NOOO, KAS TE OLETE VALMIS? EI KUULE!! KAS TE OLETE VALMIIIIIS?
Püüdsin selle hõike siia Jüri Pootsmani hääle ja karismaga trükkida, aga siis jäin mõtlema, et vb ta üldse ei karjugi nii inetult oma kontserditel. Keegi teab? Võite mulle kirja saata ja kui ta tõesti nii ei tee, siis vabandan Jüri eest ja viskan käbe mingi uue alguse postitusele.
Igaljuhul – kas olete valmis, et nüüd järgneb 12 kuu pilguheitu ja võib 2019. aastaga ametlikult pihta hakata?
Jaanuaris juhtus kogemata kuidagi nii, et hoidsime terve kuu alkoholiga üksteisest eemal. Väga põnev olukord, peaks mainima. Võin kõikidele kinnitada, et mul ei hakanudki kardetult saba kasvama ega saanud ka peol peksa sellise nõmeda käitumise eest. Ei tea ise ka, mis värk on, aga ei saaks öelda, et pidudele ei kutsutud või nagu ei oleks olnud võimalusi ennast teiste kulul mandliteni täis kallata. Läks lihtsalt kuidagi nii, et pidevalt oli midagi ägedamat teha vaja ja kuna enda isiklike unistuste/asjade ajamiseks on peamised võimalused argipäevade õhtutel või nädalavahetustel, siis lihtsalt ei jäänud aega peojärgseteks põdemissessioonideks. Tuleb tunnistada, et seetõttu tegin jaanuaris ära kõvasti isiklikku kasu toovaid asju ja panin kirja mitmeid mõtteid, millest ühte tasub ehk edasigi nügima hakata. Teate ju küll, et mingi 95% vms megakröösuseid on just need, kes ise asju teevad. Selleks ei piisa MTÜ loomisest ja EL projektirahade lüpsmisest – asi peab olema meeldiv, jätkusuutlik ja potentsiaaliga.
Ma ei pea ennast eriliseks uuel-aastal-uus-mina tüüpi vennaks ega anna aastavahtusel tongis peaga (katteta) lubadusi oma elu parandada, sest võtan omale iga kuu mõned väiksemad eesmärgid ja püüan neid siis võimaluste piires järjest kummuli lükata. Selle aasta esimese kuu jooksul tegin aga ühe väikese testi, mis ideaaljuhul pidi mulle kuu lõpus näitama, et kas olen olnud hea poiss või mitte. Kas ma arenen või olen seisev nagu Schnelli tiigi vesi?
Selleks testiks sakutasin endale äppstoorist alla Your Chain! nimelise rakenduse ja tegin igal õhtul ühe risti, kui arvasin, et päev läks korda ja/või tegin ühe teene või heateo teise inimese jaoks. See, et teine inimene on mu tuleviku-mina, ei mängi rolli. Kellele ma siis veel elama peaks, kui mitte endale, eks?
Mis olid tulemused jaanuari kohta? Laias laastus nii, et 15 päeva olin hea poiss ja 15 päeva looder. Pooled päevad said endale punased ristid peale ja pooled jäid tühjaks. Kas publik soovib mõne näite, mis läks kirja iseendale õlapatsutusena?
Näiteks:
- allkirjastasin korteri ostulepingu, ehk tõmbasin endale vabatahtlikult rootslaste koduvõla ahelad ümber, mis on emme pehmest kallist ikka väääga kaugel. See juhtus täpselt 01.01.2019 ja kell vara hommikul, kui mõni vend veel oma viimaseid rakette mul paraadna koridoris lasi (yolo!)
- käisin notaris korteri puhul
- tegin hea sessiooni trenni sellisel alal, mida varem proovinud polnud
- sain maha ühe korraliku aastat kokku võtva blogipostitusega ja lahendasin möödaminnes Evelini peputindi mõistatuse
- tellisin korterisse oma tulevasele üürnik-lumehelbekesele väljamaalt ülipopi diivani. Mäletate, ma ju ütlesin, et sellest korterist ei tule any other JYSKi säästuprojekt? See ei tähenda, et ma eelarvele lage ei ole sättinud ja hoolsalt seda ei träkiks…
- olin laval. Mitte teiste poistega Lasnamäe sotsiaalsaunas, vaid 500 pealise intressi-iharate karja ees Investor Toomase turneel
- andsin ennast taas EBA 2019 raames üles. Alustan peatselt ukselt uksele valimiskampaaniaga ja ähvardan üksikuid vanamoore nendelt Maxima kliendikaartide äravõtmisega, kui nad minu poolt ei hääleta
- tegin veel ühe blogipostituse, seekord iTom-i festivali kohta, senimaani tuleb päris imelikku tagasidet ja ähvarduskirju selle loo peale:
- tellisin korterisse lumehelbekesele köögi ära. Ehitussektori olukorda arvestades oleks pidanud seda tegema juba 2014 kevadel, aga okei
Jne.
Saate nüüd aru, mis asja mõte oli? Õhtul lasen oma peas päeva nobedalt üle ja otsustan, kas olen ristikest väärt. Trikk on sellest, et tegelt mõtlen siis juba päeval ka, et mida saaks ära teha õhtuse ristikese nimel. Vahel võib selleks lihtsalt kellegi aitamine olla. Või niisama mõne morni tegelase kallistamine või kellelegi kingituse tegemine vms. Ma parem rohkem näiteid ei too, muidu kisub liiga läägeks ja nummiks ära siin. Mu blogis peab saama ikka pepunalju teha ja õllekrooksu lasta.
Okei siis. Rohkem niisama ei mulise ja toon rahakoti välja. Uued rahablogi eesmärgi on ka värskelt olemas. Valmis?
Järgneb intro:
Iga kuu alguses avaldan eelmise kuu kokkuvõtte Rahakrati edusammudest. Novembri alguses teen ülevaate oktoobri kohta – näitan ära täpselt selle summa, mis kontole tuli ja mis põhjustel teda kuu lõpus seal enam alles ei ole.
Rahakrati põhiline toimetamine käib:
www.nasdaqbaltic.com Balti aktsiad (TAS1T, TVEAT, TAL1T, TKM1T, LHV1T, SAB1L): kuu alguse seisuga 9347.31 eurot;
www.mintos.com Mintose ühisvõlgade platvormil: kuu alguse seisuga 17440.05 eurot;
www.twino.eu Twino sotsiaalvõlgade keskkonnas: kuu alguse seisuga 279.33 eurot;
www.viainvest.com Viainvest ühisrahastuses: kuu alguse seisuga 4784.17 eurot;
www.estateguru.co ühisrahastatavas kinnisvaras Estategurus: kuu alguse seisuga 4290.92 eurot;
www.crowdestate.eu Crowdestate sotsiaalkinnisvaraportaalis: kuu alguse seisuga 4984.01 eurot;
Elhavee Kasvukonto ja Eesti fondid (NHCBHFFT, SPYW, XCHA, IVV, QQQ): kuu alguse seisuga 2542.26 eurot;
Laenud ettevõtetele: kuu alguse seisuga 14816.5 eurot;
Laenud eraisikutele: kuu alguse seisuga 2019.64 eurot;
Funderbeami kaudu osalused idumajanduses: 2423.52 eurot;
Avarii- ja investeerimisvõimaluste konto ca 8285 eurot.
Kokku on Rahakrati kõikide kontode, hoiupõrsa ja investeeringute väärtus ca 73370 eurot, lisaks osalus väikefirmas, mis tekitab paarile inimesele higivaba üüritulu.
Ja kurikuulus Coinbase, kus mu virtuaalraha väärtus kõigub nagu lekkiva põhjaga kalapaat Kaspia mere lainetel. Hetkel on see 35 euro juures ja plussis ei ole mina oma ostuga veel kunagi olnud selle paari kuu jooksul. 3sotti läks sisse kunagi… On nagu on, noh.
Ükski Rahakrati otsus ei ole soovitusliku iseloomuga, ei Raivo Heina (sest tema on kõige rohkem Rahakrati näoga, kui mul peaks pilti blogisse vaja olema) ega Finantsinspektsiooni poolt heakskiidetud ning ei kutsu kedagi enda järgi joonduma. Kui sa saad siit inspiratsiooni või mõtteid, siis virtuaalne kõrge viis sulle! Alati võid ka enda mõtteid siin Rahakratiga jagada.
Oma finantse hakkasin tõsisemalt jälgima alles 2015.a. kevadel. Mitu kuud tegin kodutööd, olen lugenud, õppinud, kogemusi kogunud ja hoogu võtnud ning 2015. aasta suvest tõsisemalt asjasse süübinud. Õppimine on kestev protsess ja tuleb tunnistada, et enese jälgimine on väga silmi avav kogemus. Kuidas see plekk nii raskelt sisse tuleb ja nii libedalt välja läheb?
Kõik oma jooksvad kulud kannan ma ise, otsused investeerimise kohta teen samuti ise ja nagu arvata võib, siis hiljem süüdistada saan ka vaid iseennast.
2019 eesmärgid, mida siin blogis taga ajama hakkan?
1) Kuskil poolhuupi mainisin, et võiks sel aastal 100k netoväärtuse lae ära katsuda. Mis seal ikka, võtame eesmärgiks. Loen parajasti Ray Dalio raamatut “Põhimõtted” ja seal on kirjas nii (lk 191, kui täpne olla): “Pea meeles, et suured ootused panevad aluse suurele suutlikkusele.” Let’s mennän siis!
Puudu on 100000-73370=26630€
2) Teiseks võiks iga kuu teha 1k higivaba raha. Ma tean, et see ei juhtu, sest tegelen kahe korteriga ja need ei hakka aasta algusest tootma, aga las ta jääb siia kirja. Äkki juhtub mingi ime, et keegi küsib 300 eurot laenu ja pakub 12300 tagasi maksta jõuludeks. Eks näis. Enese maapeale toomiseks ütlen veel, et eelmisel aastal oli higivaba kokku 7500 eur.
3) Kolmas eesmärk on valmis nokkida 2 korterit, et need siis lumehelbekestele üürile anda. Esimene peab valmis olema mai kuuks. Teine aasta lõpuks.
Loen neid kolme punkti ja täiesti ulme. Nalja hakkab saama, seda on juba praegu näha. Ilmselt naeran muidugi läbi pisarate ja nii, et tatraterad hammaste vahel paistavad. Liha ja muud maised võlud võib sel aastal heaga ära unustada…
Taustainfoks veel see, et mu pisuhänna karjäär investeerimise vallas on kestnud alles 2015. aasta suvest, kui läbisõidunäidik täpselt 30 ette keeras. Sõuan tasa, et jõuda kaugele, aga mitte nii tasa, et aerud kätte ära mädaneks.
Kõikide nende eesmärkide ja minu tegemiste ühine nimetaja on #finantsvabadussõda.
Intro lõpp.
Aasta esimese kuu jooksul maandus mu kontole 4334.85 eurot. See on kõikkõikkõik kokku. Aktiivne+passiivne. Nii on ja nii jääb, ma ei viitsi neid lahku lüüa arvutamiseks. Kõik selleteemalised ähvarduskirjad saadan teile avamata kujul tagasi.
Higivaba pappi tuli minu magamise ajal kokku 1021 eurot. Number on suur, sest 5sotti tuli tähtajani jõudnud eralaenust ja ca 260 eur siit blogist. Tasub teile kirjutada küll paistab, eksole?
PASSIIVNE SISSETULEK |
|
estateguru.co | 21.4 |
crowdestate.eu | 19.58 |
mintos.com | 151.99 |
twino.eu | 8.85 |
viainvest.com | 41.79 |
muude laenude intressid | 516 |
muud passiivsed mündid | 262.19 |
üüritulu | 0 |
dividendid | 0 |
KOKKU | 1021.8 |
Jaanuaris suutsin iseenda eest ära peita 60.03% oma sissetulekutest ehk rahalises väärtuses ca 2603 eurot. Kuhu panin selle? Eks praegu kõik sinna korterite kontole maandub, ei ole siin salata miskit.
Vaatan oma esimese korteri excelit ja see on endasse juba umbes 4500 eurot mu varukontodelt imenud. Selle sees on näiteks esmased tehingukulud, voodi ja madrats, diivan, pool kööki ja midagi nipet-näpet veel. Olen arvestanud 10k suuruse investeeringuga kogu ansambli puhul. Lõpp läheb ilmselt normaalseks laveerimiseks, et ehituspoodidest tuuri pandud tapeedi näidistega hakkama saada jne.
Oma tabelites jätan kõik korterisse minema raha investeeringute alla (st. see jääb ka netoväärtuse sisse), et siis näha, kui kiirelt või kuidas see tagasi tuleb. Siin on väike mõttekoht ka, et kui kunagi üüri tilkuma hakkab, siis kas peaks esimesena hakkama omafinantseeringut tagasi koju ja nulli lugema või laenumaksest ülejääva osa kasumiks arvestama. Mis arvate, kuidas teie teeksite?
Selliselt veeres mööda jaanuar. Tegelikult peaks ütlema, et ei veerenud mööda, vaid veeres must üle. Päris valus on olla, kui siin praegu kirjavigade parandmiseks mustandit loen ja oma aastaplaanile mõtlen. #oeh
Mu usinamad jälitajad juba nägid seda sotsiaalmeedias, aga kokkuvõtte boonuseks üks väike finantstrikk kehvematele rahaplaneerijatele: kuidas kuu lõpus omadega välja tulla?
Väga lihtsalt. Lähed poodi, vaatad hindu, tuled välja.
Järgneb väljaheide ja tule haara siit mõni reaalselt raha tegev soovituskood omale jürgenligi (Reformierakonna makstud reklaam).
1. Estateguru.co: tule Estateguru kinnisvara ühisrahastuse investoriks ja liitu minu sooduskoodiga. Iga minu jünger saab pärast registreerimist kolme esimese kuu jooksul teostatud investeeringute kogusummalt 0,5% soovitusraha oma virutaalkontole. Kui sul on mingi vana ja varjusurmas konto, aga pole tehinguid teinud, siis tee värske konto ja lõikad minu diilist kohe otsest kasu.
Kuidas Estateguru keskkond toimib? Kinnisvaraomanikud või arendajad pakuvad välja projekti, millele soovivad laenu. EstateGuru professionaalne meeskond tutvub projektiga ning tellib hinnangu tunnustatud kolmandalt sõltumatult osapoolelt tagatisvara turuväärtuse kohta. Kui sõltumatu hinnang ja EstateGuru spetsialistide analüüs annab projektile ( laenutaotlusele ) positiivse tulemuse, avatakse projekt investeerimiseks. Kui projekt on edukalt rahastatud, seatakse 10 päeva jooksul laenuandjate kasuks hüpoteek ja laen väljastatakse laenuvõtjale. Juhul kui projekt ei saa rahastatud, kantakse raha tagasi investori virtuaalkontole.
Liitumiseks litsu oma hiirekursoriga SIIA
2. Mintos.com: tule Mintose ühisrahastuse portaali ja hakka raharatast keerutama.
Both sides will receive — 1% of their average daily balance which is paid in 3 installments for the first 90 days.
Here is an example of how this works. Daniel refers Sara who starts investing via Mintos marketplace. After 30 days the average invested balance Sara has had over the period is EUR 3,500, so we will credit 1% of EUR 3,500 (or EUR 35) into Daniel’s investor account, and another EUR 35 into Sara’s investor account. After 60 and 90 days we will review the average invested balance again and, if it increases, credit both Daniel’s and Sara’s investor account accordingly.
Mintosega liitumiseks mulju aga nüüd SIIA
3. Viainvest.com: liitu Viainvest ühisrahastusega ja hakkad saama samuti lisaintressi, kui kasutad minu soovituskoodi.
Viainvestiga liitumiseks pressi SIIA
4. Crowdestate.eu: siin saab taaskord kinnisvara ühisrahastada. Projektid algavad sajast eurost ja seni on investoritele päris usinalt rahhi tagasi tootnud. Tule proovi, kui julged.
Mulju liitumiseks SIIA
5. Crowdestor.com: portaalis investeerimiseks liitu SIIN
6. Envestio.com pakub samuti võimaluse rahast raha teha (või sellest ilma jääda…).
Mu salalingiga kasutajaks registreerides saad 270 päeva 0.5% boonust kogu investeeritud summalt, lisaks 5€ esimese 100€ kandmisel kontole.
Liitu SIIN
7. Fastinvest.com julged proovida, siis vajuta SIIA
8. Neofinance.com ehk järjekordne peerult peerule laenamine (peer-to-peer lending), liitu läbi selle salalingi SIIN
Mina arvutan korteri tootlus väga lihtsalt:
Üür miinus intressi makse võrdub tulu.
Pole vahet kas korter on ostetud laenuga või ilma. Kui ilma laenuta, siis sulle jääb lihtsalt raha, kui laenuga, siis iga maksega sa saad endale tükikese korterist. Pane kirja oma varad, kohustused ja oma netto väärtus ning iga maksega kohustused saavad väikseks ning netto väärtus kasvab. Vara hind jääb samaks.
Mul umbes selline põhimõte
Päris hea ja loogiline, soojad tänusõnad kaasa mõtlemast!
Aa hetkel pole sul ju üldse kortereid investeeringuna kajastatud rahalises mõttes?!?!!! Ehk siis mis on see summa mis sa täna kontole saaks kui korterid rahaks teeks ja võla Rootslastle tagasi maksaks?
Mina arvestaks nii:
Korteri väärtus (koos lumehelbekesele ostetud mööbliga) – laenu jääk = investeeringu väärtus rahas. Iga kuu laen väheneb ja investeeringu väärtus kasvab. (Aasta lõpus tuleks korteri väärtusele mingi % juurde või maha arvestada vastavalt sellele kas korteri hinnad turul on tõusnud või alanenud)
Igakuiselt hakkaks arvestama nii:
Üür – laen = puhastulu (mille saab nt kuskile mujale investeeringuks suruda). Ma leiaks mingi uue ühisrahastusplatvormi (vms investeerimisaugu) kuhu ainult üüritulust ülejääva osa sisse suruks. Aasta lõpus hea vaadata palju üüritulu sisse surusid ja palju see sulle lisa kasumit koju kandis.
Praegu ei ole, jaa. Ei ole head skeemi välja mõelnud ja hakkan neid kajastama siis, kui kõik kulud tehtud, kongid korras ja helbekesed sisse meeliketatud. Meelitatud.
PS. Sinu mõte on kõige lihtsamalt esitatud, 90-kraadine kraaps ja tänan!
Teatavasti Kasum = tulu – kulu. Ehk siis sinu puhul üüri tulu miinus jooksvad kulud s.h. laenu intress. Põhiosa maksega sa saad jupi korterist aga intressi osa on puhas kulu artikkel. Mõistlik oleks ka igaaastaselt kv ümber hinnata, sest see on kapitali kasvu komponent ja mikrokorterite puhul vägagi oluline olnud viimastel aastatel.
Tänan kaasa mõtlemast! Väga loogiline. Ma ei saagi aru, miks mina nii kumm olen…
Jälle huvitav lugeda, imestan igakord, kui ma siia tulen ja loen midagi huvitavat. Kerge muie tuleb näole arvestades, mis sõnu sa oma tegemiste kirjeldamiseks kasutad.
Otsustasin kommenteerida, kuna ostsid korteri üüriks ja kui sa soovid võin sulle pakkuda koristusteenust, kas regulaarselt või üürniku vahetudes.
Igaljuhul jätka samas vaimus, hea ja lõbus lugeda su tegemisi (Y).
Jea, tänud. Ma eeldan, et teenus on tasuta, eks?
Teenus ise on tasuta aga rakendub kratimaks. 🙂