“Lp. Rahakratt, teie pensionisamba väljamakse avaldus on vastu võetud”

Hola, mu kallid liigkasuvõtjad ja sendišaakalid!

Kas ma tõesti pean terve pika postituse kirjutama või saite juba pealkirjast aru, millega ma hakkama sain? Ma tean vastust, tegelikult. Ja ma tean siin teie vaimset taset, seega jõudu uue postituse lugemisel.

Enne, kui te tormate sama tõuget tegema, siis lugege see lugu läbi. Saage kaineks. Ja lugege veelkord läbi. Siis mõelge natuke aega. Lugege veelkord ning alles siis tehke enda otsus, sest samba lammutamise teema on sama populaarne kui Margus Kurm oma pundiga Estoniat lammutamas… ja väga tore, et te selle teema mängu tõite, tänan! Esiteks, mida f*kki nagu hauarahu Estonia juures?? Kui mingi lasteaed kuskil maha põleb, kas siis räägime ka, et ärme parem torgi, valame käbe betooni ja las hinged puhkavad? Või lennuõnnetuse juurest lükkame uurijad eemale, et kuulge kutid, paneme betooni ümber ja las rahvas puhkab. Mida nagu..?!?

Ok, vabandust. Ma käisin ja rahunesin maha. Aga ärge, palun, ajage mingit hauarahu juttu. Või püha (pensioni)samba juttu, et ma seda lammutada ja sinna sisse vaadata ei tohi. Ma kohe selgitan, miks ma arvan, et ma tohin. Peale selle, et see on MINU raha, mida MINA ISE hallata sooviksin…

Lisaks veel lühidalt sellised punktid:

  • ma olen täna ca 35-aastane ehk siis ajani, mil olen kohustatud kandma täistallaga Selecti kataloogist tellitud kingasid, saama jõuludeks kalamaksaõli ning istuma argipäeviti igavusest ja kergelt pissi järgi lõhnava nässina erinevate arstikabinettide uste taga, on mul aega ca 30 aastat
  • ma olen täiskohaga elu hammasrataste vahel ehk töötu ja juba ammu ehitan ise oma sambaid, mida juba enne pensionäriks saamist vaikselt ekspluateerida plaanin ning teise sambasse juurde ei kogu praegu
  • ma tegelen üsna aktiivselt ja agressiivselt (ja vahel isegi edukalt) ise investeerimisega ehk siis see maailm on mulle törts tuttavam kui võibolla sellele klemmile, kes kogu oma 21. sajandi investeeringud selle aasta septembris korraga ära tegi
  • mulle on oluline, et mu investeeritud raha tooks mulle regulaarselt midagi tagasi ja ma ei peaks ootama 30 aastat, et siis keegi mulle kogu alginvesteeringut ja väikest tootlus palukeste haaval andma hakkaks
  • mul on päriselt plaan, mida selle rahaga teha ja kuidas ta kohe teenima panna (ja mõnevõrra juba kogemusi sendimaastikul off-roadi sõitmisega)
  • ma ei ole nii rikas, et lubada endale 5% tootlust nagu mu sammast haldavad profid haldurid mulle koju tuua suudavad… isegi mu Elhavee Kasvukonto on väga leebete fondidega valitud ja +28% hetkel, nooomaeitea
  • mul on teises sambas päris arvestatav klots (ikka selline viiekohaline summa ja see ei alga mitte just number ühega), millega saab päriselt mingi korraliku liigutuse teha – paari kilo pärast ma ei hakkaks higistama
  • tulumaksu maksan ära ja ei hädalda, sest seda ma oleksin ju muidu aastate jooksul nagunii maksnud – nüüd tuleb see lihtsalt korraga ära anda niiet so be it
  • esimene ja kolmas sammas jäävad mul alles
  • mul ei ole absoluutselt mitte mingit kindlustunnet, et mõni järgmine valitsus seda varianti jälle kinni ei keera või mõni valitus üldse pensionit ära ei tühista või ei tõsta pensioniiga 106 aasta peale vms. Vaadates nende 101 tüübi taset, kes riigi asju ajavad, siis ma siiralt usun, et lasteaed suudaks paljude asjadega paremini hakkama saada kui nemad. Kui kallitele rahvasaadikutele mõni ülesanne anda, siis saab sellest tavaliselt midagi sama normaalset nagu see lõhesupi retsept siin
Üleküpsetatud lõhe ehk Nutella, head isu!

Kindlasti leiaksin siia veel mõne mõtte ja põhjuse, aga jah, nii on. Esimese lainega ma kaasa ei jooksnud, sest polnud enda plaanis kindel. Nüüd on juba ettevalmistused tehtud, et pensioniklots ise ära paigutada ja selle pealt ikka suht kohe teenima hakata ja seda igakuiselt. Miks ma peaksin siis ootama 30 aastat, et peale seda ilmselt vähem saama hakata?

Ma ei tea. Võtan seda kui väikest nitrot enda portfellis ja kütan kuniks jaksu on ega jää ootama selle summa (mitte)kasvamist kunagi kauges tulevikus. Hetkel tundub, et see teine sammas nüüd liiga palju ka ei mõjuta mu rahasid pissilõhnalises tulevikus:

Pinss ilma teise sambata
Teise sambaga

Jah, palun vaielge kommentaariumis mulle vastu või midaiganes. Mu meelest 180 eurone vahe ei ole küll selline, et ma täna hoiaksin mingi 20+k kuskil niisama hulpimas, kui mul on konkreetne mõte, kuhu see rahh kasvama panna ja enda netwöörthi kiiremini milli poole upitada.

Kõigile ma seda otsust kindlasti ei soovita. Kui sellest loost ei paistnud läbi, et mul on päris põhjalikult asjad läbi mõeldud, aga sul nii pole, siis ära sina enda sammast õhku lase. Vähemalt ära kiirusta sellega.

Kui plönn nüüd 2022 mai kuus kohale jõuab, siis seda võin öelda, et mu plaan on ikka vana hea kinnisvara lõhnaga. Aga ei, mitte lihtsalt järgmine üürikas. Pigem üks natuke huvitavama nurgaga projekt. Sellest räägin õige ajal, sest enne muneb ja siis kanab kaagutab, eksole. Kinnitust annab seegi, et erinevatel kinnisvarauudistel silma peal hoides tuleb välja, et viiekohalise summaga saab vägagi erinevaid kv projekte ellu viia:

Lege kommentaar moorilt endalt: “ma ei näe midagi halba”
Vabandust, aga… no p*rsse küll, kas annaks veel rohkem tuima panna?

Samba lammutamise miinused?

Nooo, kui plaan näiteks muutub vahepeal, et mis siis saaks, onja. Ega siis ei saagi midagi, mingi koha ikka vast leian, kuhu see nuts torgata ja ise samamoodi 5 prossa teha… või natuke rohkem. Ilmselt juba paari normaalsema koduturu aktsia vahel summa ära jaotades on võimalik pensioniproffidega sama tootlust teha.

Kui turg kukub ja ma raha kaotan?

Jällegi, nooo, siis see sama turg kukub ka fondihalduritel ja polegi midagi teha. Praegu ma olen ju samas seisus, et kaotan, kui turg kukub ja ma olen selle riskiga arvestanud. Ma pigem imetlen nende inimeste terasest palle, kes lihtsalt palgatööl on ja arvavad, et see on kõige turvalisem asi ever. Usu mind, ei ole. Sul pole aimugi, millal keegi kuskil ülemisel korrusel personaliexcelit vaatab ja otsustab, et ok, see positsioon on meil varsti üle ja sind ülendatakse kliendiks. Mõtle sellele korra.

Ma usun, et olen siin juba endale tõestanud küll, et ma pole see mees, kes oma pensioni Ülemiste sambasse viib. Kuus aastat järjepidevat kogumist ja investeerimist võiks mingi kindluse anda, eksole. Kui mingi eriline piss pähe ei löö, siis jään edaspidigi lootma enda järjepidevusele ja investeerimine on praeguseks mul juba nii harjumuseks muutunud, et eriti ei oskagi nii olla, et mõnel kuul ühtegi liigutust parema homse nimel ei teeks.

Ahjaa, loomulikult tuleb ka väike treat endale selle raha eest:

Kingad jalga ja sambat tantsima!

Edit: ma kaalun ka veel PIK varianti, kuna ostan nii kinnisvara kui aktsiaid. Võibolla tasuks siis pensionirahaga osta aktsiaid ja muu rahaga kinnisvara. Praegu teeksin muidu ju vastupidi.

Jälgi
Teata mind
guest
46 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
S.P.

Muidu, kolme dekaadi pärast on 75 uus pissilõhnaline 65, seega ilustab see su väljavaateid veelgi.

rahakratt

Pigem usun ka, et see lävi tõuseb, mitte ei lange. Juba praegu on rekordarv töötajaid, kes ühte pensionäri peab üleval pidama. Süsteem on nõrk, vajab muutust. Ja kuna ma ei tea, mida ja millal muudetakse, siis sikutan klotsi välja praegu.

Kristel

“Enne, kui te tormate sama tõuget tegema, siis lugege see lugu läbi. Saage kaineks. Ja lugege veelkord läbi. Siis mõelge natuke aega. Lugege veelkord ning alles siis tehke enda otsus…”
Väga mõtlemapanev!

Mnjah..pani mõtlema küll 😀
Ma lähen saan nüüd kaineks..aga võibolla juba olen.

rahakratt

Jah, kaine peaga on maailm hoopis teistsugune. Kõik on palju õelamad.

Sven

Tekst ok, aga peamiselt thx, et Selecti kataloogi meelde tuletasid. Olin selle juba täiesti ära unustanud.

rahakratt

Poleks pidanud enda tellimust tühistama. Mul käib senimaani.

16a teises sambas.

Kandsin PIK kontole oma tänaseks kogunenud 2. samba raha, läks S&P 500 indeksisse. LHVs on selle aasta lõpuni manuaalse ostu tehingutasu 0,1% ja S&P aastane haldustasu 0,07%. Aktiivne valik on vana 2. samba indeksfond ja sinna laekuvad igakuised maksed endiselt edasi. No ei saa aru sellest tulumaksu riigile kinkimisest. Minu jaoks on 2. ja 3. sammas indeksfondis (üsna) turvaline tagala, juhul kui õnnestub sammaste väliselt investeeritav kapital õhku lasta.

rahakratt

Aga kui mõni valitsus pensionisüsteemi ära muudab?

Seramis

Aga kui valitsus aktsiad ära keelab?

Need asjad ei käi hetkega. Saad 2PS’i välja võtta ka siis, kui valitsus hakkab PS seaduseid muutma.

Eiko

Olin kindel oma otsuses, et loen sinu jutuvada kõik aastad lõpuni, Annan teada ja siis aasta pärast kirjutan.
Nüüd loen, loen uuesti, siis uuesti , Kurat, kas ma olen ise selle jutu kirjutanud. Ei mäleta. Vb on ikkagi olemas see mina number 2, keda ma ise pole kohanud, aga paljud minu sõbrad on teda näinud.

rahakratt

Blogi autor on anonüümne, aga mu teada sina see küll ei ole. Ma ei tea.

Pipi PIKsuk

Kuna su blogil on miljoneid lugejaid ja copycat’e, siis leian, et vastutustundlik oleks see töötuks olemise aspekt kõige esimesena välja tuua ja veel mitu korda rõhutada.

St, kui sinul positiivse stsenaariumi korral II sambasse lisaraha niikuinii enam kunagi ei tiksuks, siis piirdub lõiv tõesti ühekordse tulumaksuga.

Mina kantisin oma samba sisu PIKile, kuna sellel saan teha praktiliselt samu tehinguid, mida tavalisel investeerimiskontolgi teen, 2% kinnipidamist brutopalgalt ma ei märka, ning lisaks paneb riik omalt poolt 4% juurde, mis mu sambast lahkumisel kohe korstnasse (loe: praegustele pensionäridele) läheks.

Ehk siis, lisaks tulumaksu tulevikku lükkamisele (või üldse ärajätmisele) läheb iga kuu 6% suurune summa brutopalgast minu enda väikese käega valitud täiesti adekvaatse kasvupotsentsiaaliga aktsiatesse ja fondidesse, kusjuures sellest 6% kolmandiku ma sööksin sõna otses mõttes muidu lihtsalt ära ja 2/3 läheks kohe täna viimastele sõjaveteranidele mitte minu nime kandvasse seifi.

rahakratt

See PIK on väga hea alternatiiv. Ma mõtlesin sellele ka pingsalt.
Ps. Töötu olemist rõhutan ma oma blogis absull iga kuu juba poolteist aastat. Vast see praegune bulletite järts küll midagi ei muuda. Või sa arvad, et keegi loeb essa bulleti ja sikutab ka kohe oma pinsi välja?

HP

Ma sinuga ühes paadis. Võtsin välja üsna okei summa(vähemalt enda arvates). Selle eest saan maksta korteri sissemaksu+veidi isegi sisustust(loe:köök). Üürnik(ud) peaks asja paarikümne aastaga kinni maksma. Ehk siis korterilaen makstud ca 15 aastat enne eeldatavat pensioniiga(mina ei usu,et sinu-minu vanune inimene saab Eestis enne 70 eluaastat pensile,mõõda inim-või tuviaastates). Ja antud korter peaks ca kolmandiku keskmisest palgast tooma üürina ka 20 aasta pärast. PS – ka igakuiselt peaks laenumaksmise ja üüritulu vahele üsnagi okei summa jääma.

rahakratt

Noh, kui konkreetne plaan on olemas, siis go! Jah, sa kaotad maksudes, AGA korter avab sulle ukse hüpoteegi maailma ehk siis ühe korteri olemasolul saad hakata järgmist sättima vaikselt. Ma tegin samamoodi.

jörm

pinsiraha eest saad veel suurema limpsi-mentose kolli meisterdada:
https://www.facebook.com/watch/?v=635960397565001

Pinsi Põlv

Eee… kaks asja. Ma muretsen su pärast.

Mis pagana fondis sa oled, et su 2. samba tootlus on 5% aastas? Kas logisid pensionikeskuse lehele sisse ja vaatasid menüüpunktist “II samba tootlus aastas” oma numbrit? Minul näitab 8,59% aastas (hakkasin tööl käima alates 2006).

Minul on ka 29 aastat pensionini. Siis kui sa võrdlesid äpis, et pinss ilma 2. sambata ja koos 2. sambaga, siis kas sa jätsid 2. samba tootluse kalkulaatorisse lisamata (ehk jätsid vaikimis seadistuse 0%)? Mul ei tule mitte kuidagi nii kehva vahet, v.a ainult siis kui tootlus seadistamata jätta aga eeldus, et sambas istuva summa tootlus on 0% aastas järgmised 29 aastat, on veits napakas! Siis tuleb tõesti vahe ainult paarsada eurot.

Minul on laias laastus koos 2. sambaga pension 4000€ ja ilma 2. sambata 2000€. Samba tootluseks seadistasin 8% aastas.

Pinsi Põlv

Lisaks sellele, et sa kalkulaatorit oled valesti kasutanud, on su tekstis ka mõned noobie vead, mis eksitavad ka su algajaid lugejaid:

1) “isegi mu Elhavee Kasvukonto on väga leebete fondidega valitud ja +28% hetkel, nooomaeitea”
See +28% EI OLE kahjuks tootlus. See on kõigest juurdekasv. Tootlus on normaliseeritud aasta kohta, mille arvutamisel on teada kõikide sissemaksete suurused ja kuupäevad. Kui vaatad LHV-s oma pensioni saldot ja kui sa ei istu just sularahasse ja saksa riigi võlakirjadesse investeerivas pensionifondis, siis näed seal samasugust numbrit +20%, +30%, +40% (minul on +38%). See ei ole tootlus, see on juurdekasv, ja sa peaksid praeguseks neil kahel asjal juba vahet tegema. Tootlust arvutatakse 2. samba kohta pensionikeskuses nagu ma eelmises kommentaaris seletasin aga näiteks 3. samba kohta ei arvutata.
Kui sa tahad teada mis on su kasvukonto tootlus, et seda võrrelda 2. pensionisamba tootlusega, siis võta LHV-s lahti konto väljavõte alates sellest päevast, mil kasvukonto avasid ja excel ning kasuta funktsiooni XIRR. Võin oma järgmises postiuses näidata kuidas ma ise käsitsi 3. samba tootlust arvutan.

2) “mulle on oluline, et mu investeeritud raha tooks mulle regulaarselt midagi tagasi ja ma ei peaks ootama 30 aastat, et siis keegi mulle kogu alginvesteeringut ja väikest tootlus palukeste haaval andma hakkaks”
Midagi ei tule sulle palukeste haaval kui sa ei taha. Vahepeal toimus pensionireform ja 2. sambast võid pensioni kätte saada ka ühekordse maksena. Jah, korraga kogu raha ja sa võid selle välja võtta 5. aastat enne pensioniikka jõudmist. Jah, keegi ei garanteeri, et seadust ei muudeta, aga nii kaua kuni seadus on soodne, ei tasu tõmmelda. Kui hakatakse tagasi keerama, küllap sa sellest kuuled ja jõuad veel tegutseda.

3) “tulumaksu maksan ära ja ei hädalda, sest seda ma oleksin ju muidu aastate jooksul nagunii maksnud”
Kui sa teed ühekordse väljamakse, siis rakendub maksumäär 10%. Seda teadsid? Võid teha 5 aastat enne pensioni ikka jõudmist ühekordse väljamakse ja ikka maksad 10%.
Ise oled tuvi, kes kasutab äri ajamiseks laenuvõimendust ja nüüd oled järsku nõus 20% oma kapitalist ära kinkima? Tänases väärtuses! Kas sa arvutasid välja kui palju see 20% mis sa ära annad, osaleb liitintressina sinu samba kasvus järgmise 29 aasta jooksul? Kas sul on selline kodutöö tehtud?

4) “ma tegelen üsna aktiivselt ja agressiivselt (ja vahel isegi edukalt) ise investeerimisega ehk siis see maailm on mulle törts tuttavam kui võibolla sellele klemmile, kes kogu oma 21. sajandi investeeringud selle aasta septembris korraga ära tegi”
Kas sa oled mõõtnud oma õnnestunud inveteeringute tootlust (meeldetuletuseks, et see on normaliseeritud aasta kohta)? Kas sa oled mõõtnud oma ebaõnnestunud investeeringute tootlust? Kõik need ADRid ja aktsiad mida sa usa börsilt ostsid ja kärssasid nii et tuviprae lõhn hõljus õhus? Passiivses indeksfondis ei saa sinu pensionirahaga nii äkisili kõrbemisi juhtuda, sa pead iseenda riski samuti hindama, ei saa lihtsalt öelda, et oled keskmisest parem autojuht. Ei ole ju.

5) “ma olen täiskohaga elu hammasrataste vahel ehk töötu”
Sa oled täna töötu aga paari aasta pärast võid otsustada et nüüd ikkagi tuleks asju muuta. Sellel võib olla mitmeid põhjuseid – näiteks su ettevõtlus kasvab ja sa ei hustli varsti enam üksi, tekib meeskond, suurem võimendus ja igakuised palga väljamaksed. Milline on sinu ettevõtluse plaan järgmiseks 1 aastaks, 5 aastaks ja 10 aastaks? Teavita sellest oma lugejaid, kes sinuga siin kommentaariumis “ühes paadis on”.

PS! Kolmandat sammast pole mõtet alles hoida kui sa 2. ei hoia, sest 2. sambaga kaasnevad suuremad boonused kui kolmandaga. Mõtlesid selle ka läbi?

rahakratt

Väga head tähelepanekud, tänan. SPACidega läks usas tõesti õnnetult. Õnneks vaid ca 3k raames, millest 1.5k on veel alles. Koguportust 415k on see õnneks pinnavirvendus. Imelik oleks ka kõikide paigutustega täppi panna, eks. Mis on ADRid, mida mainid?
Osaliselt palud mul tulevikku ennustada (äkki tahan tööle minna jne), mida kahjuks teha ei oska ja siis tuleks vastu ennustada ka samba tulevikku. Kas sammas jääb garanteeritult püsima? Sellisel kujul? Ja mahus?
Su rahustamiseks võin öelda, et olen veel kaalunud PIK-i viimist. Miks? Sest kui praegu ostan aktsiaid ja kinnisvara, siis pensioniraha plaan oli osta kinnisvara. Samahästi võin ju kv mitesambast osta ja aktsiad PIK-i kaudu. Nö nagu rahad ära vahetada omavahel. Bonjel? Nov lõpuni on aeg kabetada müntidega.

rahakratt

Mu vanemad muretseksid ka mu pärast, kui nad teaksid, kes ma olen 🙂
Mul on tootlus viiekas, jah. Jätsin kalkulaatoris 0 tootluse, sest ei oska ka enda tehtavat ennustada ju sinna kõrvale. Kui seal all kalkulaatoris selle tooltuse mõõdikut veel kaugemale sikutada, siis on veel suuremad numbrid, aga see on kõik spekulatsioon ju. Mineviku pealt tuleviku ennustamine.

Eduard

Enda jaoks ma olen otsustanud, et see teine sammas on minu jaoks nagu “kaitse lolli(enda) vastu”.
Et kui juhtub niimoodi, et ma kaotan kõik omad investeeringud, siis vähemalt jäävad mulle 2 ja 3 sambad alles. Kuna ma endiselt maksan endale palka, siis 2%+4% on täitsa norm, +15% kolmandasse, millest saan tulumaksu tagasi. Aga need summad on palju väiksemad võrreldes sellega, mida ma investeerin ise, ettevõte alt.

Dividendipiraat

Pinsi Pölve vastused, nagu ikka, minu lemmikud!
Üldiselt olen nöus, et ega ise ka ei usalda neid, kes rooliratta juures, ega ka seda, et enda tervis pikalt vastu peab (olen kratist eelmise viisaastaku väljalase), nii et mingil hetkel lähitulevikus kolin ka ise oma raha 2. sambast ilmselt välja.
Aga kui vaatan oma käsitsi, suure vaeva ja ajaga valitud portfelli tootlust, mis viimase aastaga on ca 30-40% vahel, olene, kuidas vaadata, ja Tuleva 2. sambas istuvad raha, mille tootlus 26%, siis just kohe praegu nagu küll ei tunne, et peaks selle tulumaksu summa hakkama ära maksma.. aega on selle kiire asjaga.

Nii et need, kes nüüd rahakrati eeskujul lähevad tootlust vaatama, ja kiruvad, et “oi ainult 5%, ma teeniks ise paju rohkem”, siis pange ikka ajaperspektiiv ka juurde ja ärge kiirustage..

lauri

Vist on tõesti nii, et nii palju kui on inimesi on ka arvamusi, aga lugesin kommentaariumi läbi ja näen siin kahte viga läbi kumamas pikalt:

1) See teise sambasse riik paneb 4% juurde on hirmus eksitav ja paljud saavad sellest valesti aru. Indiviid paneb 2% oma brutopalgast, riik paneb 4% sinu sotsiaalmaksust! Ehk ei ole 2%+4% = 6% vaid palju vähem ja see 4% tuleb ka tegelikult sinu riikliku pensioniosa arvelt. Allikas ka juurde: https://www.pensionikeskus.ee/ii-sammas/kogumispension-ehk-ii-sammas/

2) Rahakratt ei ole töötu! Töö definitsioon ei ole see, et sa kellast kellani midagi fiks tasu eest teed. Kui sa pead blogi, annad esinemisi jne see on “töö” mille eest saad otseselt raha. Isegi see kui sa poseerid ajakirja kaanel või suhtled siin kommentaariumis jüngritega on see “töö”, sa ehitad oma brändi. Korterite üürimine samamoodi ei ole passiivtulu, see on töö! Sa lihtsalt töötad enda huvides, et pappi kokku ajada.

Aitäh

rahakratt

Head poindid, ma tänan ise meie kõigi eest siin.
Selle töötu osa kohta, et olen küll töötu. Palgatöötu. Sissetulekuta ma muidugi ei ole. Ja ega seda paljud ei usuks, mis aeg läheb siin kirjutamise alla, kontserdite peale ja kogu selle tilulilu majandamiseks.
Palun.

Helena

1) Vale, töötaja brutopalgast läheb 2% ja riik paneb veel 4% brutopalga summast juurde, lihtsalt see summa võetakse töötaja sotsmaksu arvelt: https://www.pensionikeskus.ee/ii-sammas/sissemaksed/kuidas-raha-jouab-pensionikontole/. Ehk, kui sinu palgast läheb nt 50€ II sambasse, siis paneb riik juurde 100€, mitte 4% sotsmaksust.

Ühtlasi: “Kui kogumispensioniga mitteliitunud töötaja palgalt arvestatakse 33% sotsiaalmaksu, suunatakse sellest 13% ravikindlustuseks ja 20% riiklikuks pensioniks, mis makstakse kohe välja praegustele pensionäridele. Kogumispensioniga liitudes hakkab riikliku pensioni osast 4% minema sinu isikliku tuleviku kindlustamiseks ning seda osa ei maksta välja riikliku pensionina.” Ehk ei tule midagi sinu “riikliku pensioniosa arvelt”.

2) Kogumispensioni puhul on relevantne üksnes see, kas isik teenib palgatulu, sest sellelt arvestatakse pensionit. See, kui isik teeb tööd enda äriühingus, maksab endale heal juhul miinimumpalka ja võtab ülejäänud tulu välja divikates ei oma pensionisamba kontekstis tähtsust ja sel juhul ei ole tõesti väga mõtet II sammast hoida.

Tiiu

Mu meelest on “töötu” see, kellele ei maksa palka keegi teine. Ehk sul pole sisuliselt vastutust oma palga eest: kukub kuupäev – kukub ka palk kontole. Vahet pole, oled sa haige või puhkusel – igal juhul on tööandja asi sulle palgaraha leida. Teed mingi sigaduse – tööandja maksab kinni rikutud materjali ja tihti ka aja selle sigaduse ära klaarimiseks. Töötu peab ise vaatama, kuidas oma eluga hakkama saab 😀

I

Mis on hetkel sammaste eesmärk? Pensil tagada ju mingigi sissetulek. Hetkel juba pea poole milkuse portfelliga on see ju pensionieas tagatud (oletades, et mingi übersupermegalollusega hakkama ei saa), nagu ka teises punktis tegelt mainitud oli. Minu arust põhiline sambaraha küsimus juba arvestatava portfelliga naistel, meestel ja tuvidel on pigem see kas soovitakse kasutada (hetke) süsteemi mugavust või meeldib endale aktiivselt tõmmelda. Ei?

rahakratt

Ma olen ülirahul, et seda valusat teemat puudutasin, sest väga palju väärt tagasisidet tuleb. Mu meelest on see samba teema erapooletus võtmes jumala rääkimata. Peamiselt räägivad paar teist suurt finantskorüfeed, aga nemad on biased, kuna nad on Tuleva asutajad vms. Loogiline, et nemad ei saa öelda, et laske sammas vedelaks ja yolo.
Tänan, et kaasa mölisete!

Kristel, Algaja Kristel

Hei-Hopsti!

See II sammas on endiselt kuum teema igal juhul.

Sellest rahvast eksitavast 4% -st aru ma ei saa 😀 , selle võrra on mu I sammas juu 16%
Võinoo see 4% annab riik sinu enda makstud esimesest sambast kallite kuludega fondi investeerimiseks eksole.
Minu II (LHV L) samba 10 aasta netotootlus on 4.77% kõikide aastate tootlust ma ei osanud praegu leidagi….

Ilmselt oleks mõistlikum agressiivsem fond vaadata, kuna mul vanust 30+ eks.

Niisiis, kui ma selle oma 2% – nii 30 eurot ise iga kuu investeeriksin, siis täna ma julgen öelda, et toodaksin ju rohkem selle väikse 2%-ga.

Mina praegu oma II sammast välja ei võta (harin ennast veel raha tegemises), aga kaalun siis pigem selle II samba makse peatamist ja panen parem selle 2% ise omal valikul teenima eks. Näiteks siis kolmandasse sambasse juurde see 2% Tundub mõistlik 😀

Pane tähele:
Nüüd nurusin vist küll ühe investeerimisnõustamise välja (A)

Ikka palju rahhi kõigile soovides!
Kristel

Rahahunt

Sain just post-finantsilise stressihäire. Olen nõutu.

rahakratt

Mh?

Andres

Kui kalkulaatoris arvestasid samba tootluseks 0%, siis enda tootluse peaksid ka 0% jätma ikka, mõlemal juhul on muidu spekulatsioon ja mineviku pealt tuleviku ennustamine (0% on ka tegelt ennustus). Ehk siis selle loogika järgi saad pensionilisaks arvestada nüüd lihtsalt väljavõetud summa -20%.
See punkt tundub natuke selline “otsus juba tehtud, tekitan põhjuse juurde”. Veel kindlama otsuse saaks, kui vaadata enda paari a tootlust, võtta see 10%,20% või mis iganes aluseks ja panna samba kalkulaatorisse tootlus kindluse mõttes -2%. Käärid veel suuremad.

PS. Ma ise võtan ka välja.

Financefreedom.eu

A muide, su blogi sai äsja kokku üle miljoni vaatamise!

Blog Stats 1,008,396 hits

Palju õnne!

rahakratt

Kuidas te seda märkate?! Kraaps, kummardus ja namaste teie kõigi ees siin!

Veel pensionijuttu

Parem see +4% kohe enda isikustatud kontol(kõige parem PIK-il), kui teoreetiliselt tulevikus sinu pensioni jaoks riigi bilansis. Kes teab, milliseid pensioni reformiavantüüre võivad tulevikus veel populistid ette võtta?

rahakratt

See on õige küll, et võiks saada seda nn boonust kohe kasutada.

Veel pensionijuttu

Saabki, jäädes teise sambasse. Kui lahkuda, siis peab tõesti olema hea tootlikkusega plaan selle raha jaoks.

rahakratt

Peab. Seda ma rõhutasin ka.

Investriss

Ja päeva lõpuks ei pea sa kellelegi teisele aru andma, miks sa sellise otsuse tegid ja detailideni põhjendama, mis arvutusi sa tegid 🙂

rahakratt

Ei, muidugi ei pea, aga see on kõva upside mulle, et ma siin teiste sendiekspertidega arutleda saan ja teiste vaateid näen – seda parem otsus sünnib.

Kasvik

Mul pole veel esimestki sammast. Lugesin kuskilt, et selleks sambaks peab 15 aastat olema tööl käinud. Ütleme nii, et ehitan alles 1. samba vundamenti praegu.

rahakratt

Kõige legemad jutud algavad alati sõnadega “kuulsin/lugesin kuskilt”. Ära loe KUSKILT. Nii võid isemõtlevate lamemaalaste otsa komistada. Loe usaldusväärsest allikast: https://www.pensionikeskus.ee/i-sammas/riiklik-vanaduspension/

Edson

Ma võtsin samuti esimesel võimalusel pensionikontolt raha välja.

Peamine põhjus, miks ma seda tegin on see, et riik ei ole usaldusväärne minu raha haldaja. Ta võib iga hetk ümber otsustada, riigistada, käituda oma suva järgi. Tõestus, et see nii on, on natuke paradoksaalsel kombel see reform ise. Igatahes olen tänulik Isamaale, EKRELE ja teistele, kes selle reformi poolt hääletasid, et nad selle ajaakna mulle andsid. Usun, et varsti keeratakse see jälle kinni ja lahkuda enam ei saa.

Minu jaoks on väga oluline likviidsus. Ma tahan raha ise juhtida ja olin nõus selle eest tulumaksu maksma. Rahustan ennast sellega, et ega tulumaks ei läinud mutiauku, see läks riigile, kes kasutab seda loodetavasti targasti (väike muie aga mitte liiga lai muie).

Investeerisin kogu saadud raha ise uuesti. Ca 16k seda oli. Nüüdseks olen selle ära paigutanud energiasektori, kinnisvarasektori ja IT-sektori vahel ja kasvatan sammast ise edasi.

rahakratt

Mis sellest 16k-st teha suutnud oled? Üksikaktsiad?

tanel

Ma tulen nüüd küll maru palju hiljem selle jutuga siin, aga kas praegu pole ikkagi vale moment II sammast vedelaks lasta kuna see “riik maksab pärast sulle vahepeal maksmata jäänud 4% mõni aeg hiljem tagasi” asi juhtub alles 2022 kuskil?

rahakratt

Jep, see on oluline punkt küll asjas, jah.

46
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top