Pidev kiire! Aega on nii vähe, aga asju vaja teha nii palju!

Olen siin aasta alguses parajasti oma memuaare ja märkmeid digitaliseerimas ja arvasin, et võiks teiega mõnda oma unistust jagada. Nagunii on asi siin juba niivõrd intiimseks läinud, et ega midagi kaotada ei ole. Vist.

Tegin aastal 2015 sellise tšällensi, et hakkasin kerget nagu ämbri-nimekirja tegema endale. Mitte, et oleks aeg tumedas ülikonnas ennast horisontaalsesse kasti panna, aga pigem sellepärast, et elu niisama mööda ei rulluks. Plaan oli saada kirja vähemalt 100 soovi ja eesmärki, mis peaks kõik mind täisväärtuslikuma elu ja muu sellise zen jura poole viima ja tegema vastassoole sama ahvatlevaks nagu kaks korda Bali pakettreisil käinud ja kunagi bussijaamas burkse müünud maailmarändurist anonüümne suurettevõtja J. Parve. Parema anonüümsuse tagamise mõttes ütlen parem Jesper P.

Võin kohe ära öelda, et mingit zenni unistuse list küll ei tekita. Pigem on see lisastress, kui vaatan, mis asjad kõik teha on vaja ja kui napilt selleks aega on: http://www.countmydays.com/

Ajaga on küll nõndaviisi, et vahepeal tuleb iseendale stopp teha ja mõelda – kas mu tänane päev annab midagi mulle endale ka ja kas võtan piisavalt aega, et äge olla oleks.

Tasakaaluks sellele, et kõik alati 24h hustlimisest ei räägiks

Haa, muuses, oled näinud vanameister Puhveti kalendrit? Ei ole midagi nii, et mida kirjum on su seltsielu, seda ägedam sa oled. Pidev kiire näitab, et sa ei kontrolli oma aega, ei oska iseenda seltskonda hinnata ning pidevalt teiste plaanides olemine tähendab seda, et sa oledki lihtsalt järjekordne mul-on-kiire-ma-ei-saa-xxx-asja-teha. Alatasa jooksmine kellegi teise korraldatud asjade vahel on klässik FOMO keiss.

Selleks ei pea ise vana peer olema, et mõelda – oh, krt, oleks võind asju hoopisi teisiti teha. Lihtsam on praegustelt peerudelt õppida, kes on sinu olukorras või sinu vanused juba olnud kunagi.

Ega see ei tähenda, et sa peaks nüüd niisama diivanil istuma ja puuksu diivanipatjadesse suruma. Sinu oma aeg peab olema nauditav ja võib vabalt olla sisustatud lugemisega või trenniga või joonistamisega või ristsõnadega või minupärast kasvõi Pisang Amboni tinistamise ja sudokudesse suvakate numbrite panemisega.

Ristsõnad arendavad loovust

Sorry, teemasse tagasi nüüd.

Kuna ma esimese ropsuga kohe sotti kirja ei saanud, siis lubasin endal sohki teha ja olen selle listi juurde igal aastal ikka paar korda tagasi tulnud, et uusi asju lisada ja kummuli lükatud eesmärk maha sodida. Kolme aastaga olen saanud unistuste numbri 103 peale. Sa võid seal ju praegu irvitada mu üle, aga tee järgi. Leida 100 asja, mida SINA ISE ja PÄRISELT teha tahad – no ei ole lebo, noh. Listi alguses tulevad mingid kližeed, mida sa arvad, et sa peaks või tahaks teha, aga mida aeg edasi, seda rohkem hakkavad tulema päris sinu enda soovid.

Mulle on suureks sõbraks saanud kuugli keep äpp, kus kõik oma listid (kinkide ideed, reiside plaanid jms) üles rivistan. Sealt on hea mingi järgmine asi võtta, mida jahtima minna. Tänaseks olen kolme aastaga saanud maha 62 eesmärgiga. Võin 5kg tatrakoti peale kihla vedada, et ilma neid üles tähendamata ei oleks ma pooltega üldse jämmida viitsinudki või oleks need mul lihtsalt meelest ära läinud.

Kui teil veel natuke aega lugeda on, siis võin mõne asja välja tuua, mis mul tehtud ja mis veel tegemata.

PS. Selle postituse mustand oli mul valmis juba jaanuari alguses, aga pidevalt tuli midagi muud vahele. Ja nüüd on isegi kerge hirm juba eesmärkidest rääkivad postitust avaldada, sest kohaliku finantsmaastiku trendsetterid (ei, see ei ole mingi uus iiri setteri arendustõug) on teema auklikuks tulistanud ja eesmärke seadvad plogerid põlu alla neednud. Kristi Roo Saare ehk kohalik Bonnie on otse välja öelnud, et temasugune plutokraat enam ammu jala ei käi ega jookse ja tema truu sidekick Clyde on mutta tampinud üldse kõik eesmärkide seadjad.

Teadke, et ma ei karda teid, sest minu uus sõber Ray Dalio ütleb oma raamatus “Põhimõtted” nii: “Ära muretse hea mulje jätmise pärast, muretse eesmärkide saavutamise pärast”.

Värisevate käte ja 250-se pulsi juures ma siiski jätkan oma lugu.

Tegin ära:

 • lähen voolan verest tühjaks. Kuna ma raha annetada ei raatsi, siis otsisin alternatiive ja doonoriks minek tundus hüva mõte. Seda pole ma tõesti kordagi kahetsema pidanud. Esiteks on pärast nii vaimselt, kui füüsiliselt mega tunne, vastu suve on see ilmselt kiireim viis, kuidas 10 minutiga 0,5kg kaotada ja lõpuks saab peale vereloovutust tasuta šoksi sealsete mutikeste käest. Kõige magusama ROI-ga diil ever!
 • astun lendavast lennukist välja. Okei, kui ma seda meenutan, siis hakkavad käed värisema ja ilmselt viksab selle puknti juuers krroailkult kirjijavigu sisse. See oli slelliene koegmus, mida on keeerluine sõnaedsse pnana. Keset lennureisi teha õhus lennuki uks lahti ja igati heas korras sõidukist välja astuda on täiesti error404. Kuna matšo minus arvas obvioosselt, et tandemhüpe on eitedele, siis seetõttu läksin üksi peale muidugi… Mulle ei meenu, et oma elus teist sellist eneseületust teinud oleksin. Üle lennuki ukse lävepaku tühjusesse astuda… oo, maikad, see on nii rabe olukord. Kokkuvõtteks võin öelda, et hea oli, et heledate pükstega sinna ei läinud.
Vabandage neiu, ärge virvendage mu pildil ees
 • sõidan trekil jalgrattaga. Ma ei tea, miks mul seda vaja teha oli, aga ma tahtsin lihtsalt. Kõlab sellise 3-aastase tatika põhjendusena – ma tahtsin – aga siin ei olegi ühtegi normi seletust. Erika, võibolla oled sina selles süüdi, sest ma nägin sind väiksena telkust, kui sa oma ägeda kollase veloga olümpialt meile ühe sama ägeda kollase medali tõid.
 • teen rohkem komplimente. See on veitsa kategooriast “olen üldse normaalsem inimene”. Ja see ei ole ka selline asi, et tehtud ja maha tõmmatud. Pigem on see punkt siuke enese teadlik muutmine ja kasvatamine ehk ongoing process.
 • keksin slacline peal. See on äge, ausalt! Ja kuradi keeruline.
 • esinen 100+ inimese ees. Kui mul see varem tehtud ei oleks olnud, siis selle jaanuariga oleks saanud eesmärgi maha tõmmata. Esinema peaks tegelt tihedamini, sest see hoiab lavahirmu eemal. Investor Toomase turneel oli mul ka enne ikkagi kerge õhupuudus, sest ammu polnud lava näinud ja kartsin, et kui antakse see tavaline pulkmikker näppu, siis on raudpolt, et see libiseb mul lihtsalt käest ära niiskete peopesade tõttu.
 • lendan lennuki kokpitis. Seda oli päris keeruline korraldada. Iga tuusiku eel lennukisse astudes viskasin pilgu korraks vasakule, et näha, äkki on mõni oma jope piloodiks hakanud ja laseb mind esiritta istuma. Kuni ühel päeval oligi! Üks vana klemm oli lenduriks hakanud ja tänu talle on mu eesmärk maas! Näha õhkutõusu ja maanudmist ja pilvedepealset maanteed… vägagi romantiline olukord. Kahju, et me kõik seal kabiinis mehed olime, muidu oleks võinud küll kellelgi käest kinni võtta.

Pean ära tegema:

 • läbin jala 42 kilti. Ma tean, et autoga saaks kiiremini ja mugavamalt, aga see ei ole päris sama. See 42km, millest mina räägin, on maraton. Mul puudub loogiline seletus asjale, miks peaks seda keegi üldse tegema, aga tahaks näha, kas suudan vaimselt oma kehast üle olla. Ma ei karda, et füüsis vastu ei pea, pigem on just see mõte rets, et pean mingi 3-9 tundi vms ühte ja sama liigutust tegema ilma ühegi normaalse põhjenduseta.
 • sõidan lumesaaniga. Ja ikka selle päris saaniga, mida mootor edasi lükkab. Villatekk peal vanakooli saanis istuda ja põhjapõtrade perseid vahtida ma küll ei kavatse.
 • kingin oma vanematele reisi. Et nagu aitäh, et nad nii suurepärase isikuga maha said ja must nii vapustava mehe kasvatasid.
Mu isa kl 6 hommikul Järvevana teel, kui ta kuuleb, et lend läheb kl 17:25
 • sõidan kuumaõhupalliga. Sest why not, onju? Kunagi kuskil eksootilisel maal (vist oli Leedu, kui mälu ei peta) tuusikul olles nägin varahommikul, kuidas ühe põllu peal umbes 9 palli korraga üles metsade kohale läksid ja siis ma olin nii, et tavai, see läheb küll mu listi kirja.
 • korjan oma vana armastuse üles: lumelaudamise. Hiilgeaegadel tegin ikka mingist normist hüpekast 360 iisilt ära ja pärast lasin ahhetavate daamide ees natsa reili ka veel. Tänased oskused piirduvad tõenäoliselt rohkem after ski’ga. Pole kindel, kas see kõrges eas enam ongi nii hea mõte, kuna mäel saavad põlved vatti nagu kohvimasin logistikafirma kontoris.
 • kirjutan raamatu. Blogi ei lähe arvesse. Ühe raamatu poolik mustand mul kuugli draivis juba on, aga see sai täiendust viimati 3 aastat tagasi. Võibolla oma finantsvabadussõja lõpus kirjutan mingi tartasortide välimääraja vms?

Muidugi on mul selles listis kõvasti ka igast finantseesmärke, aga need on igavad ja neist räägin ma nagunii siin iga kuu: hakata aktsiatega hullama, teha 1k higivaba iga kuu (selle eesmärgi kirjutasin 2015. aastal, kusjuures), leida üürika projekt jne. Ja mõned asjad on sellist isiklikumat laadi. Ja siis muidugi ka igast materiaalset värki näpuotsaga:

Sõidaks küll sellisega (sellise autoga, mitte mehega)

Ja mis jutu mõte oli? Kus on õppetund?

Tee vahel väike stopp ja küsi endalt, ega sa ei unusta iseennast ära pideva “kiire” keskel. Mis on see, mida ise väga teha või proovida tahad? Enne kellegi teise suvakale plaanile peale lendamist pea aru – kas sa tõesti tahad seda või lendad lihtsalt FOMO tõttu platsi.

Tasuta Eesti-Poola seeniorite käsipalli sõprusmängu vaatama minna vaid seetõttu, et kunagine lasteaiakaaslane kutsus ja ebaviisakas on ära öelda, siis teen küll südame külmaks ja ütlen, et sorry bro, aga pigem teen midagi, mis mulle endale meeldib. Kasvõi olen kodus nagu väike vanamutt, pleed lõuani tõmmatud, karp kihilisi küpsiseid ees ja kirjutan teile mingit soga kokku siia. Ma ei pea ennast kellelegi tõestama.

Mõtle ise ka korra – tõeline respekt on sul nende inimeste vastu, kes ajavad oma rida ja on omadega rahul. Nad ei pea olema igas pulmas peiud ja igal matusel kadunukesed. See ei tähenda, et sul elu elamata jääb. See tähendab pigem, et sa elad endale ja oma lähedastele ning ajad neid asju taga, mis sulle olulised on.

PS. JOMO ei kehti heade investeerimisprojektide kohta

Selleks, et endale aega osta ja oma unistustega tegeleda, siis siin on valik soovituskoode, mis annavad sulle lisapappi või lisaintressi investeerimisega alustamiseks.

Mina olen sel kuul täiendanud oma kogumispotte peamiselt just Viainvest ja Envestio portaalides – viimasel ajal on seal korralikud tootlused ja papp ei istu niisama jõude kontodel.

1. Estateguru.co: tule Estateguru kinnisvara ühisrahastuse investoriks ja liitu minu sooduskoodiga. Iga minu jünger saab pärast registreerimist kolme esimese kuu jooksul teostatud investeeringute kogusummalt 0,5% soovitusraha oma virutaalkontole. Kui sul on mingi vana ja varjusurmas konto, aga pole tehinguid teinud, siis tee värske konto ja lõikad minu diilist kohe otsest kasu.

Liitumiseks litsu oma hiirekursoriga SIIA

2. Mintos.com: tule Mintose ühisrahastuse portaali ja hakka raharatast keerutama.

Both sides will receive — 1% of their average daily balance which is paid in 3 installments for the first 90 days.

Mintosega liitumiseks mulju aga nüüd SIIA

3. Viainvest.com: liitu Viainvest ühisrahastusega ja hakkad saama samuti lisaintressi, kui kasutad minu soovituskoodi.

Viainvestiga liitumiseks pressi SIIA

4. Crowdestate.eu: siin saab taaskord kinnisvara ühisrahastada. Projektid algavad sajast eurost ja seni on investoritele päris usinalt rahhi tagasi tootnud. Tule proovi, kui julged.

Mulju liitumiseks SIIA

5. Crowdestor.com: portaalis investeerimiseks liitu SIIN

6. Envestio.com pakub samuti võimaluse rahast raha teha (või sellest ilma jääda…).

Mu salalingiga kasutajaks registreerides saad 270 päeva 0.5% boonust kogu investeeritud summalt, lisaks 5€ esimese 100€ kandmisel kontole.

Liitu SIIN

Jälgi
Teata mind
guest
27 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Rahabot

Ohsaa nugis. Me Rahakratt peaks sõpradeks ikka hakkama, tunnen, et oleme üsna samal lainel. Mul oli analoogne postitus mustandis, aga nüüd ei teagi, kas enam on mõtet avaldada. Sa panid kõige paremad mõtted kirja juba ära 😀
Ja just seda tüüpi Porsche sõidu olen ka endale listi pannud. Ja lisaks ka vanematele reisi tegemise, või üldse nende elu kergemaks tegemise, sest ilma nendeta, poleks ka meid.
Pikk jutt, kehv jutt, aga kokkuvõtvalt õeldes, sa võiks täitsa äge krae olla, keda reaalselt tunda!

rahakratt

Vabalt võime bestikateks hakata. Mõtlen mingid kuupõhised paketid ja siis vali omale sobiv välja: et kas soovid, et kohtume live’s ka või ainult veebis ja kas tahad mind ametlikult sõbraks nimetada jne. Igal asjal oma hind.
Kusjuures mu listis ei ole selle Porsche sõit, vaid omamine. Vist. Eks peale proovisõitu tegelt selgub alles. Variant on see auto kahepeale osta, kui oled huvitatud: mina sõidan suvel ja sina teise poole aastast ehk talvel, win-win 🙂
PS. Ma olengi äge krae. Ilmselt peame tõesti õllele minema…

Investriss

Heh, ma ka alati imestan oma osasid sõpru/töökaaslaseid kuulates, kes räägivad, et neil järgmised pool aastat iga nädalavahetus ära sisustatud. Mul tekiks paanikahoog vist selle peale 😀 Millal ma siis lebotada veel saan ja laupäeval kella 16ni hommikumantlis pikutada ja kohvi juua?!

rahakratt

Jaa. Aga väga lihtne on lõksu jääda ja siis mingi hetk hakkabki fomo sisse lööma. Inertsist käid igal Iraani tantsumuusika ja kirjanduse õhtul ning lõpuks ei saagi enam aru, mida endale teha meeldib. Peaasi, et pidev häppening oleks.

E

Kuule, sa oled vallaline vä? Päriselus ka nii naljakas oled vä?

rahakratt

Päriselus olen ma lisaks veel ilus ka. Sa oled mingi gold-digger vä?

E

Mkm, gold-digger ei ole üldse. Aga mulle täiega meeldivad targad ja naljakad mehed. see, et sa ilus oled, on boonus.
lähme deidile? ma suht okeilt ilus, tark ka ja mul on enda “to-do” listist tehtud umbes 30%.

rahakratt

Siin polegi mingit goldi diggerdada. Heal juhul saaks keegi silver-digger olla max.
Okeilt ilus? Teades, et keskmine inimene müüb ennast tavaliselt üle, siis see on küll üsna napp klassifikatsioon sinu puhul praegu…

E

Kuule, misasja? Ma pigem olen siin tagasihoidlik eks. Palju hullem ju kui ütlen, et megailus tots aga siis lähme deidile ja ei mõjugi sulle.
Under promise, over deliver eksju.

Palun

Palun ära raamatut kirjuta. Jäta sel maastikul rohkem ruumi inimestele, kes oskavad kirjutada.

rahakratt

Okei. Mõtlesin korraks sovluda, aga siis mõtlesin, et pole mõtet. Võid ise kirjutada raamatu.

Mari

: ) See oli nüüd küll pahasti öeldud, aga sinu reaktsioon on tore. Mina aga arvan, et ühel päeval sa oma raamatu kirjutad ja võib-olla midagi hoopis teistsugust kui praegu. Ma ridade vahelt loen, et oskaksid küll ja ilusti.

rahakratt

Ma tänan toetuse eest. Väga tihti sellist asja siin ei kohta, aga mulle meeldibki, kui te mind siin virutaalsete kividega loobite – see teeb mind ainult tugevamaks, muahahahahaaaaa (<--- see on siuke õel õudusfilmi naer).

mari

: ) Jah, eks mõnikord tulebki pööraseid asju teha elus ja minna võõrasse liivakasti komplimenteerima. Aga muretseja mure pihta ei lööda, nii et kui kord sama kuulsaks kirjanikuks saad kui Jesper Parve, ära siis liiga nina püsti aja ega liigselt laiama kuku. Ruum saab muidu otsa.

rahakratt

Omg, sõnad “kirjanik” ja “jesper parve” samas lauses… appi. Aga luban, et ei aja nina püsti. Ma olen ju põhjusega anonüümne. Edvistamine ja sellise kuldketiga ringi käimine, mis trolli peale joostes vastu põlvi peksab, ei ole minu teema.

H

Hei,
Rahakratt, kas sa investeerid ühisrahastusse ettevõtte alt või eraisikuna?

rahakratt

Mõlemat pidi. Püüan tõsta kõik eraisiku alt ära jõudumööda.

Marko

Väga hea väljavõte Billi ja Buffeti intervjuust!

Aja tähtsuse küsimus on ka mul juba mõnda aega peas olnud. Panin selle kirja ka 2017 peale aastat sahtlis ootamist https://medium.com/@markooolo/miks-ma-tegelen-investeerimisega-d62a3ede5cfa

Investori teekonnal mingi hetk see ette tuleb, sest ühest otsast ülistatakse töö tegemist, lisa sissetuleku teenimist ja edukaks saamist. Teisalt aga räägitakse, et aeg on kõige olulisem ning vanana kahetsetakse pigem tegemata jäänud asju. Kokkuvõttes olen jõudnud arusaamale, et balanss on oluline – ükski äärmus ei ole hea.

Tunnustan hea kirjatüki eest – hea on näha, et lisaks investeerimisele tuleb ka muid teemasid lisaks nagu sport, suhted ja enese arendamine läbi väljakutsete.

rahakratt

Oi, blin, legend ise siin minu blogis! Mister Oolo, super, et läbi viitsisid sahistada siit pööblile mõeldud veebilehelt. See bilansi ja balansi olulisus jääb ilmselt igaveseks probleemiks, sest kord käriseb üks säär ja siis teine.
Teen hea meelega rohkemgi teistel teemadel jauramispostitusi, kui vaid teaks, et sinusugused korüfeed siin käivad, seda soovivad ja sõna võtavad. Muidu ma ju ei tea, mis kardinate taga toimub siin, kui keegi kaasa ei mölise.
Kummardusega,

Mark

Hea lugemine! Tore, et keegi viitsib ka maamehe mõistusega asju kirjeldada, mitte seosetu jutuga, millest ainult peaminister aru saab (sest et tema jutust ma tõesti midagi aru ei saa, päriselt!).
Endal on samuti teekond finantsvabaduseni pooleli, eesmärk on täidetud juba üle kolmandiku. Sinu blogi on järjekordne näide sellest, et sa ei pea tingimata omama kõrget majanduskraadi, saavutamaks higivaba tuhhi.
Ole vunts ja kirjuta veidikene ettevõttega investeerimisest, selle raamatupidamisest ja igasugusestest seadustest, mis kaasnevad finantsvaraga investeerimisel.

Sinu ustav lugeja.

rahakratt

Tänan. Mul kahjuks vaid maamehe mõistus ongi, pole nagu väga valida siin millegi muu vahel. Kõnnime siis koos edasi ja jää ikka ustavaks lugejaks, võtan kõik su tähelepanekud arvesse.

Sinu ustav kirjutaja.

Sten

Jõudsin järgi!
Suur kummardus sulle selle humoorika ja hariva blogi kirjutamise eest! Lisaks annan sulle diplomi sõjaretkel näidatud järiepidevuse ning sihikindluse eest.
Aega läks 45 päeva, et terve blogi läbi kaevata. Elu on kohe ilus, kui saab iga õhtu midagi nii huvitavat lugeda :D. Nüüd peab ootama järgmist postitust… (Loodan, et on varsti tulekul?)

Muideks tänu Rahakratile ja Kyosaarele alustasin ka mina finantsvabadussõjas võitlemist, hetkel küll ainult kahel rindel (Mintos ja Fondiosakud Lhvs). 2 kuuga olen juba teeninud 33 jevrot, mis on alguse kohta päris motiveeriv.
Lähme siis koos jõudsalt edasi!

rahakratt

Oppaa, päriselt 45 päeva? Miks sa puhkust ei võtnud selleks, kas ma ei ole sulle piisavalt tähtis?
Varsti tulevad uued asjad, muidugi. Mingi 4 postitust on kindlalt mustandites juba ja mu teekond pole isegi veel poole peal ju.
Väga äge, et siit motti said, seda on väga meelitav kuulda ja feminiinne pool minus tahaks isegi natuke punastada.

Üks arst

Tere. Paluks ikkagi kinnitust, et kirjutad raamatu ka. Hädasti oleks vaja.
Tänades ja libisevad sulge soovides,
Üks arst

rahakratt

Tere! Oi, ega ometi proktoloog? Ma ei oska sel juhul midagi libisevat vastu soovida… mida öeldakse sel alal?
Aga teie e-hääl läks arvesse.
Üks Rahakratt

Heisl

Tere! Kahjuks ei ole tagapalearst. Ilmselt nad on laksatiivide jms libiseva osas targemad. Tegelen rohkem elukvaliteediga (seepärast hiilin ka siin ringi, et kvaliteeti (ja kvantiteeti) juurde leida). Igal juhul tuli nälg ladusa jutuvada järele taas piale’ ja siin saab seda rahuldada. Olen nüüd aga vait ja loen te kirjanduslikke rikoshettisid edasi. Üks arst

rahakratt

Tänan, et mulle pinget juurde panid nüüd. Aga tore, et midagi kasulikku siit leiad. Tahaks sind lausa oma vanemate juurde viia, et keegi neile ütleks, et ma päris aiataha läinud ei ole.
Üks Rahakratt

27
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top