5 aastat ja 1 kuu: pilguheit palgatöötu varasalve

Tuti-pluti, rahapuugid!

Täiesti märkamatult on minu esimesest kuust rahamaailmas saanud viis aastat ja kuuenda aasta esimene kuu. Seda ma ei oleks küll siin alustades ette näha osanud. Või noh, ma tean, et suudan nii mõnegi oma puudujäägi järjepidevusega tasakaalustada, aga ikkagi on imelik näha, kui kaugele ma pressinud olen ja kuidas elu muutunud on. Isegi palgatööd pole enam…

Jah, selle nimi on lifehack

Ühe loo all keegi kusjuures küsis väga õigesti, et kas ma kahetsen midagi sellel teekonnal. Vastus on kindel EI. Mul ei ole midagi tegemata jäänud vms. Kui, siis ehk ainult olen vähem sodi endale kokku ostnud, aga ma ei nimetaks seda küll millestki ilma jäämiseks.

Septembri kokkuvõtte märksõnadeks on suured kulud, Elhavee võlakirjade ostmine, väga tubli tööd tegev Estateguru meeskond, kus laenud laekuvad ja uusi projekte muudkui tuleb (!) ning ühe turske tootlusega ärilaenu kottipanek. Ning siit ka taaskord tõestus, et raha lihtsalt ei püsi mul käes. Kui veidigi vaba pappi on, siis olen nagu äsja mingi VKG miljoka kotti pannud kullakaevaja, kes nüüd LSD peal kingapoodi lahti lastud on. Kohutav.

Aga lähme parem koos mu rahakoti kallale. Kuu kokkuvõtted peaksid sisaldama vähem möla ja rohkem tõestust, eksole?

Järgnev pilt on alati kõige olulisem ja seda hakkan näitama alati võimalikult vara. See ongi blogi peamine eesmärk: saada higivabapapimiljokaks. Kes seni veel aru pole saanud, siis higivaba papp = see papp, mille nimel ei pea tööl käima.

Ega veel liiga palju keksida ei julge, aga 50k peaks selle aasta sees küll ära tulema. Vot sulle madalalaubalist magalarajooni rahavõlurit!

Järgmine teeviit näitab juba “Higivaba 50k” poole

Kui eelneva tabeli jäme keskmine võtta, siis olen teeninud Rahakrati aegade algusest iga kuu ca 758 eurtsi täiesti niisama (46264€/61 kuud). Ja see number peaks teoorias üle aja koguaeg kasvama. Rahakoti mõttes olen juba penskar valmis!

Jooksva aasta pilt on selline:

September tõi uut raha kokku 8 951.576€.

Siin sees on palk (jätan selle sõna siis edaspidi lihtsalt mälestuseks, kuigi palka ma enam ei saa), kõiksugu avantüürid, intressid ja muu higivaba rahh, liigkasuvõtmine, väljapressimised, alimendid, pistised, ettevõttega skeemitamine, juriidilised mahhinatsioonid ja kõik muu maksuametile huvi ja peavalu valmistav tegevus.

Kõigest kokku ahnitsetud rikkustest läks uue higivaba papi tootmise rattasse ligi 57.7% ehk umbes 5 165 euroraha. Oleks keegi öelnud, et mingi koronts siin mürgeldama hakkab, siis oleksin ehk 99% kõrvale pannud. Ja nii juba aegade algusest peale. Esiteks on praegu turul huvitavaid investeerimisvõimalusi, kui mune jagub, ja teiseks teeks suurem sulli tagavara meele rahulikumaks. Kes siin algusest lugenud on, see teab, et tagavara kogumine on üks mu nõrgemaid külgi.

Terasemad kriidid märkasid, et jube nadiks on kõrvalepanek jäänud, eksole? Jah, see tähendab ju teisest otsast suuri kulutusi.

Mis juhtus?

Põhjus on tegelikult lihtne: septembri lõpus saabusid korterite maamaksude ja tuludeklari nõuete tähtajad ja pidin need ära klattima. Juba kevadest oli plaan, et teen seda viimasel hetkel, et raha võimalikult kaua enda käes hoida ja õnneks oli meeles need nüüd ära tasuda.

Lisaks tegin mõned sellised pooleldi nagu kulud, aga pooleldi investeeringud ettevõtte alt, mida ei saa otseselt investeeringutena kajastada ja pigem olid need kulud, aga samas need olid väga vajalikud kulud, et teatud investeerinud ära teha. Ühe suvalise näitena võin tuua mingi sellise analoogi, et näiteks rendid auto ja käid kinnisvara vaatamas. Mingis mõttes on see investeering, kui asjaks läheb, aga samas ka kulu, sest ROI-d on raske mõõta. Siia ämbrisse sobib ka LEI koodi eest maksmine.

Jah, jutt on segane, aga varsti saan rohkem tausta avada, millega ma tegelesin ja miks nii segane määratlus seekord. Veidi kannatust.

Kolhoosiga on praegu nii, et enamus sealsetest varadest läheb alati uue raha järele ja plaanis on kuidagi neljas korter millalgi ära sahistada.

Muuseas, kui keegi siin veel oma kolhoosiga puseleb, siis minu kaudu saad mõnda aega tasuta SimplBooksiga arveldada, mis on väga laadna arvete loomise tarkvara: kasuta sooduskoodi “KRATT” ning sellega saab iga SimplBooks konto looja 3 kuud tasuta teenust.

Higivaba tuli septembri jooksul kokku 3 012.53€. Siin sees on ka blogi tulu, kuna ma kirjutan isegi interneti täis saamisel siin edasi. Või siis kirjutan vihikusse oma lugusid ja hakkan neid Raekoja platsil ette lugema vms. Muuseas, blogi alguses oli mu palk tänasest higivabast rahast väiksem ja see polnudki nii ammu, kui Rahakrati oma reite vahelt välja pigistasin ja tema nabanööri võtmetega läbi nüsisin. Midagi on ilmselt õigesti tehtud.

Nüüd järgneb mu finantskümnevõistluse higivaba edetabel. See on mul endal üks lemmikuid:

VANA TEKST (AGA NUMBRID ON SIIN ALATI UUED JA MU VÄÄRTUS ON KA SIIN!):

Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Augusti alguses teen ülevaate juuli kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.

Tänu teile, kes te ühe mu loo all mind virtuaalselt kiusama hakkasite ja narrisite, et teen oma tabeleid valesti, siis nüüd olen õppinud ja all on mu 4-aastase karjääri rahatabeli disain vol3. See on varasematest lihtsam, ülevaatlikum, tõesem ja mis peamine – ma saan selle otse blogisse kopida ja kokkuvõtete tegemine muutus mitme mindi jagu kiiremaks. Selle võidetud aja kavatsen pühendada magamisele. No ja see uus lähenemine tegi mind rikkamaks!

Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga, ei Raivo Heina (sest tema on kõige rohkem Rahakrati näoga, kui mul peaks pilti blogisse vaja olema) ega Finantsinspektsiooni poolt heakskiidetud ning ei kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis virtuaalne kõrge viis sulle. Alati võid ka enda mõtteid siin minuga jagada.

Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima 2015.a. kevadel. Olin tonnise palgaga õnnetu töötaja suvalises ettevõttes. Tegin mitu kuud kodutööd, lugesin, õppisin, kogusin kogemusi ja võtsin hoogu ning 2015. aasta suvest süüvisin tõsisemalt asjasse. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?

Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iset. Iseennast. Kuidasiganes õige öelda on.

Mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras. Sõuan tasa, et jõuda kaugele, aga mitte nii tasa, et aerud kätte ära mädaneks. Kõikide eesmärkide ja minu tegemiste ühine nimetaja on #finantsvabadussõda.

Järgneb väljaheide ja tule haara siit mõni reaalselt raha tegev soovituskood omale ligi. Hakkame koos bojaarideks!

Debitum Network

Mis see on: Tagasiostu garantiiga laenud ehk ühisrahastuse portaal, pärit Lätist. Intressid ca 8%-12%. Täitsa okei.

Boonus: Saad 10 euri boonust, kui liitud ja 250 kulli portaali kannad (see on kuu ajaga 48% tootlust). Lihtne viis rahhi teha!

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru. Või mine lihtsalt lehele ja kasuta seda koodi: 4MDWH

Estateguru.co

Mis see on: EstateGuru on juhtiv Euroopa investeerimisplatvorm, mis keskendub lühiajalistele kinnisvaraga tagatud laenudele.

Boonus: 0,5% boonust investeeringutelt esimese 3 kuu jooksul.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru või kasuta minu soovituskoodi EGU09006.

Mintos.com

Mis see on: Mintos is the leading European P2P platform.

Boonus: 1% boonust investeeritud summalt 3 kuu eest (4 kuu jooksul). Boonus arvutatakse 30, 60, 90 päeval peale liitumist ja makstakse välja reaalselt 60, 90 ja 120 päeval; 60 ja 90 päeval boonus leitakse vahepealse portfelli kasvu pealt.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Viainvest.com

Mis see on: An intermediary platform connecting borrowers with investors by offering safe and transparent investment opportunities. No service fees or hidden costs are charged for using the platform.

Boonus: 10€ tasuta boonusraha, kui investeerid vähemalt 50€.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Crowdestate.eu

Mis see on: Crowdestate’s on üle 32400 investori ja konkurentidest eristuv Euroopa kõrgeim keskmine tulusus. Investeeri kinnisvaraga tagatud, põhjaliku kontrolli läbinud projektidesse.

Boonus: “Meil boonust pole. Niipea pole plaanis kasutusele võtta ka.  Võid boonuseks panna, et kiire klienditugi (hehe). Ikka head, Crowdestate”. No vot siis. Omaltpoolt lisan, et korralik tootlus on ka boonuse eest Crowdestates.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Neofinance.com

Mis see on: Neofinance is large Lithuanian platform offering returns of 12-18%.

Boonus: teenid kohe 25€, kui liitud ja investeerima hakkad.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Flender.ie

Mis see on: Iirimaal registreeritud P2P portaal, mis pakub võimalust Iiri äridesse investeerida ja pakub 10+% intressi.

Boonus: 5% ekstra intressi esimese 30 päeva jooksul liitumisest.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Robo.cash

Mis see on: Robocash investment arena is an international financial holding within the framework of which consists of the company’s creditors of-Spain, Russia and Kazakhstan. Investment service offering investors loans that have been issued to those companies-creditors as part of the financial holding company composed by guaranteeing the full amount and the profit return.

Boonus: teenid kohe 5€, kui liitud ja investeerima hakkad.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Finbee.lt

Mis see on: FinBee lending and borrowing process operates online only. As a result, we have lower operating costs than traditional banks. Saved costs are passed on to lenders in a form of higher return on investment and to borrowers as lower interest payment. Managing risk properly, lenders can reach as much as 25 % annual interest returns.

Boonus: täpsustamisel

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Rendity.com

Mis see on: Rendity gives investors the opportunity to invest in high quality real estate projects in Vienna, the most liveable city in the world. New Investors profit from a €25 signup bonus as well as an interest rate from the first day of investing. By investing in real estate market in Vienna, Investors can secure attractive return rate up to 7,5% per year with a low capital investment.

Boonus: teenid kohe 25€, kui liitud ja investeerima hakkad.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

Reinvest24.com

Mis see on: Tänu ühisrahastusmehhanismile võimaldab Reinvest24 teil igas maailma otsas osta elu- või ärikinnisvara osakuid kollektiivselt koos teiste investoritega alates 100 eurost ja teenida kasumit rendist ja kapitali kasvust kombineeritult, investeerimisperioodi piiranguteta.

Boonus: 1% cashback’i investeeringutelt (kehtib kuni 03.06.2019). Ilmselt tuleb varsti uus kampaania.

Kuidas liituda ja boonust saada: kliki SIIA ja registreeru.

PS. Kui sulle meeldib see jauramine, mis siin blogis käib, siis tule jälgi kadedusega mu kröösuse elu Instas ja Fesaris!

Jälgi
Teata mind
guest
24 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Silver

Tahtsin küsida, et mida arvad selle hooaja rannamajast siiani? Kas jääb eelmisele aastale alla?

rahakratt

Kuidas seda tasuta näha saab?

Kristjan

Jutud käivad, et üks osalistest ongi Rahakratt. Aga milline….?
Näha saab Go3.tv, aga mitte tasuta.

rahakratt

Ma olen see laisklooma näoga piff. Varsti saan monoshow teha, ostan selle maja endale.

Silver

Aga ikka nii, et lähed sõbrale külla, kellel on olemas see maagiline go3

rahakratt

Sul on rikkad sõbrad. Aga mõte on hea. Ma imestan, et Vabaduse väljakul ühisvaatamist ei korraldata. Kus on meie riigi prioriteedid?!

FRA

Unustage ara see tasuline variant. Kas Eestis on veel toesti keegi jaanud, kes EI vaata Rannamaja Andrei Zevakini kanali kaudu?! Pean kyll ytlema, et ma jalgin seda sarja ainult Zevakini parast. Super tegija (Rahakratist 10a noorem), kellel pole contenti, mis oleks piinlik voi igav (sry, koik teised on valgusaastate kaugusel). Kui ta start upi kokku paneks, ma investeeriks kohe.
Tegelikult olete molemad omas klassis Eestis parimad, yks visuaalis ja teine tekstis. Peab ikka tunnustama ka.

rahakratt

Ma mölisen ise samamoodi, sellepärast tahaks originaali näha. Aga noh, esiteks juba teleka vaatamine on õhtuse hustlimise aja surm ja teiseks, maksta selle eest…!?!? C´mon. Kui tagurlik veel olla saaks, et teleka vaatamise eest maksta?

Financefreedom.eu

Tere Kratt, ehk viitsid mulle ehk lihtinimesele lahti seletada “Muude tulude” tulurea?

rahakratt

Yo, seda olen ma vahel seletanud ka: need on igasugu vahendustasud või boonused vms, kui mingeid diile/inimesi kokku viin ja mis minu higi ei nõua.

Kristina

Kas ainult 2 LHV võlakirja märkisidki?

rahakratt

Pole jõudnud uuendada, kokku peaks olema äkki 8tk.

Riho

Tere, kirjutan Teile esimest korda….
Kuidas on võimalik Mintoses 3000€ investeeringuga 45€/kuu teenida? Aastane protsent tuleb siit midagi müstilist (kui ma just komakohtadega ei eksinud?)

rahakratt

Tuleb ju ilusti välja, kui tootlus on 15-20% vahel. Ja mul on viide sees, et kuna võtan raha ära veidi Mintosest (korteri jaoks), siis uue kuu intress on eelmise kuu saldo pealt.

Hanna

Tere, tere! Äkki oled nii hea ja annad nõu, mis sinu arvates on asjalikum käik. Kas pigem iga kuu koguda maksimaalses väärtuses 3. pensionisambasse või hoida see raha kontol, et koguda kiiremini üürikorteri ostuks sissemakse kokku (ja et pank näeks, kui palju iga kuu alles jääb – ostujõulisus)?

rahakratt

Yo, mina ise olen üürika usku ja koguks sinna. Mul pole endal olnudki 3. sammast mitte kunagi, pole selleni jõudnud. Mujal on paremaid diile olnud, aga ma olen ka tavajorsist aktiivsem hustler. Kui siuke igav palgatööline oled, siis on 3. sammas jumala timm paigutus.

FRA

Pean ytlema, et su yleskutse Tiina Moisa muutumismanguks oli aarmiselt tulemuslik. Vaatasin, et pean oma kodupangas mingite tuletisinstrumentide jms segase kohta Mnemoturniiri kysimustiku taitma (oli kunagi selline noukaaja Mensa klubi koopia), mille tulemuseks sain havitava hinnangu. Pmst vaata, et ma jumala eest midagi ei ostaks. Vastuseks pangaroboti solvangule tegin teises, hoopis populaarsemas koduoue investorite pangas arve lahti ja markisin kahku, mida tahtsin. Kodupangal oli muidugi oigus, et ma mitte millestki mitte midagi aru ei saa, aga kui parast kirja sain, et enam-vahem sain, mis tahtsin, oli uhke tunne kyll. Kas ma sain netiavarust uurides oigesti aru, et tagasiostupakkumine tuleb tavaliselt panga poolt 5a parast?

rahakratt

Ma tegin sama testi ja kukkusin läbi. Ma ei saa aru, miks mina seda üldse tegema pean. LHV loeb ju siin ja näeb, et olen kõrvade vahelt tavaline keedumakaron. Aga logisin ka uuesti sisse ja tegin ikka kärmelt märkimise ära. Ei teagi, kas olla mures…
Tagasiostu kohta ma spekuleerida ei julge. Pärast keegi esitab mingi nõude mulle.

Boss

Tere, Kratt

Kas kõik sinu lepingulised korteri kasutajad tasuvad korrektselt üüri ja selles vallas pole probleeme olnud (kas käid ise iga kuu, kuvalda näpus üüri kogumas) ?

rahakratt

Yo! Maksavad, jaa. Siin on taaskord oluline hea maakler, kes üürinikele detailse skriiningu ja röntgeni (ning vahel isegi suguhaiguste testid) teeb.

Silver

Mida head Coinbases hoiad?

rahakratt

Bitti, ikka bitti. Ise ka ei tea, miks. Hea, et kunagi rohkem sisse ei pannud. Nii mõnigi tuntud ja päris arukas kuulus kohalik investor soovitas suuremaltki minna. Ei tea, mis seente peal nad tol ajal olid, et selliseid õpetusi jagasid.

Katriin

Kas kõik kolm korterit sai soetatud hilisemate investeeringute käigus?
Lugesin ühe postituse läbi kus oli sinu alustamise kulud/tulud ja seal tuli välja, et alustasid iga kuu 200 eurot säästmisega.
Investeerimisega hakkasin see aasta tegelema – balti aktsiad, kasvukonto, ühirahastu(Investly,mintos)… iga kuu proovin keskmiselt 200-400 investeerida. Plaan on ka tulevikus amzoni ja apple soetada.
Kaalun ka kolmandat sammast teha, aga pigem selline so so hetkel…
Korteri ostsin, muidugi pangalaenuga, eelmine aasta.

rahakratt

Yo, millest hilisemate? Aga jah, 3 korterit selle teekonna jooksul, ühega oli diil juba ammu ja soodsa hinnaga. Teised on tulnud hiljuti ja noh, tavapärase turuhinnaga, ma ütleks.
Ma alustasin 5a tagasi päris madalalt, just. Alles hiljuti viskasin oma töölepingu ära, mis mind viis aastat tagasi ühte konkreetsesse kontorisse aheldas ja seal oli mustvalgelt kirjas töötasu: brutosumma 1300€. Ehk siis alguses olid säästud napid, aga hakkasin mängima nende kaartidega, mis mul olid ja kui kulud olid kõik efektiivsusrehaga üle käidud ja tupik paistis, siis hakkasin otsima lisaklotsi. Tundub, et alustad nagu mina. Siin praegu näed, kus viie aasta pärast olla võid!

24
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top