SUUR ÜLEVAADE: mida sisaldab minu 6. aasta jooksul kogutud portfell ehk Rahakrati bilanss 2021

Mul oli alguses plaan teha see lugu kuskil augustis-septembris oma 6. sünnipäeval, et vaadata, mida kõike selle ajaga ja teekonna jooksul kokku kraapida olen suutnud ning mis on olnud kõige tasuvam/mittetasuvam. Aga kuna mul oli ühel õhtul igav, siis hakkasin oma bilanssi otsast juba praegu kokku panema ja sain päris hea ülevaate.

Kaugeltki mitte ei ole see nimekiri siin eputamiseks. Minu huvi on näidata ja tõestada, et algselt täiesti rahakaugest vennast on selline self made sendininja saanud paari aastaga. Ilma lotovõitudeta, ilma pärandusteta ja ilma “täis kõhuga” Hispaania vahet lendamata. Olen juba varem korrutanud, et ainsad märksõnad on Eriali vältimine talupoja tarkus ja järjepidevus. Ja kogu see tallatud rada on siin blogis ja üritustel teie ees.

Vaatame taaskord põhjalikult kohvrisse: 2019. aasta suvel oli seal sees 100kg

Selle postituse loogika on nii, et teen väiksed alapealkirjad ja kui võimalik, siis panen alla kogu sisu, mis selle teema alla läheb. Ja väike kommentaar lõppu, et kas teeksin midagi teisiti või miks sellised valikud.

Aga mis ma ikka plähmerdan, kui lugema hakkad, siis saad aru küll, mis siin toimub.

Kui nüüd see lugu ka sulle ei mõju, kui sa enda silmamunakestega näed, kuhu võib üks tavaline äärelinna jope palgatöö ajal jõuda, siis pole suga enam midagi teha. Pead tunnistama, et oledki lootusetu juhtum ja lihtsalt oota oma lõppu, et ref*cklingusse saada ja uuesti sündida ning startida. Jäta siis see lugu meelde ja tule kohe väiksena lugema.

Läheb tähestikulises järjekorras lahti!

AKTSIAD ca 29 000€

Cleveron

COOP: +89%

LHV: +120%

Siauliai: +7%

Tallink: -21%

Tallinna Kaubamaja: +23%

Tallinna Sadam: +17%

Tallinna Vesi: +6%

ja USAst

ARVL: -42%

ARWLW: 0%

JFU: -57%

PSTH: -9%

XPEV: -55%

Kommentaariks niipalju, et USA aktsiate osakaal on mul õnneks väga väike, aga näha on, et ma seal turul tegutseda ei oska. Pole mõtet ennast petta. Balti asjadega olen väga rahul, normaalne divikas tuleb pea igaühest ning enamustel on ilus kasv olnud. Ühtegi aktsiat ma 6 aasta jooksul müünud ei ole ja pole kindel, kas oskaksingi müügiorderit sisestada. Kõik saadud divikad on läinud uuele ringile, aga mulle tundub, et ainult aktsiates olles võtab oligarhiks saamine küll väga kaua aega.

Väärtus ca 29 000€

AKTSIAFONDID ca 9 300€

EfTEN III: +12%

NHCBHFFT: -10%

SPYW: +4%

SXR8: +34%

XCHA: +34%

Kommentaar siia juurde selline, et NHC maksab iga paari kuu tagant õnneks päris ilusat dividendi, mis korvab hinnalangust. Viimased kolm nime on mu iganädalased Elhavee Kasvukonto Kala-Kasela Kohvikonto ostud – kes ütles, et ETFid ei tooda, ah?

Väärtus ca 9 350€

KORTERID JA KINNISVARA ca 325 000€

3x üürikorterid

1x maatükk

Kommenteerin, et tänaste hindade järgi võiks korterite väärtus suuremgi olla, aga ma olen konservatiivne ja hindamisakte mul ka ette näidata pole. Lisaks tuleb maha rehkendada kodulaen ca 150k ulatuses. Maatüki väärtust ma hetkel ei lisanud, kuna tegelen praegu aktiivselt selle väärtuse tõstmisega. Olenevalt projekti edukusest võib ta jääda tõesti a´la 20 000€ – 150 000€ vahele või veelgi suuremaks kasvada.

Väärtus ca 325 000€

START-UP INVESTEERINGUD ca 53 000€

Ampler Bikes Share Unit: +147%

Ampler Bikes Loan Note: +147%

Barking: ?%

CleanHand: -15%

Silen: +17%

Kommentaariks siin nii, et Funderis on seni ikka väga korralik kasv olnud. Ise olen sisse pannud ca 23k ja sellest on saanud 52k. CleanHand osakaal on õnneks kaduvväike, seda on mul ca 900€ eest. Põhilised tegijad olen enda jaoks välja noppinud Ampleri ja Sileni ja neid võtan vaikselt juurde, kui meedia ja Pokkeri-Madis veidi aega vaiksed on ning hind ehk natuke langeb. Aasta alguses müüsin maha 2-3 mingit käikudeta jalgratastega sõitvate vaeste kunstiinimeste õlletootjat ja Lamuu. Tegelikult ei tohiks üldse põdeda, kui kiiresti sõitvate Sputnikute sekka paar aeglasemat hobust satub. Mine küsi ise Gerri Kodrese ja Jaanus Kalakaanise suguste käest, kuidas neil on. Kui 100st investeeringust 5-10tk täppi lähevad, siis need korvavad suurelt teised kaotajad.

Väärtus ca 53 000€

VÕLAKIRJAD ca 22 600€

Creditstar

LHV

LHV vol2

PlusPlus

Kommentaar: miks ma ostan võlakirju? Et saada iga kuu/kvartal intresse ja endale süüa osta. Te oma peaga üldse ei mõtle, et nii rumal küsimus vä?

Väärtus ca 22 600€

ÄRILAENUD ca 82 000€

Kommentaar: otselaenude osakaal on päris suureks läinud ja hakkan veidi ohjama seda asja. Laene jahin jällegi seetõttu, et iga kuu “palka” saada ning nokk pudrune ja niiske hoida.

Väärtus ca 82 000€

ÜHISRAHASTUS ca 8 000€

Crowdestate

Estateguru

Mintos

Viainvest

Kommenteerin nii, et sotsiaalrahastusse kogun ma väiksemaid summasid, et need seal kasvaks ja siis mingi parema plaani tekkides tõmban välja ja viin mujale. Hea koht, kus alustada ja minul on selline strateegia toiminud.

Väärtus ca 8 000€

Pean ütlema, et endalgi oli huvitav sellist kokkuvõtet teha ja suurt pilti näha. Siit nimekirjast on puudu veel niisama kontodel pikutav püssirohi, näpuotsaga koine ja investeerimishõbedat, aga üldiselt sai enamus teile ette loetud ja näidatud.

Kuue aastaga norm värk ju? Kui nii mõelda, siis ikka tasub mässata, sest need kuus aastat oleks igaljuhul mööda läinud. Ma pragaks korralikult iseendaga praegu, kui ma poleks selle ajaga midagi ette võtnud ja vaataksin ise praegu mingi lohhi blogipostitust, kes kuus aastat tagasi minema lippas ja ma niisama passima jäin.

Edasiste plaanide kohta on praegu vara öelda. Ilmselt vaatan veel 1-2 nime Funderbeamist juurde, börsidivikate eest korjan aktsiaid juurde, üürikaid hetkel ei plaani liigkuuma turu tõttu, aga võlakirju olen valmis küll juurde võtma, et rahakotis tuul ei puhuks. Üldiselt annan nagunii siin enda tegemistest teada ning tehingute live ekraanipaugud leiavad mu insta storydes kajastust.

Lõpetuseks veel kiidusõnad, et mulle meeldib, kui järjest enam räägivad inimesed oma varade suurustest ja sellest, kus kellelgi mündid töötavad. Viimati lugesin kuskil Liisi Kirchi asju, vist Äripäeva podcastis (?) luges Marko Yoolo oma hoiupõrsaste eluskaalud ette ning viimatises Investori ajakirjas oli Kristjan Liivamäe rahakott pilbasteks löödud ja no see mees on ju täiesti sego… ühesõnaga on rõõm lugeda inimeste kohta, keda on reaalne veel kinni püüda ja näha päris nimesid päris numbrite taga. Kahju ainult, et nende aadressid peab ise välja otsima…

Räägime rahadest avatumalt, sõbrad!

Juunis 2019 oli mul selline postitus instas
Jälgi
Teata mind
guest
42 Kommentaarid
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Maikl

Kui saladus pole siis mis protsendiga ärilaene välja annad?

rahakratt

Jaa, mul on siin blogis ju nii palju saladusi 😀
10%-18% vahel. Oleneb, kui radioaktiivne mant on.

OtsinTööd

Räägi avatult, et mis palgatöö see oli, millega paari aastase karjääriga võib 5k+ kuus teenida.

rahakratt

Päris mitmega võib, ma olen kuulnud. Soovitan midagi sellist, kus makstakse nt projekti pealt. Või tulemustasu. Müük, näiteks? Aga meeldima peab ka, veriste igemetega on raske ennast mitu aastat mingist sopast läbi vedada, mis ei meeldi.

Saurus

Kas järsult suurenenud paberitrükk ja sellelt tulenev potensiaalselt suurem inflatsioon on mõjutamas ka sinu strateegiat võlakirjade osas? Või oled kindel, et sealt saadav tootlikus beatib inflatsiooni ära? Või on üldse toimumas deflatsioon?

rahakratt

Mul võlakirjad kuskil seal 10+% peal. Mu teada piidib see inflat julge varuga.

Henri

“Kuue aastaga norm värk ju? Kui nii mõelda, siis ikka tasub mässata, sest need kuus aastat oleks igaljuhul mööda läinud. Ma pragaks korralikult iseendaga praegu, kui ma poleks selle ajaga midagi ette võtnud ja vaataksin ise praegu mingi lohhi blogipostitust, kes kuus aastat tagasi minema lippas ja ma niisama passima jäin.”

See lõik on lihtsalt nii oluline enda jaoks aru saada. Ise ma õnneks raiskasin küll “ainult” 3-4 aastat lohhimiseks sellest hetkest kui üldse mingi udune mõte tekkis, et tark oleks kuskilt otsast peale hakata investeerimisega, aga õnneks aega on veel ja parem see hiline rong võtta kui üldse rongist maha jääda 😉

pasknäär

Kui saladus pole, siis kui suur su Tallinki positsioon on ja kas pole mõelnud sellest väljuda?

rahakratt

Ma ei saa täpset suurust öelda, aga paar kilo. Täna oleks ju eriti rumal müüa. Et istusin 90% ajast ära, kui kõige s*tem oli ja nüüd müüks maha? Pigem võtaksin veidi juurde, ootaks reisihooaja algust ja väikeinvestorite kasvavat aktiivsust hooaja alguses aktsiate kokku ostmisel suurest optimismist ning alles siis müüks. Kui üldse.

Ragnar

Mida rahakratt krüptosse investeerimisest arvab?

rahakratt

Ma ei ole kindel, kas seda investeerimiseks võiks nimetada. Aga tõsi, sealt on mul endagi tuttavad kärudega nn vanakooli plekki välja toonud. Olen ise ka koinbeisis käe valgeks saanud, aga see on nii kasiino, et kunagi ei tea, kelle köhatuse peale koinid tõusevad või kukuvad. Mul neid teadmisi pole, mis sinna “investeerida” lubaks.

Jaanus

Mis sellest cryptost sai

rahakratt

On alles koinpeisis. Hoian puhtalt selleks, et oleks põhjust end selle maailmaga natukenegi kursis hoida ja jälgida.

Andrea

Tere! Ostsin oma elu esimesed aktsaid eelmine nädal. Tulin lihtsalt kiitlema. Palun feimi ja respecti !

Hea postitus, Rahakratt, väga hea lugemine jälle. Aitäh!

rahakratt

Pole tänu väärt! Missa ostukorvi tõstsid? Sellest sõltub respekt. Pro Kapitali puhul saab näiteks hoopis hurjutamist.

Kristel

Olen oma teekonna alguses…
Kiidan Sind hea esitluse eest! Annan teada kui ka sealmaal olen kus Sina praegu 🙂

rahakratt

Tänan. Panen pausile ja ootan järele või kütan vaikselt edasi?

Kristel

Viisakas oleks muidugi oodata aga võid ees vaikselt ära minna..
Küll ma järgi jõuan!

rahakratt

Ma siis lähen edasi. Ma ei pea siin mingit eetika- ja viisakusblogi. Selleks on Tiina Chihuahua meil olemas.

Kristel

Esimesed aktsiaostud on purgis! Whoop-whoop!!! Tänan inspireerimast… ning kaugelt-kaugelt eemalt näen juba tuvipead (tundub Rahakratt olevat) ?

rahakratt

Mis ostukorvi läks? Igaljuhul – cool! See on alles algus, esimene triip on sellega ninas, edasi oled peatselt nõela otsas!

Kristel

Ostsin Merkot, laest ? aga tundsin, et see olgu mu esimene ost (töövaldkond mul ehitusega seotud). Alguses tuli jänes püksi kui hind langema hakkas, kuid kavatsen ainult osta ja hoida, seega pigistan silma kinni nüüd ?
Ja see pole veel kõik- Eftenit märkisin ka (iseasi kas ma sealt midagi saan kah) ?

Suundun nüüd maikuusse… siis blogile ring peale tehtud!

PS! Andsin sinust märku enda tööandjale, fingers crossed et sind firma töötajatele esinema kutsutakse! Kui jah, siis ma saaks ehk autogrammi või miskit sellist?

rahakratt

Niipalju, kui ma olen lugenud, siis Merkot hinnatakse üsna tükk aega juba päris kalliks. Ma ise ei ole ostma tormanud seetõttu. Pigem võtan hoopis suurema summa klotsi su tööandjalt. Kes see on? Kui it firma, siis mul kõik hinnad automaatselt x8. Ja autogrammi hinda ma ei julge siin avalikult öeldagi.

Kristel

Tööandja nime välja ei hõika aga edukas ettevõtte on küll 🙂 valdkonda ei saa täpsustada, siis arvad juba ära.
Autogramm peaks ikka mulle tasuta olema-arvan ma (nagu ullikesel kombeks).

PS! Kulisside taga kuulsin, et mu ettepanekut on kuulda võetud ja heaks kiidetud. Iseasi, millal mõni üritus meil tulemas on, ma ei tea.

Kagu

Kunagi juba küsisin, kuid siis põiklesid kenasti teemast mööda. Küsin siis uuesti, et mis teema selle maatükiga on? Arendad väikest kinnisvara, lood päikeseparki, aretad uut kartulisorti või istutad metsa?

rahakratt

Ma olengi siuke libe vend, jah. Krundile ilmselt hakkab olema võimalus mõned pilvepenetreerijad ehitada. Oli selle ja tatrapõllu vahel valida. Viimasega oleks olnud igavesti tasuta söögilaud, aga mulle meeldib raha rohkem. Olen nõus rikas ja näljane olema.

Rummu Jürka

Tere . Blogi otsast otsani peaaegu loetud. Aitäh inspiratsiooni eest. Olen kogunud mitmeid ja mitmeid kuid hoogu ja nüüd lõpuks leidsin, et vast on piisavalt tarkust ammutatud proovimaks kätt investeerimis maailmas. Alustuseks panen Balti börsile praegu seda raha ainult mille ma enda jaoks olen niikuinii maha kandnud , kui end kindlamalt tunnen tõstan ka % kindlasti saavutamaks lõpp eesmärk olla friiläntser oma elus.

rahakratt

Proovi muidugi. Varakult alustades saab äkki suuremad rahalised munapiiksud kähku ära ja edasi on ülesmäge. Ideaalis.

Keedumakaronid ja ketšup ei ole dieet

Vell tann nagu turistid tavatsesid enne käibel olevat katku udupeenetes restoranides steiki tellides täpsustada. Varsti peame Eestis hakkama raha juurde printima, et teistele ka seda jaguks. Kui see saladus pole siis kuidas suhestuvad sul Ampleri ja Sileni positsioonid omavahel?

rahakratt

Ampler on mul üsna selline 90% kogu Funderist. Ülejäänud sodi olen viimasel ajal vaikselt juurde nihverdanud. Sellised uudised tõmbavad mu tähelepanu ja kui siukse firma tükikesed on vabal turul müügil, siis loomulikult lendan jaole: https://www.foundme.io/uudised/2021/04/28/silen-kaivitab-ameerikas-ja-euroopas-kontoriruumide-turuplatsi

Siim

Tubli tegu!
Mina, kui 1a-ga investeerimisgeeniuseks saanu, olen praegu Tallinkiga rohelises. Elu esimesed aktsiad üldse ja +3,80%. Poleks rahakratti, poleks vist kunagi investeerima hakanud, tänkjüu veri meni.
Viimases postituses ei kajastu kuskil see edev sinipõrnikas. Mis sellest sai?

Tervist!

rahakratt

Korralikud terasmunad, et kohe süütuna Tallinkisse läksid. Olid purjus või miks selline otsus?
Sinipõrnikas…?

Siim

Tallink oli odav, tahtsin väikese raha eest palju aktsiaid. Võiks isegi õelda, et ahne mehena, oman kruiisilaeva.
Sininepõrnikas ehk Porsche.

Edu

rahakratt

Ega puhtalt odavuse pärast ka õige pole. Siin tuleb mitu aastat ilmselt istuda, et sealt difkad tulema hakkaksid. Või mängid tõusule?
Porkee oli ju proovikas. See oli mu plaan, et tasuta saada ja plaan toimis. 100k ehk 25% praegu kogu oma kohvrist auto alla panna oleks küll veidi rets.

Siim

Tallink on mul puhas kasvukas jah, ma olen selleks ajaks vist pensionil, kui sealt divikaid saab 🙂

rahakratt

No pöidlad pihus siis. Ootan sama. Maha ei müü, juurde ka ei osta.

Marge

Hei Kratt !
Kust sa soovitaksid (okei “soovitama” on vist paha sõna), no vbl suunad ühe algaja investori, kes tahaks võlakirju soetada ? +10% meeldiks endalegi, aga no mina küll sellise tootlikkusega kuskil neid ei näe või ei oska otsida või ma ei tea.

PS! Mu lemmik blogi ja jutt ja kõik ! Edu 🙂

rahakratt

Hola!
Mina teeksin ja tegin nii, et lasin enda kontakti Redgate listi panna – kui midagi nende kaudu tuleb, siis teavitatakse ja saan otsustada, kas osalen (kas on plekki) või ei osale.
See link on sulle abiks: https://redgatecapital.eu/kontakt/
Rohkem selliseid “agente” leidnud pole. Kui keegi teab, siis tulge valgustage siin meid ka!

K

Oh! Tänud viite eest redgate’le, ma ka hea meelega uurin. Peaks vist tihemini kommentaare postituste all lugema, siia satub infi, mida postituses vist väga ei ole 😀
Aga tegelt tahtsin küsida, et kas plaanid nüüd Eftenit juurde ka märkida? Ja mis ime see on, et balti turu uus rakett Saunum pole kohe üldse su portfelli jõudnud – nüüd teisel märkimisel plaanid veidi krabada?

Suured tänud sulle, et seda blogi pead =) praeguseks vist ainus, mida regulaarselt jälgin 😉

rahakratt

Kommentaarium on vähe asjalikum jah, kuna siin räägivad teised samuti. Veidi solvav oli seda lugeda, aga samas poogen, ma narrin ju teid ka.
Efteni jaoks mul pole vist hetkel pappi, pean siin veidi kabetama oma müntidega, et mõned teises asjad ära teha 2021 jooksul. Aga kui oleks plekki, siis võtaksin. Saunumiga sama keiss.
Ära siis mind hülga nagu teistega tegid. Muidu lendan sust üle ja kakan mööda (just, mööda, kuna pähe kakamine tooks õnne)!

Kodukana

Alustasin blogi lugemist algusest peale, päris lõpu pole veel jõudnud. Aga ülilahe on näha, mida sa nende 6 aastaga kokku oled saavutanud. Suur aitäh oma loo kirja panemise eest. See on väga suur motivatsiooni allikas ennast ka lõpuks käsile võta. Oma kulu-tulu excelit olen teinud aastast 2014 aga polnud häid juhtnööre, kuidas edasi liikuda. Nüüd olen juba olen vaikselt algust teinud. Päris finantsvabadus eesmärgiks ei ole aga selline rahulikult pensionipõlv, et ei peaks igapäev pensieas suppi ainult sööma. Õnneks aega on ka oma 30 + aastat veel selleni. Aga üks küsimus on mul ka, mis sai Raidost ja Mellikesest, kes blogi algus aastatel sulle kaasa elasid ja vingeid kommentaare kirjutasid?

rahakratt

Sul on küll päris pikk hoovõtt, kui 7 aastat läks tegudeni jõudmiseks. Miks?
Ps. Mina pole Raidot ja Meelikest puutunud. Võibolla said siitkaudu tuttavaks ja nüüd ehitavad oma impeeriumit ja pere kahekesi?

42
0
Ära mõtle, kohe ütle!x
Scroll to Top