.

Ja nii ongi olnud. Kuni nüüd siis selle aastani, mil tõmbasin oma väärtuse korraks sajapaarikümne kiloga üles ja siis kohe kärmelt sama summaga miinusesse. Häshtääg KODUVÕLG!

Mis juhtus?

Olen käinud mitu kuud luuramas erinevaid arendusi ja valmiskortereid. Arendustel ringi timmimiseks on mul isegi isiklik valge ehitusmehe kiiver, kastiauto on veel puudu ainult.

Annan ausõna, et mitte keegi ei saa aru, kui kiiver peas objektile sisse lennata, telefoni kõrva ääres hoida ja keskendunud ilmega ringi käia – ilmselgelt tuli mingi võll kohale. Majadel on korraga peal mingi 17 firmat ja keegi ei tea, kes seal päriselt peaks olema, sest iga liistu paigalduseks on oma allhankija, kellel on omakorda 3 varustajat ja 2 järelvalvefirmat. Olen nii mõnestki keelatud aknast ja rõdult pea välja pistnud otsekui tõuk kapsa seest ning imetlenud kauneid vaateid linnale ja näinud mitmeid ehitusjärgus objekte niimoodi. Eriti äge vigur oleks veel Merko vms logoga kollane vest omale teha, siis ilmselt vaadatakse, et Olümpiku juht ja suuromanik härra Annus on isiklikult maa peale lihtrahva sekka tulnud.

Tema Kõrge(eba)ausus hr. Armin Annus

Pull kestis kuni selle ühe korrani, mil avastasin omale sobiva staabi. Võttis jala värisema nagu oleks unistuste preili minuga samale peole järsku sisenenud ja oleksin teda ukseavas või trepil märganud. Oi, see on kõikehaarav tunne!

Uuesti korterilainele tagasi nüüd. Kas ma kolin sinna ise ja saab sellest minu kauaoodatud isiklik tsitadell, kus paljaste naiste keskel kullast viinamarju süüa ja lusikaga otse pakist margariini õgida? Võimalusel mitte. Võimalusel otsin mõne heal järjel naiivse lumehelbekese, kelle vanemad on rõõmust rögisedes nõus mu ägeda kahetoalise eest mingi 1600 eurot vms sümboolset üüri maksma ja ise elaksin oma praeguses kohas edasi. Eks elu näitab, kas see päriselt õnnestub ka.

Nüüd panka raharaksu ehk edasi ei ole muud, kui parimad linnapõlvikud jalga sikutada, soeng kahte lehte kajakasse kammida ja minna nägu tegema, et ega mul tegelt võlga eriti vaja ei olegi… aga kui teil rahh niisama jõude seisab, siis sümboolse protsendiga võin osa sellest endaga koju kaasa võtta. Pankadel tundub täna raha olevat, sest paljude kodanike hoiukontod on punnis nagu tiined lehmad ja raha igavleb. Seetõttu tunduvad koduvõimenduse protsendid suhteliselt normaalsed.

Lugesin hiljuti Eesti Panga artiklit, kus mainiti, et keskmine koduvõla intress on praegu 2,5 prossa juures. Mina olen selles põlvkonnas, kelle paljud sõbrad said aastaid tagasi mingi 1 prossa juures kodukat ning seetõttu on minu nö ankur-number sealkandis. Kui müügis või turunduses tegutsed, siis ilmselt tead seda mõistet, aga kui mitte, siis soovitan ennast kurssi viia, et mitte nii tihti minusuguste kapitalistide käest pügada saada: http://changingminds.org/disciplines/marketing/pricing/price_anchoring.htm.

Seega kui nii võtta, siis 2,5 prossa tundub päris rets röövimine… räägib mees, kes rõõmust pakatava molliga ühisrahastuses eriti kõrilõikaja protsendiga laene annab, eksole. Igaljuhul kaks kuud pankade vahel shoppamist – Hoiupangast Ühispanka, sealt omakorda Hansapanka ja edasi Maapanka ning siis uuele ringile – ja minu intressiks sai lõpuks 1,89%. Win-win, sest minu meelest oli see natuke liiga kõrge ja panga meelest jällegi natuke liiga madal intress. Aga üks õige Eesti äritehing lõppebki ju mornide ja vihaste osapooltega.

Ei paista jahenemise märke…

Läbirääkimised pangaga on muidugi omaette teema. Ma läksin konkreetse pleisi ja kindla summaga ja mis arvate, mis oli pangatädi esimene küsimus? “Miks te rohkem laenu ei võta?” No mida hekki nagu aednikud ütlevad! Ma ei julgenud tegelt seda summatki ja mingi kolmekümneks aastaks võtta. Kust ma peaks teadma, mis aastal 2049 toimub?!?! Vb on selleks ajaks planeet Maa juba tulnukate ja Selveri iseteeninduskassarobotite järglaste poolt annekteeritud ja korteriga pole enam midagi teha. Mis te, majandusanalüütikud, selle peale kostate?

Mina oma uue maja ees, kuid Lumehelbekese asemel on toas hoopis Ehitusmees.
Fotograafias vajan järeleaitamistunde.

Loomulikult kavatsen davidattenborough’likult kõik tehingu kulud hoolikalt tulevaste põlvede jaoks dokumenteerida ja vaadata, kui suurelt on võimalik sellise kinnisvara skeemiga vastu püks… hõlptulu teenida.

Mis nüüd edasi? Pean nendesamade peopõlvikutega veel korra notarisse minema ja ühel hetkel objekti ametlikult enda omaks tunnistama. Aa, ja kõiki neid asju on ju ka vaja, mis ühe eesrindliku koduga kaasas käivad: titt, sohva, sõnajalg – eelistatult taime kujul, mitte Viivi kujul -, pann, potimusi, millega wc ummistusi likvideerida jne. Ilmselt saab enamus sellest listist Taaskasutuskeskusest paari euroga ära tuua ja äkki ongi potentsiaalsel üürnikul kodusem tunne, kui kasutatud pannil veel eelmise venna muna praadimise lõhna tunda on.

Paistab, et selleks aastaks tegevust jagub ning tundub, et 2019a jooksul lisakulusid muudkui koguneb, kuna projekt on minusuguse üksik-mässaja jaoks päris suur. Ajad on põnevad.

Jälgi
Teata mind
guest
22 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Nüri Vikat

Nagu aru saan, siis plaan on korterit eraisikuna pakkuda? Mida arvata “kodulaen pole üürimiseks mõeldud” laenuväljastaja arvamusest?

rahakratt

Pole midagi, lähen nelgid näpus pangadaame võluma ja sulatan nende vanad kivist südamed nii üles, et nad tahavad sinna lõpuks mulle ise sisse kolida.

Madis

Panga prouadele võivad nelgid meeldida aga pangale see asi vast pigem mitte. Lepingus on ilmselt ära märgitud, et nii ei tohi. Õnneks kirjutad sa siin anonüümselt ja nad ei saa ehk su salakavalale plaanile jälile.. ent kas sa mitte ei plaaninud sel laupäeval end avalikult tutvustada. Või oli sul muu kaval trikk kuidas lavale astuda? 🙂
Õnnitlused hea laenuprotsendi puhul! Ma ka hiljuti maadlesin kõigi pankadega ja parim mis sain oli 2.1%, kuigi olen eeskujulikult laenukõlbulik. Toomas Pisuke, oma uue pangaga õrritas 1.9%’ga veidi aga viimasel hetkel hüppasid alt ära

rahakratt

Eks laupäeval selgub, mis saama hakkab. Pead ise vaatama tulema. Vb tulen palja alakehaga, et tähelepanu näost eemal hoida? You never know.
Aga jaa, protsent on hea. Oli kõvasti liiklemist ka pankade vahel, et see ära suruda. Uued pangad tunduvadki paindlikumad nagu vettinud paberkõrred rummkoka klaasis, kusjuures.

Ets

Madis,ega pank seda hiljem tavaliselt ei kontrolli, kui sa õigeaegselt maksad.
Üks vihje – et teist korterit samamoodi kodulaenuga võtta, ütled et see korter jääb vanematele/naisele/õele 😀

rahakratt

Igaksjuhuks ütlen teistele, et ma näen selle Etsi kõiki andmeid ja meiliaadressi, kui ta siin kommenteerib. Tema täielik aadress on ets.laenuspets@seb.ee. Ehk siis Ets teab, millest Ets räägib ja ju teda saab uskuda.

põllupealse penthausnik

Ets paistab olevat mingi naga, kes ei mäleta aastat 2008. Siis sadas taevast selliseid kinnisvaraspetse rohkem kui jõululaupäeval lund. Ega naljapärast enam kõrghoonetel aknad lahti käi. Ets, poju, jäta meelde, et ainult juudid võidavad alati ja ma võin oma eesnaha peale kihla vedada, et sa pole väljavalitu.

rahakratt

See on vist tõesti esimene kihlvedu, mida ma ise näha ei tahaks. Veits tuli okset põske praegu ju.

AK

Mitu % oli sissemaks?

rahakratt

Mul oli sissemaksuks mingi X summa klotsi kokku kuhjatud, aga siis tegin selle peldikkorteri triki (vbl mõni märkas, olen sellest viimasel ajal kirjutanud veitsa) ja õnnestus nii filigraanselt asi lahendada, et Peldikule pandi hüpo ja sain sissemaksuraha hoopis sisustusele kulutada.

AK

Ok väga hea. Prindin teksti välja ja homme intressi nõudma.

rahakratt

No vot õige jutt nüüd. Võtsid paar pitsi sisse, jah?
Kui soovid, siis mingi paari soti eest ma võin muuta oma postituses intressi homseks päevaks 1,2% peale, et saaksid veel kõvema haamriga lajatama minna? Anna märku, kuhu konto nr saata.

Kaarel

Antakse kah igasugustele laenu. Tähendab krahh on lähedal.

rahakratt

Kratt on lähedal, tahtsid öelda? Aga ise ka imestan, jaa. Mina endale laenssi ei annaks.

kodanik

Mai saa aru, mis see EKRE sulle ette jäi, oleks siis pannd nimekirjas tripperist tahapoole vms. Ja paistab, et nööpidega mantlit ka ei jaksa osta.
Vihale ajavad sellised!

rahakratt

Ma kogungi nööpidega suurte poiste mantli jaoks raha ju. Vaesus ajabki vihale.

Eluolust

lol, EKRE fännid marus? 😀

rahakratt
Memmeke

Ma armastan sind, rahakratt! Sinuga saab ikka suutäie naerda ja sellisega tahab igaüks sõber olla ? Edu laenuga ja uue “koduga”!

rahakratt

Muidugi tahetakse siukse klouniga koos olla, kelle üle hea naerda on. Tänan heade soovide eest, võttis isegi korraks punastama, kuigi olen siuke suht julge ja otsekohene vend, muidu.

Sten

Hei-ho rahajõmm!
Blogist pole veel siiani välja lugenud, mis eriala ülikoolis õppisid?
Mis kasu sellest said?

Kõike paremat!

rahakratt

Mu ülikooli eriala on mu tänasest tööst sama kaugel nagu Vakra bakatöö originaalsusest, seega pole seda mõtet isegi mainida. Kasu sain niipalju kindlasti, et õppisin õppima, seoseid looma jms. Ja kui ühel päeval rudiment tiivikusse lendab, siis selle kraadiga mingi töö ikka kuskil ära räägib ilmselt.

22
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top