Rahakrati kinnisvaraturu termomeeter: Euroopa ainus tõsiseltvõetav analüüs!

Nii, haardstail kinnisvaraninjad. Pange oma suured juudi ninad valmis, siit tuleb praegu selline turuanalüüs, et terve Euroopa börs väriseb homme. Aa, muide, väike mõistatus ka, kui jutt juba juutide ninadele läks. Kas teate, mis juhtub, kui juut full erekaga vastu seina jookseb? (vastuse leiate loo lõpust).

Kuna minu soojendusartist Viljar KinnisvArakas on oma etteaste ära teinud, siis nüüd on aeg põhibossidel, nagu mina, end lavale upitada ja main event ära teha. Kuigi eelmainitud intervjuu ei leidnud vist aset looduskauni Saku jõe ääres ja ma ei tea, kas te panite tähele, aga KinnisvArakase jutt meenutas natuke üht kunagist Eesti kuulsaimat trance moosekanti (rahvusvaheline hääldus moose-c*nt) Ryan Angelost: põhimõtteliselt kinnisvara on super, kinnisvara on hea, läheb rahvale peale ja rahvas kiiiiidab, arendada tuleb seda, mis endale meeldib ja mis raffale meeldib ja et midagi nagu sulatada kokku vaikselt.

Kes ei legende ei mäleta, siis kohe tuleb väike mäluvärskendus, ei ole vaja tänada:

Aga kõigepealt paari sõnaga üürikinnisvarast ja paneelide flippimisest.

Lühidalt?

Pidu on läbi.

Pikemalt?

Ma vaatan igapäevaselt portaalides ringi (ja ei pelga isegi jalutades inimeste akendest sisse passida ja rõdu uste tuulutusavadest sisse hüüda, et ega äkki korter müügis pole) ja pean ütlema, et valik on päris kesine. No eriti võrreldes sellega, mida siin aasta alguses korda saata sai. Möödas on ajad, mil sai kuue kümpaga osta kahese paneeli, 2kend kilo ikea põrkest sisse vajutada ja 150k eurise hindamisaktiga panka jalutada, et järgmise objekti jaoks lihtsalt 100 kilo võtta. Kahesed paneelid on nii kuum kaup, et alla 90k kuulutusi nagu ei näegi enam. Seega mulle tundub, et õpikuflippide aeg on ümber saamas ja tuleb loomingulisem olla. Mina viimasel ajal ühelegi heale asjale pihta saanud ei ole ja fomo paanikaga neid 90+k asju flippimiseks korvi tõsta ei soovi.

Teine keiss on üürikad. Mina räägin enamasti siuksest proletariaadi kategooriast nagu ma isegi olen. Ehk siis needsamad kahesed paneelid. Saan enda korterite näitel öelda, et üüre pressitakse alla, üürnikku tuleb kauem oodata ja tundub üldiselt ka sedasi, et valikut üürnikel jagub.

Tegin ise hiljuti ühes enda üürikas kliendipäeva, kuna hetkel on objekt tühi ja toodab miinust. Ei teagi täpselt, milles asi võis olla, aga ühtegi huvilist ei tulnud kohale. Kukkus vist välja Eesti kinnisvaraturu esimene klienditupäev. Mõttetu ju korraldada, kui kunded pingutust hinnata ei oska: snäkid on laual, tuled põlevad, olemine hubane jne, aga null huvilist:

Selle korteri stiil sai selline skandinaavialikult minimalistlik ja isegi natuke selline hooletu boho piiridega flirtiv, mu meelest

Kes siin täna mõtleb, et lohistab oma seniilse vanaema notarisse, pandib vaese memmekese kuldproteesid ja rukkipõllud, et siis kinnisvaraturule sukelduda… no ei ole maailma parim plaan. Milleski pead sa väga hea olema, et sul mingigi upper hand oleks – väga odavalt ostad, väga odavalt renoveerid või saad kuidagi väga head üüri. Mina ei leia praegu ühtegi eelist, aga proovin sellegipoolest edasi tegutseda, kuna olen võtnud sellise pikema (10+a) ajahorisondi.

Samas ma ei taha, et mu jutt väga negatiivseks läheks, sest kellele pappi on, siis häid võimalusi ostmiseks on kindlasti olemas ja tulemas. Need ei pruugi olla kahesed paneelid, aga võivad vabalt olla veidi uuemad korterid või midagi, mida näiteks välkarid maha müüvad. Või hoopis mõni täiesti uusarendus.

Ma olen ka siin viimastel kuudel mööda uusarendusi kolistanud ja turgu “kraadinud”. Teinud selle sugulase nägu, kes just oma Kanada vanatädi mattis ja nüüd kupüüridele tegevust otsib. Mõne korteri peal olen ma ikka suht toorelt küsinud, et teeme poole hinnaga või kas saab kingituseks maamaja pealekauba. Nii hästi läinud ei ole, aga tasuta parkimiskohad, köögid, panipaigad jne on küll täiesti teema. Või siis lihtsalt paarkend tonni alla küsida pole ka vastuseks vastu hambaid saanud.

Täiesti omaette postitust vääriks muidugi maaklerite teema, sest selleni ma praegu ei jõua. Aga milles kühvel, et maaklerite pildid kuulutuste juures võrreldes päriselu visuaaliga on noh eee… üsna erinevad? Kas see on mingi Photoshop Realtor Special, millega teie pildid üle käiakse, on mul mõni maakler siin lugemas ja saab saladuse avaldada?

Vabandust, aga see pole isegi close enough ju

Kui pilk tulevikku suunata, siis päris nii kindlasti ei juhtu, et korterite või ridakate vms hinnad mitukend protsenti alla kukuvad. Ostjaid ju tegelikult jagub, rahhi jagub, aga ollakse ettevaatlikumad. Hoiustel ja kontodel istuvad miljardid! Ja pankadele meeldiks see plönn teisest uksest laenudena välja anda ehk tööle panna. Kes praegu laenssi võtab ja seda ka teenindada suudab, siis ilmselt läheb varsti kergemaks, kui eurikas jälle veidi longu vajub.

Ma tõmbasingi maski pähe ja käisin isegi pankades raha küsimas eksperimendi korras. Võib vabalt olla, et mask ja relvataoline ese aitasid positiivsele vastusele kaasa, aga võib ka nii olla, et kui sul on normaalne plaan, siis seda rahastavad pangad olenemata Õhtulehe “majandusanalüüsidest” kinnisvaraturu kohta.

Üldiselt on aga kinnisvaraga kuidagi nii, et absoluutselt kõik on eksperdid. Igas seltskonnas teavad kõik täpselt, millal on hinnad kõrged ja kuhu nad kukkuma peavad jne. Kuidas see võimalik on? Ühegi teise majandusharu kohta see reegel ei kehti. Oled näiteks peol kuulnud, et iga vend on toiduainetööstuse ekspert ja räägib, mis meeleolu parajast turul valitseb tema arvates? Et purgipilaff on hetkel natuke ülehinnatud, aga suitsulihaga hernesupi ostmiseks on praegu turu sentiment parim? Üliveider, mu meelest. Absull KÕIGIL on oma arvamus ja eriti kangekaelsed eksperdid on need, kes ise elus ühe korra 8 aastat tagasi koduvõla võtsid ja nüüd pangaga pooleks ühte korterit omavad (milles nad ise elavad) või kelle ainus investeering on onunaiselt pärandina saadud AS Järvevana aktsiad (8 tk).

Ma tahaks öelda seda, et kes kinnisvaras tegutsevad, teie pange edasi. Mina kavatsen ka edasi panna. Ei saa ju nii, et kui turg veidigi rabedam on, siis kohe hüppad mingi teise rongi peale. See on jälle ainult kinnisvaras nii – no ei kujuta ette, et Salvesti mehed vaataksid pilaffi turukäitumist ja mõtlevad, et ok, praegu on sitt aeg ja teeks hoopis küttepuude äri. Wtf?

Mina lõpetan aasta tegutsedes. Ja alustan järgmist samamoodi.

Praegu on mul taskus 3 uusarenduse võlli (ehk siis broneeringut) ja ühe suurema detaili algatamine. Kui ma nüüd lähtuks oma kodulaenuekspertsõpradest, siis ei tohiks ma üldse midagi teha. Aga kui ma lähtun enda plaanist ja teadmistest jne, siis ma näen, et tuleb igal ajal pusida – ka natuke rabedamal ajal, kui proteesi- ja rukkipõllu stiili esindavad investorid tagasi tööle lähevad.

Mu uusarendused saavad kõik 2024 valmis ja mainitud detailplaneeringu loodan ka 2024 purki saada. See viimane võib muidugi kauemgi aega võtta, sest siin mingeid trasse ja geoaluseid joonistada ning arhitekti õpetada nõuab veidi kannatlikkust – nagu miks ei saa ehitada maju üksteisest 10cm kaugusele ja miks ta minu maad sedasi raiskab, et ei ole nõus 5 hektari peale planeerima 600 ühikut? Ei mõista, aga ju siis tuleb varsti füüsiliselt asju selgitama hakata või siis üldsegi see valla arhitekt tee pealt eest ära “korraldada”…

See ja paljud muud finantshäkid ikka vanas heas Rahakrati blogis!

Viimase asjana veel see, et kuna ma ei suutnud vist kõiki kinnisvaralisi aspekte siin ära analüüsida ja keda huvitab gloobuse juppidega sahkerdamine, siis mina, Raha-Jaak, Kristi Saare, Mihkel Eliste, Tõnu Toompark ja Sendid Miljoniks blogi tsikk Ännifriid “Paneelikate Printsess” Põder teeme 18.12 ühe korraliku aastalõpu live, kus kindlasti vähemalt 97% ajast pühendame maaklerite välimuse teema peale! Pilet on nii odav, et selle summa saad pmst oma üürniku kommunaalide arvele ära peita (tõkkepuu haldustasu, porivaipade silitamine vms). Talong haara SIIT!

Mõistatuse vastus: juut murrab ninaluu.

Jälgi
Teata mind
guest
8 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
G -

Sa ka võimled nõnda kaunite puusanõksudega seal kinnisvara träänsul, nagu unustuste hõlma vajunud Diijei Ryan?

“Ma olen nii proff, et mind ei lubata suurtele klubidele”

Sellist enesekindlust palun rohkem! 😀

Kitsas

Miks üldse paneelikaid turul pole? Ma tahan ka osta, aga peldikute eest 90k maksta on veits too much…

Rahaboss

Järgmiseks võlaturu ülevaade stiilis “Aiaaa, bl**d, sa nahka teed!”? Hetkeolukorras paistab, et mõni võlakirja pakkuja tahaks hea meelega “nahka teha”.

L -

Mhm mhm, ea jutt.. aga kui sa tahad, et pildil korteri jaoks ka tähelepanu jääks, ei tasu nii palju biitsa flexida

8
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top