Kas peost ninna elamine asendub peost suhu elamisega? Rahakrati kriiziplaan: 27 000€ on uus null ehk minu mõtted (elu kvaliteedi) languseks.

Kriis tuleb? Jah?

Ma olen nagu aru saanud, et kõik kutsuvad Kriisi ja kuskil on mingi kokkulepe tehtud, et ta tuleb. Ei jää ju minulgi siis muud üle, kui selgitada, milliste auklikust säästumaikast tehtud purjedega mina sellest tormist läbi seilama lähen.

Esimese asjana aga annan siin avalikkusse ees ühe lubaduse:

Minu jaoks on noo vähemalt aasta lõpuni 27 000€ uus nullpunkt. Ehk siis ma ei lase enda kontojääki nulli nagu ma effin 7 aastat investeerides teinud olen! Te ilmselt juba teate, et ma lihtsalt ei oska raha kontol hoida.

See. Ei. Ole. Okei.

Eriti mitte praegu.

Hetkel on mumst siuke tunne, et peab mõne purgi kompotti keldrisse panema küll, sest nii negatiivseid ilmaennustusi pole ammu nähtud nagu praegu välja hõisatakse. Ning lisaks sellele hakkavad juba paari päeva pärast päevad ka jälle lühemaks minema…

Loomulikult, kui ma selle Kroonlinna nulli uue taseme seadmise otsuse enda jaoks tegin (mul rohkem kontol polegi hetkel taaskord, kuigi just oli 80k ja põhjus selgub juuni kokkuvõtte postituses), siis nagu ikka hakkas välja ilmuma igasugu kaane ja puuke, kellel vants in a laiftaim võimalused mulle pakkuda on.

Ma ei vaata peeglisse. Ma ei vaata peeglisse. Ma ei vaata peeglisse…

Aga miks just 27 kaad, te pärite?

No te ei usu ilmselt, et ma oskan, aga ma olen siin veidi rehkendamisega tegelenud ning see loogika summa taga on selline:

  1. Kui tuleb Väike-Kriis, noh selline, et saab edasi härrade kombel peost ninna elada, siis jääb see summa puutumata ja ma elan nagu täna ning investeerin seda raha, mis mul mujalt sisse tuleb: kontserdid, nõustamised jms. Ja mingi hetk läheb ka see 27 mängu.
  2. Kui tuleb Päris-Sitt-On-Olla-Ja-Avastan-Et-Võibolla-Ei-Peagi-Iga-Päev-Sööma (kukuvad ära aktiivsed tulud), siis jääb see summa puutumata ja ma investeerin pigem napilt ning elan üüridest ja muudest higivabadest tuludest end iga kuu nulli. Aga võibolla on just siis õige aeg uut teenustega välja tulla lisaks oma praegusele Nullist Poolmiljokaks motivatsioonikoolitusele? Olen mitu kuud juba mõelnud hakata korraldama Tantralaagreid. See peaks kõnetama küll, kuna praegu on ju moes igasugu sisemise väe ja olge hoitud teemalised koolitused/ritriidid Eestimaa võsade vahel, mille eest küsitakse 700€ ja kus süüa ei saa. Ma teeks sama asja, et kükitame koos võsas ja süüa ei saa, aga hind oleks aind 600€. Mõtle – ainult 600€urot!
  3. Kui tuleb Ooo-Jeebus-Ja-Püha-Madafaka-Kust-Selline-Elukas-Välja-Lasti (kukuvad ära üürid ja muud higivabad tulud), siis ma elan selle 27k pealt pea aasta ära ja vaatan samal ajal, kas keegi mind veel tööturul tahab. Selle kriisi ilmestamiseks järgneb illustratiivne graafik, mis annab aimu, et tanklates ollakse Püha-Madafaka-Kriisi tõttu hindadest juba nii deliiriumis, et vaja on lausa uusi hoiatussilte:

Kui ma taaskord kõik oma kulutused kokku lõin, siis see 2kümne seitsmekas katab mu aasta ära või mingi 10 kuud umbes, kui normaalselt elada. Normaalne on kuskil seal peost ninna ja peost suhu vahepeal. Selle summaga maksan igakuiselt oma koduvõla ja muud kohustused ning vaigistan kõhukorinat, kui muusika kõvemaks keeramine enam ei aita.

Täna soovitan ma teil vägagi reaalselt samad arvutused enda rahakotis läbi mängida. Ja veel panna väike põks juurde ka, kui poodides hinnad ja pankades koduvõlad tõusma peaksid. Ehk kui sa täna kulutad kilo iga kuu, siis arvesta, kui kaua sa vastu pead, kui iga kuu kilo kakssada minema hakkab näiteks. Ükskõik, kui tuus investor sa oled, selline asi tuleb kõigil läbi mängida. Okei, ainult ühel eestlasel on see lubatud vahele jätta:

“Palun mulle paagitäis kõike”

Mis ma aga investeerimises teen? Hetkel ma midagi müüa ei plaani. Olen pikaajaliselt suhteliselt mitteradioaktiivset kraami kokku ostnud ja mu keskmised hinnad on sellised, et seal on vajumiseks ruumi veel küllaga. Ostude mõttes aga olen ootel – ma ei suuda lubada, et ma ühtegi liigutust ei tee ja kindlasti tekib huvitavaid võimalusi. Aga hetkel ma ei rabista. Et siis ärge palun helistage mulle oma ulmseliste plaanide ja võimalustega: ma istun NFT-s (Niigi Finantsiliselt Tupikus) ja olen ootel.

Mu mõttelaadile täitsa sobis mingis intekas loetud vabariigi rikkuselt (vist) teise linnu (H)Arakase kommentaar, kus ta ütles eftenile raha võtmise kohta, et nad ei hakkagi sellega kohe praegu midagi tegema, see on mõeldud sügiseks ja sealt edasi vaatamiseks.

Aa. Muuseas. Kui tanklate tabloodel numbrite kasv nii jätkub, siis varsti ongi reaalselt odavam peost ninna end tankida ja silmad krõllis lihtsalt joosta igalepoole, kuhu vaja.

Statoil pidi väidetavalt sellise “ergutuspunkti” Laagri bensukasse nende jaoks üles seadma, kes nädalavahetuseks Pärnusse lipata plaanivad

Mis mõtteid ise muidu saabuva potentsiaalse shitstormi kohta mõlgutate?

Jälgi
Teata mind
guest
29 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Enn

Inimene harjub kõigega,.Isegi poomisega: Alguses sipleb, kuid pärast jääb rahulikuks. Seega hirm hajub ja midagi rohkem hullemaks ei lähe, kui juba täna on.

rahakratt

No kui sa oled nõus isikliku käendusega oma öeldut tagama, siis viskan selle 27k ka kuhugi mängu nädala lõpuks.

Ronda

Millal Rahakrati NFT kollektsioon?

rahakratt

Nagu F*king Tegelt? Hea mõte! Ma ei tea veel.

Tiiu

Soojusta oma elamine ära. Nagu päriselt. Kohe hakkab õues väga palav ja su jahedas korteris/majas saab ka termokaameraga vaadata, kust raha välja voolab – sealt hakkagi pihta. Nafta ja gaasiga hakkab huvitav olema. Marokost ja Egiptusest midagi tuleb, aga Hispaania ja teised lõunaosariigid krabavad sealt kõigepealt endale ja mis üle jääb, tilgub ka meie poole. Laevaga tuuakse ka, aga ka need kogused pole võrreldavad vanasti torujuhtme kaudu tulnud kogustega. Pmst vaata üks ahjuküttega sõber, kelle juurde külmapakku minna. Osta (või nõelu terveks) villased sokid, pane vaibad oma raudkülma laminatparketi peale, lükka kapid vastu välisseina ja mine mehele (naine ei aita, meeste lihasmass eraldab oluliselt rohkem sooja).

rahakratt

Mulle kunagi üks lugeja siit saatis enda tehtud villased sokid, seega vähemalt üks asi on check. Head mõtted.

IP

Ühes osas on ju potensiaalselt lähenev kriis ülimalt ebameeldiv – inimesed kaotavad raha, raskused pere toitmisega, töö hoidmisega, arvete maksmise ja kõige muuga.

Samas on ju majandus olnud.. veider? Krüptobuum (ja fakt, et NFTd eksisteerivad..) näitab selgelt, et raha mis Covid-19 alguses süsteemi pumbati ei ole ehk kõige mõistlikumalt investeeritud (jättes krüpto välja siis ka ala kinnisavara maastik Eestis on kujunenud selliseks, et enamik, kellel on hetkese seisuga olnud võimalik laenu võtta on endale ka kinnisavara soetanud – tõenäoliselt mitte arvestades sisse potensiaalset töökaotust, inflatsiooni, euribori tõusu etc). Selles osas on antud post küll hiline, aga (loodetavasti) päris hea valgustus inimestele, kes ehk viimaste aastate najal on palju laenudele toetunud ja võibolla pisut üle oma võimete elanud.

Ehk siis mingis osas tore, et majandus natuke normaliseerub ja varsti äkki ei peetagi ahvipilte enam solid investeeringuks – aeg näitab, callin bitcoini 10k $ peale 2022 lõpuks.

rahakratt

Ongi parem Hilja kui Leida ju. Ma ise ka raputan omale tuhka (mitte vanaisa urnist siiski) pähe, et nii kehvasti sulli oskan hoida. Praegu on kuidagi tõsisemaks meele tõmmanud ja ei lohuta isegi kunagine Aramise konjaabli reklaam, kus tõsiste nägudega musketärid istusid ja kurtsid, et mingit meeleolu pole ning siis ilmus lahendusena Aramise pudel nurga tagant välja. Ei lahenda see Aramise sõõm küll midagi praegu.

IP

Musketärid? Need olid austatud Euroopa Keskpanga ametnikuhärrad 2016 aasta algul Euribori osas nõu pidamas. Kuulsin linnapealt, et Aramis olla alles nüüd otsa lõppenud – lubab suuremat pohmakat #KasTuleb5%?

Hustler

Hey Rahakratt! Tänud järjekordse meeldiva lugemise eest! Varem kommenteerisin üks kord ning appreciatisid mu ausat tsensuurita kommentaari nii palju, et jagasid seda teistega ja avaldasid ka omi mõtteid sarihustlimise teemal. Sellest on paar aastat möödas ning räägin, mis mind ees ootab nendel rahututel aegadel. Shitstrom mis on tulemas, tundub, et on real ning see torm tõmbab paljudel mitte ainult vaiba jalge alt ja katuse pea kohtalt, vaid ka põhja alt ära (loodan, et i’m wrong tho).

Niisiis, lugu selline, et olen veidi väsinud äri ajamisest meie mikrolinnaosas (aka Tallinn), sest muid linnasid meil tegelikult nagu ei olegi. Ma ei ole startupper ega online mees, seega tegelen enamasti kinnisvara valdkonnas ning veidi ka autode impordiga USA-st (jah, meie kütusehindadega on 5L mustangid, Challengerid ja RAM-id päris minev kaup siiski), seega Tallinn jääb mulle kitsaks. Elasin kaks aastat Poola väikelinnas (u 800.000 elanikku) ning elukaaslane on poolatar, seega poola keel suus C tasemel juba. Igatahes, olen kolimas Poola, et seal oma kinnisvara asja edasi ajada – suur riik, 40 mln inimest, pangad tahavad min. 20% sissemakset 20-25.aastase makseperioodiga, pea sada finantseerijat (parimal juhul on meil Eestis neid 7, kellest 4 on täiesti audis ja laenuhaldurit soovitavad pigem “investeerida lastesse” ja olla palgatööl nagu nemadki 1200 euri eest jne). Igatahes on meil tiigike nii rafineeritud siin, et on aeg sidurit tõsta ja gaasi vajutada.

Uurisin Poola turgu, otsin oma esimese vara cashi eest ja euro goes there way longer than here – 1€ siin on 1.5€ seal – they life is about setups they said. Well, seems to be. Poolas keskpank tõstis hetkel inflatsiooni pidurdamiseks intressi – nüüd siis juba keskmine intress laenu võttes 8% ja läheb kuni 12% välja varsti paariks aastaks. Mida see tähendab? Uut 2010 mis meil Eestis oli. Juba on hinnad langenud 10%, inimeste kodulaenud on tõusnud pea 2X, paniköörid müüvad vara juba ka 25% alla turuhinna juba ja ootame veel natuke, põhi saabub sinna poole kuni aasta jooksul. Ja siis ilusti all in oma soomlastest investorite ja oma cashiga. Edasi saab teha ameerika stiilis cash-out-refinance’it millest nad saavad ka väga hästi aru võrreldes meie pangapoistega ning tõusu ajal juba portfelli edasi arendada ja cashiga ostetud vara tagatistel võimendust kasutada. Ei ole ime, et Rootsi fondid ostsid hiljuti 100 MLN € eest kinnisvara ja plaanivad miljardini välja minna – ju siis näevad potentsiaali ja teavad mida teevad. Seega huvitavad ajad on tulemas ja kinnisvara on seal ikkagi kõvasti alahinnatud (mitte Varssavis, see on omaette müsteerium, sinna ei roniks), võttes arvesse, et elu on seal odavam kui Eestis ja tegustatel inimestel palgad samad või kõrgemad kui meil.

Nii, et on aeg sinna minna ja hakata oma portfelli edasi arendama. 30K€ ühetoaline ja üür 300€, ei tea, mulle sobib, võrreldes Tallinna 80K ja 400 jevrikut üüri. Ei tea kas selle kohta blogima hakkan, pigem ingliskeelne YouTube kanal, see vast oleks alles contect 😀 Tean mitut inimest isiklikult, kes Saksamaalt sinna investeerimise eesmärgil kolisid ja no ei kurda – kinnisvara, notarite, korteriühistute süsteem nagu meil, ainult teises keeles. 10 Tallinna suurust linna, rääkimata veel paarikümnest Tartu suurusest. On mida teha ning kohta jätkub kõigile. Igatahes, pikk jutt kehv jutt, seega vaatame mis sellest saab ning võib olla teen mõne update-i järgmise aasta alguses.

Keep going, äge blogi! 🙂

rahakratt

Vaata, kui hea, et sa elus oled, ma isegi mäletan sind, pan-Hustler!
Päris hea lugu. Teised, te lugege ka.
Aga täna see 80k korter ja 400€urot üür ei päde. Pigem on elatav koht misiganestallinnamäel juba 100k ja üür 575€urot. Kui tulevad, siis tulevad alla koos, ma usun.
PS. Sa peaks enda fondi peale mõtlema, küll leiaks siitki neid, kes sulle valmis rahhi kandma on, et sa selle Poolas ringlusesse laseksid.

Raino

Ainult, et Sakus pole Nestet 😀

rahakratt

Mine vaata Jaagu hoovi 😉

Lisett

Kiiresse tööpäeva üks tõsiselt naerukõkutusi tekitav üllitis 🙂
Lõppu jõudes tabasin end mõttelt, et lisaks kenasti kulgenud jutuhuumorile ajab naerma olukord, et kui sellises pekkis maailmas juba Rahakratt säästusid plaanib omada siis on olukord ikka kõige hullem tulemas (ennustatakse jah, aga vaikselt ikka loodad, et ehk pannakse mööda nagu tavapäraselt ilmaennustusega)
Ilmselgelt pole mõtet nüüd nutma hakata vaid naerda läbi pisarate ja täiendada jätkuvalt rahatagavarasid…

“Normaalne on kuskil seal peost ninna ja peost suhu vahepeal” -> otse vuntsi 😀

rahakratt

Ega kõvad mehed teevadki grammise juti, sest pool jääb karvasesse stangesse kinni tee peal.

Ilona

Minu keha, aju ja kaine mõistus tegid koostööd ja otsustasid kõige hullemal ajal töö tegemise lõpetada läbipõlemise tõttu 😀 Ehk enne sügist töötasu laekuma ei hakka ja puhata tuleb erinevatest säästudest samal ajal kui teised enda varusid suurendavad. AGA sellega on kaasas käinud samuti palju matemaatikat ja skeemitamist, et tagada mitte-nälgimine. Ja pagana hea tunne on, et isegi kui maailm otsast põleb, siis ma ei pea ohverdama enda vaimset ja füüsilist tervist ellujäämise nimel. Selles olukorras on mul ikka planeeritud rahad nii, et tühjaks ma ennast ei tõmba ja mingid varud (hullemal hetkel investeeringud :D) jäävad alles ja varuplaanid on olemas.

rahakratt

Need, kes naerda mökitavad, et noh, kõvad investorid, mis nüüd kriisis saab – no viimane kõrs ongi ju investeeringud meil. Neid ei tahaks vedelaks lüüa, aga nende olemasolu on üks lisakäik meil. Ikkagi hea tunne. Kui need aga tuleb siiski vedelaks lüüa, siis nii kasvabki Eesti rahvuskala palgalõhe: vaesemad panevad varad turule ja rikkamad ostavad ära. Ja ongi jälle uues buumis strardipauk sedasi nagu ühes Family Guy osas, kus esimese paugu peale lasti jooksma (rikkad) valged ja mõne aja möödudes teise paugu peale tumedamat tooni nahkadega pojad (vaesed).

Vitamiin

Ooii, kuidas olen sama mõelnud.
Olemas Tlna 2-toaline, mis on üürile antud, pluss mõned investeeringud ja säästupuhver hakkab jõudma 30k juurde, aga pole ikkagi julgust võtta aeg maha justnimelt eelseisvate keeruliste aegade pärast! Kuigi 27 a naine ilma lasteta ehk siis kohustusi ka nagu pole🤔
Aitäh, andsid siiski killukese motivatsiooni.👍😊

Ps, Rahakratt, kui nälg majas, võin heade ideede vastu midagi hamba alla anda. Mul sõja algusest tasapisi toiduvarude täiendamine teoksil 😄 ( Kusjuures olen juba hädalisi isegi saanud aidata 👍😄)

rahakratt

Kuule, 27 lastetu (ekre meelest siis raisku läinud põmst) elab 30k eest ju aastani 2044 vabalt.
Ma ootan neid asju juba praegu hamba alla, ma olen teile siin kohe ligi 7 aastat üksinda häid ideid trükkinud, kuramus!

Julia

Sa pole ainuke, kes nii julge sammu teinud! 😀 olen sinuga samasuguses olukorras ja nõustun, et läbipõlemine on kordades hullem tervisele, kui hambad ristis elu eest “tööl”, et masu jms 🙂 Ma tegelikult ütlen, et me oleme väga julged ja saaem väga hästi sellega hakkama ja ma usun, et pigem teeb see meile head ja edaspidi läheb paremaks 😀

rahakratt

Läbipõlemise mõjud on sul vabalt veel aastaid, seega kiidan takka, et õigel ajal korraks treadmillilt maha astumine on pigem õige tegu.

Kaja

No tänud paanikahoo tekitamise eest!
Kiire kalkulatsioon tehtud ja see leevendab veidi paanikat, et nii 8-9 kuud saaks rihma pingutamata hakkama, sealt edasi kelgutaks elukvaliteet allamäge :-/
Õnneks elan ahjuküttega majas, bemmiront tarbib vaid 5,5 l/sajale ja maja ümber on kaunis Saaremaa võss, kus vajadusel kügeleda ja mindsetti korrigeerida.

rahakratt

Sul on võss? Mega! Panen sulle kohe ühe meili, mul on üks ritriidi idee…

Monika

Mis ma just lugesin🙈 pean ikka silmanägemist kontrollima minema😂
*mindesetti

rahakratt

Et ei kõlanud usutavalt, et ma rahhi suudan hoida? Ei saa sind süüdistada.

Niff-Naff

häh, higivabalt kontole tulnu kaob sealt, kuid kurat, võtab otsaesise märjaks 😀

rahakratt

Hästi öeldud!

Agnes

Ma nii vana, et mäletan 2007-2008 aastat kus reaalselt mõtlesin, et kus mul see maakoht on, et seal kapsaid-kartuleid kasvatama hakata kuna the world as we knew it was going to end ja mis kõik 1000 häda veel pidi kõik juhtuma. Lõpptulemusena jäin küll töötuks ja veidi kõhe oli aga töötukindlustus aitas üle elada ning 5 kuud hiljem (ja no mingi 50 CV´d) leidsin uue töökoha ning algas täiesti uus karjäär. Korter jäi alles, laen sai makstud, toit poest ära ei kadunud ja peale selle töötuse kogemuse nagu mingit suurt mälestust ka sellest “never before seen horrible crises” asjast pole.

Kelm

Ei oska kohe üldse rahas istuda. Laadin gaasi/nafta aktsiaid, natuke hõbedat ja kaevandusi keskpika perspektiiviga. Õnneks mul selline amet millest ilma jääda pole tõenäoline.
Tavalised majandutsüklid ju. Kui närvid langust ei talu tehke omale ka paariaastane tsükkel, peale seda Wismar ja avastad taas end mulli ja külluse keskelt ning loodetavasti Putin ka selleks ajaks lusika nurka visanud

29
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top