Uued börsimõisted “emitent versus ipotent” ehk teretulemast Cleveron. Kas lõpuks ometi hakkab kodubörs vaikselt korda saama?

Kaua võib, ma tahaksin küsida?

Ega börs mingi Rahakrati blogi ei ole, et seal siuke sügisel toimunud tilu-lilutamine okei on!

Kuna ma tean, et te asjadest eriti palju ei tea, siis rahu – kohe selgitan teile need pealkirjas olevad majandusmõisted ka lahti, et te sellest postitusest aru saaksite.

Esiteks EMITENT. Kes see on?

Wikipedia sõnadega on emitent väärtpabereid müüv või välja laskev juriidiline või füüsiline isik. Selle tegevuse siht on oma äritegevuse rahastamine.

Vabandust. See oli ilmselt mu blogi 7-aastase ajaloo kõige raskem lause. Tunnistan, et ma ise ka ei saanud aru, mida sellega öelda taheti. Mu tähelepanu kadus sõna “väärtpaberid” juures ära.

Teiseks IPOTENT. Kes see on?

Kuna Wiki oli selle koha pealt tühi, siis tunnistan, et selle mõiste lasin ma ise just praegu majandusse ringlema. Teadmiseks, et ipotent on läbikukkunud IPO teinud või teha plaaninud juriidiline või füüsiline isik.

Tegin mõistetest paremini aru saamiseks teile taaskord ühe finantsgraafiku

Ipotentide kohta on lähitulevikust kohe kenasti näiteid ka võtta: mingi kohviubade firma, kummilindi firma, millega investorid hea nähvaka vasta näppe said, mingi Punktide firma, kelle tegevusele ja “edule” 12 aasta jooksul annaksin mina isiklikult 5 punkti (khmm…sajast…), kastiratta firma, kelle müüginumbrid on nii väikesed, et mahuvad nende endi rataste kasti ilusti ära jne. Saate aru küll. Mina neist ühtegi ei näppinud ja tundus õige otsus.

Mõned on toredad firmad, aga ma ei näe ühestki august, et minu raha seal õiges kohas oleks ja vaadates nende aktsiate hinna liikumist, siis see meenutab nn. börsikelku. Ma olen täna ikka korralikus flow’s, sest ka see on rahamaastikul uus mõiste ja panus minu poolt. Tegin selgituseks väikese joonise ka teile:

Harilik börsikelk – saab sõitu küll, aga mis suunas?

Aga nüüd positiivsete uudiste kallale!

Õnneks, ja tõesti veelkord rõhutatult ÕN-NEKS, on viimasel ajal börsile jälle kvaliteet tagasi tulemas. Kastaneid toovad järjest tulest välja sellised kogenud mängumehed nagu Metstak, Pehka ja Kullamäe LHV, EfTEN ja nüüd siis paramparaa Cleveron Mobility.

Jah, Cleveroni kohta ei saa veel pead anda, et nad ribadeks märgitakse ja ega see ei olegi tervislik, kui mingi x47 ülemärkimine toimub. EfTENlik ja Elhaveelik tervislik ülemärkimine on aga küll okei ja võiks ära tulla. Äkki on inimestele kohale jõudnud, et börsil võiks mängida siiski pigem pikka mängu ja huupi spekuleerimine jätta ahvidele.

Ma olen kõiki eelnimatatuid kokku krabanud ja päris varasest ajast olen ka Cleveroni omanik (see pakiautomaatide biznez). Selles mõttes on päris hea rind kummis tunne linnavahel ringi patrullida, kui selliste firmade kaasomanik olla.

Oma nutsaka lükkan nüüd Cleveron Mobility poole samuti teele. Miks? Põhjuseid on mitu. Üks neist on muidugi see, et Eesti asi ja kuidas mööda vaadata pundist, kes ühe korra on juba üle maailma läinud oma ettevõtmisega.

Muidugi mulle meeldiks, et kui CM-i saaks odavama hinna pealt ja mulle meeldiks maksvate klientide olemasolu. Samas on see kõrgem hind jällegi okei, kui juba omanik olla, eks ja samuti ma tean, et isegi selle aasta müügitoru on soe ja uudiseid on tulemas – üks ingel mainis oma facebooki postituses näiteks DPD nime. Aga peamiselt läheb ostuks ikka seetõttu, et harva, kui midagi ägedat ja suure potentsiaaliga pakutakse ja eelmisel aastal tundus, et nn päris äribosse (need, kes veel nööpidega särke oskavad kanda ja kelle rahvusvaheline kogemus ei piirdu Fiverrist sotsiaalmeedia kujunduste tellimisega) avalikku pakkumisse enam ei tulegi. 2021 sügis jättis mulje, et edaspidi ongi börsigongi tagumas kootud mütside ja kapuutsiga dressikatega vanad (sorri, noored). Lisapunkte andis koer tiimi pildil. Eriti äge, kui mingi naljaamet koerale veel antud oli: tšiif häpiness ohvitser vmt.

Nüüd te mõtlete kindlasti, et Cleveron on mu suu raha täis toppinud ja selle postitusega olen oma netoväärtuse duubeldanud. Nii hästi kahjuks ei läinud. Küll aga sain veidi jäätise raha suveks küll, sest üks nende pealik ilmus isiklikult mu postkasti ja pakkus diili. Tsiteerin enamvähem täpselt “kui sa viitsid enda mõtteid kirjutada meie ipo kohta, siis see oleks päris äge. Meie eesmärk on saada kõlapinda, et kellelgi võimalus kahe silma vahele ei jääks. See, kas sa tambid meid mutta või kiidad taevani, on juba su enda otsustada”. Ja siis jagati mulle investor decki ka. Suhtumine on õige. Mul on siin postkastis poole väiksemate äride juhid poole ülbemad olnud ja kiidulaulude tellimusi sisse andnud (edutult).

Mul päriselt ongi postkastis võrdluseks ühe eelmainitud ipotendi kiri, kus ei olnud normaalse enesehinnanguga ettevõtjatele omast sõbralikkust ega jah, mitte humbleness´i varjugi. Pigem oli seal nõudmisi ja ähvardusi. Saate aru, jah? Huumor, lihtsalt. Siin tuleb selgelt välja ikka suur erinevus nende vahel, kes teevad head asja ja oskavad inimestega (tuvidega) suhelda vs need, kes on lihtsalt prõmmivad ja pauguvad postkastis, et nende kohta ei tohi jumala eest midagi halba öelda, sest see mõjutab ipo tulemusi. Ofkoors, et mõjutab ju! Huvitav, et ostmisele mõjutamine nende meelest OK on, aga ettevaatlikkusele mõjutamine mitte. Go figure.

Teie teete enda otsused ise, keda ja miks märkida, eksole. Mina sihin neid, kes potentsiaalselt mingi päris probleemi ära lahendada tahavad ja kui veel äri suurelt käimas pole, siis olgu tugev tiim ette näidata. Ma sain enda eeltööd tehes teada, et näiteks pakiveos on juhi kulu kuni 80% teenusest. Wtf, onju?! Cleveron suudab väidetavalt ühe operaatoriga kuni 10 isesõidukit kraavi ajamata õigesse punkti liigutada. Ja see oli vaid 1 valupunkt, mille siin ära saaks lahendada.

Näete, Eestist tuleb ikka tigedaid asju küll ja ei ole põhjust hädaldada, et kuidas järgmisele potentsiaalsele säästuhärjale (ühe sarvega versioon) ligi saaks. Need kodumaised mehed on siin tõestanud, et oskavad piiride taga uksi lahti teha ja õigete laudade taha saada. Seega kõik eeldused tiimil on nagu olemas ja sarnaseid (kliima)probleeme lahendavad nt ka Tuul ja Ampler, mille omanik on samuti päris hea tunne olla.

Jälgi
Teata mind
guest
5 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Tesla
rahakratt

Eks nii on, et mida otsingusse paned, seda leiad. Googelda nt retail store bankruptcy ja leiad infot, et mõni jaepood paneb uksed lukku jne. Kui üks “mängija” lahkub, siis see ei tähenda, et mäng läbi on. Proovi otsingusse panna veel CM konkurente, nt Nuro, Udelv, Neolix jms. Mis infot tuleb?
Pluss veel on võimalus täitsa otse ka küsida, miks CM parem on: https://www.facebook.com/events/591703478844035/?ref=newsfeed

Tiiu

Ja siis on veel võimalus vaadata, MIKS pankrotimenetlus algatati. Kas polnud nõudlust või esitati börsile valeandmeid. Insider tehingu kahtlus?

Kelm

Rohkem kui nädal on su postitusest möödas, kommentaare sama vähe kui Raha Jaagu blogis. Tundub, et oled uude liigasse murdnud, pööbli kadedus ei luba enam kiita.

rahakratt

Oh eära muretse, instas käib piisav kiidulaul, et oma ego toita saaksin!

5
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top