Seletuskiri: miks ma ei osale Aasta Investori võistlusel?

Oh, te lihtsurelikud, pole ilmselt kursiski, et meil, tõelistel rahavaaladel, selline võiduajamine käima läks. Ega ma ei süüdistagi teid. Ma ka näiteks ei teadnud mõnda aega tagasi, et ühe kohaliku suure ehitusfirma anonüümne lõpuboss Toomas A. sõpradega välismaal käies poolemilliseid and upwards käekellasid oma kollektsiooni ostab. Aga eks igaüks elabki oma levelil.

Image result for erki nool
Mina Rahajumala poole ennast järgmisele levelile palumas

Jah, tõepoolest on praegu Wabbariigi sendimaastikul käimas riigipööre ja pikkuste võrdlemine, koodnimega Aasta Investori võistlus. Vägesid juhatab Madis “Pokerface” Müür ja üles on andnud end juba päris mitmed osalejad. Suur rõõm on näha, et jälle toimub midagi uut, mis higivabarahahimurluse massidesse viia aitab.

Image result for erki nool
Mina rõõmsana

Ma käisin ise ka loomulikult huvi pärast enda anonüümse kontoga seal keskkonnas surkimas ja kergitan kiiduks peasulgi: keegi tragi klaviatuurigängster on jumala okei platvormi valmis voolinud. Õhtul mõnes edevamas kulinaarias istudes ja võistluse lehel ringi näppides võib väga edukalt vastassoo tähelepanu äratada. Tõenäoliselt mõjub see paremini, kui oma Toyota Camry võtmetele Porsche võtmehoidja külge panemine, kuna kullakaevurid harivad ennast ja vanad trikid enam nii hästi ei töötavat, mulle räägitakse.

Image result for erki nool
Mina klubis kullakaevuritele reageerimas, kui võtmehoidjatrikid ei tööta

Siiski olen mina otsustanud selles mõõduvõtust kõrvale hoida, kuigi olen saanud igast kanalist mitu kutset ja soovitust. Miks nii, küsite?

Image result for erki nool
Mina teile vastamas

No vaadake, kallid, esiteks on mul niigi kõva tempo peal, et iga kuu kõik oma sendid ritta saada ja teen juba enda blogis iga kuu väikese ülevaate, et kus ja millega vastu pükse sain. Proovin 2021 endale vähem ülesandeid võtta ja vähem asju kalendrisse lasta, et ise enda aja peremees olla.

Image result for erki nool
Mina ja tempo peal

Teiseks on võistluse formaat veidi ühekülgne. Selles mõttes, et ainus näitaja, kellel suurem on, on varade kasv.

Image result for erki nool
Mina näitamas, kui suur mul on

Ning kolmandaks, minul on investeerimises veidi teine eesmärk: ma hetkel juba veidi elan enda teenitavatest intressidest ja liigkasuvõtmisest, seega ei aja ma taga võimalikult suurt tootluse prossasid (varade kasvu) vaid mulle on väga oluline igakuine või kord kvartalis saadav tulu.

Mina ja igakuine intress

Loogiline, et ega ma selles võistluses oma maratoni taktikaga sprintereid ei löö, kuna ma olen päris palju viimasel ajal vahemikus 6%-15% intresse maksvaid võlakirju ostnud ja võtnud madalama intressiga ärilaene sisse, et rahajõgedel mitte liiga ära külmuda lasta. Paberil kasumid on toredad imetleda küll, aga mine selgita ise mu ühistu esimehele Anatolile, et mul on tegelt superhead asjad portus, aga siiski hetkel pean kahjuks kommunaalarvete tasumise veidi kaugemasse ning määramata tulevikku lükkama.

Image result for erki nool
Mina (paremal) Anatolile oma Ampleri tulemusi näitamas ja skeptiline Anatoli (vasakul) mu tänavale viskamise kirja mõtteis koostamas

Praegu on see võistlus ikkagi veidi ühekülgne ja sobib neile, kes ongi pidevalt uusi rakette ja ülikoolimaisi (unicorn) jahtimas. Ehk siis võistlus on ühe ala meestele. Ma proovin lisaks selle iga kuu mingit nn higist pappi samuti juurde tuua, et oma nest egg-i kasvamist kiirendada.

Mina peale higise papi teenimist

Selle ühe ala võrdluse kohta toon teile näite spordist, kui lubate: vaadake, sõbrad, investeerimine on nagu kümnevõistlus, kus on erinevad alad. Näiteks odavise on aktsiad, teivashüpe on startupid, kaugushüpe on võlakirjad, 400 m jooks ühisrahastus, kuulitõuge on kinnisvara jne. Saad juba pildi ette küll, eksole? Nüüd võetakse kõik kümnevõistlejad ja öeldakse, et parim on hoopis see, kes kõige ässamalt ainult teivast hüppab.

Image result for erki nool
Mina teile läbi spordi võrdluste investeerimist lahti seletamas

Ma arvan, et mulle tagab edu siiski see, kui ma oma kümnevõistluse juurde jään ja selle raames vaikselt teivast ka edasi hüppan. Aga mitte ainult teivast. Ja olgu see teivas siis pehme või kõva, vahet polegi. Ühe mõõdikuga korraldatava võistluse oht on minu jaoks see, et hakkan liigselt teivashüppele keskenduma ja jätan muud alad unarusse, kuigi aasta(kümnete) lõikes on oluline kõigi kümne ala pealt tehtav lõppskoor. Ja ma ei taha, et nii juhtuks (ühele alale keskendumine), kuna mul on teistsugused eesmärgid.

Image result for erki nool
Mina tulevikus iseenda võistlust võitmas

Kõigele vaatamata ning ise kõrvale jäädes kavatsen ma loomulikult võistlusel silma peal hoida ja osalejaid innustada ning tribüünilt eksperdi pilguga kõrvaltvaatajana õpetada.

Image result for erki nool
Mina tribüünil teisi innustamas

Niiet, palju õnne kõikidele osalejatele, sest üks teie konkurent on pehme teiba tõttu võistluselt juba enne stardipauku kõrvale jäänud. Siiralt kõigile osalejatele edu soovides ja oma lemmikutele pöialt hoides…

Teie,

Rahakratt!

Mina teile edu soovimas

———————————-

PS. Kui sulle meeldib see jauramine, mis siin blogis käib ja soovid samuti minusuguseks bojaariks hakata, siis alusta ühisrahastuses minu soovituskoodidega SIIN LINGIL ja me saame mõlemad lisapappi. Ja muidugi tule jälgi kadedusega mu kröösuse elu Instas ja Fesaris!


8 thoughts on “Seletuskiri: miks ma ei osale Aasta Investori võistlusel?

 1. Financefreedom.eu Vasta

  Otsekohene ja aus vastus.

  Kuna ma juba siin olen, siis küsin ka üle, et kaua piltide leidmisele aega kulus?
  Lisaks, päris igal “suvalisel” küla võistlusel ei peagi osalema, väga head sportlased valivad alati suurima lava, a la Olümpiamängud, kus siis oma tõelist palet näidata.

  1. rahakratt

   Saladuskatte all võin öelda, et kuna piltidel on üks ja sama isik, aga erinevates situatsioonides, siis leidsin pildid päris kähku tema nime googlesse pannes.
   Aga täpsemad andmed siis sellised: About 109,000 results (0.54 seconds).
   Nõus jah, ma ootan sellist võistlust, kus ma näen, et saan ise võita. Näiteks kaalun kindlasti väga tõsiselt osalemist, kui keegi korraldab “Tallinna tuvimaskis alla 40-aastaste investorite mõõduvõtu” vms. Praegu on Pokkerinägu enda kapsaaeda võistluse korraldanud.

  2. Madis Müür

   Mis mõttes minu kapsaaeda võistlus suunatud? Igal investoril on kõik võimalused olemas head tootlust taga ajada. Mis tempos keegi liigub, null kuni mitu jalga piduril, gaasil või mõlemal, on igaühe enda otsus. See ongi võistluse point erinevaid lähenemisi, ka riskide manageerimise kõrvalt tootlusele tähelepanu pööramist tutvustada.

   Käesoleval aastal tõenäoliselt võidab keegi krüptoinvestor, kui enne aasta lõppu taaskord suuremalt põhja alt ei löö sellel varaklassil. Eesmärk ikkagi sellest iga aastane võistlus teha, et siis 5 ja 10 aasta pärast veidi põhjapanevamaid järeldusi saaks teha. Ühe aasta pealt on tihti lausa ohtlik järeldusi teha ja üheööliblikate strateegiat hilinemisega järgi teha.

   Ma ise spetsiaalselt panin enda portfelli alguseks veebruari alguse ehk jaanuari hea ~25% tootlus ei loe, praegu olen võistlusel viimane! Mul pole mingit probleemi avalikult viimane või keskel olla, kui mingi õppetund on saadud, jääb vähemalt hästi meelde ja teistel ka hea näpuga parastada! win-win!

  3. rahakratt

   Dude, väike tögamine, lihtsalt. Postituse mõte on tegelt kiita sellist ettevõtmist! Vähesed viitsivad nii pusida, et teisi ka kaasata. Paljud teevad üksi oma nurgas ja siis naudivad ka pärast üksi oma nurgas.

  4. Martin

   Madisele vihkeks, et praegune liider kryptokauplus pole lihtsalt krüptoostja vaid konkreetne kaupleja, kes teenib ka languste pealt. Talle sobib, kui hind kõigub.

 2. Madis Müür Vasta

  Igati nõus Krati poindiga, et jõukuse kasvatamine on (meist paljudele finantsvaldkonnas) prioriteet nr 1 ja tootlusele fookuse seadmine võib seda tempot hoopis aeglustada. Aktiivsete tulude suurendamine on alati suuremas tempos võimalik ja kipub ka raskematel aegadel stabiilsem olema. Küll aga olen ise viimased 5 aastat juba investeerimistootlusest elanud ja sellele vaatamata ligi 50% aastas saanud, ka ilma divikateta kasvuettevõtetega elatunud. Kulud ka päris tudengi omad pole olnud. Jänku Domi ei joo! (pole ise ka vist joonud!)

  Küll aga vaadates Eesti aktiivse varahalduse olematuid tulemusi, Päris Lahe fond, Swedi Ida-Euroopa jnejne on ikka täiesti nutuste tulemustega, pensionifondid oma kategoorias Euroopa lõpus, siis vastupidi, tootluse võistlust on Eestis vägagi vaja! Mitut Eesti investorit teate, kes indekseid tootlusega nt 5 aasta perspektiivis ületab? just!

  Kas see võistlus on praegu ideaalsete reeglite ja ideaalse teostusega? Kindlasti ei. Ongi MVP aasta, katsetame, parandame platvormi, saame investorite tagasisidet ja loodetavasti sellest kasvabki välja tore traditsioon ja iga-aastane võistlus, kus hakkab nii asjalikku analüüsi kui uusi tugevate tulemustega arvamusliidreid, motiveerib ja annab teadmisi laiemalt investoreid enda lähenemist tootlust üle vaadata.

  Nagu Tuleva tõi kulud Eesti investeerimismaastikul fookusesse ja sellega aitas Indeksitel Eestis levida, on investoritele täiesti mõõdetavalt paremaid tulemusi toomas nii loodetavasti aitab ka tootluse võistlus Eesti investeerimismaastikul tulemusi uuele tasemele viia.

 3. Viltz Vasta

  Ciao, Kratt!

  Hää postitus nagu ikka ja olen sind jälginud juba hetkest kui ema üsast rull näpus väljusin.
  Mul küsimus natukene teisest vallast.
  Nimelt olen Tulevas enda II pinsipõrsasa kasvatanud 7000€ pääle (vanus 28) ja hetkel indeksite najal tootlikus 32% ja oleks aeg exit teha.
  Kuna mulle ei meeldi väga mingeid väljamaa (rootsi) panku nuumata siis mõtlesin LHV-s pensioni investeerimiskonto teha ja moosipurgid sinna üle kanda.
  Lõhmuse suurest armust saab seal balti aktsiatega tasuta toimetada.
  Hetkel laual 2 varianti:

  1.Võtta 50/50 Coop-i ja LHV-d
  2.Minna igavat teed ja Tallinna Vett kogu nodi eest, dividendid reincesteerida.

  Mida Kratt teeks?

  Tänx!

  Viltz

  1. rahakratt

   Tänan kiidulaulu eest! Aga jube raske on soovitada aktsiaid niimoodi. Miks sa arvad, et need rohkem kasvavad ja divikat pritsivad kui indeksid? Või lihtsalt näpud sügelevad, et aktiivselt toimetada? Ma vaatasin nt võrdluseks enda üksikaktsiaid ja Kasvukontot. Ütleme nii, et suuremas plussis olen Kasvukaga (väärtpaberikonto +16% vs Kasvukonto +22%, kus 3 fondi SPYW, SXR8 ja XCHA). Üksikutena on mul vesi ja pangad ja kaups ja sadam jne, aga nt tallink on megalt alla sikutanud teiste tulemused. Maru risk ju kogu pott panna ainult pankade peale või ei?
   Mida mina teeks? Aus vastus oleks, et ei näpiks. Ma ei näpigi enda pinsiraha. Pigem investeerin enda oskustega seda plekki, mille ise koju toon.
   PS. Teades enda lugejaid, siis reincesteerimine ei olnud sul trükiviga ja ma tänan sellise väljendi eest, sest see on täiesti tõene ju, kui divikas samasse aktsiasse tagasi panna. Appi, te olete rõvedad. Nii äge!

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga