3 aastat tagasi ta sündis!

“See on poiss!” hüüdsin, kui olin istunud täna, või noh, tegelt homme, täpselt 3 aastat tagasi Männiku karjääris. Olin vabatahtlikult ujumas, mitte kivisussides sulistamas, ja mõtlesin, mis võiks mu elus järgmine projekt olla. Mitu suurt asja oli selleks ajaks lõppenud, otsisin uut tööd, vaevlesin uute eesmärkide leidmise kriisis ja nii sündiski Rahakratt. Nagu öeldakse: kellele ema, kellele tatar! Minule siis tatar ja uued väljakutsed.

Võin öelda, et mõtlesin päris pikalt, kuidas tänast päeva tähistada ja mida teile kirjutada. Laiskuse tõttu jäi selline lahendus, et refereerin teile oma kõige esimest kuu kokkuvõtte postitust, mis ilmus 16. august 2015. aastal. Enne veel mõned kiired bulletid (kuna ma teen seda postitust tööl, siis bulletite kirjutamine jätab pmst 100% alati mulje töö tegemisest), et mis mu elus selle kolme aastaga muutunud on:

 • olen kokku tassinud ca 60 000€ väärilise portfelli (peamiselt säästmisega, see on ikka kuradi oluline!) – 2015. aastal alustasin umbes 0 euroga Rahakrati ehitamist
 • olen teeninud kokku ühe Audi jagu ehk pea 9 000€ higivaba tulu, mille on toonud intressid, viivised ja muu sarnane katuseraha ja liigkasuvõtmine. Näiteks sellise Saksa esindustõlla olen omale kolme aastaga teeninud: http://www.auto24.ee/used/2873729. Muidugi ei plaani ma seda endale osta – müüja pole vist märganud, et numbrimärk ütleb auto seisukorra kohta nii mõndagi…
 • olen saanud käpa valgeks aktsiatehingute tegemises (2015. aastal ei saanud ma isegi aktsia mõistest päris täpselt aru) ja ostnud endale igas manti linnapealt kokku

 • olen tõstnud oma keskmise kuu sissetuleku 2018.a seisuga koos intressidega ca 4 000€ juurde (2015. aastal alustades oli see 1000-1300€ vahel)
 • olen leidnud korraliku pinu uusi sõpru ja mõttekaaslasi (loe: teisi rahahimuraid), kellega uusi avantüüre ette võtta ja vahel niisamagi klaasikese täiskasvanute limonaadi taga jaurata
 • olen leidnud Eesti Blogiauhindade jagamisel 2x äramärkimist
 • olen teinud väikestviisi koostööd legendi ja maestro Investor Toomasega ühe minu väljakutse raames: Rahakrati 1000 euro väljakutse
 • olen lugenud läbi mitmekümneid uusi raamatuid seoses investeerimisega, motivatsiooniga, targa töötamisega jms

 • vahetanud välja oma iPhone (kass, kes mul kunagi oli ja tänaseks käpad pea alla pannud on… nuuks) teise iPhone vastu (telefon, mis mul päriselt kunagi üks kõva eesmräk oli)

 • ilmselt veel 107 kasulikku faktorit, mis kõik hetkel ei meenugi…

Aga näiteks Kadri Simsoniga ei ole ma veel senini kohtunud. Sea-Teet ilmselt hoiab ka ennast mu blogi tõttu kenasti pinges ja valvel. Teet – kui sa seda loed, siis Kadriga lõuna lubamise eest pakun sulle vastutasuks töökuulutuse copy’t, mis sobib su sigalatesse uute inimeste leidmiseks: “Tule tööle, kui tahaksid olla üks meie seast!” Ahahahaha, get it? Seast? Hahahahahaaa.

Kolme aasta kohta pole selline list paha, eksju. Aga luban, et see on alles algus. Elu pole kaugeltki veel elatud ja mitmed eesmärgid on püüdmata. Mis ei tähenda, et ma hetkel õnnelik ei oleks… olen küll. Aga töö käib edasi ja uued eesmärgid vajavad seadmist.

Ja nüüd siis kerge retrospektiiv mu esimesse postitusse:

Pilguheit varasalve – juulikuu

Posted on august 16, 2015 by rahakratt

Selguse huvides deklareerin siin kohe avalikult ära, et Rahakrati hetkeline ehk blogi alustamise finantsseis on järgmine:

võlgasid mul ei ole;

väike reservfond on kogutud aga sellega ei toimu investeerimist;

igakuine sissetulek on palk (vahemikus ca 1000-1300 eurot);

kõik oma kulud katan ise, ei ole issi-emme lumehelbeke;

peamised abimehed investeerimisel on Tallinna börs, mintos.com ühislaenamise platvorm ja kinnisvara ühisrahastuskeskkonnad;

passiivseid ehk investeeringutes tulevaid sissetulekuid samuti veel ei ole aga see peaks juba augustis muutuma. Olen suve algusest väikese osalusega linna veemagnaat läbi börsi (võid aktsia kohta ise järelduse teha) aga seni pole vilju saanud noppida.

Rahakratil on 3 suurt eesmärki:

 1. teha iga kuu nii, et leiaksin kontolt vähemalt 1500 eurot;
 2. teha iga kuu nii, et 50% sellest krattima panna ehk investeerida;
 3. teha iga kuu nii, et krati toodav passiivne raha oleks 500 eurot.

Nende eesmärkide ühine nimetaja on finantsvabadussõda!

Kolmanda eesmärgi täitmisest hakkan raporteerima tasapisi ja ei tõmba endale kohe vett kaela, kuna krati karjäär investeerimisvallas on kestnud vaid ühe kuu.

Kahjuks pean pettumuse valmistama neile, kes siit börside siseinfot või kahtlasi skeeme otsivad. Kõik rahad liiguvad ausalt, maksud on makstud ja kõik Rahakrati otsused põhinevad mu enda teamistel, oskustel ja hinnangutel. Kõik siin blogis leiduv on meelelahutusliku eesmärgiga (vahel teen siin huumorit ka, muidugi) ja finantspädevus on mul keskmisele eestlasele kohane. Arendamistvajav, võib pehmelt öelda. Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga ega kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis olen väga rõõmus. Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada. Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles sel kevadel. Tuleb välja, et paar kuud olen teinud kodutööd, lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud. Esimese korraliku exceli ehitasin ka selleks missiooniks alles nädalajagu tagasi. Soovitan seda google drive’s pidada eraldi dokumendina, siis on hea pidev ligipääs ja saad jooksvalt kulud sisse kanda. Tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii usinalt käest libiseb?

Aga asja juurde. Ma juba tunnetan su suuri silmi, et hakata mu münte üle lugema.

Ja juba löön silmad maha nutuvõru suu ümber. Häbi, esimene Rahakrati blogi kuuülevaade ja juba pean minema kööki, et karistuseks oma väike varvas vastu tabureti jalga ära lüüa – minu esimene igakuine suur siht läks nö linadesse nagu ütlevad järelkasvu teha proovivad paarikesed.

Esimese eesmärgi põhinumbriks juulis oli 1408,29 eurot.

Sellest summast oli:

palk 1118,29

muu sahmimine 290 eurot.

Ehk siis oleksin pidanud ennast veel 91,71 euro eest kuhugi müüma ja sihist jäi puudu.

Teise eesmärgi numbriks juulis oli 32,66%.

Ehk sedakorda jäi puudu 17,34%. Asi on otsustatud – põhjus tuleb välja selgitada ja kulud ketti panna.

Teise eesmärgi raha jagunes osaliselt krattima aktsiaostu potti ja mintosesse. Rahalises väärtuses oli säästmiseks jämedalt 460 eurot.

Okei, kõik! Lasen blogi kinni lükata ja hakkan hamstreid pidama. Mõlema eesmärgiga läksin alt. Ma ei hakka rääkima, et juuli on suvekuu ja igal õhtul oli vaja kuskil suvetuuril erineva puu najal õlut juua ja vallatute p*rsevestidega kaasa jõmiseda.

Oeh, esimest pilguheitu varasalve jääb natuke morbiidne toon ilmestama. Kahest sihist põrusin kahega. Kolmandat veel ei arvesta. Aga kui ka see ei motiveeri, siis mis veel seda teeb? Pingutan, edaspidi tunnen ka avalikkuse survet, ja annan endast parima, et augusti pilguheit varasalve oleks juba parem. Miski pole võimatu, kuni pole tõestatud vastupidist, eks?

Jälgi
Teata mind
guest
26 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Ed

Palju õnne sünna puhul!

rahakratt

Kiitos-kiitos!
See tähendab aitäh soome keeles.

Kermo

Palju õlle!
Ega sa ei karda, et vastassoo esindajad võivad piltide järgi tuttava sõrme ära tunda ja paljastada sinu identiteedi ning kasutada seda väljapressimiseks?

rahakratt

Teen kraapsu! Ja kardan küll – mul on erakordselt ilusad näpud ja käed. Linnavahel kõnnin käed taskus seetõttu.

Pinsi Põlv

Kas sul Tallinna Vee positsioon on veel alles, mis sa 3015 soetasid? Kui ei, millal müüsid?

rahakratt

Jaa, alles on. Ma ei ole leidnud seda kanalisatsioonikaevu luugi pilti, millega oma omanikupilt ära teha. Tead kuskil Tlna kesklinnas mõnda?

Get Rich or Die Tryin

Palju õnne investeerimismaailma Stig. ( Mitte see laulja vaid ikka see valge kiivriga). Muide kas oled vasakukäeline ?

rahakratt

Tänan! Huvitav küsimus, ei ole tegelt vasaklane. Aga ma ei tea, miks telefoni just vasaku käega mugavam näperdada on kui paremaga…

Meelike

Kolme aastaga oled nii kaugele jõudnud, et see mis 2015a kõrvale suutsid panna 460 euri tuleb sul nüüd igakuiselt passiivselt…

… iPhone … :'(

rahakratt

Jaa, no peaaegu, jah. Eriti tõmbas igemed paljaks muidugi see esimese aasta eesmärgi lugemine, et 500 iga kuu sisse… esimesel aastal… oh, sinisilmsust 🙂
RIP ja üleriigiline (ka Tartu) 120-minutiline minutiline leinaseisak täna kell 12 aifõuni mälestuseks.

k

Järgmine 3 aastat tuleb suure tõenäosusega makro osas volatiilsem. Oled valmis?

rahakratt

Mis info sul on? Oled valmis jagama?

k

Seesama mis meil kõigil. FED on rahatrüki lõpetanud, Euroopa Keskpank tõmbab otsad kokku aasta lõpuks. USA pulliturust saab kohe-kohe ajaloo pikim. Heuristilisemad tähelepanekud nt uusarenduste hulgast linnapildis ja taksojuhtide sentimendist (vt ka ühisrahastus) 🙂 Majandus on tsükliline ja nagu herr Roosaare hiljutises blogipostituses ütles, ega tali taeva jää. Erinevalt tavainimesest ei ole investori jaoks halbu aegu. Pigem volatiilsus toob ehk rohkemgi võimalusi.

rahakratt

Olen suga täiesti nõus. Natuke isegi püüan ennast juba vaimselt sättida, et mingi finantspeks on nurga taga hiilimas. Aga puudu on lahendus. Kõik on mehed näpuga probleemile näitama, aga kus on see mees, kes ütleb, et vot see on päästerõngas?

k

“…kus on see mees, kes ütleb, et vot see on päästerõngas?”
Aga miks peaks ütlema? Ja kas sa kuulaksid? Ma väga ei usu, ja õigem ongi:) Sest parimadki analüütikud opereerivad tõenäosustega, aga garantiid anda ei saa.
Ja kui risk ära võtta, poleks ka rewardi ja mängu ilu.

rahakratt

Jah, mina opereerin talupoja rumaluse ja südamega. Eks see ole omad vitsad juba toonud ka.

Reti

Oh kui põnev lugemine, selle peale tahaks kohe ise ka hakata raha paremini kontrollima ja investeerima, aga see tundub lihtsalt nii keeruline…

Igastahes palju õnne! Blogi on põnev ja 3 aastaga oled päris palju saavutanud. 🙂

rahakratt

Keeruline? Okei, kuule. Võta nüüd kokku ennast. Minu IQ on umbes hariliku kodukassi omaga võrdne ja ma saan hakkama. Vaata, kui rookie ma olen. Siiski säästmises ei ole midagi keerulist, kui vaimselt valmis oled. Vaata mu esimese postitusi, sa ei saa olla rohkem kumm kui mina sel ajal olin – not possible.

Reti

Mõtlesin keerulise all pigem investeerimist nii aktsiatesse kui ühisrahastusse.. 🙂 Et kuhu ja kuna mõistlik oleks 🙂 Säästmises pole tõesti miskit rasket minu jaoks ning numbritega saan ka enamvähem hakkama 🙂

Igastahes loen siin su esimesi postitusi ja olen põnevil.. – tahaks, et oleks võimalik 5-10a jooksul palgatööst loobuda 🙂

rahakratt

Ega jah, alustada ei olegi lihtne, aga kui juba minema saad, siis on keeruline stopata. Küsid, et kust alustada? Mina kasutan mitut ühisrahastust ja kõiki julgen soovitada. Uusi portaale ei plaani juurde võtta, kuna ei jõua ära hallata. Seega soovitan ikka vana hea Mintost või Twinot väikeste summadega alustamiseks. Võid isegi mu soovituskoodi kasutada, et rohkem kasu saada.
Kui plaanid 5a pärast mittetöötada, siis pead küll hiljemalt järgmisel poole tunni jooksul uue eluga alustama. Või megamadalate väljaminekutega suutma 5a pärast elada…

Maksuamet
rahakratt

Nägin. Lugesin. Nutsin.
Krt, mul pole olnud ju võimalust oma viinerit tutvustadagi.

Sten

Natukene on veel minna…..

rahakratt

No pool veel vähemalt, jah.

Maarja

Tšau!
Jõudsin siiani lugemisega ja lihtsalt ei saa mainimata jätta, et kolme aastaga oled “lausa imesid” korda saatnud. Minujaoks isiklikult – kõige parem on lugeda, et ka “mees metsast” ehk “suvaline poetagune jorss” (OK, mitte niiväga “poetagune” kui pigem “kõrtsulauatagune”) suudab kolme aastaga nii kaugele jõuda, et paneb iga kuu nii palju “vasakule” kui teised “suvalised jorsid” kuus kontole saavad.
Raamatupidajate kuldlause on “Ära karda suuri väljaminekuid, karda väikseid sissetulekuid!” Seega see rida nimega “muu sahmimine” – mida see sisaldab? Kuidas sebida lisatööotsi? Mõni nõuanne äkki…?

rahakratt

Yo! Ise oled jorss. Ma pean ennast pigem õliks. Täna juba klass kõrgem õli!
Muu sahmimine on jah lisatööd jne. Alguses panin ikka nii, et magasin 6 tundi. Nädalas.

26
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top